Göz Alıcı Bir Sofrada Masa Düzeni Nasıl Olmalı?

masa düzeni nedir

Her gün birkaç kez sofra kurup kaldırıyor olmalısınız. Belki de bazen ailenizle birlikte televizyon veya bilgisayar karşısında yemek yemeyi tercih ediyorsunuz. Ancak kimi zaman da harika yemeklerin hakkını vermek için mükemmel bir masa düzeni ve cezbeden bir sunum gerçekleştirmek gerekiyor.

Bu noktada herkesin temel masa düzeni kurallarını bildiğini varsaymak yanlış olmayacaktır. Diğer yandan özellikle çatal, bıçak, kaşık yerleşimi konusunda birçok kişinin masa düzeninde ikileme düştüğünden de eminiz.

Biz de evdeki tarz ve uyumun mimarı Doğtaş olarak iştahları kabartan, ama aynı zamanda şıklığıyla göz alan bir masa düzeni nasıl yapılır sorusuna bu içeriğimizde yanıt bulmak istedik. Çünkü ideal masa düzeni, yemek odası dekorasyonunun önemli bir parçası olarak değerlendirilmeli.

O halde dilerseniz artık masa düzeninin tam olarak ne anlama gelmesi gerektiği ve adım adım mükemmel masa düzeni kurulumu hakkında bilinmesinde fayda olan detayları birlikte inceleyelim.

Yemek masasının yanı sıra mutfak dekorasyonu hakkında da fikir sahibi olmak için Mutfak Dekorasyonu Önerileri ile Evinizin Kalbini Dekore Edin! başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Masa Düzeni Nedir?

şık bir sofra düzeni

Masa düzeni, uzun ve keyifli vakitler geçirmek için hazırlanan yemek sofrasında her objenin belli bir düzen dahilinde yerleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Aslında çok keskin ve standart bir çerçevesi olan masa düzeni, günümüzde pek çok kişinin zaman ayıramayacağı kadar çok detaya sahip olduğu için genellikle uygulanamıyor.

Ancak eğer çok büyük davetler söz konusu değilse masa düzeninde hatları çok belirgin bir senaryo uygulamaya zaten çok da gerek olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle biz de bugünkü içeriğimizde günlük akşam yemeği ve sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz yemeklerin masa düzeni hakkında tüyolar vermenin yeterli olacağını düşündük.

Sizin için derlediğimiz ipuçlarını dikkate aldığınızda ise en sıradan akşam yemeklerini bile harika birer ziyafete dönüştürebilmeniz mümkün. Üstelik yemek masasında yalnızca birkaç noktaya önem vererek.

Yemek Masası Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yeşil meşrubat bardakları ve beyaz tabakların olduğu yemek sofrası

Yemek masasını kurarken nasıl bir düzene göre hareket edilmesi gerektiğini genel olarak biliyor, fakat sofranızı çok daha şık ve özenli hale getirmek istiyorsanız, en doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz. İşte doğru masa düzeni nasıl olmalı sorusuna yanıt niteliğinde pratik şekilde uygulayabileceğiniz masa düzeni kuralları...

1. Masa Örtüsü Seçimine Dikkat Edin

Davetliler için hazırlanmış şık masa sunumu

Masa düzenlerken ilk olarak düşünülmesi gereken detay, elbette masa örtüsüdür. Her ne kadar oldukça basit bir seçim gibi görünse de masa örtüsü tercihinin de özenli bir şekilde yapılması gerektiğini mutlaka belirtmemiz gerekiyor.

Buna göre öncelikle menüdeki yemeklerin türünü ve öğünü dikkate almakta fayda var. Çünkü tahmin edeceğiniz üzere kahvaltı ile akşam yemeği için aynı veya benzer bir masa örtüsü kullanmak pek mantıklı bir seçim olmayacaktır. Akşam yemeği için seçilecek örtü, daha şık ve klasik olmalıdır.

Bunlara ek olarak, masa örtüsünün yemek masası üzerine yerleştirilecek servis takımı ve diğer aksesuarlar ile de uyumlu olması gerektiği uyarısında bulunmuş olalım. Çünkü unutmamalısınız ki masa düzeni, yemek odası dekorasyonu ve dolayısıyla da uyum ve doğru kombinasyonun en önemli ayaklarından biridir.

