Eviniz İçin Aydınlatma Dekorasyon Fikirleri

EVİNİZ İÇİN AYDINLATMA DEKORASYON FİKİRLERİ

Eviniz ruhunuzu yansıtır. Eviniz, hayata bakış şekliniz, iç dünyanız, vizyonunuz, kültürünüz ve kişilik özelliklerinizden ilham alarak kendini bulur. Bir evi ev yapan yegane ögelerdir mobilyalar ve aksesuarlar. En güzel evler kuşkusuz, bir “stili” olan evlerdir. En pahalı mobilyalarla döşenmiş olması değil, bir tarzının ve duruşunun olmasıdır evi güzel kılan unsur. Klasikten yenilikçiye; geleneksel çizgilerden çağdaş ve modern esintilere; yalın bir üslup olan minimalizmden iddialı ve frapan konseptlere, biyofilik üsluptan denge ve sakinliği eksenine alan zen akımına kadar pek çok üslup, ev dekorasyonlarında kendini hissettirir. Mekanları güzel kılan ikinci unsur ise aydınlatmadır. Işık olmazsa her şey anlamını yitirir. İyi dekore edilmiş ve doğru aydınlatılmış bir mekan ruhu da besler ve huzuru çağırır.


Her dönem belirginleşen ve trend olan dekorasyon fikirleri ve mobilya stillerinin yanında birkaç stili harmanlayarak kendi yorumunuzu katacağınız kendi akımlarınız da evinizi özgün ve çarpıcı kılabilir. Çiçeklerin, duvar kağıtlarının, ahşabın ve doğanın vurgusunu yapan country; geçmiş zamanın çizgilerini baş tacı eden Retro, daha yenilikçi ve şehirli bir akım olan endrüstriyel, geleneklerine bağlı ve muhafazakar bir stil olan klasik anlayış gibi bilindik ve alışılmış akımların yanı sıra biyofilik tasarım, minimalist tasarım ve zen tasarım da etkisini güçlü bir şekilde göstermeye başladı. Tüm bu tasarımlar ışıkla ve ışığı sunan kreatif aydınlatmalarla bir evi değerli kılıyor.

avize

BİYOFİLİK AKIMI VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Şimdilerdeadı sıkça duyulan biyofilik tasarım, kelime kökünden de anlaşılacağı üzere besinini yaşamdan alıyor. Tüm hücreleriyle, genetiğiyle ve ruhuyla doğaya bağlı olan insanoğlu aslında onu her daim yanı başında istiyor ve toprak kokan, yaprağı ve bitkiyi özne yapan, doğal yaşamı merkezine alan bir stili bizimle tanıştırıyor. Kentlileştikçe doğadan kopan insanoğlunu yeniden ahşapla, bitki örtüsüyle, taş ve toprakla buluşturan, böylelikle motivasyon ve verimliliği artıran bu yaklaşım, kişinin özüne dönmesini ve daha mutlu bir birey olmasını kolaylaştırıyor. Doğa ne de olsa genetik şifremize kayıtlı ve biz ona ezelden beri tutkunuz.

dairesel formlu sarkıt avize

MİNİMALİZM AKIMI VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Kimisi sadelik ve “azlık” sever. Kendinizi yalın ve kalabalık olmayan mekanlarda daha iyi hissediyorsanız minimalizm size en uygun akım olabilir. Gittikçe daha da karmaşık hale gelen, çetin ve yorucu yaşam koşullarının yorduğu ruhlar, sığınağı olarak gördüğü evinde sade ve abartısız tasarımları kullanarak huzura eriyor. Boşluktan gelen huzur olarak da tanımlayabileceğimiz minimalizm esintilerini evinize uyarlayarak ve yerine göre soft yerine göre güçlü ışıklar kullanarak sadeliğin ihtişamını evinizin karakteri haline getirebilirsiniz. Doğtaş‘ın kreatif gücünün etkisiyle vücuda getirilen mobilya, aksesuar ve aydınlatmalarla da evinizde tam zevkinize göre sade ve rahat bir dünya yaratabilirsiniz. Mimalizm esintileri olan bir evde Doğtaş’ın pek çok aydınlatma örneğini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü mayasında “sade şıklık” olan Doğtaş ürünlerinde aydınlatma seçenekleri de alabildiğine modern ve minimalist yaklaşımla tasarlanıyor.

gold renkli sarkıt aydınlatma ürünü

ZEN AKIMI VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Yine ihtiyaçlardan ve insanın kreatif gücünden doğan bir başka akım olan Zen, köklerini ve genetiğini Hindistan’dan alan sakin ve dengeleyici bir akım. Zen ruhunu evinize yansıtmak, sessizliğin ve yaşamın doğal akışının uyumlu bir izleyicisi olmak, bu sakinliğin teskin edici gücünü evinize uyarlamak istiyorsanız, Doğtaş’ın Zen felsefesiyle oluşturduğu mobilya tasarımları ve ışıkla birlikte huzur da yayan aydınlatmalarını kullanabilirsiniz. Meditatif bir ambiyans, iç dünyaya yapılan uzun yolculukların rotasını verir. Gereksiz eşya yok, kalabalık yok, üst üste yığılmış objeler yok; sakinliğin rengi beyazın hakimiyetinde rahatlatan bir dinginlik… Gündüz alabildiğine doğal ışık, gece ise soft müzikler eşliğinde okunan kitap sayfalarına vuran stil sahibi aydınlatmaların ışığı… Doğal taşlar, ahşap paneller, büyük tablolar, modern ve huzur veren bir enerji Zen’i özetler ve ihtiyacı olan ruhlara iyi gelir.

