Feng Shui ile Evlerde Bereket için 7 Dekorasyon Önerisi

Feng Shui İle Evlerde Bereket İçin 7 Dekorasyon Önerisi

Feng shui nedir sorusu uzun yıllardır popülerliğini koruyan bir soru. Eski bir Çin öğretisine dayanan bu felsefe, evlerinde bereketi, verimliliği ve olumlu enerjiyi artırmak isteyenlerin başvurduğu bir uygulamadır.

Yaşam alanlarının doğal enerjilere uyumlu olarak dekore edilmesi demek olan feng shui hakkında merak edilenleri, şık mobilyaların adresi Doğtaş olarak sizler için derledik.

Feng Shui Nedir?

pencereden bakan ve kucağında kedi olan bir kadın

Feng shui, Çince “rüzgar” ve “su” anlamına gelen ve bir yaşam alanındaki eşyaların doğa ile denge kuracak şekilde yerleştirilmesine dayanan eski bir Çin öğretisidir. Feng shui felsefesinin temel amacı enerjik güçlerden yararlanarak birey ile bulunduğu çevresi arasında bir uyum yaratmaktır.

Feng shui öğretisi, insanların varoluş özelliklerine göre ve belirli kurallara uygun olarak yaşam alanlarını düzenlemesiyle bereketin artırabileceğini, daha mutlu ilişkiler kurulacağını, daha sağlıklı yaşanabileceğini ve bol kazanç elde edebileceğini savunur.

Feng shui nedir?” sorusuna yanıt ararken bu felsefedeki sembolizmin önemi atlanmamalıdır. Asya kültüründe feng shui öğretisinin pek çok sembolü ve bu sembollerin çeşitli anlamları bulunmaktadır. Bunlar evlerde sembolik olarak kullanılabilir, objelerin üzerinde bulunabilir ve hatta aksesuar olarak takılabilir. En bilindik feng shui sembolleri ise şunlardır:

 • Yin Yang

Çin ying yang işareti

Yin yang, görünüş olarak birbirine zıt olan güçlerin aslında birbirini tamamlar nitelikte ve karşılıklı olarak birbirine bağlı olabileceklerini sembolize eder.

Ying yang sembolünde siyah “yin”, beyaz ise “yang”ı temsil eder. Kış-yaz, aydınlık-karanlık, hayat-ölüm, yin yang örnekleri olarak verilebilir. Feng shui ev dekorasyonunda ise yin yang, evlerimizin, iç yaşamlarımızdan ayrılmaz bir bütün olduğunu simgeler.

 • Bagua

Bagua, feng shui enerji haritasıdır ve farklı şekillerde tasvir edilebilir. Ancak klasik feng shui bagualarından bir tanesi, sekiz adet üç tam veya yarım çizgiden oluşan, I-Ching yani “Değişim Kitabı”dır.

 • Dört Sembol

Dört amblemden oluşan bir diğer feng shui sembolü dört koruyucu hayvanı (ejderha, anka kuşu, kaplumbağa, kaplan) tasvir eder. Feng shui öğretisi geliştirildiğinde temel amaçlardan biri, bir yerleşkeyi veya şehri güvende tutmak ve korumaktı. Dolayısıyla evlerde işmelerde ve farklı objeler üzerinde bulunabilen bu hayvan figürleri evin korunması anlamına gelmektedir.

Feng Shui Renkler

Feng shui ev dekorasyonu uygularken renklerin önemi tartışılmazdır. Bu eski Çin öğretisine göre renklerin güçlü enerjileri ve insanlar üzerinde etkileri vardır. Dolayısıyla ev dekore ederken renkleri doğru kullanmak ve antaj sağlamak oldukça önemlidir. Odalarda yanlış renkler yanlış oranlarda kullanıldığında negatif ve istenmeyen etkiler görülebilir.

Örneğin, bir odada fazla kırmızı rengi bulunuyorsa huzursuzluk yaratabilir veya çok fazla mavi varsa soğuk ve itici gelebilir. İşte bazı renklerin feng shui’ye göre anlamları:

Mavi ve Siyah: Bu renkler feng shui’ye göre su enerjisi ile bağdaştırılır ve iç dünyayı destekler niteliktedir. Mavi ve siyah, odaklanmaya, düşünmeye, meditasyona ve yaratıcı aktivitelere yardımcı olur.

