YENİ MEKANLARDA EKLEKTİZME ÖVGÜ

Yeni Mekanlarda Eklektizme Övgü

Artık dekorasyonda her şeyin birbiriyle uyumlu olduğu dünyadan uzak; zıtlıkların bir aradalığından beslenen, yaratıcı ve özgün birleşimler yaparak tarzımızı ortaya koyduğumuz, daha özgür bir dönemdeyiz. Modern ve şehirli hayat tarzı, yeni mekan algısını beraberinde getiriyor. Kalabalık ve dar yaşam alanlarından uzaklaşmak, kendine yer açmak isteyenlerin tercih ettiği ‘loft’ evlerin popülaritesi giderek artıyor.

Doğal görünümlü malzemelerin kullanıldığı, yüksek duvarlı ve pencereleri tavandan yere kadar uzanan bu evler, daha özgür bir yaşam alanı sunuyor. Deri döşeme, ahşap, tuğla, çelik ve cam; loft’ların dekorasyonunda kullanılan ana materyaller. Bu materyallerin mesafeli tavrına karşı; klasik ve romantik dekorasyon akımlarının modernize edilmiş versiyonlarına yer vermek, çağdaş yanı ağır basan bir eklektik duruşu beraberinde getirecek.

Dekorasyonda “klasik” denince akla ilk gelen parça, 400 yılı aşkın geçmişiyle chester’dır. Böylesine kült bir parça yeni renkler, kumaşlar ve formlarla güncellenebilir. “Vintage” retro kumaşlar ve deri ağırlıklı döşeme, chester’ı daha da değerli gösterecek. Endüstriyel dokular böylelikle, modern renklerdeki bir klasikle buluşacak. Son sürüm chester’ın genç tavrı, yeni nesil aydınlatmalar ve loft’un modern şehirli havasıyla birleştiğinde ortaya “cool” bir görünüm çıkacak.

1950’li yılların ince ayaklı mobilyaları, yılın dekorasyon trendleri arasında yer alıyor. Bu trend günümüzde, rahatlığıyla ön plana çıkan parçaları zarif ahşap ayaklarla buluşturarak uygulanıyor. Modernize edilmiş “vintage” görünümler, keskin hatlar ve feminen detaylar… İlk bakışta birbirleriyle uyumlu gözükmeyen parçalar, çağdaş bir anlayışla dekore edilmiş evlerde beklenmedik bir uyum yakalıyor. Pürüzlü duvarları ve yüksek pencereleriyle bir loft’ta, yumuşatılmış çizgileri ve bahar çiçekleriyle yer alan bir koltuk takımı, keskinlik ve naifliğin harmonisini oluşturacak. Retro ve feminen detaylarla bezenmiş bu yaşam alanı, loft mekanın mesafeli duruşunu nostaljik detaylarla ısıtacak.

Yeni mekan arayışıyla kalabalıklardan kaçış, doğaya sığınma isteğini pekiştiriyor. Doğayla olan mesafeyi azaltmak için, yaşam alanlarında yoğun bitki kullanımı şart. Her köşede yer verilecek yeşil yapraklı bitkiler, evin enerjisini yukarı taşıyacak ve aurasını değiştirecek.

Retro parçalarla modern bir duruş… Bu eklektik tavrın ürünü olan her bir parçanın, yeni mekanda kendine ait bir yeri var. Bir araya geldiklerindeyse çok güzel bir bütün oluşturuyorlar. Ortaya çıkan kozmopolit ruhun, cesaret istediği kesin. Yeniliğe kucak açmaya var mısınız?

Yayınlanma Tarihi: 12 Nisan 2018 Perşembe

Etiketler