Ahşap Dekorasyon Fikirleri ile Evlerde Doğa Esintisi

ahşap mobilyalarla dolu salon

Ahşap dekorasyon fikirleri ile evine karakteristik bir dokunuş ve tarz katmak isteyenler bu etkili değişimi ufak eklemeler ile kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Ahşap dekorasyon, zamansız bir trend olmakla birlikte her renge kolayca adapte olması sebebiyle de sıklıkla tercih edilen bir dekorasyon yöntemidir.

Siz de evinizde ahşap dekorasyon oluşturarak çeşitli iç dizayn akımları ile harmanlayabilirsiniz. Bu sayede görenleri hayran bırakacak bir ev dekorasyonu yaratmış olursunuz.

Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, endişelenmeyin. Benzersiz ve kaliteli mobilyaların adresi Doğtaş olarak, bu içeriğimizde sizlere birbirinden şık ahşap dekorasyon fikirleri öneriyoruz. Ahşap dekorasyonunda size kusursuz alternatifler sunacak Doğtaş Mobilya ürünlerini de incelemeyi unutmayın!

Ahşap Dekorasyon Fikirleri & Kullanım Örnekleri

yeşil tonları ve ahşap rengi salon

Popülerliğini doğallığına ve dayanıklı yapısına borçlu olan ahşap, evinde country, minimalist gibi farklı tarzlarda iç dizayn yaratmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Ahşap dekorasyon için kullanabileceğiniz envai çeşit ahşap mobilya bulabilmeniz mümkün.

Yine de piyasada ahşap mobilyalar oldukça fazla bulunmasına karşın, bu mobilyaları seçerken sağlamlık, işçilik gibi dikkat edilmesi gereken özellikleri de unutmamak gerekir.

Ahşap, mobilya yapımında kullanılmasının yanı sıra pek çok dekoratif aksesuar ve kendin yap (DIY) projelerinin de temel malzemelerden biri. Kısacası evin hemen her köşesinde kullanabileceğiniz bu malzeme ile kusursuz bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

İşte sizler için derlediğimiz ahşap dekorasyon fikirleri:

1. Ahşap Ayaklı Koltuk Takımı

ahşap ayaklı koltuk takımı yer alan salon

Salon dekorasyonlarının en gözde parçaları koltuklardır. Ağaç dokusunun doğal rengi ve görüntüsünü salonunuzda kullanmak isterseniz, ahşap ayaklı bir koltuk takımı tercih ederek her renge uyumlu olacak bir ton yakalayabilirsiniz.

Örneğin, Doğtaş’ın üstün kalitede ve birbirinden şık tasarımlara sahip ahşap ayaklı koltuk takımları, salonlarda ahşap dekorasyon için eşsiz bir seçim. Konsepte göre açık ya da koyu renk ahşapların kullanıldığı koltukları otantik ahşap salon dekorasyonunuz için tercih edebilirsiniz. Bordo, mürdüm ya da lacivert renkler için ceviz rengi ahşapları tercih edebileceğiniz gibi daha pastel renkler için açık renkli eskitme ahşapları tercih edebilirsiniz.

Ahşap ev dekorasyon fikirlerinde sıkça göreceğiniz üzere koltukların kolçaklarında da ahşap detaylara yer vermek oldukça etkili bir yöntem. Oyma desenli nostaljik takımlar, modern tasarımlar bu noktada ahşap salon dekorasyonunun vazgeçilmezleri arasında. Salon tasarımının yanında ekstra fikir edinmek isteyenler ahşap oturma odası dekorasyonu yazımıza da göz atabilir.

Kısacası ahşap rengini henüz resim yapılmamış bir tuval olarak düşünebilirsiniz. Hayalinizdeki renk paletine dekorasyonda kullanarak ahşabın nötr tonu ile de kusursuz şekilde dengelemek mümkün.

2. Ahşap Sehpa & Aksesuarlar

ikili ahşap sehpa

Ahşap ev içi dekorasyonunda küçük mobilya ve aksesuarlar da oldukça etkili seçimler. Salonlarda doğa esintisini devam ettirmek için önereceğimiz bir diğer fikir ise ahşap sehpa kullanımı. Kullanım örneği olarak; masif ahşap sehpa kullanarak ağaç dokusunu ön plana çıkarabilirsiniz. Masif kullanımı modern ahşap ev dekorasyonu için sıkça tercih ediliyor. Minimal tasarımlarda ve country tarzında da masif ahşap ev dekorasyonunun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Kaplama ve doldurma yapılmamış masif ahşap, özellikle minimalist iç dizaynlarda yoğun olarak yer verilen bir malzemedir.

Öte yandan, parlak kaplama yüzeye sahip ahşap sehpalar tercih ederseniz, retro veya art deco tarzında iddialı bir dekor yaratabilirsiniz.

