Avangard Nedir? Evinize Şıklık Katacak Avangard Mobilyalar

Avangard Nedir? Evinize Şıklık Katacak Avangard Mobilyalar

Avangard nedir sorusu, bu kelimenin anlamını ve hangi alanlarda kullanıldığını merak eden kişi sayısının epey yüksek olduğu sorulardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Fransız kökenli bir kelime olan “avangard” Türkçe’de kendisine önemli bir yer edinmiş, pek çok farklı konuyu ifade etmek üzere kullanılmaya başlamıştır.

Geçmiş yıllardan bu yana edebiyatta ve sanatta önemli bir yere sahip olan avangard kelimesi, bugün moda sektöründe ve mobilyacılıkta da yenilikçi bir akım olarak varlığını sürdürmektedir.

Peki aslında avangard nedir? Avangard olarak ifade edilen mobilya modellerinin sahip olduğu özellikler nelerdir?

Tarz mobilyaların adresi Doğtaş markası olarak sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, avangard nedir sorusunu mercek altına alıyoruz. Yazımızı okumaya devam ederek bu konu hakkında zihninizi meşgul eden soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.

Avangard Nedir?

avangard nedir sorusuna yanıt olabilecek mavi tekli avangard koltuk

Avangart ya da avangarde olarak da telaffuz edilen avangard kelimesi, Türkçe’ye “avant-garde” kelimesinden geçmiştir. Fransızca kökenli bir kelime olan avangard nedir sorusu ise en basit haliyle yenilikçi olarak ifade edilebilir.

Biraz daha ayrıntılı olarak ele alacak olursak, avangard kelimesi ilk olarak Fransızcada askeri bir terim olan “öncü birlik” anlamında kullanılmıştır. Ardından sanat, müzik, edebiyat ve kültür alanlarında da sıkça duyulur hale gelen avangard kelimesi yenilikçi ve öncü sözcüklerini ifade etmesi için kullanılmaya başlamıştır.

Sanat alanında ilk kez Fransa’nın en ünlü filozoflarından biri olan Saint Simon tarafından kullanılmaya başlayan avangard, sanatta kabul edilen kuralları ve normları yıkarak bunları değiştirmeyi amaç edinen bir sanat akımı anlamına gelmektedir.

Sanatın yanı sıra kültürel ve siyasal alandaki değişimlere öncü olan, kural tanımayan sanatçıları nitelemesi için de avangard kelimesinden yararlanılmıştır.

Tüm bunlara ek olarak hem moda hem de dekorasyon ile alakalı konularda da sık sık duyduğumuz avangard kelimesi günümüzde ise tıpkı sanatta olduğu gibi farklı, ezber bozan ve yenilikçi anlamlarını karşılamaktadır.

Pek çok alanda kendine yer bulmuş olan avangard kelimesinin kullanım amacında aslında yeni bir şey bulma ihtiyacından çok yapılan küçük dokunuşlar ile var olanı değiştirme, daha farklı ve şık bir hale dönüştürme ve modernize etme olarak ifade edilebilir.

Avangard ne demek sorusunu yanıtladık. O halde içeriğimizin ana hatlarını oluşturan avangard mobilyaların özelliklerine değinmeden önce avangard mobilya kavramının ne olduğuna ilişkin kısa bir bilgilendirme yapalım.

Avangard Mobilya Nedir?

şık bir duvarın önünde duran avangard koltuk

Avangard kelimesinin kökenini ve ne anlama geldiğini inceledikten sonra mobilya konusunda araştırma yapan kişilerin en çok karşılaştığı sorulardan biri olan avangard mobilya nedir sorusunu ele almak faydalı olacaktır..

Avangard mobilya nedir sorusu, modern çizgiler taşıyan; bilinen klasik mobilyalara göre daha sade bir tarza sahip, açık renklerin kullanıldığı, minimal detaylardan oluşan mobilya çeşitleri olarak açıklanabilir.

Klasik mobilyalara göre daha az ayrıntı taşıması ve buna karşılık sahip olduğu modern görünüm, ev dekorasyonunda avangard mobilyaların tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

Elbette avangard mobilyaların öne çıkan daha pek çok önemli özelliği bulunduğunu söylemek mümkün. İşte ev dekorasyonuna şıklık katan avangard mobilyaların özellikleri!

Avangard Mobilyaların Özellikleri Nelerdir?

mavi avangard koltuk

Avangard mobilyalar ila hazırlanan iç mekan dekorasyonları sahip oldukları klasik görünüme yaptıkları modern dokunuşlar sayesinde şık ve göz alıcı bir görünüm elde ederler. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi avangard mobilyalar klasik mobilya çeşitleri ile benzer özellikler taşısalar bile bazı yönleri onları daha farklı bir noktaya taşımaktadır.

