Kullanışlı Mutfaklar İçin Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Mutfak daima evin en sık kullanılan alanlarından biridir. Evin kalbidir diyebiliriz. Buranın her zaman düzenli görünmesi gerekir. Eğer siz de derli toplu bir mutfak dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız mutfak dolabı düzeni hakkında ipuçları verdiğimiz bu içeriği mutlaka inceleyin deriz. O halde hiç bekletmeden sizi detaylarla buluşturalım!

Mutfak Dolabı Yerleştirme Teknikleri ve Mutfak Düzeni

beyaz mutfak dolabı dekorasyonu
Mutfak dolabı düzenini muntazam şekilde ayarlamak için uygulamanız gereken yöntemler var. Her bir tekniği sizler için özetledik. Siz de mutfak dolabınızda düzenli ve estetik bir görünüm oluşturmak istiyorsanız bu adımları kesinlikle takip etmelisiniz. Tamamını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Cam Şişeleri Değerlendirin

şişe yıkayan bir kadın
Mutfak dolabı yerleştirme teknikleri ve mutfak düzeni denince akla ilk gelen yöntemle başlamak istedik. Cam şişeler boşaldıktan sonra onları çöpe atmayın. Geri dönüşüme katkı sağlayın. Önce şişeleri bir güzel yıkayıp temizleyin; ardından da içlerini çeşitli kuru besinlerle doldurabilirsiniz. Baklagiller ve kuruyemişler gibi taneli gıdaları bu şekilde konumlandırabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz her gıdaya gayet kısa bir sürede ulaşacaksınız.

2. Mandal ile Paketleme Yapın

kavanoz içerisinde mandallar

Ürünlerin raf ömrünü uzatırken aynı zamanda düzenli bir mutfak dolabı oluşturmanız mümkündür. Ama nasıl? Elbette ki dekoratif mandallar kullanarak! Bunun için ambalajını açmış olduğunuz birkaç ürün lazımdır. Her birini de mandallarla yeniden kapatabilirsiniz.

Böylelikle paketin içine hava girmeyeceği için bayatlama gibi durumlarla da karşılaşmamış olursunuz. Özellikle makarna ve baharat paketlerine bu uygulamayı yapabilirsiniz. Estetik bir görüntü oluşacaktır.

3. Dolaba Fazla Gelen Eşyaları Tezgah Üzerine Alın

Doğtaş Caren bar seti

Mutfak dolabı düzeni oluşturmak için yapmanız gereken çok önemli bir şey vardır. Tabii ki mutfak tezgah üstü düzenine dikkat etmek! Alan kazanmak için dolaptan taşan eşyaları tezgaha yerleştirmeye ne dersiniz?

Hatta tezgahın bitişiğinde estetik ve kullanışlı bir köşe oluşturmak için Doğtaş tarafından sunulan Caren bar seti ürününü kullanabilirsiniz. Mini bir sehpa ve dört adet tabureden oluşan bu mobilyayı mutfak dekorasyonunuza mutlaka eklemelisiniz.

4. Kullanmadığınız Eşyalara Veda Edin

mutfakta çöp atan bir kadın
Günümüzde birçok mutfak dolabının dağınık görünmesinin temel nedeni esasen çöpe atılması gereken gereçlerin ısrarla dolapta tutuluyor olmasıdır. Gereksiz gördüğünüz, asla kullanmadığınız ve kullanmayı da düşünmediğiniz tüm ürünlerin kullanılabilecek halde olanlarını ihtiyacı olan birine verebilirsiniz.

Her zaman kullandığınız ürünleri dolapta tutmanız mutfak düzeni oluşturmanız hususunda sizi destekleyecek olan bir durumdur. Ayrıca israf etme durumundan da kaçınmış olursunuz. Harika bir yöntem!

5. Mutfak Dolabı Bardak Düzenini Sağlayın

rafta bardaklar

Mutfakta bardaklar nasıl yerleştirilir sorusunun yanıtına geldi sıra. Mutfak dolabı bardak düzeni oldukça önemli bir konudur. Çünkü bu dolapta en çok yer kaplayan eşyaların başında bardaklar gelir. Kupasından kadehine, su bardağından çay bardağına kadar her unsur burada yer alır.

