1+1 Ev Dekorasyonu Örnekleri & 10 Muhteşem Öneri

renkli mobilyalarla dekore edilmiş daire

1+1 ev dekorasyonu olgusu, şehir hayatının gitgide kalabalıklaşması ve konaklama ihtiyacının artması ile önem kazanan, stüdyo ve 1+1 daireler ile ortaya çıkmıştır. Bu tip daireler genellikle uygun maliyetli ve tek başına yaşayanlar için ideal olmaları sebebiyle popülerlik kazanmıştır diyebiliriz.

Ev tercihi yaparken 1+1 dairelerde alanın yeterli olup olmayacağı konusu da bu daireleri göz önünde bulunduranların en büyük kaygısı. Ancak endişe etmenize hiç gerek yok.

Yaşam alanlarını tarz mobilyalarla buluşturan Doğtaş olarak, sizin için muhteşem 1+1 ev dekorasyon örnekleri ve 1+1 ev dekorasyonu ipuçlarını derledik.

Birbirinden yaratıcı ve pratik ev dekorasyonu örneklerimizden ilham alarak benzerlerini evinizde uygulayabilirsiniz. Gelin, öncelikle 1+1 daire nasıl döşenir sorusu üzerinde duralım.

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

gri köşe koltuklu modern daire

1+1 ev dekorasyonu konusunda en büyük hedef, alanı olduğundan daha geniş göstermektir. Bu dairelerde kullanım alanı oldukça kısıtlı olduğundan, her bir mobilyanın özenle seçilmesi gerekmektedir.

Dolayısıyla dar daireleri dekore etmek, geniş evleri döşemekten çok daha zordur demek yanlış olmaz.

Örneğin, mobilya seçerken oldukça seçici davranmalısınız. Aksi takdirde en gerekli eşyaları bile koyacak yer bulamayabilirsiniz.

Az eşya ile çok şey elde etmeye odaklanmak önemlidir. Ancak daha az sayıda mobilya ve eşya demek, daha az estetik dizayn demek değildir. Aslına bakarsanız durum tam tersi.

Günümüzde dar alanları estetik hale getirmek, öne çıkan dekorasyon trendlerindendir. Peki, 1+1 daire nasıl dekore edilir? İşte, aklınızda bulundurmanız gereken 1+1 ev dekorasyonu ipuçları listesi:

1+1 Ev Dekorasyon Örnekleri

beyaz üçlü koltuk

1. Aydınlık Bir Alan Yaratın

Aydınlık alanlar ortamı olduğundan daha geniş görünür. Bunun sebebi optik illüzyondur. Daireniz ne kadar aydınlık ise o kadar ferah ve geniş gözükecektir. Daha aydınlık bir daire için pencerelerin önünü olabildiğince boş bırakmaya çalışın.

Eğer pencere önü alanları değerlendirmeniz gerekiyorsa, ışık blokesini minimum düzeyde tutacak mobilyaları bu alana yerleştirebilirsiniz.

Örneğin, gün ışığının içeri geçişini engelleyen büyük bir dolap yerine, arkası açık çalışma masası pencere önüne yerleştirmek için daha optimum bir tercih olacaktır.

2. Kontrast ve Açık Tonlar Kullanın

yeşil köşe koltuk

1+1 ev dekorasyonları için ferah bir ortam yaratmanın öneminden bahsettik. Geniş alan illüzyonuna katkı sağlayacak bir diğer ipucu ise dekore ederken kontrast ve açık renkler kullanmaktır.

Duvarları oldukça açık bir renk boyayarak ve mobilyalara duvar renginin kontrastı olan tonlarda tercih ederseniz dairenizin nasıl bir anda daha geniş gözüktüğüne inanamayacaksınız.

Örneğin, beyaz duvarlar ile Doğtaş koyu yeşil köşe takımını kombinleyerek kusursuz bir kontrast elde edebilirsiniz.

3. Minimalist Mobilyalar Kullanın

ahşap tv ünitesi

Minimalizmin ana ilkelerinden birinin ‘less is more’ ayni ‘az ama öz’ olduğunu düşünürsek, bu akımın 1+1 ev dekorasyonları için ne kadar ideal olduğu anlaşılıyor. Eviniz için mobilya seçerken minimalist mobilyalara yönelin. Bu tarz mobilyalar gösterişten uzak, estetik, sade ve işlevsel olacaktır.

Örneğin, büyük ve çok parçalı tv üniteleri yerine daha sade, düz ve kompakt olan bir minimalist tv ünitesi kullanabilirsiniz.

