Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Modern ve çık bir şekilde dekore edilmiş salon

Yaşadığınız evi dekore etmek elbette son derece keyifli olmakla birlikte üzerinde incelikle düşünülmesi ve plan yaparak hareket edilmesi gereken bir konudur. Bu anlamda özellikle dekore edilecek odanın ölçülerini hesaba katmak gerektiğini en başta belirtmemiz gerekiyor. Sorun yaşamamak adına oturma odası dekorasyonu için kişisel zevkleriniz ve tarzınızın yanı sıra oda büyüklüğünü de göz önünde bulundurmanız önem taşıyor.

Buna göre eğer oturma odanız veya salonunuz küçükse, odayı daha büyük ve kullanışlı hale getirecek mobilyalar tercih etmeli; büyük bir oda için ise oturma alanını boş göstermeyecek mobilyalar seçerek göz dolduran bir işlevsellik elde etmelisiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Yaşam alanlarında tarz ve uyumu bir arada sunan Doğtaş olarak bugünkü içeriğimizde ailenizle keyifli zamanlar geçireceğiniz odayı nasıl verimli ve estetik biçimde dekore edebileceğinize dair önemli ipuçları sıralayacağız.

Oturma odasının yanı sıra yatak odanızı dekore ederken size yardımcı olabilecek öneriler için de Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

8 Adımda Oturma Odası Dekorasyonu

Açık renkli koltuklar ve koyu renkli mobilyalar ile döşenmiş oturma odası dekorasyonu

Yeni evinizi dekore etmek istiyor veya halihazırda yaşamakta olduğunuz evde oturma odası dekorasyonunuzu yenilemek istiyorsunuz. Fakat belki de uzun yıllar boyunca içinize sinecek, keyif duyacağınız; aynı zamanda fonksiyonellik sunacak bir oturma odası düzeni için hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiği konusunda bir miktar kafa karışıklığı yaşıyorsunuz.

Önünüzde binlerce seçenek ve oturma odanız için binlerce farklı kombinasyon söz konusuyken yaşadığınız karmaşanın çok normal olduğunu söylememiz gerekiyor. Fakat seçeneklerinizin sonsuz olmadığını savunmak yanlış olmayacaktır.

Çünkü ideal bir oturma odası oda ölçülerinden bağımsız olamaz. Dolayısıyla dekorasyonda seçeneklerin odanızın büyüklüğü ile sınırlı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Endişelenmeyin, biz sizin 8 adımda oturma odası dekorasyon fikirleri ile odanız için en doğru kararı vereceğinizi düşünüyoruz.

1. İhtiyaçlarınızı Belirleyerek İşe Başlayın

Modern salon dekorasyonu

Oturma odası dekorasyonu, tarz ve işlevselliğin birleşmesi gereken bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda, oturma odanızda veya salonunuzda geçireceğiniz zamanları göz önünde bulundurarak ihtiyaç duyabileceğiniz başlıca eşyaları belirlemeniz önem taşıyor.

Çünkü oturma alanı, dekoratif görünmenin yanı sıra işlevsellik özelliği de taşıması gereken bir bölüm. Yoğun geçen bir günün ardından kendinizi yenilemek ve ailenizle zaman geçirmek için oturacağınız bu bölümde sizin için olmazsa olmaz maddeleri önem sırasına göre sıralamanız yararınıza olacaktır.

2. Koltuk Seçimine Zaman Ayırın

Açık renkli köşe takımı

Oturma alanından bahsettiğimize göre hiç şüphesiz ki dekorasyon konusunda ihtiyaç listesinin en başında koltuk bulunması gerektiğini söyleyebiliriz. Oturma odası dekorasyonunun en önemli parçasını oluşturan koltukları seçerken oda büyüklüğünü mutlaka dikkate almalısınız. Evde koltuk düzenini sağlarken bu adıma dikkat etmeniz mühimdir.

Aksi halde çok büyük bir odanın adeta boş bir koridor gibi görünmesi işten bile değil. Diğer yandan büyük veya çok sayıdaki koltuk da görece daha küçük bir odanın oldukça verimsiz kullanılmasına yol açacaktır.

Bu gibi durumların yaşanmaması adına büyük ölçekli oturma alanlarını tekli, ikili ve üçlü koltukların da içinde bulunduğu koltuk takımları ile dekore etmeyi düşünebilirsiniz. Küçük oturma odası dekoru için ise tek başına hem dekoratif hem de çok fonksiyonlu bir kullanım sunan köşe koltuklarını tercih edebilirsiniz.

3. Eğlence Alanınızı Oluşturun

ahşap görünümlü TV ünitesi

Sade oturma odası alanından sıkıldıysanız duruma biraz eğlence katma zamanı geldi demektir. Oturma alanında geçirdiğiniz süreyi keyifli kılacak bir TV köşesi için de odanın büyüklüğünü dikkate almanızı öneririz. Bu anlamda örneğin oturma odasında minimum yer kaplayacak şekilde tasarlanan duvar üniteleri sizin için ideal bir seçenek olabilir.

Örneğin Noble TV Ünitesi ile dikey dekorasyona yatırım yapabilir ve dekorasyon zevkinizden ödün vermeden oturma alanınızı daha verimli değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ancak büyük bir oda için bu tür bir çözüm yerine Diamond TV Ünitesi gibi geniş kullanım alanı sunan bir mobilya tercih etmeniz en mantıklı çözüm olacaktır.