3. Kitaplıklarda Sadelik

açık raflı modern ahşap kitaplık

Ahşap ev tasarımları denince akla kuşkusuz ki kitaplıklar geliyor. Kitaplıklar da ağaçların natürelliğini yansıtabileceğiniz ve kullanımını kesinlikle önerdiğimiz ahşap dekorasyon fikirlerinden bir diğeri. Çoğu kitaplık hali hazırda zaten farklı ağaçlardan yapılmaktadır. Ancak ahşap renginin önemi burada devreye giriyor.

Modern ahşap ev dekorasyonu için kitaplıklar salonlarda, çalışma odalarında ve yatak odalarında tercih edilebilir.

Ahşap ev dekorasyonu ürünleri arasında başı çeken kitaplıklar tüm dekorasyon akımlarına kullanılmaya uygun. Duvar boyu gömme bir kitaplık ya da şık hafif raflar modern ahşap dekorasyonunda dikkat çeken seçecekler.

Bu nokta kitaplığı bulunduğu odanın renklerine ve tarzına uyacak farklı farklı  ahşap kitaplık modelerini tercih etmek mümkün.

4. Ahşap Dekorasyonda Dresuar Kullanımı

yeşil ve ahşap rengi dresuar

Ahşap dekorasyon örnekleri arasında sıkça rastlanan dresuarlar günümüzün trend mobilyalarından bir tanesi. Bu mobilyaların büyük çoğunluğunun yapımında ahşap kullanılıyor. Siz de evinizin ahşap dekorasyonuna estetik bir görünüm kazandırmak için ahşap dresuarları kullanabilirsiniz.

Örneğin, açık ahşap tonlarında bir dresuar, krem ve bej tonlarında mobilyalar, halı, perde gibi diğer parçalarla tamamlandığında dingin bir atmosfer yaratılabilir.

Ek olarak sehpa üzerine seramik veya ahşap dekoratif aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. Kısacası her tarz için dresuarlar ahşap ev tasarımları için vazgeçilmez parçalar.

Dresuar ne demek henüz bilmiyorsanız, Dresuar Nedir, Ne İçin Kullanılır? Başlıklı blog içeriğimize göz atabilirsiniz.

5. Aydınlatmada Ağaç Dokusu

krem renkli ahşap ayaklı lambader

Ahşap ev dekorasyon ürünleri arasında aydınlatma elemanlarını da unutmamak gerekiyor. Aydınlatmada ağaç dokusu, özellikle son yıllarda popülerlik kazanan ve modern iç tasarımlarda sıklıkla karşımıza çıkan bir trend. Ahşap ev içi dekorasyonu için kusursuz bir çalışma yapmak istiyorsanız aydınlatma koşullarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

İlk düşündüğünüzde ahşap dekorasyonun aydınlatmada kullanımı aklınıza gelmeyebilir. Ancak yakından bakıldığında, ağaç lambader ve ağaç sarkıtlar gibi farklı kullanım çeşitleri ile yaşam alanlarına ilgi çekici, otantik bir hava kazandırmak mümkün.

Çoğunlukla kütük, hasır halatlar ve yalın ampullerin birleşiminden oluşan bu tarz aydınlatma ürünlerini dilediğiniz odada kullanarak rustik bir ambiyans yaratabilirsiniz.

6. TV Ünitesi Deyip Geçmeyin

bej renklerinde mobilyalarla döşenmiş salon

TV ünitelerinin dekorasyondaki işlevi genellikle göz ardı edilse de bu mobilya çeşidi aslında salonların iç tasarımlarında büyük rol oynar. Dolayısıyla salonlarda ahşap dekorasyon oluşturmak için ahşap bir TV ünitesi kullanmalısınız.

Açık veya koyu ton tercihinizi, salonunuzdaki diğer mobilyaların renklerine göre yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra elbette işçiliğine, malzeme kalitesine ve tasarımına da dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Tüm bu özellikler için Doğtaş’ın kaliteli ve elegant tv ünitesi tasarımlarına göz atabilirsiniz.

7. Konsollar ile Yemek Odalarında Ahşap Dekorasyon

beyaz duvar önünde ahşap konsol

Bilhassa yemek odaları ve oturma odalarında karşımıza çıkan konsollar da ahşap dekorasyonda yer verebileceğiniz mobilyalardan bir tanesidir. Hemen her iç tasarıma uyum sağlayabilecek farklı dizayna sahip konsol çeşitleri bulmak oldukça kolay. Konsollar, ahşap dekorasyon örnekleri arasında sıkça rastlanan bir diğer parça.

Önemli olan ahşap konsolu nasıl dekore ettiğinizdir. Konsolunuzu dekore etmek için kullanabileceğiniz aksesuarlardan bazıları:

 • Tablolar,

 • Biblolar,

 • Pikap,

 • Kitaplar,

 • Minimalist vazolar vb.

