Minimalizm Nedir? 6 Maddede Minimalist Dekorasyon

Minimalizm Nedir? 6 Maddede Minimalist Dekorasyon

Minimalizm nedir sorusu, son yıllarda popülaritesini gitgide arttıran bir kavram olması nedeniyle hakkında en çok araştırma yapılan ve yanıt aranılan konulardan bir tanesi.

Merkezinde sadelik ve yalınlık olan bu kavramdan ev dekorasyonu ile ilgili konuları ifade etmek üzere de yararlanıldığına elbette ki şahit olmuşsunuzdur. Yine de bu kelimenin tam olarak ne anlama geldiği ile ilgili zihninizde henüz cevabını bulamadığınız soru işaretleri varsa endişelenmenize hiç gerek yok.

Çünkü yaşam alanlarında tarz ve uyumu bir arada sunan Doğtaş markası olarak, yazımızda sizler için minimalizm nedir sorusunu tüm ayrıntıları ile mercek altına alarak, minimalist dekorasyonun olmazsa olmazlarına değiniyoruz.

Eğer ev dekorasyonunda sadelikten gelen şıklık sizi de etkisi altına alıyorsa, minimalizm ne demek sorusunun yanıtını ve bu konuya dair bilmediklerinizi öğrenmek için içeriğimizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Ek olarak yaşamı sadeleştirme noktasında oldukça popüler bir akım olan KonMari hakkında detaylı bilgi edinmek için KonMari Yöntemi İle 6 Adımda Ev Düzenleme başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Minimalizm Nedir?

minimalizm nedir sorusuna örnek olacak biçimde dekore edilmiş bir ev

Minimal sanat ya da ABC sanatı olarak da ifade edilen minimalizm nedir sorusunu, en anlaşılır haliyle modern müzik ve görsel sanatlar ile başlayan fakat günümüzde yaşam felsefesi haline gelen bir sanat akımı olarak yanıtlamak mümkün.

1960’da ortaya çıkışından bugünlere dek ulaşan minimalizm akımı, aslında pek çok alanda karşımıza çıkıyor.

Varlığını sadelik altında sürdüren ve artık hayatımızın bir parçası olmuş olan bu akım, gereksiz kalabalıkları yıkarak yalınlıktan gelen mutluluğa kapı aralıyor.

Minimalizmin bir sanat akımı olarak ortaya çıkmasının ardında yatan temel sebep geçmiş yıllarda sanatta, nesnelerin yalnızca nesne olarak değerlendirilmesi için duygulardan sıyrılması gerektiğine dair yapılan savunmalar olarak gösterilmektedir.

Bu doğrultuda minimalizmi savunan ve görsel sanatlar ile ilgilenen sanatçılar, nesneleri gereksiz fazlalıklardan arındırarak yalnızca nesne olarak konumlandırabilmenin en anlaşılır yolunun, heykel sanatı olduğunu düşünerek bu alana yönelmişler ve kendilerini ilgili sanat dalı ile ifade etmişlerdir.

Öte yandan müzikte de biçimselliğin getirmiş olduğu fazlalıklardan sıkılan ve sadeliğin ön plana geçmesi gerektiğini savunan Frank Stella, Robert Morris gibi sanatçılar, bu akımın müzik dünyasında da yer edinmesini sağlayan öncülerden olmuştur.

Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi minimalizm, bundan yıllar önce her ne kadar bir sanat akımı olarak ortaya çıkmış olsa da bugüne dek dünyada yaşanan gelişmeler onu pek çok insan için bir yaşam tarzı haline getirmiştir.

minimal çalışma odası

Yaşadığı alanlarda sadeliğe ve yalınlığa daha çok yer isteyen kitlenin çoğalması nedeniyle minimalist yaklaşımın popülaritesi günümüzde gitgide artmaktadır.

Bu yüzden de artık yemek yediğimiz restoran ve kafelerde, gezip gördüğümüz müzelerde, kaldığımız otellerde, çalışma alanlarımızda, evlerimizde ve daha pek çok yerde minimalizmin izlerine rastlamak mümkün.

Sizler için minimalizm nedir sorusunu yanıtladık. Peki minimalist ev dekorasyonu tam olarak neyi ifade ediyor ve minimalist bir yaşam tarzını benimsemek isteyenlerin dikkate alabileceği öneriler nelerdir?

Yazımızın bundan sonraki bölümünde minimalist ev dekorasyonu oluşturmak isteyenlere ilham olacağını düşündüğümüz ipuçlarını sıralıyoruz.

Sadeliğe odaklanan bir başka dekorasyon trendi ise İskandinav tarzı.

Evlerinizde İskandinav stilini nasıl kusursuz bir şekilde uyarlayabileceğinizi merak ediyorsanız bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Minimalist Ev Dekorasyonuna Dair Stil Önerileri

Ev dekorasyonunda minimalizm, tıpkı sanat dünyasında ortaya çıkış nedeni gibi sadeliği ve yalınlığı ön plana çıkararak yaşam alanlarına şık dokunuşlarda bulunmayı amaçlıyor. Elbette bu noktada minimalizmin basitlikten ve sıradanlıktan tamamen uzak olması gerektiği gerçeğinin de altının çizilmesi gerekiyor.

