Dekorasyonda Ton Sür Ton Akımı Nasıl Uygulanır?

ton sür ton siyah beyaz salon

Ton sür ton kelimesi özellikle moda dünyasında sıkça karşılaşılan bir terim olmakla beraber, günümüzde iç mekan dekorasyonu alanında da popüler olan bir akımı ifade ediyor. Eğer daha önce tek renkten veya iki renkten oluşan bir ev dizaynı gördüyseniz, bu akıma sandığınız kadar yabancı değilsiniz demektir.

Yaşam alanlarına dingin ve çarpıcı bir etki kazandıran ton sür ton dekorasyon ile evler sıradan ve sıkıcı olmaktan uzaklaşarak yeni bir tarz yakalayabilirler. Özellikle sevdiğiniz bir renk varsa sadece bu rengi kullanarak bile görenleri hayran bırakacak bir dekorasyona sahip olmak mümkün. Peki, gözlerimize renk oyunu oynayan, ton sür ton nedir?

Evlerdeki stil sahibi mobilyaların adresi Doğtaş olarak, bu içeriğimizde, ton sür ton ne demek ve ton sür ton dekorasyon nasıl uygulanır konularını ele alıyoruz.

Ton Sür Ton Nedir?

Ton sür ton ne demek? Ton sür ton veya tonsürton kalıbı, Türkçe’ye Fransızca’dan geçmiştir. Bu konsepte göre belirli bir alan için bir renk tonu belirlenir ve sonrasında dekorasyonun geri kalanı için, seçilen rengin farklı tonları kullanılır. Kısacası ton sür ton, bir rengin farklı tonlarının üst üste katmanlanması ile oluşturulan bir iç tasarım stilidir.

Ton Sür Ton Dekorasyon Nasıl Yapılır?

mavi ton sür ton yatak odası

Ton sür ton akımını dekorasyonda kullanarak sıcak, soğuk fark etmeksizin, tek bir renk ile birbirinden farklı tasarımlar elde etmek mümkün. Bu özelliği sayesinde, iç mekan tasarımlarında ton sür ton trendi son yıllarda oldukça popüler. Bu akım, restoranlardan tutun, otellere ve evlere kadar neredeyse her tip iç mekan tasarımına uygulanabilir niteliktedir.

Seçilen sınırlı sayıda rengin açık ve koyu tonları ile mekanlara sıradışı, lüks ve havalı bir atmosfer sağlayan ton sür ton akımı, yalnızca renk kullanımından ibaretmiş gibi ve kolay gibi görünebilir. Ancak aslına bakarsanız, mobilya ve aksesuar seçimlerinde zorluk da yaratabilir. Fakat bu sizi endişelendirmesin, içeriğimizin devamında ton sür ton dekorasyonun püf noktalarını dile getireceğiz.

Artık ton sür ton nedir biliyorsunuz. Peki, dekorasyonda ton sür ton akımı nasıl uygulanır?

ton sür ton mutfak

1. Duvar Renklerinde Farklı Tonlar Kullanın

Ton sür ton renkleri neredeyse her renk ile uyumludur. Akımın en güzel yanı da bu. Dolayısıyla ton sür ton uygulayacağınız odada vurgu duvarı varsa seçtiğiniz rengin koyu bir tonu ile boyayabilir, diğer duvarları da aynı rengin 2-3 ton açığına kadar boyayabilirsiniz. Bu şekilde, farklı duvarlarda farklı tonlar kullanarak etkileyici bir görüntü yaratılabilir.

2. Sanat Eserlerinden İlham Alın

Eğer evin en sevdiğiniz köşesinde bir tablo asılıysa ve ev dekorasyonunu ona nasıl uyduracağınızı bilemiyorsanız, en iyi yöntem ondan ilham almak! Tablodaki en hakim rengi veya herhangi bir rengi seçerek bu rengi, ton sür ton dekorasyonda kullanın. Bu sayede salon dekorasyonunuz veya herhangi bir oda dizaynı, tablo ile bir bütün oluşturacaktır.

3. Tek Renk Dekor

Birkaç rengin farklı tonları yerine monokrom da denilen tek renk kullanımı ile ton sür ton dekorasyon oluşturmayı da deneyebilirsiniz. Ancak ton sür tonun monokrom akımından ayrışması için mobilyaları nötr bir renkte tercih edin, tek bir rengi öne çıkarın.

Bunu duvarları tek renk boyayarak veya o rengin farklı tonları ile her bir duvarı ayrı boyayarak sağlayabilirsiniz. Aynı işlemi tersten izlemek de mümkün. Mobilyaları tek bir rengin tonunda seçin, duvarları nötr renkte boyayın.

gri oturma odası

4. Siyah Beyaz Üzeri Ton Sür Ton

Renk tonları, özellikle siyah ve beyaz üzerinde kendilerini oldukça belli etme özelliğine sahiptir. İlk olarak kendinize bir renk belirleyin, daha sonra bu rengin tonlarını, dekorasyonda kullanacağınız siyah ve beyaz renkler ile kombinleyebilirsiniz.

Siyah beyaz kullanımı illa ki düz kumaşlara sahip mobilya, perde gibi parçalarla veya düz bir halı ile değil, desenli siyah beyaz parçalar olarak da tercih edilebilir. Seçimi sizin hayal gücünüze ve zevkinize bırakıyoruz.

gri koltuk takımı

5. Ton sür Ton Mobilyalar

Ton sür ton tarzını evinize yansıtmayı planlıyorsanız, mobilya seçiminin en önemli aşamalardan biri olduğunu bilmenizde fayda var. Karar kıldığınız renkten emin olmalısınız çünkü mobilya rengini bu rengin tonunda seçmeniz gerekecek. Duvar renginden farklı tonda olması, daha ön plana çıkmalarını sağlayacaktır.