4. Yaşam Alanlarını Ayırın

yeşil koltuk bulunan 1+1 daire

1+1 ve stüdyo dairelerin büyük çoğunluğunda Amerikan mutfak bulunur. Bu tip dairelerde mutfak ve salon alanlarını birbirinden ayırmak da önem taşır.

Peki, mutfak ve salon duvar olmadan ayrı bölmelere nasıl ayrılır?

Eşyaları seperatör olarak kullanarak iki ayrı alan elde edebilirsiniz. Bu amaç için en uygun mobilyalardan bir tanesi geniş kitaplıklardır.

Mutfak tezgahına sırt dönük bir şekilde yerleştirdiğiniz koltuğun hemen arkasına kitaplık koyabilirsiniz. Yalnızca koltuğu tezgaha sırtı gelecek şekilde yerleştirmeniz de yeterli olur.

5. Çok Fonksiyonlu Mobilyalar Tercih Edin

saklama bölmeli gri üçlü koltuk

1+1 daire nasıl döşenir diyenler; sizin için her bir m² çok kıymetli. Dolayısıyla mobilyalarınızı alırken çok fonksiyonlu ve ergonomik olmaları büyük önem taşıyor.

Çok fonksiyonlu mobilya örnekleri:

  • Sandıklı koltuklar ve puflar,
  • Yataklı koltuklar,
  • Duvara katlanır yataklar,
  • Duvara katlanır masa.

6. Köşeleri Değerlendirin

gri beyaz tonlarda modern salon

Bazı köşeler, herhangi bir eşya sığmayacak kadar dardır ama belli bir boşluk vardır. Bu tarz köşeleri değerlendirmenin en güzel yollarından biri köşe duvar rafları kullanmaktır.

Köşe duvar raflarını mutfak alanlarında kupa dizmek için veya salonda kitaplık yerine kullanabilirsiniz.

7. Duvar Kağıdı ile Sofistike Görünüm

sarı duvarlı renkli mobilyalarla döşenmiş salon

Duvar kağıtları dar alanlarda doğru kullanıldığında oldukça modern ve şık bir ambiyans yaratabilir. Duvar ile mobilyalar arasında kontrast yaratma önerimiz burada da geçerli.

Estetik desenlere sahip trend bir duvar kağıdı seçerken özellikle koltuklarla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Koltuk rengi, duvar kağıdı deseninin detaylarında da kullanılmış ise bu ayrı bir hava katacaktır.

Duvar kağıdı her duvara uygulamayın, bu evinizi olduğundan daha dağınık ve dar gösterecektir. Bunun yerine, yalnızca tek bir duvara iddialı bir duvar kağıdı uygulamayı deneyebilirsiniz.

8. Daha Sade Avizelere Yönelin

açık mavi cam avize

1+1 ev dekorasyonu örnekleri arasında ilham almanız gereken bir diğer kullanım, doğru avize seçimidir.

İhtişamlı ve ince detaylı avizeler tek başına albenili görünebilir ancak bu tarz bir ışıklandırma stüdyo ve 1+1 dairelerde kullanıldığında boğucu bir etki yaratabilir.

Büyük ve detaylı avizeler yerine daha yalın, zarif avize modellerine yönelirseniz modern ve şık bir aydınlatma elde edebilirsiniz.

9. Mutfakta Karo Yer Döşemesi

beyaz stüdyo daire karo mutfak yer döşemesi

Ev dekorasyonunuzun geneli nispeten sade ise farklı bir tarz yaratmak ve mutfak alanını ilgi çekici kılmak için karo yer döşemeleri kullanabilirsiniz.

Kara yer döşemeleri hem amerikan mutfakları ayrıştırır hem de yere bir şey döküldüğünde belli olmayacağı için de işlevseldir.

10. Desenler Dostunuz Olsun

gri koltuk üzerinde desenli yastıklar

1+1 ev dekorasyon örnekleri arasında vereceğimiz son örnek bol desenli bir salon. Salonunuzda tercihen siyah beyaz desenler kullanarak hoş bir dekor yaratabilirsiniz.

Düz duvarlara asılacak desenli tablolar ve koltuk üzerine yerleştireceğiniz desenli kırlentler ile siz de enerjik ve hareketli bir 1+1 ev dekorasyonu elde edebilirsiniz.

-Daha fazla dekorasyon önerileri ve faydalı bilgiler için Doğtaş blog sayfasını takipte kalmayı unutmayın.

Yayınlanma Tarihi: 29 Ocak 2021 Cuma