Peki düzenli bir görünüm oluşturmak adına ne yapmalısınız? İsterseniz tahtadan bir raf oluşturup bardakları oraya dizebilirsiniz. Dilerseniz de iç içe geçebilecek bardakları o şekilde konumlandırabilirsiniz. Boyuta göre sıralama yapmayı da unutmamak gerekiyor. En ufak bardakları öne, büyük olanları ise arkaya dizin. Daha uyumlu bir mutfak dolabı düzeni oluşacaktır.

6. Mutfak Dolap Askıları Kullanın

siyah renk mutfak askısı

Askılar sadece kıyafet asmak için kullanılan gereçler değildir. Tabii mutfakta o askılardan kullanmayacağız. Tamamen mutfağa göre tasarlananlara değinmek istiyoruz; spatula, kepçe gibi eşyaları bahsi geçen askılarla dolaba asarak mutfak dolabı düzenine katkı sağlayabilirsiniz.

Böylelikle alandan tasarruf etmiş olursunuz. Küçük evlerde bu tür durumlar oldukça önemlidir. Şunu da belirtmiş olalım: Seçtiğiniz mutfak askısı koyu renkte ise duvarların ve diğer eşyaların ağırlıklı olarak beyaz renkte tercih edilmesi önemlidir. Dilerseniz Modern Beyaz Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de mercek altına alabilirsiniz.

7. Saklama Kaplarından Yararlanın

saklama kapları içerisinde sebzeler

Geçmişten günümüze kadar gelen en önemli mutfak gereçlerinden biri hiç şüphesiz saklama kaplarıdır. Son derece kullanışlı olan bu ürünler sayesinde mutfak dolabı düzeni sağlamak adeta çocuk oyuncağı haline gelecektir diye düşünüyoruz. Tabii cam bir saklama kabı daima daha sağlıklı bir tercih olacaktır, siz de seçiminizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

8. Dolap İçi Organizerler Kullanın

yeşil çekmecede tabak

Dolap içi organizerler tam bir kurtarıcı parçadır. Çeşitli mutfak gereçlerini bu organizerlere sınıflandırarak yerleştirirseniz kusursuz bir düzen oluşturursunuz. Çatallar, bıçaklar ve kaşıklar sırasıyla gruplandırılmış bir şekilde yerleştirilir; harika bir görünüm meydana getirilir. Bahsi geçen organizer ürünlerini günümüzde birçok mağazada bulabilirsiniz.

Organizerler çoğunlukla çekmece içlerine yerleştirilir. Çünkü bu şekilde daha estetik bir hava oluşturulur. Böylelikle mutfak çekmece düzenini sağlayabilirsiniz. Bir çekmeceyi açtığınız an belli bir düzende sıralanmış eşyalarla karşılaşmak sizi mutlu edecektir.

9. Eşyaları Önem Sırasına Göre Gruplayın

country tarzda mutfak tasarımı

Mutfak dolabı yerleştirme işlemi sırasında eşyaları kesinlikle önem sırasına göre gruplamalısınız. En çok kullandığınız ürünleri ön kısımlarda konumlandırmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle mutfak dolabının sık sık dağılmasını engellemiş olursunuz. Örneğin en çok kullandığınız tabaklar daima ön sırada yer alsın. Bu şekilde yaşamınızın kolaylaştığını göreceksiniz.

10. Tencereleri ve Kapaklarını Ayrı Ayrı Yerleştirin

bir sürü tencere

Mutfakta tencereler nereye konulur sorusunun yanıtı şöyledir: Tencereleri ve kapaklarını ayırın. Kapakları bir köşeye yerleştirin, tencereleri diğer köşeye koyun. Böylelikle daha az yer kaplayacaklar. Çok fazla tencereniz yoksa her birini mutfak askılarına asabilirsiniz. Profesyonelce dekore edilmiş bir mutfak görünümü oluşacaktır.

Ayrıca ek olarak Küçük Evler İçin 3 Amerikan Mutfak Dekorasyon Önerisi başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Mutfak dolabı düzenini sağladım fakat eşyalarımı yenilemek istiyorum diyorsanız siz de özgün bir mutfak dekorasyonu hazırlamak için Doğtaş’ın mutfak grubu ürünleri arasından seçim yapabilirsiniz! Her bir ürünü buradan detayları ile inceleyebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 28 Mart 2023 Salı

Etiketler