Ev dekorasyonunuzla bütünlük oluşturacak, en yeni trendlere göre tasarlanmış yemek masası seçeneklerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Tabak, Çatal, Bıçak, Kaşık ve Bardakları Doğru Yerleştirin

Yeşil renkli peçete ve üzerinde sofra sunumu

Gelelim bir sofra düzeni için en kritik detaylar olan çatal, bıçak, kaşık ve bardak yerleşimine. Standart masa düzeninde yemek tabağı tabii ki masanın o bölümüne oturacak kişinin tam da önünde duracak şekilde hizalanması gerekiyor. Yemek tabağının altında servis tabağı bulunması da şık bir masa düzenlemesi için tercih edilebilecek ögelerden.

Yemek çatalı ise tabağın solunda konumlandırılmalı.Aynı şekilde yemek bıçağı da sağ elle kullanılmak üzere tabağın sağına yerleştirilmeli. Yemek kaşığı ise bıçağın sağında olmalıdır. Su ve diğer içecekler için kullanılacak bardakları, tabağın sağ tarafındaki bıçak ve kaşığın önünde duracak biçimde yerleştirmek gerekiyor.

Eğer tatlı servisi yapılacaksa, tatlı masaya gelmeden önce yemek tabaklarının masadan kaldırılması önemli. Böylece yarım kalan yiyeceklerin görüntüsü ve kullanılmış tabakların görüntüsü, tatlı servisi esnasında rahatsız etmeyecektir.

3. Peçeteleri Unutmayın

Tabak üzerine dekore edilmiş kumaş peçete

Yemek masasını göz alıcı hale getiren önemli detaylardan bir diğeri de peçete kullanımı. Bu anlamda tek kullanımlık kağıt peçete veya yemeğin resmiyetine göre kumaş peçeteler tercih edebilirsiniz. Fakat önemli bir yemek veriyorsanız, kağıt peçetelerin ciddiyetsiz durabileceğini söylememiz gerekiyor. Günlük kullanım için ise elbette tek kullanımlık peçeteler daha uygun olacaktır.

Peçetelerin yemek masasında konumlandırılacağı yer de tabii ki masa düzeni standartlarına göre bellidir. Buna göre peçeteler çatalın soluna yerleştirilmelidir. Ancak daha resmi bir yemek söz konusuysa peçeteleri tabağın içine yerleştirerek sunmanızı tavsiye ederiz.

Bunların yanı sıra peçetelerinizin desen ve dokusunun da yemeğin ağırlığına uygun olması gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Ayrıca peçetelerde tercih edilen katlama yöntemi de masa düzeninin kritik detaylarından biri olacağından bu anlamda ne tür katlama teknikleri uygulayabileceğinizi araştırmanızda yarar var. Hatta dilerseniz peçete halkası kullanarak masanızı daha şık hale getirebilirsiniz.

4. Masanızı Dekore Edin

Deniz temalı masa düzeni

Ev dekorasyonu, birçok farklı kalemden oluşan oldukça geniş bir alan. Yemek masası düzeni de ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından. Çünkü yemek masanızda dahi tarzınızı yansıtabilmeniz mümkün.

Bu anlamda yemek masasını hazırlarken düzenlemelere ek olarak dekoratif açıdan da özenli bir süreç yürütmeniz önemli. Çünkü hiçbir parça fazlalık gibi görünmemeli veya masa düzenine aşırılık katmamalı. Bunu başarmak için de göz zevkine hitap edecek, zarif dokunuşlara yer vermelisiniz.

Örneğin yemek masasındaki her bir öge ile uyumlu mevsim çiçekleri ile masanızı dekore edebilirsiniz. Öte yandan yemek için kendinize bir tema seçebilir ve süslemelerinizi bu temayla uyumlu seçebilirsiniz. Menüsünde deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu bir akşam yemeği için masa örtüsüne serpiştirilmiş deniz kabukları, bu anlamda iyi bir örnek olabilir.

Yayınlanma Tarihi: 24 Ağustos 2020 Pazartesi