Evde Vakit Nasıl Geçirilir?

EVDE VAKİT NASIL GEÇİRİLİR?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve hayatı ciddi anlamda tehdit eden Corona virüs yüzünden evimize kapanmak zorunda kaldık. Dünya Sağlık Örgütünün “pandemi” yani tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık olarak adlandırdığı corona bizi evlere hapsetti ama bu hayatın sonu değil. Karamsarlığa kapılmaya gerek yok.

Yaşam alanlarımız olan evlerimizde de yapılabilecek pek çok aktivite var. Hatta bu durum evde biriken işleri yoluna koymak, ihmal edilmiş detayları tamamlamak, ev halkıyla daha fazla ve kaliteli zaman geçirmek, epeydir sırasını bekleyen kitapları okumak, merak edilen filmleri izlemek için de bir fırsat olabilir.

Okulların ve pek çok işyerinin tatil edildiği şu günlerde paniğe kapılmadan, stres yönetimini elden bırakmadan ve gerekli önlemleri de alarak krizi fırsata çevirmek mümkün. Peki mecburen evlerimizde kaldığımız bu süreçte zamanımızı kaliteli ve verimli şekilde nasıl geçirebiliriz. İşte öneriler…

çalışma masası

YAPILACAKLAR LİSTESİ HAZIRLAYIN

Hepimiz biliyoruz ki bu kriz sonsuza değin sürmeyecek, elbet bitecek. Ve hayat normal akışına döndüğünde sendelememek ve kaldığınız yerden devam etmek için yapılacaklar listesini şimdiden yapmaya başlayabilirsiniz. Ertelenen iş toplantıları, tatil planları, çizelgeler, randevular, değişen akışın yeniden düzenlenmesi ve buna benzer pek çok yol haritasını evde olduğunuz günlerde planlamakta fayda var

kitap okuyan kadın

KİTAP OKUYUN

Eğer kitap okumaktan hoşlanıyorsanız zaten nicedir okumak istediğiniz ama iş güç koşuşturmasından fırsat bulamadığınız kitapları bir bir okuyabilirsiniz. Hem vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız, hem kütüphanede biriken okunacak kitaplar listesini eritmiş olursunuz hem de ufkunuzun genişleyip zihninizin dinlenmesini sağlamış olursunuz.

bilgisayardan film izleyen kulaklıklı kadın

FİLM İZLEYİN

Verimli ve keyifli vakit geçirmenin bir yolu da film ve dizi izlemek. Herkese hitap edecek kadar zengin bir genel film arşivi var ne de olsa. Uzun zamandır izlemeyi düşünüp de vakit bulamadığınız filmler, yarım bıraktığınız filmler yahut her izlediğinizde farklı bir detayı fark ederek sayısız kez izlemekten bıkmadığınız filmler evde olduğunuz süreç boyunca sizi oyalar. Vaktin nasıl geçtiğini hissetmezsiniz bile.

Aklınıza takılı kalmış ama koşuşturmadan izlemeye fırsat bulamadığınız dizileri ve filmleri bir yere yetişme telaşı olmadan izlemek zihninize ve ruhunuza iyi gelecektir.

meditasyon yapan kadın

YOGA VE MEDİTASYON YAPIN

Özellikle kriz dönemlerinde ruh sağlığımızı korumak daha da önem kazanır. Siz de hem fiziksel hem de ruh sağlığınızı korumak, zihninizi sakinleştirmek ve psikolojik olarak rahatlamak için yoga ve meditasyon gibi bedeni ve zihni gevşeten aktiviteleri bol bol yapabilirsiniz. Rahatlatıcı bir müzik, sandal ağacı tütsüsünden yayılan ince duman ve evin en sakin köşesi yeteli olacaktır.

Özel teknikleri uygulayarak gevşeyin, kendinizi yaşamın ritmine ve doğal akışına bırakın, içinize yönelin ve rahatlayın. Çok iyi geldiğini göreceksiniz. Hele de buna her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyarken…

katlanmış kıyafetlerini dolapa koyan insan elleri

DOLAPLAR VE ÇEKMECELERİ TEMİZLEYİN

O krep tavası ne kadar zamandır mutfak dolabının en dibinde bekliyor? Yatak odasındaki şifonyerin en alt çekmecesini temizlemeyeli ne kadar zaman oldu? Peki ya aylardır aradığınız bluz gardrop raflarının en dip kısmında olabilir mi? Çoğumuzun hep yapmak istediği ama üşengeçlik yüzünden hep ertelediği işlerden birisidir dolap ve çekmece temizliği. Artık kaçış yok. Tam sırası.

Ve bir kez başlayınca aslında ne kadar rahatlatıcı ve oyalayıcı bir aktivite olduğunu da göreceksiniz. Hem uzun zamandır aradığınız ve kaybettiğinizi sandığınız öteberiyi bulacak hem de tertemiz ve düzenli çekmece ve raflara kavuşacaksınız. Dedik ya, şimdi tam sırası…

tableti ile çalışma masasında çalışan sarışın kadın

YARIM KALMIŞ İŞLERİ TAMAMLAYIN

Belki Netflix’de yarım bıraktığınız bir dizi, belki kanepe için ördüğünüz ve sıkılıp yarım bıraktığınız renkli battaniye, yıllardır diğer yarısını okumak için beklettiğiniz ve bunu dert ettiğiniz kitap, işten güçten vakit bulup da tamamlayamadığınız maket uçak sizi bekliyor. Hem yarım kalmış bir işi tamamlamanın huzurunu hissedin hem de zaman sizi sıkmadan akıp gitsin.

cep telefonu ile ilgilenen kadın

TELEFON VE BİLGİSAYARINIZI DÜZENLEYİN

Cep telefonunuzun galerisinde birikmiş dijital fotoğraflar, bilgisayarınızı yavaşlatan dosyalar, klasörler hepsi yine böyle bir anı bekliyordu aslında. Fazlalıkları atmak, yer kaplayanları ayıklamak, düzenlemek ve kategorilere ayırmak hem ruhunuza hem de elektronik cihazlarınıza çok iyi gelecek.

çocuğu ile kurabiye yapan kadın

YEMEK YAPIN

Ne zamandır gözünüze kestirdiğiniz şu cheesecake’i yapmak için en iyi fırsat işte bu günler. Nasılsa aceleniz yok. Yavaş yavaş, tadını çıkarta çıkarta yapacağınız o cheesecake belki sizin spesiyaliniz olacak. Kimbilir belki içinizde gizli kalmış o şef yeteneği açığa çıkacak. Krizin fırsat getirmesi tam da bu olsa gerek.

Mutfağa girip yemek yapmak aynı zamanda çok iyi bir rehabilitasyon. Girin mutfağa ve cesaret edemediğiniz o rostoyu, safranlı pilavı ve çikolatalı pastayı yapın.

Bunlar ilk akla gelenler. Evdeyken ve hayatın normal akışına dönmesini beklerken hem birikmiş işlerinizi halledebilir, hem zihninizi dinlendirebilir hem de bu sakinlikten donanımlı ve yenilenmiş olarak çıkabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2020 Perşembe