8. Ağaç Masa ve Sandalye ile Samimi Atmosfer

ahşap yemek masası ve sandalyeler bulunan oda

Evlerin olmazsa olmazı yemek masaları ve sandalyeleri de ahşap dekor elde etmek isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken mobilyalardandır.

Ağaç yemek masası ve sandalyeleri tercih ederek yemek odalarında, yemek odası-oturma odası kombinasyonlarında veya salonlarda içten bir ambiyans yaratabilirsiniz.

9. Ahşap Vitrinlerin Country Stili

ahşap yemek odası takımı

Konu yemek odalarına gelmişken vitrinleri es geçmek olmaz. Ahşap yemek masalarına uyumlu olacak şekilde bir vitrin kullanarak vintage bir görünüm oluşturabilmeniz mümkün.

Vitrinler kimi insana modası geçmiş gelebilir ancak aksine, bu parçalar vintage, country veya retro olarak kullanmak için çok uygundur.

10. Yatak Odalarında Ahşap Dekorasyon

krem ve ağaç tonlarında yatak odası

Salonlarda ve yemek odaları için ahşap dekorasyon fikirlerinden söz ettik. Peki, ahşap dekor yatak odalarında kullanılamaz mı? Elbette ki kullanılabilir. Üstelik bunun için pek çok kullanım alanı bile mevcut. İlk olarak ahşap karyola tercih ederek işe ile başlamalısınız.

Eğer halihazırda farklı bir malzemeden yapılma bir karyolanız var ise sizin için farklı bir önerimiz var; ahşap duvar paneli! Karyola arkasındaki duvara ahşap parçalardan bir panel oluşturarak oldukça modern bir stil elde edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yatak odasında kullanılan diğer mobilyalar da ahşap olabilir. Bunlar ne olabilir?

 • Ahşap şifonyer

 • Tahta çerçeveli ayna

 • Ahşap dolap, ayaklı askılık

Bonus fikir: Rattan sandalyelerin doğal görünümü ve renk tonu ahşaba kusursuz bir uyum sağlayacaktır. Dilerseniz yatak odanızın bir köşesinde bu tip bir sandalye veya hasır puf kullanabilirsiniz.

11. Ahşap Merdiven

ahşap kaplamalı merdiven

Ahşap dekorasyon denilince aklınıza yalnızca ahşap mobilyalar gelmesin. Eğer evinizde üst kata çıkan bir merdiven bulunuyorsa, basamakları ahşap ile kaplatabilirsiniz.

Sıradanın dışına çıkmak isteyenler ve evinde natürel izlenimi tam anlamıyla yansıtmak isteyenler bu fikri değerlendirebilir.

12. Manzaralı Bir Köşe

ağaç pencere kenarı koltuk

Kitap okumak için ideal, huzurlu bir köşe yaratmak için de ağaçların dingin dokusundan faydalanılabilir.

Cam önü koltuk, kütük parçaları ile yukarıdaki görselde olduğu gibi dekore edilerek farklı bir tarz elde edilebilir. Bu sayede evinizin en sevdiğiniz köşesi burası olacak.

Aslına bakarsanız, oval kütük parçalarını evinizin her yerinde dekor amaçlı kullanmanız mümkün. Örneğin, bardak altlığı, duvar süsü, mumluk gibi kendin yap projelerinde kullanabilirsiniz.

13. Minimalizm ile Bütünleştirin

açık renk minimalist yatak odası

Ahşap dekorasyonun en çok kullanıldığı dizayn akımlarından bir tanesinin minimalizm olduğundan söz etmiştik. Minimalizm akımı sadelikten, doğallıktan ve nötrden yana olan bir akımdır.

Dolayısıyla ağaç malzeme kullanımının oldukça fazla olmasına şaşırmamak gerek. Minimalist odalarda en sık tercih edilen ahşap rengi açık renk olanıdır.

Açık ahşap tonu çoğunlukla beyazın saf ve huzurlu tonu ile bütünleştirilir. Bu akımda renk kullanımı da mobilya sayısı kadar minimum seviyededir. Renk vermek için genellikle yeşil yapraklı salon bitkileri kullanılır.

Minimalist bir ahşap dekorasyon için:

 • Pastel ve açık renk tonlara bağlı kalın.

 • Açık renk ahşap mobilyalar tercih edin.

 • Yaşam alanlarının yeterli ışık almasına ve olabildiğince doğal ışık ile aydınlanmasına özel gösterin.

 • Aynaları kullanarak oda içerisinde ışık dağılımını artırabilirsiniz.

Sizler için en güzel ahşap dekorasyon fikirlerini aktardık. Umuyoruz ki bu fikirler size ilham vermiştir. Daha fazla dekorasyon önerisi ve ilgi çekici içerikler için Doğtaş blog sayfasına uğramayı unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 29 Ocak 2021 Cuma