Balkon Keyfinizi Artıracak Balkon Dekorasyonu Fikirleri

ilham veren balkon dekorasyonu

Güzel havalarda balkon keyfi yapmayı kim sevmez ki? Kahvaltıda, çay saatinde, hatta akşam yemeğinde bile balkonda zaman geçirmeyi o kadar çok seviyoruz ki haliyle balkonları daha şık hale getirmeye de özen gösteriyoruz. Bu noktada, teras ve balkon dekorasyonu adı altında evin genelinden ayrı tutulması gereken bir kavramla karşılaşıyoruz.

Balkon dekorasyonu; şehrin göbeğindeyken bile sizi doğaya kavuşturabilme, sımsıcak aile yemeklerinin mimarı olabilme, arkadaşlarınızla yapacağınız kahve keyiflerine sahne olabilme gücüne sahip. Tüm bunları ve hatta daha fazlasını elde edebilmek ise yalnızca sizin elinizde!

Eğer siz de balkonunuzu dekoratif ve daha şık hale getirmek istiyor; ancak bunun için nereden başlamanız gerektiği konusunda kararsız kalıyorsanız, evinizin her köşesinde tarz ve uyumu bir araya getiren Doğtaş’ın derlediği bilgileri inceleyebilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

modern teras mobilyaları

Balkon için uygulayabileceğiniz dekorasyon fikirleri, daha önce de değindiğimiz gibi balkonunuzu hem daha işlevsel hem de daha keyifli bir alana dönüştürmeyi mümkün kılabilir. Ancak elbette her dekorasyon önerisinin her balkon için uygun olmayabileceğini belirtmemizde fayda var.

Çünkü çoğu zaman dekorasyon fikirlerini uygularken balkon büyüklüğü, kilit rol oynamaktadır. Bu doğrultuda kimi zaman hayalini kurduğunuz balkon tasarımı, balkon ölçülerinden dolayı hayata geçemeyebilir.

Balkonun büyüklüğü kadar şekli de dekore ederken dikkate alınması gereken faktörlerden biridir. Dolayısıyla balkon ve teras dekorasyonu için harekete geçmeden önce balkon modeli ile teras modeli ve balkon boyutlarını göz önünde bulundurarak planlama yapmanızı tavsiye ederiz.

Bunun yanı sıra elbette bütçenin de dekorasyonda önemli bir etken olduğunu söylememiz gerekiyor. Yine de balkonunuzun evinizin en havalı ve en çarpıcı parçası haline geleceğini düşündüğünüz zaman balkon dekorasyonu için ayıracağınız bütçenin de buna kesinlikle değeceğini belirtmek hiç de yanlış olmayacaktır.

Balkonunuza Uygulayabileceğiniz Dekorasyon Önerileri

dekoratif ögelerle dekore edilmiş balkonun manzarası

Balkonunuz küçük, büyük, dar, geniş, uzun ya da kısa olabilir. Hatta belki balkonunuzu kapattırdınız ve evinize dahil ettiniz. Bunların her biri dekorasyon fikirlerini uygularken elbette dikkate alınması gereken noktalar. Ancak hiçbiri hayalinizdeki balkona kavuşmanızın önünde bir engel değil.

Tek yapmanız gereken hayal kurmak ve evinizin kalan bölümlerinin dekorasyon tarzı ile uyumlu bir balkona sahip olmak için harekete geçmek. Bu noktada sizin için bir araya getirdiğimiz balkon dekorasyonu fikirlerinden ilham alabilir ve araştırma kısmı için zamandan kazanarak bir an önce balkonunuzu dekore etmeye başlayabilirsiniz.

1. Ahşap Paletler ile Hayal Gücünüzü Zorlayın

ahşap palet koltuk yerleştirilmiş balkon

Özellikle son yıllarda ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılmaya başlanan ahşap paletler, temel olarak inşaat firmalarının veya lojistik firmalarının kullandığı bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz bir materyalin balkonunuzun en şık parçası olacağını kim tahmin edebilir ki?

Fakat paletleri kontrast renklerle boyayıp üzerine rahat minderler yerleştirerek bunu başarabilmek gayet de mümkün. Üstelik bu yöntemle son derece ekonomik ve bohem tarzda balkon mobilyalarına sahip olabilirsiniz.

Hatta ahşap paleti dekore ederek sahip olacağınız koltuğa ek olarak yine paletleri kullanarak bir de sehpa tasarlayabilirsiniz. Ayrıca balkon zemini üzerine, palet mobilyalarınızla uyumlu bir kilim sererek dekorasyonunuza biraz daha renk katabilirsiniz.

