Salonda Kitaplık Alanları için Dekorasyon Önerileri

Salon, evin en merkezi noktalarından birini oluşturur. Ev sahipleri, bu alanı farklı şekillerde kullanabilir. Salonun atmosferini tamamen değiştirip dönüştürebilecek dekorasyon fikri ise salonda kitaplık alanı oluşturmaktır. Kitaplar, ev ortamına farklı bir dokunuş yapmak adına oldukça önemlidir. Kitapların oluşturduğu enerji, mekana görsel çekicilik katar.

Kitaplıklar; genç odası, çalışma odası ve salon gibi ev bölümlerinin vazgeçilmez eşyalarından biri olmuştur. Her ortama bambaşka bir hava katan kitaplıklara mutlaka bir şans vermelisiniz. Evinize yeni bir karakter kazandırmanızı sağlayacak kitaplık dekorasyon ipuçlarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz!

Salonda Kitaplık Nerede Olmalı?

tris kitaplık

Salon ortamına kitaplık yerleştireceğiniz zaman, kitaplığın kullanılabilir alana ve salonun genel düzenine uyum sağlayıp sağlamadığına muhakkak bir bakmalısınız. Salonda kitaplık dekorasyonu yapacağınız alanın pencereye yakın olmasına özen göstermelisiniz. Tabii farklı yerlere de şans vermenizi öneririz. İşte evin bölümlerine göre kitaplık çeşitleri ve konumları:

Duvar Üniteleri

duvar kitaplığı

Salonun bir duvarını kitaplıkla dekore etmek, son derece etkileyici bir görünüm yaratmanızı sağlar. Büyük bir duvar ünitesi ya da özel şekilde buraya uygun olarak tasarlanan bir kitaplık ile görsel açıdan çarpıcı bir odak noktası yaratabilirsiniz. Böylelikle kitaplarınızı düzenli olarak sergileme olanağı bulabilirsiniz. Niş modellerini de kitaplık olarak kullanabilirsiniz.

Merdiven Altı Kitaplıkları

Salonunuzda merdiven bulunuyorsa merdiven altı boşluğunu kitaplık haline getirebilirsiniz. Bu, kullanılmayan bir kısımdan en iyi biçimde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle salonunuzda havalı bir kitaplık dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Köşe Kitaplıkları

köşe kitaplığı

Salonun belli bir bölümüne yerleştirilen köşe kitaplıkları, kullanılmayan bir alanı verimli bir şekilde dönüştürmenizi sağlar. Mevcut boş bir alana sığdırabileceğiniz bu kitaplık, özel biçimde tasarlanan ve duvarla birleşen bir yapıda da olabilir.

Gömme Kitaplıklar

Minimal bir tarz belirlemek konusunda eminseniz, duvarın içine gömülen bir kitaplık yaptırabilirsiniz. Bu, salonun atmosferini daha sade hale getirirken, kitapları gizli bir biçimde konumlandırmanıza da olanak tanıyan bir yöntemdir hiç şüphesiz.

Oda Bölme Kitaplıklar

ahşap oda bölme

Salonu bölümlere ayırma konusunda rol oynayan oda bölme kitaplıklar, alanı daha işlevsel hale getirmenizi sağlar. Örneğin, oturma alanınızla çalışma alanınızı ayırmak istiyorsanız yarı yüksek bir kitaplıktan faydalanabilirsiniz. Bu şekilde son derece estetik bir görüntü yaratmış olacaksınız.

Yukarıda bahsi geçen stilde tasarlanan kitaplık modelleri Doğtaş’ta her zaman sizleri bekliyor. Dilediğinizi seçerek satın alabilirsiniz.

Salonda Kitaplık Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

alcatraz kitaplık

Salonda kitaplık dizaynı yaparken kitap düzeni oluşturmalı, ek raflar kullanmalı, aksesuarlardan faydalanmalı, aydınlatma gereçlerinden yardım almalı, rengarenk duvarlar kullanmalı, desenli duvar kağıtlarına yer vermeli ve aynalara alan ayırmalısınız. Detaylar ise şu şekilde:

Kitap Düzeni Oluşturun

düzenli bir kitaplık

Kitapların her birini düzenli biçimde yerleştirin. Bu şekilde kitaplığın temel odak noktasını da oluşturmuş olacaksınız. Her bir kitabı da boyutlarına ve türlerine göre sıralamayı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra renk kodlaması yaparak görsel açıdan etkileyici bir düzen de yaratabilirsiniz. Kitapları yatay/dikey olarak mı konumlandıracağınız ise tamamen size bağlıdır.

Ek Raflar Kullanın

Fazla kitabınız ve az rafınız varsa hiç endişe etmeyin. Ek raflar kullanabilirsiniz. Günümüzde birçok yerde bu tür ürünleri bulabilirsiniz. Böylelikle kitaplıkta yer alan depolama alanını arttırmış olacaksınız.

Aksesuarlardan Faydalanın

süslenmiş bir kitaplık

Görsel çeşitlilik oluşturmak adına dekoratif kutular, sepetler ve şeffaf yapıya sahip saklama kutuları kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kitaplık üzerinde biblo, heykel, fotoğraf çerçevesi, sanatsal obje ve bitkilere de yer verebilirsiniz.

Aydınlatma Gereçlerinden Yardım Alın

aydınlatılmış kitaplık

Kitaplığı aydınlatmak, daha dekoratif bir tasarım oluşturmanıza yardımcı olur. Rafların üzerine ya da yanına masa lambaları, LED şeritler ve spot aydınlatma ürünleri yerleştirebilirsiniz.

Rengarenk Duvarlar Kullanın

Kitaplığın yer aldığı bölümü olduğundan daha ilgi çekici hale getirmek adına kitaplık duvarını farklı bir renkte boyayın. Özellikle canlı renklere yer vererek salonda kitaplık alanını vurgulayabilirsiniz. Pastel tonlar da bu noktada oldukça işinize yarayacaktır.

Desenli Duvar Kağıtlarına Yer Verin

renkli kitaplık

Sanatsal yönü ağır basan duvar kağıtları kullanarak kitaplık alanına daha estetik bir form kazandırabilirsiniz. Özellikle açık kahverengi, bej gibi renklerin ağır bastığı duvar kağıtları ile kitap kokan bir atmosfer hazırlayabilirsiniz.

Aynalara Alan Açın

Kitaplı kalanını daha ferah ve geniş göstermek adına kitaplığın yanına ya da hemen arkasına ayna yerleştirebilirsiniz. Aynalar, odanın ışığını yansıtır ve daha aydınlık bir ortam meydana getirir. Ayrıca kitaplığın bulunduğu alana da derinlik katar.

Unutmamanız gereken bir şey var; salonda kitaplık dekorasyonu, tamamen kişisel tercihlere bağlı gerçekleştirilebilir. Kendi dekorasyon zevk ve stilinizi yansıtacak biçimde kitaplık dekorasyonu yaparak işlevsel, aynı zamanda da estetik yönü kuvvetli bir tasarım hazırlayabilirsiniz.

Kitaplar akla daima kahveyi de getirir. Sıcacık bir kahveyi yudumlarken kitap okumanın keyfini hiçbir aktivite veremez. Evinizde bir de kahve köşesi oluşturmak isterseniz Modern Evlerde Kahve Köşesi Nasıl Oluşturulur? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Date de sortie: jeudi 8 juin 2023