Dresuar Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Oldukça şık bir görünüme sahip dresuar mobilya

Ev dekorasyonunun tamamlayıcı parçalarından dresuarlar, çok çeşitli kullanım alanları ve göz alıcı görünümleriyle dikkat çekiyor. Bu özelliklerinden dolayı birçok kişinin evini dekore ederken sıklıkla tercih ettiği mobilyalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan dresuar nedir sorusuna yanıt veremeyen kişi sayısı da inkar edilemeyecek kadar fazla.

Oysa ki dresuar, ev kullanımında çok sayıda işleviyle pek çok açıdan kolaylık sağlayabiliyor. Ancak dresuarlar hakkında yeterince bilgiye sahip olunmaması, ev mobilyası seçerken bu eşyaların göz ardı edilmesine yol açıyor. Bu da ev dekorasyonunda oldukça kullanışlı ve estetik bir kullanım imkanı sunan dresuarların ikinci, hatta üçüncü plana atılması anlamına geliyor.

Yenilikçi çizgileriyle dikkat çeken Doğtaş’ın bugünkü içeriğinde ise dresuarlar hakkında bilinmesinde fayda olan noktaları bir araya getirmek istedik. Bu sayede belki de daha fazla kişi bu kullanışlı mobilyalar hakkında bilgi sahibi olarak ev dekorasyonunda dresuarlara yer vermeyi düşünebilir.

Eğer siz de evinizdeki mobilyaları yakından tanımak ve dresuar adlı mobilyaların fonksiyonlarını öğrenmek istiyorsanız, içeriğimizin devamını incelemenizi tavsiye ederiz.

Dresuar Nedir?

Mavi renkli şık dresuar

Dilimize yabancı bir dilden geçtiği aşikar olan dresuar kavramı; İngilizce’de hem şifonyer, hem konsol masası, hem makyaj masası, hem de vitrin terimlerini karşılıyor. Buradan da anlaşılacağı gibi dresuar nedir sorusuna, ayakları ve genellikle çekmeceleri bulunan dekoratif sehpalardır şeklinde yanıt verebilmek mümkün.

18. yüzyılın en gözde parçalarından biri olan dresuarlar, boyları ve kullanım amaçlarına göre farklı tasarımlarla kullanıma sunulmaktadır. Dolayısıyla içinde yer aldığı ortamın havasını tamamen değiştirebildikleri gibi birçok ihtiyacı da karşılayabilmektedir. O halde dilerseniz bu mobilyaların ne için kullanıldığı ve ne tür işlevleri olduğunu da mercek altına alalım.

Dresuar Ne İçin Kullanılır?

Beyaz renkli şık dresuar

İlk örnekleri genellikle Fransız ve İngiliz dekorasyon tarzlarından ilham alınarak tasarlanmış olsa da günümüzde birbirinden çok farklı tarzda olduğuna şahit olabileceğiniz dresuarların temel görevi, odayı derleyip toparlamaktır.

Bir diğer deyişle nostaljik bir depolama çözümü olduğunu iddia edebileceğimiz dresuar adlı mobilyalar, estetik görüntülerinden dolayı işlevlerinin yanı sıra dekoratif amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Evin hemen her bölümünde kendine yer edinebilen dresuarlar, üzerine yerleştireceğiniz objelerle birlikte bambaşka formlara bürünerek farklı tarzları yansıtabilmeyi mümkün kılar. Dresuar nedir ve ne için kullanılır sorularına yanıt verdiğimize göre şimdi de dresuarları evinizin hangi köşelerinde, ne amaçla kullanabileceğiniz hakkında birkaç fikir verebiliriz.

Eşyalarınızı depolayıp evinizi düzenlerken alanları çok daha verimli kullanmanızı sağlayacak yöntemler için ise KonMari ile Tanışın! KonMari Yöntemi ile 6 Adımda Ev Düzenleme başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Antrede Dresuar Kullanımı

Evin açık giriş kapısından görünen iç mekan

Evin girişinde konumlandırılan dresuarlar, genellikle evden çıkarken mutlaka alınması gereken anahtar, cüzdan, çanta gibi eşyaları üzerine koymak için kullanılır. Aynı zamanda eve girdikten sonra anahtarları, cep telefonlarını, gazete ve dergileri koymak için de en ideal yerlerden biridir.

Ayna ile kombinlendiğinde, evden ayrılmadan hemen önce görünümünüzü kontrol etmenize de imkan tanıyan dresuarlar, evinize gelen kişileri de ilk karşılayan mobilyalar olarak ön plana çıkmaktadır.

