Art Deco Ne Demek? Art Deco Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Art Deco ne demek? Gösterişli mobilyalar, geometrik desenler, altın rengi metalik detaylar… F. Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) kitabını okuduysanız veya uyarlaması olan filmini izlediyseniz, Art Deco tarzına düşündüğünüz kadar yabancı olmayabilirsiniz.

“Arts Décoratifs” kelimesinin kısaltması olan Art Deco, zengin renkler, iddialı geometrik detaylar ile karakterize edilmiş bir tarzdır. 1920’ler, 30’lar ve 40’larda popüler olan bu akım, günümüzde de lüksü ve ihtişamı yansıtmayı dileyenlerin ev dekorasyonunda tercih ettiği bir trenddir.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak bu içeriğimizde, “Art Deco nedir? Modern evlerde Art Deco dekorasyon nasıl sağlanır?” konularını ele alıyoruz. İşte büyüleyici parıltısıyla Art Deco…

Art Deco Ne Demek?

lüks art deco dekorasyon

Art Deco ne demek sorusunun cevabı 1920’lere kadar uzanıyor. Art Deco, 1920-1930’larda popüler olan bir sanat ve dizayn stilidir. Paris’te 1925’te düzenlenen büyük çaplı bir dekoratif sanatlar sergisinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kısa sürede dünya geneline yayılmış ve güzel sanatlar, moda tasarım, mimari, dekoratif sanatlar gibi pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Art Deco akımı, lüksü ve entelektüelliği vurgulamış, aynı zamanda modern hayatı kucaklamıştır. Art Deco, krom, bir tür plastik olan bakalit gibi yeni materyallerin kullanımı da beraberinde getirmiştir. Bunların yanı sıra fildişi, maun ağacı, kalın camlar ve cilalı yüzeyler gibi pahalı materyallerin kullanımı da öne çıkmıştır. Kendine has özellikleriyle dikkat çeken bu akımın dekorasyonda kullanımına geçmeden önce belirli karakteristik hatlarını vurgulamak gerekiyor.

Art Deco Akımı Karakteristik Özellikleri

Art Deco bir objeye veya binaya baktığınızda bazı ortak özellikler görürsünüz. Bunlar;

  • Zikzak ve V biçimi desenler,
  • Yapraklar, dallar, tüyler,
  • Aynalı, parlak parçalar,
  • Tekstil ürünlerinde cesur renkler,
  • Krom veya camdan, parlak ışıklandırmalar,
  • Yüksek kontrastlı tonlar, pürüzsüz ve şık yüzeyler şeklinde sıralanabilir.

Art Deco Trendi İle Evinizde 1920’lerin İhtişamı

art deco oturma odası

1920’lerde dönemin getirdiği ekonomik refah, kültürü de derinden etkilemiş ve zenginlik göstergesi olan ihtişam kendini mimari ve dekorasyonda da göstermiştir.

Eğer evinizin iç dizaynının görünümünü tam anlamıyla değiştirmek ve 1920’lerin o parlak ve görkemli ihtişamını modern dekorasyonla buluşturmak istiyorsanız, Art Deco dekorasyon stilini denemenizi tavsiye ediyoruz.

Cesur renklere, ışıltılı yüzeylere sahip Art Deco mobilyaların geometrik desenler ile harmanlanması ile oluşan bu dekor, nasıl elde edilir yakından bakalım.

1. Altın Rengi Pirinç Detaylar

art deco yeşil salon

Art Deco ne demek sorusunu yanıtlamaya devam ediyoruz. Bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkteki alaşım anlamına gelen pirinç, altın gibi parlayan detaylar yaratması için Art Deco dekorasyonda sıklıkla tercih edilir. Pirincin sarı rengi aynı zamanda zengin bir görünüm de kazandırır.

Sandalyelere eklenen metal detaylar, altın tonlarında avizeler, pirinç kaplamalı dolap kulpları… İnce detayları bile göz alıcı kılmak, Art Deco akımının bir parçasıdır. Pirinç, özellikle siyah beyaz renklerle dekore edilen bir mekanda, serveti ve ihtişamı daha fazla yansıtacaktır. Kısacası Art Deco ile eviniz adeta bir mücevher gibi parlamalı.

2. Güçlü ve Cesur Çizgilere Sahip Koltuklar

yeşil koltuk

1920’lerin tarzını en iyi şekilde yansıtan Art Deco salonlar için iddialı bir Art Deco koltuk en gerekli parçadır. Kapitoneli, zımbalı, lounge şeklinde, deniz kabuğu modelli koltuklar… Çarpıcı renkleri ile geniş koltuklar, Art Deco dekorasyonun gösteriş ve kokteyl partilerini andıran ruhunu ortaya çıkırır.

Koltuklarda da yine altın rengi detaylar ve iddialı renkler sıklıkla tercih edilir.Doğtaş’ın Alice koltuk takımı, Art Deco koltuk özelliklerini tam anlamıyla karşılıyor. Yeşilin göz alıcı canlılığı, kadife kumaşı ile Art Deco akımının eski ışıltısına modern çizgilerde hayat veriyor.

3. Geometrik Şekiller Kullanın

modern salon dekorasyonu görseli

Art Deco ne demek sorusunu yanıtlarken bu dekoratif sanat akımında geometrik şekillerin ve desenlerin önemini vurgulamıştık. Zikzaklar, iç içe geçmiş çizgiler, ters V şeklinde geometrik desenler 1920’lerin en belirleyici özelliklerindendir. Bu desenleri o dönemlerde duvarlarda, mobilyalarda, yer döşemelerinde, dekorlarda, pencereler gibi mimari detaylarda ve hatta aydınlatmada ve aynalarda görmek bile mümkün.

