Duvar Dekorasyon Fikirleri ile Evinizi Baştan Yaratın!

yeşil vurgu duvarı ve salon

Evinize yepyeni bir hava kazandıracak duvar dekorasyon fikirleri mi arıyorsunuz? Bu içeriğimize göz attıktan sonra başka yere bakmanıza gerek kalmayacak! Evi ev yapan unsur kişisel zevkinize göre şekillenen küçük dokunuşlardır. Evinizi baştan aşağıya lüks mobilyalar ile döşemiş olabilirsiniz ancak bu, içten bir ev dekorasyonu yaratma konusunda yeterli olmayacaktır.

Belki de rahat koltuğunuza oturup arkanıza yaslandığınızda karşınızda duran boş duvarlar konusunda bir değişiklik yapma zamanı çoktan gelmiştir, ne dersiniz? Siz de farklı duvar tasarım fikirleri ile kendi tarzınızı ve zevkinizi duvarlarınıza yansıtabilirsiniz. İşte evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak hazırladığımız birbirinden ilham verici bilgiler!

İlham Veren Modern Duvar Dekorasyon Fikirleri

Duvar tasarım fikirlerini evinizin her noktasında uygulayabilirsiniz. Çalışma odası, antre, çocuk odası, misafir odası, mutfak ve yatak odası gibi birden fazla alanda yaratıcı duvar tasarımları oluşturabilirsiniz.

Hatta dilerseniz fikir sunması açısından Yatak Odası Duvar Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Duvar dekorasyonu yaparken sizlere ilham olmasını dilediğimiz önerilerimiz ise şu şekildedir:

1.Bir Duvar Galerisi Oluşturun

salon duvar dekorasyon

Karakteristik ve kendinize özgü bir duvar dizaynı yaratmak için bir duvar galerisi oluşturmayı deneyebilirsiniz! Sanat koleksiyoncusu veya sanatçıysanız koleksiyonunuzda yer alan veya bizzat kendinizin yaptığı eserleri duvarlarınızda sergileyebilirsiniz. Ancak tabii ki bir duvar galerisi oluşturmak için sanatçı olmaya gerek yok.

Siz de farklı boyutlarda ve tonlarda tabloları, uyumlu olacak bir düzende bir araya getirerek duvara asabilirsiniz. Bu sayede eviniz bir anda gösterişli ve stil sahibi bir havaya bürünebilir. Ayrıca daha yüksek bir duvar illüzyonu yaratmak için galerinizi tavana kadar çıkarmanızı öneririz.

2.Duvar Vurgusuyla Öne Çıkarın

kabartmalı salon duvarı ve koltuk takımı

Vurgu duvarı, İngilizce adıyla “accent wall”, iç duvarlardan birinin tasarım olarak diğer duvarlardan farklı olacak şekilde vurgulanmasıdır. Bu uygulama tipik olarak duvarların sıradan düz görüntüsünü farklı bir renk, doku ya da desen ile kırmak için kullanılır.

Siz de sıradan duvarlarınızı bu uygulama ile alışılagelmişin dışına çıkarabilirsiniz. Bir duvarı farklı renge boyayarak öne çıkarabilir veya taş kabartma, ahşap kabartma gibi seçenekleri deneyebilirsiniz.

3.Şık Bir Tv Ünitesi Kullanın

salon tv ünitesi

TV üniteleri son derece fonksiyonel eşyalardır. Aynı zamanda da şık bir salon dekorasyonu oluşturmanıza yardımcı olur. Duvar modüllü bir tv ünitesi kullanmanızı öneririz. Siz de duvar modülü olan bir TV ünitesi ile duvarınızı daha da ön plana çıkarabilirsiniz. 

TV ünitesinin modern tarzını köşe takımları ile tamamlamak isterseniz Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı içeriğimize göz atmanızda fayda var.

4.Büyük Boyutlarda Bir Tablo Asın

yemek odasında büyük tablo

İlham verici duvar dekorasyon fikirlerinden bir diğeri, oldukça büyük boyutlarda bir tablo asmaktır. Özellikle salon duvar tasarım fikirleri anlamında oldukça estetik olan bu uygulama için isterseniz yüksek çözünürlüklü sanatsal bir fotoğraf, bir poster, isterseniz de resim asabilirsiniz.