Tam da bu nedenle tasarımına önem verilmesi gereken dresuarların misafirlerinize evinizin tarzı hakkında ipuçları verdiği göz önünde bulundurulduğunda dresuarların işlevselliğinin yanı sıra dekoratif birer obje olduğunu da mutlaka belirtmek gerekiyor.

Yatak Odasında Dresuar Kullanımı

Yatak odası için dekore edilen ve önünde puf duran dresuar

Yatak odası dekorasyonu için tercih edilen dresuarlar ise çoğu zaman makyaj masası işlevi görmektedir. Dekoratif bir ayna ile birlikte tamamlanan dresuar, yatak odasında kullanıldığı için genellikle raflarında ve çekmecelerinde kıyafetlere yer verilir.

Makyaj masasına ek olarak küçük takıları, kitapları ve elinizin altında bulunmasını istediğiniz diğer eşyaları taşıyacak bir konsol olarak da değerlendirebilirsiniz.

Salonda Dresuar Kullanımı

Üçlü şık kanepenin sağ tarafında görünen şık dresuar

Salon dekorasyonunu bir bütün hale getirerek göz zevkini zenginleştiren dresuarlar, yalnızca dekoratif görüntülerinden dolayı tercih edilebildiği gibi tozlanması istenmeyen eşyaların saklanması için de kullanılabilmektedir.

Bunun için genellikle çekmeceli alternatifleri tercih edilen dresuarlar, üzerine yerleştirilecek biblo, saat, ayna gibi elementlerle daha dekoratif bir görünümde kazanabilmektedir.

Yemek Odasında Dresuar Kullanımı

dresuar nedir sorusuna yanıt niteliğinde yemek odasında kullanılan dresuar

Çoğunlukla yemek takımlarını, bardakları, masa örtülerini ve kıymetli eşyaları depolamak amacıyla yemek odalarında yer verilen dresuarlar, yemek masasının hemen arkasında konumlandırılır.

Ayna ile birlikte kullanıldığında alanı genişleterek atmosferi değiştirmeyi mümkün kılan bu mobilyalar, günümüzde yemek odalarının vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir.

Banyoda Dresuar Kullanımı

Banyo küvetinin yanında duran dresuar ve sandalye

Büyük banyoları dekore etmek için kullanılan dresuarlar, çoğu zaman havluları ve diğer banyo gereçlerini saklamaya yardımcı olurlar. Buna ek olarak, dresuarlar, bir ayna ile kombinlenip bir lavabo bağlantısı ile tamamlandığında son derece şık ve kullanışlı bir evye haline de dönüştürülebilir.

Dresuar Nasıl Dekore Edilir?

Dresuar nedir, işlevleri nelerdir, nerelerde kullanılır, artık biliyorsunuz. Peki ev dekorasyonunda son derece önemli bir yere sahip olan bu mobilyaları nasıl dekore etmelisiniz?

Bu konuda şifreniz, “denge” olmalı. Uzun bacaklı dresuarlar, tek başına bile görsel açıdan son derece tatmin edici ögelerdir. Ancak arkalarındaki duvarda büyük bir obje ile kombinlendiği zaman mükemmel bir denge oluştururlar.

Mavi mozaik taşla döşenmiş duvarın önünde duran beyaz dresuar

İçeriğimizin daha önceki bölümlerinde de sözünü ettiğimiz gibi bir ayna ile tamamlayabileceğiniz dresuarları büyük bir tablo veya orta boyda iki veya üç tablo ile desteklemeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca dresuarın sağ ve sol kenarını da dekoratif objelerle zenginleştirerek görsel deneyi güçlendirebilirsiniz. Bunun için ise estetik görüntüye sahip mumluklar, sütun mumlar, çiçek dolu uzun bir vazo, dekoratif bir sepet, fotoğraf çerçeveleri, mücevher kutusu veya uzun bir ev bitkisi kullanmak mantıklı birer seçenek olabilir.

Dresuar yüzeyini süslemek için kullanacağınız objeleri seçtikten sonra ise yapmanız gereken, biraz geride durup dresuarın görüntüsünü kontrol etmek. Bu adımı, dresuarınızı dekore ederken tekrar tekrar yaparak sizin için en ideal dengeyi kurabilirsiniz.

Tüm parçaları zevkinize göre yerleştirdikten sonra ise evinizin artık bambaşka bir havaya büründüğünü fark edeceğinizden eminiz.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mayıs 2020 Cuma