Kırmızı: Ateş elementi ile ilişkilendirilen kırmızı rengi hayat enerjisini destekler. Kanın rengi olan kırmızı, kalp atışını ve basıncını hızlandırabilir, aynı zamanda depresyonu hafifletebilir. Tutku ve aşkın rengidir.

Yeşil: Feng shui’ye göre yeşil rengi gelişim enerjisini, karlılığı ve harekete geçmeyi simgeler.

Sarı: Toprak enerjisi ile bağdaştırılan sarı rengi, Toprak Ana’yı temsil eder. Feng shui renklerinden sarı, neşelendirir, umut verir ve zihinsel aktiviteleri artırır.

Beyaz ve Metalik Renkler: Saflığı simgeleyen bu renkler metal enerjisi ile ilişkilidir, dikkat ve odaklanmayı destekler.

Feng Shui Dekorasyon Kuralları

1. Giriş Kapınızda İyi Bir İzlenim Bırakın

hoşgeldiniz yazılı giriş paspası

Evinize enerji çekmek için samimi bir giriş kapınız olması gerekir. Kapı renkleri de yine renklerin enerjisine göre tercih edilebilir. “Hoş geldin” yazılı paspaslar da kullanılabilir.

2. Doğal Kristalleri Kullanın

doğal kristaller

Kristallerin de kendilerine has enerjileri vardır. Örneğin, pembe kuvars aşkı, turmalin korumayı, topaz ise varlık ve iyileşmeyi temsil eder.

3. Dağınıklığı Hayatınızdan Çıkarın

Feng shui öğretisine göre çok fazla dağınıklık, enerjisi akışını engeller ve aklı karıştırır. Temiz ve düzenli bir ortam ise zihnin açılmasını sağlar.

4. Evinize Hava ve Işık Akışı Olduğundan Emin Olun

Hava, feng shui felsefesinin temel anlamına dayandığı için oldukça önemlidir ve iç mekanlara mutlaka hava akışı olmalıdır. Doğal ışık ve hava kombinasyonunun iyi enerji ve yenilenme getirdiğine inanılır.

5. Yatak ve Masaları Kapı Girişine Doğru Yerleştirin

Feng shui dekorasyon kurallarına göre kapıların girişine doğru dönük olmak savunmasızlığı azaltır ve gücü artırır.

6. Doğal Parçalar Ekleyin

bitki ve yatak

Her bir odanın dekorasyonunda ev bitkilerine yer verebilirsiniz. Bitkiler yalnızca enerjiyi artırmakla kalmaz, aynı zamanda doğal olarak havayı temizler ve sağlığa katkıda bulunurlar.

7 Feng Shui Dekorasyon Önerisi ile Evde Bereket

şömineli modern salon

Feng shui nedir, feng shui dekorasyon kuralları nedir” gibi soruların cevabını artık biliyorsunuz. Gelelim sizin için derlediğimiz feng shui dekorasyon önerilerine. Bu önerilere göre feng shui ev düzeni ve dekorasyonunu siz de kolayca uygulayabilir ve evinizin bereketini artırabilirsiniz.

1. Evinizin Enerji Haritasını Belirleyin

Feng shui ev düzeni uygularken en sık kullanılan şey bagua haritasıdır. Bagua haritası, bir mekanın enerjisini analiz eder ve enerji akışını artırmak için hangi elementlerin gerekli olduğunu gösterir. Bir bagua haritası 9 bölmeden oluşur ve her biri, bir renk ve element ile ilişkilidir. Bunlar da dekorunuzu şekillendirmeye yardımcı olur. Bagua haritasının bölmeleri:

 • Varlık - ağaç
 • Şöhret - ateş
 • Aşk - toprak
 • Aile - ağaç
 • Sağlık - toprak
 • Çocuklar - metal
 • Bilgelik - toprak
 • Kariyer - su
 • Yardımsever insanlar - metal

2. Feng Shui Yatak Odası

modern yatak odası

Feng shui yatak odası dekorasyonu uygularken öncelikle yatağı kapı girişinden olabildiğince uzağa yerleştirin. Feng shui yatak yönü ise doğrudan olmasa da kapıya dönük olmalıdır. Uyuduğunuz alanın yakınlarında çok fazla elektronik alet olmasından kaçınmalısınız. Hatta eğer mümkünse, yatak odanızda televizyon da bulundurmamalısınız.

Televizyon genellikle odak noktası haline geldiği için odanın dinlendirici enerjisini yok eder. Bunların yanı sıra eğer metal veya ağaç karyolanız varsa pastel tonlarda nevresim kullanabilirsiniz. Yatağınızı asla pencerenin önüne koymayın. Camın kırılgan yapısı uyku kalitenizi azaltır.