Siz de o zamanlarda kullanılan karakteristik geometrik şekilleri evinize ve modern stile uyarlayabilirsiniz. Art Deco desenli cam yüzeyli bir sehpa veya bir dekoratif dresuar üzerine yerleştireceğiniz siyah cam ayna ile benzer görünümler elde edebilirsiniz. Eğer bunlara sahip değilseniz, Art Deco deseni içeren tablolar da asabilirsiniz.

4. 1920’lerin Vurgularını Kopyalayın

art deco desenleri

O döneme verilen ad olan “Kükreyen 20’ler” veya İngilizce adıyla “Roaring 20s” dönemin ekonomik refah düzeyini, zenginliği ve teknolojik gelişmeleri, kullanılan vurgu desenleriyle de belli ediyor. F. Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) kitabından uyarlama olan ve aynı adı taşıyan filmi izlediyseniz, Art Deco vurgu motifine aşinasınızdır.

Elbette ki Art Deco vurgu motifi baskılı, 1920’lerin orijinal vitray camlarını bulmak neredeyse imkansız ve zorlu bir iş. Ancak aynı veya benzer bir vurgu motifi bantlar kullanarak duvara boyamanız da mümkün. Bu, ev dekorasyonuna göz alıcı bir detay katacaktır.

Farklı duvar dekorasyon fikirleri ilginizi çekiyorsa, Duvar Dekorasyon Fikirleri İle Evinizi Baştan Yaratın! başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

5. Gösterişli Aydınlatmalar Olmadan Olmaz

gold sarkıtGösterişli aydınlatma ürünleri de Art Deco akımına damga vuran detaylardan. Sade sarkıtlar veya minimalistik avizeler yerine altın detaylı ve şık birkaç sarkıtı bir arada kullanabilirsiniz. Tek bir avize kullanmak isterseniz de yine zengin görünümü yansıtan ve o dönemin tarzını andıran bir avize tercih edebilirsiniz.

Salonlarda avize seçimi hakkında merak ettikleriniz için Salon Avizeleri Nasıl Seçilmeli? Modern Salon Avizesi Modelleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

6. Parlak Yüzeyler İle Havalı Görünüm

art deco sehpa

“Art Deco ne demek?” artık bildiğinize göre bu dekorasyon önerisi sizi şaşırtmayacaktır. Ne kadar parlak ve gösterişli yüzey, o kadar Art Deco. Varaklı aynalar, kalın camdan veya parlak yüzeyli sehpalar gibi birçok detay ile Kükreyen 20’lerin şıklığını evinizde yansıtabilirsiniz.

7. Kaliteli Ağaç Mobilyalar

ahşap yemek masası

Art Deco mobilyalarda maun ağacının kullanıldığından söz etmiştik. Ancak günümüzde hali hazırda kaliteli ahşap mobilyalar bulunduğu için illa ki maun ağacına gerek yok. Üzeri cam kaplamalı ahşap yemek masası ve sandalyeleri, gösterişli dekoratif aksesuarlarla kombinlendiği zaman kusursuz bir Art Deco görüntüsü elde etmek mümkün. Özellikle oturma grubu gibi ürünlerde ağaç detaylar oldukça dikkat çekicidir.

9. Art Deco Mobilyalar İle Kontrast Yaratın

yeşil berjer

Art Deco ne demek konulu yazımızın sonlarına yaklaşıyoruz. Modern dekorasyonu Art Deco akımına uyarlamanın en güzel yolu odalarda kontrast yaratmaktır. Örneğin antrasit koltuklar ve beyaz bir duvar veya tam tersi şeklinde tezat renklerin bir arada kullanımı lüks atmosfer yaratacaktır.

Benzer şekilde açık tonlarda mobilyalarla kontrast yaratacak koyu renk bir Art Deco lambader, siyah çerçeveli tablolar, siyah heykeller ve biblolar ile de ortamın havasını zenginleştirebilirsiniz.

Doğtaş Home aracılığı ile bu tür ürünlere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tüm dekoratif ürün çeşitleri burada daima sizleri bekliyor olacak.

10. Desenli Yer Döşemeleri

siyah beyaz yer döşemeleri olan aydınlık salon

1920’lerin tarzını iç mekanlarda en iyi yansıtan unsurlardan bir diğeri dekoratif yer döşemeleri. O dönemlerde siyah beyaz yüksek kontrastlı döşemeler, dönemin trend motiflerini yansıtan fayanslar, evler ve diğer iç mekanların yerlerini kaplıyor, cilalı ve parlak zeminler eşyaların ışıltısını yansıtıyordu.

Günümüzde de Art Deco tarzını benzer yer döşemeleriyle tamamlamak mümkün. Eğer zemini komple değiştirme imkanınız bulunmuyorsa, bunun yerine büyük ebatlarda desenli bir halı da kullanabilirsiniz.

Son Olarak...

Gösterişli ve zarif mobilyalar, parlak, varaklı, ışıltılı yüzeyler ve dekoratif objeler… Art Deco akımının, uzun yıllar boyu mimari, tasarım, sanat, dekorasyon gibi pek çok alanda etkisi süregelmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Yukarıda verdiğimiz dekorasyon fikirleri ile evlerde elegant dekorlar ve çarpıcı tasarımlar ile Art Deco ambiyansı yaratarak, küçük lükslerin tadını çıkarmak sizin elinizde. Doğtaş’ta Art Deco stiline uyum sağlayacak sayısız mobilya ve dekoratif eşya bulabilirsiniz!

Daha fazla ilgi çekici içerikler için dekorasyon önerileri ve faydalı fikirler içeren blog sayfamıza göz atmayı unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2020 Çarşamba

Etiketler