Büyük boyutlarda bir tablo, duvarınıza hem renk hem canlılık katacaktır. Minimalist bir hava yaratmak için siyah beyaz bir fotoğraf da kullanabilirsiniz. Özellikle Doğtaş ürün skalasında yer alan Matisse 4 tablo ile ortamınızı güzelleştirebilirsiniz.

5.Duvar Dekorasyonu İçin Aynalardan Yararlanın

yemek odası dekoratif duvar aynaları

Salon duvar tasarım fikirleri arasından bir diğeri de aynalardan yararlanmaktır. Aynalar, ışığı yansıtarak daha geniş ve aydınlık bir ortam izlenimi yaratmaya yardımcı olurlar. İşte tam da bu sebepten, özellikle loş bir eve sahip olanların duvarlarını süslemek için ayna mükemmel bir seçimdir. Duvar süsleri dekorasyonu en iyi yansıtan ögelerdir; dilediğiniz dekoratif ürünü duvarınızda sergileyebilirsiniz!

Tavandan tabana kadar aynalar kullanabilir veya büyük boyutlarda bir aynayı duvara asarak aynanın illüzyon özelliğinden yararlanabilirsiniz. Dahası, sıradan aynalar yerine siyah ayna ya da aynalı dekoratif duvar aksesuarları da oldukça hoş duracaktır.

6.Duvar Örtüsü İle Tarz Yaratın

yatak odasında asılı duvar örtüsü

Son günlerde özellikle gençlerin ilgisini çeken duvar örtüleri de farklı duvar tasarım fikirleri arasındadır. Etnik desenlerden tutun, ilham verici sözlere kadar çeşitli desende ve büyüklüklerde bulabileceğiniz duvar örtüleri ile evinizdeki atmosferi bir anda baştan yaratabilirsiniz. Burada önemli olan duvar örtüsü seçerken mobilyalarınızla uyumlu olmasıdır.

7.Özgün Bir Dekorasyon; Duvara Resim Yapın

kaktüs desenleri boyanmış salon duvarı

Tablo asmaktan söz etmiyoruz. Direkt olarak duvarın üzerine resim yaparak özgün bir iç mekan tasarımı elde edebilirsiniz. Endişelenmeyin, Bob Ross olmanıza gerek yok. Sadece basit bir deseni tüm bir duvar boyunca çizerek farklı bir tarz yaratabilirsiniz. 

Eğer ilginiz var ise daha büyük çaplı resimler de yapabilirsiniz. “Ben hiçbirini yapamam, bununla uğraşamam” diyenler ise resim baskılı duvar kağıtları ile duvarlarında benzer bir etki yaratabilir. Tabii renk seçimini de etkili biçimde yapmanız gerekecektir.

Duvar dekorasyon ürünleri renk seçenekleri nelerdir sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Dilediğiniz rengi seçebilir, özgür davranabilirsiniz. Önemli olan sizin ne istediğinizdir. Resimde her renge yer verebilirsiniz. Uyum yakalamak istiyorum diyorsanız da koyu renklerin yanında canlı renkleri de kullanarak zıtlıklardan yararlanmanızı öneriyoruz!

8.Farklı Bir Yaklaşım: Duvara Çiniler Asın

Duvarlarında benzersiz bir hava yaratmak isteyenler, duvar dekorasyon fikri olarak çinileri kullanabilir. Çiniler eşsiz desenleri ve renkleriyle sanatın yaratıcı dokusunu duvarınıza yansıtacaktır. Çini yerine farklı renklerde ve desenlerde seramik tabakları da duvara asarak özgün bir görünüm oluşturabilirsiniz.

9.Tasarım Duvar Lambaları Kullanın

koltuk ve tasarım duvar lambası

Kim demiş duvar dizaynı illaki çerçeveler ile olur diye? Modern duvar dekorasyonu oluşturma noktasında tasarım duvar lambaları sıradışı tarzı ile ön plana çıkıyor. Duvarlarınızı süslemek için klasik çizgilere sahip duvar lambaları bulabileceğiniz gibi, uç tasarımlara sahip lambalar ve loft duvar lambaları da bulabilmeniz mümkün.

