DIY Ne Demek? DIY Dekorasyon Nasıl Yapılır?

DIY ne demek sorusu, evlerimizde her zamankinden daha fazla vakit geçirdiğimiz bu karantina günlerinde karşımıza en çok çıkan sorulardan bir tanesi oldu. Oldukça yaratıcı ve geniş alanları kapsayan bir kavram olan DIY, hemen hemen her şey hakkında olabilir.

DIY ne demek sorusunun cevabını öğrendiğinizde ise tamamen özgün eserler ortaya çıkarabilirsiniz.

Yaratıcı ve ilham verici mobilya tasarımlarının markası Doğtaş olarak, DIY kavramı nedir sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. Bununla birlikte yazımızda, sizlere sunduğumuz birbirinden şık oturma grubu, yatak odası takımları veya salon takımlarına uyacak ürünler ortaya çıkarmanızı sağlayacak birkaç DIY fikri de bulabilirsiniz.

DIY Ne Demek?

İngilizce bir terim olan DIY, “Do-It-Yourself” yani “Kendin Yap” cümlesinin kısaltılmışıdır. Temel olarak DIY, belirli bir işi yerine getirmesi için bir uzman çağırmak veya bir ürüne ihtiyacınız olduğunda onu bir mağazadan satın almak yerine, her şeyi kendiniz yapmaya çalışmanız anlamına geliyor.

evde köpeğiyle birlikte otururken diy projesi uygulayan adam

DIY ne demek sorusunun cevabı olarak, kendin yap projeleriniz dahilinde üreteceğiniz her türlü üründe ve yapacağınız her türlü işte bir profesyonelden doğrudan yardım almamanız gerekiyor. Ancak bu, yardım için çeşitli kaynaklara başvuramayacağınız anlamına gelmiyor.

DIY Uygulamaların Avantajı Nedir?

DIY’ın öne çıkan en büyük avantajı, normalde sizin yerine işi yapması için başkasına para ödemenize gerek kalmaması olarak gösteriliyor. DIY’in bir birey olarak size en büyük katkısı ise, bir parça üretmek veya bir işi tamamlamak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri aramayı ve her türlü bedensel ve zihinsel becerilerinizi geliştirmeyi öğretmesidir.

Üretkenliği ve yaratıcılığı ateşleyen, beyni çok yönlü düşünmeye teşvik eden DIY akımı sizi, yardım ve yönlendirme için çeşitli kaynaklar aramaya ve araştırma yapmaya zorlar.

Kullanacağınız malzemeleri alacağınız yerleri bulmak veya projenizin üretim sürecininin basamaklarını doğru ve detaylı bir şekilde anlamak için bir siteye, kitaba veya bir internet yazısına danışabilirsiniz. Sonuçta bu, işi yine de kendiniz yaptınız olarak kabul edilir.

DIY ne demek

Anlaşıldığı üzere DIY ne demek sorusu doğrultusunde verilen cevap oldukça kapsayıcıdır. Duvara bir resim asmak için delik açmaktan kendi yüz maskenizi yapmaya kadar her şey bir DIY projesi olarak sayılabilir.

Saçınızı kesmeyi, kıyafetlerinizi dikmeyi, bahçenizi düzenlenmeyi, mobilyalarınızı boyamayı, yatırım yapmak için bir bankaya danışmak yerine araştırıp yönetmeyi ve çok daha fazlasını kendiniz yapabilirsiniz.

Dekorasyonda DIY

çerçeve yapan kadın

"Kendin yap" dendiğinde akla ilk gelen, ev dekorasyonunuza ekleyeceğiniz yaratıcı parçalar ve yapacağınız yeniliklerdir. Duvarları yeni bir renge boyamak, yeni dolap rafları yapıp monte etmek veya bakıma ihtiyaç duyan şeyleri onarmak gibi işler, dekorasyona dayalı kendin yap çalışmaları olarak sayılabilir.

Özgün ve sanatsal ürünler tasarlamak, bunları ev dekorasyonunuza uygun şekilde yerleştirmek gibi işler de DIY ne demek sorusunun cevabı kapsamında yer alır. Kendin yap projeleriniz, zanaatkâr, bireysel, yaratıcı ve benzersiz yönlerinizi yansıtır. Dekorasyonda DIY ise bu yönlerinizi güçlendirir.

Ayrıca evinizi tepeden tırnağa yeniden dekore etmek, özellikle boya, küçük tadilat ve altyapı işlerinin maliyetini hesaba kattığınızda son derece pahalıdır.

DIY ev dekorasyonu fikirleriyle yeni bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bunlar için büyük bütçelere, kullanımı karmaşık ev aletlerine veya pahalı malzemelere de ihtiyacınız yok. Karantinada keyifli bir zaman geçirmenizi sağlayacak ve Doğtaş’ın stil sahibi tasarımlarını tamamlayacak DIY dekorasyon fikirlerine bir göz atalım.

Dekoratif Yastıklar

berjer

Pencere önündeki rahat berjerlerinizi renklendirmeye ne dersiniz? Dikiş makinesi gerektirmeden yapabileceğiniz bu yastıklarla okuma köşenize renk getirin.