Minimalist dekorasyonu gerçekten de hayatınızın ve evinizin bir parçası haline getirmek istiyorsanız bazı küçük ayrıntıları da atlamamanızın oldukça önemli olduğunu belirtelim.

Ev dekorasyonu oluştururken minimalizmin etkilerinden yararlanmak için, uygulama aşamasında dikkate almanızın faydalı olacağını düşündüğümüz önemli maddeleri şu şekilde sıralamak mümkün:

1. Daha Az Eşya

minmalizme uygun biçimde tasarlanmış beyaz koltuk takımı

Minimalizm temelde, fazlalıklardan arınarak ve yalın bir güzelliğe ulaşmayı hedefler. Bu doğrultuda minimalist ev dekorasyonu denildiğinde ilk akla gelen de gereksiz ayrıntılardan kurtarılmış, modern alanlar olmaktadır.

Eğer benimsemiş olduğunuz minimalist yaşam tarzını ev dekorasyonuna da yansıtmak niyetindeyseniz evinizdeki ihtişamlı mobilyalar ve aksesuarlar yerine daha yalın, minimal ve şık tasarımlara yönelmeniz gerekiyor.

“Az, daha çoktur” anlayışının benimsendiği minimal ev dekorasyonun, her detayı gerçekten de incelikle oluşturulduğunda, ortaya çıkan sonucun göz dolduracağından ve hep hayalini kurduğunuz o görüntüyü yansıtacağından şüphemiz yok.

Örneğin minimal ev dekorasyonu için klasik koltuklar yerine soft renklerde, sade, modern ve şık bir koltuk takımı tercih edebilirsiniz. Bu doğrultuda yalınlığın şıklıkla harmanlandığı Doğtaş Gloria Koltuk Takımı ise evinize aradığınız sadeliği kazandırabileceğini düşündüğümüz en iyi örneklerden!

Öte yandan her detayıyla adeta yalınlığın temsili olan Doğtaş Elita Yatak Odası’nın da minimal bir yatak odası atmosferi yakalamak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken mobilya alternatifleri arasında olduğunu belirtelim.

2. Soft Renkler

berjer

Ev dekorasyonunda kullanılan renklerin minimalizmin ana hatlarını oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu yüzden de evinizin odalarını tasarlarken soft renklere odaklanmanızı tavsiye ederiz.

Örneğin duvarlar için seçtiğiniz beyaz ve bej tonları hem minimalizmi çok iyi bir şekilde temsil ederler hem de odanızın sade ve temiz görünmesine yardımcı olurlar. Aynı zamanda beyaz, bej gibi açık tonların sunduğu ferahlık, evinizde vakit geçirdiğiniz anlarda kendinizi daha huzurlu ve iyi hissetmenizi sağlar.

Öte yandan bu renklerin çok soğuk olduğunu düşünüyor ve odanıza hem biraz sıcaklık hem de renk katmak istiyorsanız fazla göz yormaması kaydıyla nötr tonlarla eşsiz bir uyum oluşturan toprak alt tonlu kahverengi, pudra pembesi ya da çok açık tonda bir maviyi de duvar renkleri için alternatif olarak değerlendirebilir ya da ton sür ton stilinden yararlanabilirsiniz.

3. Zengin Bir Stil

yuvarlak aydınlatmalar

Minimalist dekorasyonda ön plana çıkarmaya çalıştığınız sadeliği şık fakat karmaşık olmayacak ve göz yormayacak biçimde zenginleştirmeniz önemli. Elbette dekorasyon unsuru olarak seçtiğiniz tüm parçaların birbiri ile eşsiz bir uyum oluşturması ve bir amaca yönelik olması gerekmektedir.


Seçtiğiniz aksesuarlar ya da mobilyalar, minimalizmin temel kriteri olan sadeliğin önüne geçmemeli; aksine onları tamamlayacak bir rol üstlenmelidir. Bu yüzden evinizin stilini oluştururken aksesuar seçiminde görsellikten çok işlevselliğe ve yalınlığa odaklanmanızı tavsiye ediyoruz.

Örneğin hem odanızı aydınlatması hem de şıklık kazandırması adına seçtiğiniz aydınlatma ürünün karmaşık bir tasarıma sahip olmaması aksine yalın çizgiler barındırması fakat daha ilk bakışta sahip olduğu şıklığı tümüyle sergilemesi gerekmektedir.

Yatak odanızda doğal bir görünüm oluşturması adına Doğtaş’ın en sevilen aydınlatma ürünlerinden biri olan Matilda Yatak Aydınlatma, istediğiniz minimal tarzı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Öte yandan ayna, biblo, vazo gibi diğer aksesuarların da modern ve minimal çizgide olmasına dikkat etmeniz evinizde çok daha başarılı bir minimal dekorasyon örneği sergilemenizi sağlayacaktır.