Avangard mobilyaların özellikler, şu şekilde sıralanabilir;

  • Avangard mobilyalar, klasik mobilyalara göre çok daha modern bir çizgide tasarlanıp üretilmektedirler. Öte yandan avangard mobilyaların minimalist bir duruşu olduğunu da söylemek mümkün.
  • Avangard mobilyalarda genellikle oymalı fakat modern tasarımlar ön plana çıkmaktadır. Sözünü ettiğimiz oymalar klasik mobilyalarda görmüş olduklarımızdan çok daha modern bir görünüme sahiptir.
  • Avangard mobilyalarda kullanılan renkler genellikle beyaz ve beyaz ile benzer tonlara sahip olan renklerdir.
  • Avangard koltuk ve yatak başlıklarında tasarımda söz sahibi olan süsleme türü kapitone desenlerdir. Öte yandan yine koltuk ve yatak başlıklarında kullanılan kumaşlar canlı renklere ve kaliteli bir dokuya sahiptir.
  • Avangard dekorasyonda göz yormayan bir gösterişin yanı sıra göz alıcı bir parlaklık bulunmaktadır. Avangard mobilyaların modern oymaları ışıltılı varaklarla desteklenmiştir.

Seçtiğiniz avangard mobilya modelleri ile avangard dekorasyonun güçlü, lüks ve cesur duruşunu salon, yatak odası, mutfak hatta banyo fark etmeksizin evinizin tüm odalarında ortaya koyabilirsiniz.

Doğtaş’tan Yenilikçi Avangard Mobilya Modelleri

Avangard nedir sorusunu yanıtladıktan sonra sıra geldi evinizin atmosferine benzersiz bir görünüm kazandıracak birbirinden şık avangard mobilya çeşitlerini görmeye!

Hem Nostaljik Hem Modern: Riena Yatak Odası Takımı

şıklığı ile avangard nedir sorusuna yanıt olabilecek doğtaş yatak odası takımı

Kıvrımlı hatları ve beyaz rengin yarattığı şık görünümü sayesinde Riena yatak odası, avangard dekorasyon stilini evlerinize taşıyacak mobilya çeşitlerinden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor.

Ekru renkteki tasarımını ahşap detaylar ile destekleyerek kusursuz bir görünüm elde eden Riena yatak odası takımı, yatak başlığında bulunan kadife kumaş ile avangard stilin en önemli özelliklerinden biri olan ihtişamlı duruşa vurgu yapıyor.

Gardrobunun üzerinde bulunan modern oyma detayları ile dikkat çeken Riena yatak odası takımının şifonyer ve komodinleri de avangard görünümü destekliyor.

Yatak odalarınıza kusursuz, yenilikçi ve modern bir avangard şıklık kazandırmak için Doğtaş’ın en çok tercih edilen yatak odası takımlarından biri olan Riena yatak odasını mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Yatak odası için dekorasyon önerilerine ihtiyacınız varsa Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Şık ve Zarif: Catherine Yemek Odası

birbiri ile takım avangard mobilyalardan oluşan şık bir yemek odası

Hem modüler hem de fonksiyonel tasarımı ile Catherine yemek odası takımı da avangard mobilyaların en şık temsilcilerinden biri.

Geometrik desenleri minimal tasarım ile buluşturan Catherine yemek odası zarif görünümü ile dikkat çekiyor.

Şık görünümünün yanı sıra hem modüler hem de fonksiyonel bir kullanım sağlayan Catherine yemek odası, evinizde yakalamaya çalıştırdırdığınız yenilikçi, avangard atmosferin göz dolduran tamamlayıcılarından.

Romantik ve İddialı: Laura Koltuk Takımı

iddialı bir renge sahip avangard koltuk

Kapitone detaylarından oluşan tasarımı, iddialı kırmızı rengi ve ince işçiliğe sahip ayakları ile salon ve oturma odalarınıza şıklık katarken Laura koltuk takımı avangard dekorasyonu en şık haliyle oluşturmanıza yardımcı olmakta.

Şık tasarımının yanı sıra sandık özelliğine sahip olması da Laura koltuk takımının en önemli artılarından biri olarak öne çıkıyor.

Doğtaş’ın en beğenilen koltuk takımı modelleri arasında yer alan Laura koltuk takımını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için avangard nedir sorusunu yanıtlayarak Doğtaş’ın evlerinize avangard dekorasyon şıklığını taşıyacak mobilya önerilerini sıraladık; umuyoruz ki faydalı olmuştur.

Dekorasyon konusunda ilginizi çekeceğini düşündüğümüz Retro Ne Demek? Retro Dekorasyon Nedir? başlıklı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2021 Perşembe