Yeşil ve mavi renklerinin tonlarını yatak odasında kullanmak da dinlendirici ve sakinleştirici enerjiyi artırmanıza yardımcı olacaktır.

3. Feng Shui Salon

yeşil tonlarında modern salon

Salonu feng shui ev düzenine göre dekore ederken odadaki en büyük mobilya ile işe başlayın. Salonlar ve oturma odalarındaki en büyük eşyaların koltuklar olduğunu düşünürsek, koltuğun kapıya yönelik ve sırtı duvara dayalı olacak şekilde konumlandırıldığından emin olmalısınız.

Duvara dayalı kısımda koltuk ile duvar arasında hava geçişi olması için birkaç santim boşluk bırakılabilir. Odayı dağınık gösterecek kadar çok fazla eşya olmaması da özen gösterilmesi gereken bir diğer konu.

Salon sehpa modelleri arasından tercih yaparken ise köşeleri keskin olanlar yerine oval köşeli bir shepa tercih edebilirsiniz. Perdeler için ise ışığı en çok geçirenlerden kullanabilirsiniz. Pencere altına ev bitkisi yerleştirerek dekorda enerji artışı sağlanabilir.

4. Ev Ofis Dekorasyonunda Feng Shui

ahşap çalışma masası

Feng shui ev dekorasyonuna göre ev ofis dekorunda en önemli nokta dağınıklığı ortadan kaldırmaktır. Çalışma masasının üzerinin en az %50’sinin boş olması daha verimlidir. Diğer odaların yerleştirme planlarına benzer şekilde çalışma masasını kapıya yönelik yerleştirmelisiniz. Bu konum size güç ve çalışırken verim verecektir.

Feng shui renklerinden yumuşak sarı ve yeşil tonları sakinlik ve odaklanma açısından işlevsel olacaktır. Yine ev ofislerinde de salon bitkilerine yer vermelisiniz.

5. Vazolar ve Canlı Çiçekler Kullanın

altın rengi vazo

Feng shui ev dekorasyonuna göre dalından taze koparılmış çiçekler evinize doğallık ve neşe getirebilir. Canlı çiçeklere nazik olmak yani içinde bulundukları vazoyu ve suyu temiz tutmak da bir o kadar önemlidir. Çiçekler kuruduğunda ise çöpe atmanız en iyisi olacaktır. Feng shui felsefesine göre evde kuru çiçek bulundurmak önerilmez.

Öte yandan, çiçekler için veya ev dekoru olarak kullanılan vazolar, çeşitli renkler, şekillerde, farklı malzemelerden üretilebileceği için bu konuda da seçiminiz önem taşımaktadır. Farklı malzemeden vazoların her biri farklı feng shui enerjileri yaymaktadır.

Örneğin:

Toprak Elementi: Seramik veya topraktan yapılma vazolar toprak elementini çağrıştırır. Doğtaş Valentin seramik vazo toprak enerjili vazolara güzel bir örnek olabilir.

Metal Element: Hayatta neşe ve güzellik enerjilerini simgeleyen metalik elementler için metal vazolar kullanılabilir.

6. Ateş Elementinin Enerjisi için Mumlardan Faydalanın

mat siyah bardak mum seti

Mumlar, yalnızca ambiyansa farklı bir hava katmakla kalmaz aynı zamanda ateş elementinin özelliklerini de bulundukları mekana kazandırırlar. Feng shui de dahil pek çok inanışta mumlar aydınlık bilgeliği simgeler.

Siz de mum setleri veya farklı yüksek kalitede, organik mumları dekorasyonda kullanarak ateş elementinin enerjisini artırabilirsiniz.

7. Bilgelik ve Netlik Sembolü Aynalar

beyaz konsol ve ayna

Feng shui aynaların bilgelik ve netliği sembolize ettiğine ve her daim gerçeği yansıttığına inanır. Feng shui ev düzeni uygularken kesinlikle iki aynayı karşılıklı yerleştirmeyin. Bu durum pozitif enerjinin aynalar arasında sıkışarak evinizde dağılmasını engelleyecektir.

Ek olarak, kullanılan aynaların yüksek kalitede olması önem taşır. Bu doğrultuda Doğtaş’ın kaliteli ve şık tasarımlı ayna modelleri inceleyebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 8 Aralık 2017 Cuma

Etiketler