4. Tamamlayıcı Dokular

içinde sadece berjer ve yatak olan bir yatak odası

Hem seçtiğiniz renkler hem de tercih ettiğiniz mobilyalar size fazla soğuk geliyorsa bu havayı dağıtmak adına farklı dokulardan yararlanabilirsiniz. Nasıl mı?

Her bakışınızda farklı bir detayı fark etmenizi sağlayacak minimalist dekorasyon, aslında birbirini tamamlayacak parçalara ihtiyaç duymaktadır. Her ne kadar minimalizmde daha az eşya tercih edilse de doğallığı yakalamak ve şık bir görünüm elde etmek adına evinizde oluşturmaya çalıştığınız atmosfer ve seçtiğiniz renklerle bir bütünlük oluşturacak halılar, minderler ya da kilimler kullanabilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı ise birbirinden uzak ve farklı renkleri birbiriyle harmanlayarak ortaya koyacağınız bir görünümün minimalizm konusunda yapılabilecek en önemli hatalardan biri olduğu gerçeği. Seçtiğiniz eşyaları direkt olarak dikkat çekmeyecek şekilde kullanmanız ve renk tercihinizi buna yönelik yapmış olmanız önemli.

Bu doğrultuda evinizin dekorasyonu hangi parçalarla tamamlamanız gerektiği konusundaki kararınızı Doğtaş’ın bulundukları alana eşsiz bir tarz katan tamamlayıcı ürünlerine göz attıktan sonra verebilirsiniz.

5. Doğal Işık

ağırlıklı olarak açık renklerin kullanıldığı bir yatak odası

Evinizin odalarının olduğundan daha geniş, ferah ve aydınlık görünmesini sağlayan en önemli unsur odaya giren ışık miktarıdır. Yaşam alanlarının doğal ışık alması yalnızca minimalist dekorasyonda değil pek çok dekorasyon tarzı için kurtarıcı olduğu söylenebilir.

Eğer sadelikten yana bir yaşam tarzı benimsediyseniz ve bunu ev dekorasyonuna da yansıtmak istiyorsanız evinizin yeteri kadar aydınlık olması gerektiğini unutmamalısınız.

Öte yandan evinizin odaları karanlıksa ve doğal ışık ile aydınlatılması mümkün değilse aydınlatmalardan faydalanmanız gerekiyor. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi seçmiş olduğunuz aydınlatmaların da minimal bir stile sahip olması önemli.

Eğer avize, abajur ya da diğer aydınlatma ürünlerinden yayılan ışığın rengi sarı ise yapay durmaması ve evinizin başarılı dekorasyonuna gölge düşürmemesi adına beyaz ışıkla değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca odaya giren doğal güneş ışığından maksimum fayda sağlayabilmek adına eğer perde kullanacaksanız ışığı geçiren, ince ve üzerinde fazla detay barındırmayan ürünlere yönelebilirsiniz.

Bonus stil önerisiDekoratif aynalar ile odanızda hem zengin bir stil oluşturabilir hem de aydınlatmalardan yayılan ışığı dengeli olarak odanın istediğiniz bölümlerine dağıtabilirsiniz!

6. Doğal Malzemeler

minimalist tarza sahip bir dresuar

Sadelik ve doğallığın ön planda olduğu düşünüldüğünde minimalist ev dekorasyonunda tercih edilen malzemelerin olabildiğince doğal malzemelerden üretilmiş olması önemlidir. Bu noktada akla ilk gelen malzeme ise elbette ki ahşap.

Ahşap ürünler minimum oranda işleme maruz kaldıklarından doğallığını korumaya devam eder ve minimalist akım ile kusursuz bir bütün oluştururlar. Bu da ahşabın ev dekorasyonundaki en önemli tercih sebeplerinden biri sayılabilir.

Evinizde yaratmak istediğiniz minimalist havaya hem şık hem de fonksiyonel bir zenginlik katmak isterseniz en trend mobilya ürünlerinden biri olan ahşap dresuarlara, vitrinlere ya da konsollara göz atabilirsiniz.

Eğer evinizde ahşap kullanımını artırmak istiyorsanız Ahşap Dekorasyon Fikirleri İle Evlerde Doğa Esintisi başlıklı yazımıza göz atarak ilham alabilirsiniz.

Sizler için minimalizm nedir sorusunu yanıtlayarak minimalist dekorasyon önerilerini sıraladık. Vermiş olduğumuz ipuçlarını dikkate alarak evinizi tam istediğiniz gibi yalın ve çok şık bir şekilde dekore edebilirsiniz.

Eğer ev dekorasyonu ile ilgili bir ilham kaynağına ihtiyacınız varsa ya da ilgi çekici içerikler okumaktan keyif alıyorsanız, hazırladığımız diğer yazılara göz atmak için Doğtaş Blog’u ziyaret edebilirsiniz!

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2021 Çarşamba