Evinizin, genel veya oda bazında dekorasyonuna göre seçeceğiniz duvar lambasını, bir tane duvarın çoğunluğunu kaplayacak şekilde ya da iki adet duvar lambasını paralel şekilde kullanabileceğiniz gibi, bu içeriğimizde belirttiğimiz diğer duvar tasarım fikirleri ile kombinleyerek de kullanabilirsiniz.

10.Duvar Bitkileri İle Süsleyin

bitkilerle dolu aydınlık salon

Duvara asacağınız yapay ya da canlı bitkiler ile de göz alıcı bir duvar görünümü yaratabilirsiniz. Hazır duvar bitkilerini tüm bir duvarı kaplayacak şekilde asarak üzerine neon duvar tabelası da ekleyebilirsiniz.

Bu görüntünün günümüzde özellikle fotoğraf çekilme durağı olarak oldukça popüler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Neden evinizin bir duvarı da öyle olmasın? Eğer bitkileri asarak kullanmak istemezseniz, tavana kadar uzanan bitkileri duvar kenarına yerleştirebilirsiniz.

11.Duvar Kağıdı Yapıştırmayı Deneyin

çizgi şeritli duvar kağıdı kaplı salon

Duvar kağıtlarını doğru desen ve tonda seçerseniz evinizde harikalar yaratabilirsiniz. İster daha soluk ve pastel tonlar tercih ederek evinize nötr ve minimalist bir hava katın, isterseniz de canlı ve cesur renk, desen tercihi ile enerjik bir atmosfer oluşturun. Hayalinizdeki evi adım adım gerçeğe dönüştürmek sizin elinizde!

12.Duvar Rafları İle Dekore Edin

salonda asılı duvar rafları ve chester koltuk

Duvarlarınızdaki tekdüze görüntüden sıkıldınız mı? Monte edeceğiniz birkaç duvar rafı ile bu görüntüye bir son verebilirsiniz! Ahşap, cam, metal gibi farklı malzemelerden üretilmiş, farklı tasarımlarda raf modellerini kullanarak evinizde istediğiniz ambiyansı oluşturabilmeniz mümkün. Bu duvar rafı dekorasyonunu çok seveceğinizden eminiz!

Raf bölmelerinin üzerine dekoratif aksesuarlar, biblolar, bitkiler, kitaplar yerleştirerek görüntüyü tamamlayabilirsiniz. Doğtaş Home biblo obje ürünlerini inceleyip duvar rafı dekorasyonunuz için fikir edinebilirsiniz.

13.Raflı veya Duvara Monte Kitaplık Tercih Edin 

modern kitaplık

İlham verici duvar dizaynı fikirleri arasında son olarak vereceğimiz fikir, kitaplıklar ile ilgili: İlk etapta “kitaplığın duvar tasarımı ile ne ilgisi var?” diye düşünebilirsiniz. Ancak alakası şu ki; raflarının arkası açık kitaplıklar, duvar önüne konulduğunda duvarın büyük çoğunluğunu kaplarken bir kısmını da gösterir. Bu da duvarların o boş görüntüsünü yok etme konusunda büyük fayda sağlar.

  • Özellikle genişliği ve yüksekliği standart boyutlardan daha fazla olan kitaplıklar, duvarı daha fazla kaplayacağı için iyi bir seçim olacaktır.
  • Doğtaş’ın, ahşap rafları ve siyah, metal çerçevesi ile minimalist bir sadeliği estetik bir görünümle birleştiren Terra Kitaplık modeli duvar dekorasyonu için tam da bahsettiğimiz özelliklere sahiptir.

Umuyoruz ki bu içerikte listelemiş olduğumuz duvar dekorasyon fikirleri ile evlerinize benzersiz bir görünüm kazandırırsınız. Daha fazla mobilya ve yaratıcı dekorasyon fikri için blog sayfamıza göz atmayı unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2020 Cuma