YENİLENME ZAMANI: 2019 DEKORASYON TRENDLERİ

Yenilenme Zamanı: 2019 Dekorasyon Trendleri

YENİLENME ZAMANI: 2019 DEKORASYON TRENDLERİ

2019’un gelişiyle birlikte dekorasyon dünyası da farklı tasarımlara ve renkler yönelmeye başladı. Dünyaca ünlü dekorasyon fuarlarında yılın renkleri açıklanırken, önümüzdeki 2-3 yıla damga vurması beklenen trendler de belirlendi.

AZ, DAHA AZ, ÇOK DAHA AZ...

‘Less is more’ yani ‘az, çoktur’ felsefesi son yıllarda dekorasyonun başrolünde. İskandinavlar sayesinde hayatımıza giren bu akım, son birkaç yıldır, farklı şekiller ve isimlerle dekorasyona yön vermeye devam etti. 2019’da da bu felsefe üst sıralardaki yerini koruyacak gibi... Ancak bir farkla; artık ‘az, çoktur’ değil, ‘az, daha az, çok daha az’ felsefesiyle hareket edeceğiz.
Ama bu demek değil ki, hayatımızdan her şeyi çıkarmamız gerekiyor. Yapmanız gereken sadece sadeliği hayatınızın merkezine almak. Gerisi kolay... Gereksiz yastıklar, aksesuarlar ve halılarla vedalaşma zamanı geldi. Onların yerine oryantal desenli modern tasarımlı kilimler, duvara asılan rengarenk tablolar, ergonomik ve kullanışlı mobilyalar yeterli.

80’LER Mİ, 90’LAR MI?

Geçmişe dönüşleri sadece moda defilelerinde değil, dekorasyon fuarlarında da sıkça görmeye başladık. 2018 yılında yavaş yavaş 80’ler havasına bürünmüştük ki, şimdi de 90’lar hayatımıza giriyor. Aslında bu dekorasyon trendinin ana fikrinde, bir nevi mix&match yani ‘karıştır, yakıştır’ mantığı hakim. Biraz 80’ler, çokça 90’lar ve çarpıcı renkleri karıştırdığınızda, bu trendin öncülerinden olabilirsiniz. Ancak bu trendin en önemli olgusu renkler. Hardal sarısı, kehribar, adaçayı yeşili, mercan ve gök mavisi 90’lara dönüşünüzü biraz daha gizemli kılabilir. Mobilyalarınızda ise meşe ağacının doğal görünümünden yararlanabilirsiniz. Aksesuarlarda seçimlerinizde de, kesinlikle modern zamana dönmeniz gerekiyor. Özel tasarım sehpalar, pirinç rengi aksesuarlar, cam vazolar ve şık bir aydınlatma ile 90’ların şıklığını evinize taşımak mümkün.

BACK TO THE JUNGLE

Doğaya, doğala dönüş artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu nedenledir ki, 2018’de olduğu gibi, bu yıl da bitkiler evinizin her yerini süsleyecek. Hatta 2019’a o kadar iddialı bir giriş yaptılar ki; banyodan mutfağa, salondan balkona kadar evinizin her köşesine yerleşmeye hazırlar. 1-2 tane bitkiden de bahsetmiyoruz. Evinizi ormana dönüştürmeye hazır olun. Sukulentler, orkideler, aşk merdivenleri, benjaminler, muz ağaçları... Aklınıza ne gelirse. Ayrıca bu akım sadece saksılarda kalmayacaklar; Duvarlar, tekstiller, mobilyalar ve aksesuarlarda bile bitki motifleri olacak.

Yayınlanma Tarihi: 8 Nisan 2019 Pazartesi

Etiketler