En konforlu berjer modelleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • En az 7 cm kalınlığında köpük (daha incesi çok rahat olmayabilir)
 • Seçtiğiniz desende bir kumaş
 • Büyük çengelli iğneler
 • Mezura
 • Ayrıca köpüğü kesmek için bir alete ihtiyacınız olacak. Makas kullanabilirsiniz fakat kalın köpüğü kesmesi zor olabilir. Bu nedenle küçük bir el testeresi daha uygun olacaktır.

1. Adım: Berjerinizin oturma ve yaslanma yerlerinin ölçüsünü alın. Ardından derinliği de ölçün. Bu adımda yastığı ne büyüklükte istediğiniz size kalıyor.

Birden fazla küçük yastık istiyorsanız da elde ettiğiniz sayıları bölebilirsiniz. Yastığın fazla büyük olmaması için her ölçüden 2 veya 3 cm çıkarın.

2. Adım: Berjerinizden daha geniş bir rulo köpük ve kumaş alın. Böylece onları boyutuna göre kesebilirsiniz. Ardından, ne kadar kumaşa ihtiyacınız olduğunu belirlemek için ölçümlerinizi kullanın.

3. Adım: Ölçülerinizi köpüğünüzde işaretleyin. Köpüğü düz çizgilerle işaretlemeden kesmek zor olabileceğinden, keseceğiniz yerleri cetvelle hizalayın. Ardından, el testeresi kullanarak kesin.

4. Adım: Kumaşı, tıpkı bir hediyeyi paketler gibi köpüğün etrafına sarmalısınız. Bu nedenle kumaşı, desenli yüzü altta kalacak şekilde temiz ve sert bir yüzeye serin.

Kırışıklık olmadığından emin olun. Ardından köpüğü ortasına koyun. Kumaşın alt tarafını yukarıya, köpüğün üzerine katlayın.

5. Adım: Bu kısmı büyük çengelli iğnelerle iyice sabitleyin. Kumaşınız düz bir çizgide, çengelli iğneler ise yatay olmalıdır.

6. Adım: Kumaşı iyice gererek üst tarafını da köpüğe aynı şekilde tutturun.

7. Adım: Köpüğün yan kısımlarını da aynı metodla kaplayın. Kumaş uzun gelirse içe doğru katlayıp öyle tutturun.

Yastıklarınızı dikdörtgen, kare veya rulo şeklinde ve çeşit çeşit kumaşla yapabilirsiniz.

Sehpa ve TV Ünitelerinizi Süsleyecek Mumlar

tv ünitesi

Dekorasyonda DIY’in en çok tercih edilen ürünü, renk renk ve desen desen mumlar oluyor. Sehpa, masa veya TV ünitelerinize özgün bir dokunuş katan mumların yapılışı da oldukça kolay.

Üretirken eğlenceli anlar geçirmenizi sağlayacak ve çok şık tasarımlar ortaya çıkarmanıza yardım edecek DIY mum yapımının aşamalarını paylaşıyoruz.

Malzemeler:

 • Ocak
 • Tencere
 • Balmumu
 • Fitil
 • Mumu koyacağınız bir kap
 • Parfüm
 • Gıda boyası
 • Tahta çubuklar

1. Adım: Balmumunu dökmeden fitili kaba yerleştirin.

2. Adım: Tencereyi ocağa koyun. Balmumunu ekleyin ve erimesini bekleyin. Balmumu eriyince istediğiniz rengi ve parfümü ekleyin. Renk vermesi için gıda boyalarını tercih edebilirsiniz.

3. Adım: Sıcak balmumunu dikkatlice kabın içine dökün. Fitili yerinde tutmaya yardımcı olması için tahta çubuklar kullanın. Balmumunun tamamen soğumasını bekleyin ve ardından fitili kısaltın.

İşte bu kadar basit!

Merdiven Askı

merdiven ile dekorasyon

Eski, tahta bir merdiveni, eşyalarınızı veya dekoratif objelerinizi asabileceğiniz şık bir askılığa çevirebilirsiniz. Salonunuza eklektik bir hava katacak olan bu askılığın yapım aşamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Eski ve küçük tahta bir merdiven - Bu aşamada el becerilerinizi maksimumda kullanmak isterseniz, istediğiniz ölçülerde tahta plakaları sağlam çivilerle tutturarak kendi dekoratif merdiveninizi de yapabilirsiniz.
 • İstediğiniz renkte renkte sprey boyalar
 • Uzun çiviler

Boya ve astarların neden olacağı koku nedeniyle tasarımı balkon veya bahçede yapmanızı tavsiye ediyoruz.

1. Adım: Merdivene istediğiniz renkte bir astar boya uygulayıp kurumasını bekleyin.

2. Adım: Kuruyunca istediğiniz renge boyayın. Burada boyayı rastgele yerlere sıkmayı, birden çok renk kullanmayı veya boyayı tek bir ince kat halinde uygulayıp, alttaki ahşap görüntüsünü kaybetmemeyi seçebilirsiniz.

Basamakların iki taraftaki uzun ahşapla birleştiği noktalara uzun çiviler çakın. İsterseniz çivileri de boyayın. Hem basamaklara mum, vazo veya heykel gibi objeler koyabilir hem de çivilere dekoratif objeler veya aydınlatmalar asabilirsiniz.

Daha fazla yaratıcı ve ilgi çekici içerik okumak isterseniz Doğtaş Blog’u takip etmeyi unutmayın!

Created On: Monday, April 5, 2021