lambader

MODERN STİL VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Modern stil; çağın yanında yürüyenler, uyumu her şeyin önünde tutanlar, yenilikçi ruhlar için en uygun stildir. İçinde minimalizm notalarını da barındıran modern stil, zamanın trendlerini yakalar ve seçkin bir tarzın öncülüğünü yapar. Modern stil dekorasyonlarında aydınlatma olarak daha çok lambader, spot ve aplik çeşitleri tercih edilir. Doğtaş’ın Clara, Alice, Gold gibi pek çok aydınlatma serisi örnekleri ile evinizde yeniliğin ruhunu yansıtabilirsiniz.

dekoratif aydınlatma

ÇAĞDAŞ DEKORASYON STİLİ VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Çağdaş dekorasyon stili, modern stilden ince ayrıntılarla ayrılıyor. Kemikleşmiş hatlardan biraz uzaklaşıp yükselişe geçen bir trendi yakalamak ve yenilikçi dokunuşları kullanarak dikkatleri üzerinde toplamak çağdaş stilin en sevdiği şey. Çizgi dışı aydınlatma modelleri farklı ve biraz aykırı gelse de yaşam alanlarınızın havasını değiştirip özgün kılacak kadar başarılı…

geometrik formlu aydınlatma ürünü

İSKANDİNAV TARZI VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Aydınlık, hafif, ferahlatıcı ve sade tarzlardan birisi de İskandinav tarzı dekorasyon. Açık renklerin, aydınlık mekanların, ahşap detayların ağırlıklı olarak kullanılışı ve metalik tonların vurgulanışı İskandinav tarzın karakteristik özellikleri olarak sıralanabilir. Doğtaş’ın yeni nesil aydınlatmalarının çoğunu İskandinav tarzı dekorasyon ile rahatça kullanabilirsiniz.

cam avize

BOHEM DEKORASYON VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Renkli, enerjik ve hiçbir kurala bağlı olmamanın tek bir kelimeyle özeti olan bohem dekorasyon tarzı; farklı stilden mobilyalar, sıcacık renkler; bağımsız, özgür ve kendi üslubunu kendi yaratan bir akımın ismi ve ilk sıraya konulan öncelik: rahatlık. Bohem stil, akımları takip etmez, kendi akımını kendi yaratır. Tam da kendi canının istediği gibi. Doğtaş’ın renkli ve eğlenceli avizeleri, aplikleri ve sarkıtları bohem tarzı tercih edenlerin evinde mutlu mutlu parlayabilir.

sarkıt avize

AVANGARD DEKORASYON VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Evinizde zengin, gösterişli, saraylara layık bir tarzın dile gelmesini istiyorsanız avangard dekorasyon stilini tercih edebilirsiniz. Nostaljik ve klasik izler taşıyan avangard yaklaşımda, geleneksel mobilya iskeleti üzerine modern ve trende uygun kumaşlar kullanılarak albenili bir tarz vücuda getiriliyor. Bu yenilikçi ve öncü tarza uygun aydınlatmalar da dolgun hatlı ve gösterişli yapıda olmalı. Doğtaş aydınlatma koleksiyonundaki gösterişli bir modellerle avangard mobilyalarınızı kombinleyebilirsiniz.

sarı renkli cam avize

AKDENİZ TARZI DEKORASYON VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Sıcacık Akdeniz’in bitki örtüsü, mimari tarzı ve yaşam öyküsünün yansıması olan Akdeniz tarzı dekorasyonda beyaz ve mavi renkler, ağırlıklı olarak klasik tarz mobilyalar, açık tonlarda ve renkli kilimlerle tüm bu ambiyansı vurgulayacak bol güneş ışığı kendisini gösterir. Vitray desenli lambalar, aplikler, antik şamdanlar da aydınlatmayı parlatacak destekleyiciler olarak seçilebilir.

LOFT TARZI DEKORASYON VE AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Şimdilerde özellikle büyük şehir ve metropollerde yaygın olarak kullanılan dekorasyon fikirlerinden birisi olan loft dekorasyon tarzı da hangar, depo, stüdyo gibi büyük ve bölünmemiş alanların; tuğla, kiriş, beton gibi yüzeylerle tamamlandığı bir tasarım şekli. Loft tarzında aydınlatma olarak çoğunlukla endüstriyel sarkıtlar; ahşap, demir, halat detayları v ağırlıklı olarak metal malzemelerle hazırlanmış aydınlatmalar kullanılıyor. Doğtaş aydınlatma seçenekleri arasında loft stilde döşediğiniz evinize uygun parçaları seçebilirsiniz.

sarkıt aydınlatma

Doğtaş’ın hemen her akıma uygun olarak tasarladığı ve ürettiği aydınlatma modelleri ile hem ışığın vurgulayan gücü hem de aydınlatma gövdelerinin dekorasyonu tamamlayan zarafeti ve varlığı evinizde hissedilir. Sarkıtlar, abajurlar, lambaderler, aplikler köklü bir Doğtaş geleneğinin tamamlayıcı enstrümanlarıdır ve içinizdeki müziğin dışarı çıkmasını sağlar. Uygun aydınlatma nasıl olmalıdır sorusunun yanıtı Doğtaş’ta saklı…
Doğru aydınlatılmış ve zevke göre dekore edilmiş yaşam alanları en büyük konforunuzdur.

Yayınlanma Tarihi: 3 Ocak 2020 Cuma

Etiketler