Renkli puf koltukları da eğlence alanına dahil edebilirsiniz. Dilerseniz rengarenk kırlentler de kullanabilirsiniz.

4. Fonksiyonel Mobilyalarla Temayı Geliştirin

Zevkli bir şekilde dekore edilmiş beyaz dresuar

Oturma odası dekorasyonu yavaş yavaş şekillenmeye başlarken büyük mobilyaların yanı sıra hayat standardınızı olumlu yönde etkileyecek ufak detayları da atlamamak gerekiyor. Örneğin dergilerinizi ve kitaplarınızı depolamak ve sergilemek için mutlaka kitaplık kullanmalısınız.

Benzer şekilde aksesuarlarınızı ve eşyalarınızı korunaklı bir şekilde muhafaza edecek dresuarlar ile oturma odanızın temasını geliştirebilmeniz mümkün. Öte yandan elinizin altında olmasını istediğiniz eşyalarınızı üzerine yerleştirebileceğiniz sehpalar da yine oturma alanının olmazsa olmazlarından birkaçı olarak karşımıza çıkıyor.

Dresuarlar hakkında daha detaylı fikir sahibi olmak için Dresuar Nedir, Ne İçin Kullanılır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

5. Halı Seçimi ile Tarzınıza Boyut Kazandırın

yemek odası dekorasyonu

Modern oturma odası dekorasyon fikirleri denince akla halı tasarımları da gelecektir. Halı seçimi, oturma alanını olduğundan daha büyük gösterebilen son derece kullanışlı birer dekoratif obje olarak değerlendirilebilir. Bu anlamda eğer küçük bir oturma odanız varsa, oturma alanında daha büyük bir halı tercih ederek istediğiniz gibi bir illüzyon yaratabilmeniz mümkün.

Büyük oturma odalarında ise dekorasyonu daha küçük ve belki de birkaç parça halı ile tamamlamak en mantıklı seçenek olacaktır. Ancak halıları seçerken oturma odasının genel havası ile uyumlu renk, doku ve desenlere sahip olduğundan emin olmanızda büyük fayda var.

6. Aydınlatma Ürünleri ile Oda Estetiğini Ön Plana Çıkarın

Siyah renkli abajur ve diğer dekoratif unsurlarla döşenmiş dresuar

Odadaki dekorasyon düzenini bütünleştirmek için sıraladığımız adımlar arasında büyük bir önem taşıyan diğer bir adım ise aydınlatma ürünleri seçimi. Aydınlatma, kendinize özel bir köşe oluşturmanız veya odanın bir bölümünü ön plana çıkarmanın ya da oturma odasının genel estetiğini geliştirmenin en akıllıca yolu olarak tanımlanabilir.

Bunun için aydınlatma tercihinden önce odanın diğer elemanlarının tamamlanması yararınıza olacaktır. Ardından kitap köşenizi aydınlatmak için tarzınızı yansıtacak Gera Abajur Bronz ürünü gibi harika bir abajur seçebilir, odanın yalnızca bir kısmını ön plana çıkaracak Lumini Lambader Antrasit gibi mükemmel bir aydınlatma ürünü tercih edebilir ya da genel dokuyu bozmadan büyük bir alanı aydınlatacak Alice Altın Aydınlatma gibi bir tavan aydınlatması kullanabilirsiniz.

7. Tercihlerinizi Oda Boyutuna Göre Yapın

Büyük ve küçük odalar için farklı dekorasyon stilleri uygulamalısınız. Örneğin küçük bir odaya büyük eşyalar yerleştirmemelisiniz. Fakat büyük bir odada bu tür eşyalara yer vermenizde hiçbir sakınca yoktur. Küçük odalar daha minimal bir tasarıma sahip olmalı. Geniş odalar ise bol bol dekoratif objeyi kaldırabilecek yapıdadır.

Ayrıca küçük oturma odası dekorasyonuyaparken uygulayabileceğiniz ipuçlarını görmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

8. Aksesuarlar ile Dekorasyonu Kişiselleştirin

At görünümlü kitap tutucu ve dairesel biçimli cam sehpa aksesuarları

Ev dekorasyonu için tasarlanan aksesuarlar, evinize gelen insanlara hayata bakış açınız ve tarzınızla ilgili önemli ipuçları verebilmektedir. Ayrıca bu aksesuarların kendinizi evinizde hissetmenizde de önemli birer payı olacağını hatırlatmış olalım. Dolayısıyla aksesuar seçiminde oturma odanızın dekorasyon stiline uyacak ve tabii ki kişisel beğenilerinizi yansıtacak objeler tercih etmenizi öneririz.

Bu sırada aksesuar seçiminde de yine odanın büyüklüğüne göre hareket etmenizde fayda var. Küçük bir odaya derinlik katarak olduğundan çok daha geniş gösterecek ayna seçenekleri bu anlamda işinize yarayabilir. Ayrıca sehpa üstü dekorasyonu için seçeceğiniz aksesuarlar da oturma odanızı kişiselleştirmenize yardımcı olacaktır.

Oturma odası dizaynına dair bilmeniz gereken her bir detayı bu içerikte sunmuş olduk. Siz de her bir önerimizi uygulayarak şahane bir oturma odası dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Created On: Wednesday, May 20, 2020