Sehpanızı dekore ederken size ilham verecek önerilerimiz için ise buraya tıklamanız yeterli!

2. Kendi Küçük Bahçenizi Oluşturun

Balkon çiçekleri için balkon demirlerine tutturulmuş saksılar

Gündelik koşturmacanın içinde kendinizi doğaya atma fırsatı bulamıyorsanız, doğayı balkonunuza taşımaya ne dersiniz? Bunun için yalnızca ev bitkileri ve dış mekan birkilerinden destek almanız yeterli.

Rengarenk, çeşit çeşit bitkiler ile balkon dekorasyonuna renk katarken minik bir de bahçe yaratma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca minik bahçenizde maydanoz, çilek, domates gibi meyve ve sebzeler de yetiştirebilirsiniz.

Böylece kendi küçük bostanınızda yetiştirdiğiniz sebze ve meyveleri tatma imkanına sahip olabilir ve belki de hep hayalini kurduğunuz, emekli olduktan sonra yerleşeceğiniz bahçeli evin provasını da yapma şansı bulabilirsiniz.

3. Balkonu Yemek Odasına Dönüştürün

Üzerinde meyve ve su bulunan yemek masası

Madem balkonda kahve içiyor, sevdiklerimizle balkonda sohbet ediyor, yemek sonrasında soluğu yine balkonda alıyoruz; öyleyse neden balkonu yemek odasına dönüştürmeyelim? Yaz akşamlarının keyfini ailecek çıkarabileceğiniz, yemek sonrasında keyifli sohbetlerle zamanın nasıl hızla geçtiğine şaşıp kalacağınız, hem balkon hem de yemek odası fikri size de mantıklı gelmiyor mu?

Eğer bizimle aynı düşüncedeyseniz, evinizin genel hatlarıyla uyumlu bir yemek masası ve yemek masası sandalyeleri ile bu düşünceyi hayata geçirebilirsiniz. Örneğin daha fazla kişinin bir arada bulunmasına imkan tanıyan açılır masa özelliğiyle Montana Yemek Masası bu anlamda ideal birer seçenek olabilir.

Eğer yemek masası yerleştirebilecek kadar büyük bir balkonunuz yoksa işlevsel bir mutfak masası ve mutfak sandalyeleri ya da mutfak setleri ile de hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hatta belki de aradığınız şey, konforlu ve estetik tarzıyla Norman Mutfak Seti olabilir. Daha fazla ürün seçeneği için Doğtaş’ın yemek odası sayfasına ve mutfak sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz.

4. Minderler Yardımıyla Kendi Köşenizi Yaratın

Balkon dekorasyonu için kullanılan renkli minderler

Belki kitap okumak, belki de müzik dinlemek için kendinize zaman ayırmak istediğinizde balkon en havadar noktasında sizi bekleyen rahat minderler gibisi olmayacaktır. Evinizin en favori noktası haline geleceğinden şüphe duymadığımız bu oturma köşesi için tek ihtiyacınız olan, büyüklü küçüklü birkaç farklı minder.

Aslanlı saksı ve aslanlı biblo ile yapılan ev dekorasyonuBunun için dilerseniz istediğiniz renklerde ve boyutlarda minder alabilir veya dilediğiniz kumaştan kendi minderlerinizi de dikebilirsiniz. Balkon dekorasyonu yaparken sizi en çok heyecanlandıracağını düşündüğümüz bu maddeyi hayata geçirirken yapabileceklerinizin yalnızca hayal gücünüzle sınırlı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

5. Dekorasyonu Aksesuarlar ile Tamamlayın

Balkon dekorasyonu, hiç şüphesiz ki evin diğer bölümlerine benzer şekilde aksesuarlar ile tamamlandığı zaman bir bütün haline gelecek. Bu doğrultuda siz de balkonunuzu daha şık hale getirecek dekoratif objelerle dekorasyonunuza son dokunuşu yapabilirsiniz.

Örneğin, şıklığı ile balkonunuza ayrı bir hava katacak Logan Kase ile masanızı süsleyebilir veya balkondaki küçük bahçenizi Diamond Aslan Figürlü Saksı ile zenginleştirebilirsiniz.

Balkonun ardından evde en çok zaman geçirdiğiniz mekanlardan oturma odasını dekore ederken faydalanabileceğiniz önerilerimiz için de Oda Büyüklüğüne Göre Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi incelemenizi öneririz.

Yayınlanma Tarihi: 9 Temmuz 2020 Perşembe