Örnek vermek gerekirse, Doğtaş Mayer gri köşe koltuk takımı ile bej tonları kombinleyerek modern bir salon dekorasyonu yaratabilirsiniz. Odanın geneline yayacağınız gri, siyah ve beyaz tonları ile de ton sür ton akımını yakalamanız mümkün.

siyah vazo

6. Masa Üzeri Aksesuarlarla Renk Harmanı

Yemek masası, orta sehpa gibi mobilyaların üzerine yerleştireceğiniz dekoratif aksesuarların da yaratmakta olduğunuz tonlama katmanına etkisi büyük. Seçilen renge uyumlu ikinci bir renk olarak veya aynı rengin farklı tonlarında aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

Siyah ve beyazın neredeyse her renkle uyumlu olabileceğini belirtmiştik. Dolayısıyla ton sür ton dekorasyonda siyah veya beyaz dekoratif objeler de kullanılabilir. Örneğin, Doğtaş Logan aksesuar koleksiyonundan büyük siyah cam vazo ile ton geçişlerinin sadeliğine bir nüans ekleyebilirsiniz.

gri berjer

7. Desenleri de Oyuna Dahil Edin

Renk tonlarını dümdüz kullanmak bir nokta da boğucu ve sıkıcı bir hal alabilir. Bunun için farklı desenleri dizayna dahil ederek daha hareketli bir tasarım oluşturabilirsiniz. İster halı, kilim ile, isterseniz de kırlentler ve dekorlar ile desenleri kullanabilirsiniz. Hatta tek bir duvara uygulayacağınız duvar kağıdı ile bile vurgu sağlanabilir.

8. Kapılar Renklensin

Tüm alanı bir rengin en açık tonundan en koyusuna kadar dekore ettiyseniz ancak kapılar eskisi gibi kaldıysa, henüz tamamlamış sayılmazsınız. Dilerseniz kapıları boyayarak tonlamaya dahil edebilirsiniz.

ton sür ton yatak odası pembe perdeler

9. Perdeleri Unutmayın

Evlerde duvarların büyük bir bölümünü genellikle pencereler kaplar. Dolayısıyla perdeler de geniş bir alana sahiptir. Tercih ettiğiniz rengin açık tonlarında bir perde kullanarak ortamın ışığını kırmamış ve de uyumu yakalamış olursunuz.

10. Zeminde Ton Sür Ton Kullanımı

Odaların en geniş alanlarından bir diğeri de zemindir. Eğer böyle bir şansınız varsa zeminde de ton kullanımı mümkün. Örneğin, renkli zemin kaplamaları, fayanslar, halıfleks gibi seçenekler bu uygulama için uygundur. Ancak tabii ki nötr zeminler en risksiz seçenek olacaktır. Bu bağlamda beyaz, krem, siyah gibi renklerde parke de kullanılabilir.

kahve tonlarda salon

11. Dar Alanlarda Açık Renk Tercih Edin

Işığı yetersiz ve dar alanlar, yanlış renk tercihi ile daha boğucu ve dar bir görünüm alabilir. Bu yüzden, bizim önerimiz bu tip alanlarda açık renkler tercih ederek ışığı en iyi şekilde yansıtmak. Duvarlarda ve zeminde açık tonlar kullanın. Daha koyu tonları perde ve mobilyalarda kullanabilirsiniz. Aksesuarlarla da dekorasyonu tamamlamayı unutmayın.

Ton Sür Ton Dekorasyon İçin Renk Önerileri

Kahve ve Bej

ton sür ton dekorasyonda kahverengi koltuk takımı

Kahve tonlarının modası asla geçmez. Salon dekorasyonunda kahverengi koltuk takımı tercih ederek diğer parçaları daha açık tonları olacak şekilde dekorasyonda kullanabilirsiniz. Yine kahve tonlarında bir orta sehpa, açık tonlarda kırlentler, bej ve benzeri renklerde duvar kağıdı ile de dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki Doğtaş Maison koltuk takımı görselinde de göreceğiniz üzere, toprak tonlarına en yakışacak renk yeşil olduğu için bir de yeşil yapraklı salon bitkileri eklerseniz kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Mavinin Asil Tonları

mavi chester koltuk takımı

Mavinin asil tonlarını kullanarak salonunuzda kaliteli ve şık bir ton sür ton dekorasyon yaratabilirsiniz. Doğtaş Bristol mavi koltuk takımı gibi hafif koyu tonlarda mavi bir koltuk ile daha açık mavi tonlarda boyanmış duvarları kombinleyerek profesyonel bir iç mimar tarafından tasarlanmış izlenimi verebilirsiniz. Ancak bir noktaya dikkat etmenizde fayda var. Mavinin koyu tonları ışığı absorbe edebileceğinden ışıklandırmayı iyi yapmalısınız.

Krem Rengin Klasikliği

krem köşe takımı

Krem rengi açık bir renk olması dolayısıyla kullanıldığı alanları daha geniş ve ferah gösterme özelliğine sahiptir. Salon dekorasyonunuza Doğtaş Lucca köşe takımı gibi krem renkte bir koltuk ekleyerek duvar rengini de beyaza yakın tonlarda tercih edebilirsiniz.

Ortama canlılık kazandırmak için yeşil veya turuncu gibi farklı renkte aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Ancak ton sür ton olması için çok fazla renk dahil etmemeye, belirli renklerin tonlarını kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yayınlanma Tarihi: 14 Aralık 2020 Pazartesi