EV NASIL DEZENFEKTE EDİLİR?

EV NASIL DEZENFEKTE EDİLİR?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve önlem alınmadığı takdirde ciddi hayati risk yaratan korona virüsü ile mücadelenin en etkili yollarından biri hijyene dikkat etmek ve dezenfeksiyon işlemini asla aksatmamak. Temizlik ve sterilizasyona yeteri kadar önem verildiği takdirde virüslerin yayılma hızı da durdurulabiliyor. Yaşam alanlarımız olan evlerimiz ve ofislerimiz ne kadar temiz? Kişisel temizlik ve alan temizliğine yeteri kadar önem veriyor muyuz? Doğru bir dezenfekte işlemi nasıl olmalı. İşte hepsinin yanıtı burada. Ev temizliği virüs ve bakterilerden korunmak için bir hayli önemli. Hele ki salgın haline gelen virütik durumlarda… Evdeki her oda her çeşit mikroorganizmadan arındırılacak şekilde dezenfekte edilmeli. Her sabah yatakları havalandırmak, nevresim ve çarşafları sık sık değiştirmek, yatak odalarındaki komodin ve şifonyerlerin üzerini çok fazla eşyayla doldurmamak, her gün mutlaka genel bir temizlik yapmak, karbonat, çay ağacı yağı, sirke gibi doğal dezenfekte ürünleri kullanarak yatak ve koltukları ayda bir sefer derinlemesine dezenfekte etmek, gün aşırı toz almak, çok toz tutan perde ve storları düzenli aralılarla temizlemek sadece virüslerin yayılma dönemlerinde değil tüm yaşam boyunca sağlıklı yaşamak için gereklidir.

Temizliğine Özellikle Dikkat Edilmesi Gereken Yerler

En çok vakit geçirdiğimiz alan elbette evlerimiz. Evlerde temizliğine özellikle dikkat edilmesi gereken yerler ise evin giriş bölümü, tüm kapı kolları, elektrik düğmeleri, musluk başları, tuvalet, küvet ve duşakabinler, lavabolar, mutfak araç gereçleri, televizyon ve tüm elektrikli eşya kumandaları, portmanto ve ayakkabı dolabı olarak sıralanabilir. Mikropların ve virüslerin en yoğun görüldüğü bu bölgeler düzenli sıklıkta ve etkili temizlik maddeleriyle dezenfekte edilmeli.

Ev Dezenfekte Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev dezenfekte edilirken mutfak, tuvalet, banyo ve yatak odalarının hijyeninde daha titiz davranılmalı ve temizlik işlemi düzenli olarak yapılmalıdır. Ayakkabı ile ev içinde dolaşmak da dış ortamdaki virüs ve bakterileri ev ortamına taşıyacağından ayakkabıların ev zemini ile temas etmemesine özen gösterilmelidir. Mevsim kış bile olsa evi her gün mutlaka havalandırmak gerekir; çünkü havasız bir ortam yapılan temizliğe de gölge düşürür. Bol oksijen ve yenilenmiş bir hava için dezenfekte işleminde mutlaka ev havalandırılmalıdır. Evi dezenfekte etmek yeterli mi? Elbette ilk koşul bu olmalı. Ama ev ortamını daima steril tutmak da virüslerden korunmak için son derece önemli. Bu arada giysiler mutlaka havalandırılmalı ve düzenli olarak yıkanmalıdır.

Temizlik İçin Kullanabileceğiniz Ürünler

Özellikle virüslerden korunmak için son derece etkili temizlik ve dezenfekte ürünleri var. Uzmanlar su ve sabunun en iyi dezenfektan olduğu konusunda hemfikir. Bakteri ve virüslere karşı kesin etkili olduğu bilinen dezenfektan ürünleri de hem ellerde hem de temizlik işleminde kullanılabilir. Evlerde kullanılan bulaşık deterjanları da en iyi dezenfektanlardan biridir ve temizlik işleminde kullanılabilir. En etkili likitlerden birisi de elbette çamaşır suyu. Çamaşır suyu da bilinen en etkili temizlik maddesi olarak ev temizliğinde kullanılmalıdır. Koronavirüse karşı evde doğal malzemelerle hazırlayacağınız son derece etkili karışımlar da var. İşte bir dezenfekte suyu formülü.
• 1 tatlı kaşığı boraks
• 2 çorba kaşığı beyaz sirke
• Yarım çay kaşığı lavanta yağı
• 3 damla çay ağacı yağını püskürtmeli bir şişeye koyup iyice çalkalayın ve cam yüzeyler hariç temizlemek istediğiniz alana sıkarak kurulayın.

Mobilya Nasıl Dezenfekte Edilir?

Mobilyalar da dezenfekte edilmesi gereken eşyalar arasında yer alır. Ancak alkol ve ağartıcı içeren temizlik ürünleri mobilyaların ahşap yüzeylerine ve koltuk kumaşlarına zarar verebilir. Bu yüzden mobilya temizliği yaparken özel ahşap temizleyici ürünleri kullanabilirsiniz. Mobilya dezenfektasyonunda doğal ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Sözgelimi limon yağı bakteriyel ve antiseptik özelliği ile dezenfekte işleminde oldukça işinize yarar. Limon yağı bakteri, mayt ve mikroorganizmalara karşı da son derece etkili bir içeriktir. Şimdi gelelim limon yağı da içeren doğal mobilya dezenfektanının yapılışına…
• 2 yemek kaşığı zeytinyağı
• Yarım çay kaşığı limon yağı
• 1 tatlı kaşığı sirke
• 1,5 su bardağı suyu küçük bir sprey şişesinde karıştırın. Temizlik sırasında mobilyalarınıza sıkın ve temiz bir mikrofiber bezle kurulayın. Bu karışımı ahşap ve deri mobilyalarınızda kullanabilirsiniz. Koltuk döşemelerini ise antibakteriyel sabun ilave edilmiş su ile silebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2020 Perşembe

Etiketler