Şıklığına Hayran Kalacağınız Banyo Dekorasyon Fikirleri

Şıklığına Hayran Kalacağınız Banyo Dekorasyon Fikirleri

Çağdaş, modern, minimal ya da klasik fark etmeksizin ev dekorasyonuna önem veren ve evinin tüm alanlarını özenle dekore eden stil sahibi kişiler için banyo dekorasyonu da büyük önem taşıyor. Peki sizler de ilham alabileceğiniz banyo dekorasyon fikirleri ile küçük veya istediğiniz gibi görünmeyen banyoları ferah ve göz dolduran bir görünüme kavuşturmaya ne dersiniz?

Bir evin iç mimarisini oluştururken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken ayrıntılardan biri de evin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğidir. Bu anlamda çoğu zaman unutulsa da banyoların salon, mutfak ve yatak odaları gibi yaşam alanlarının bir parçası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Peki sizce, her anlamda içinize sinecek, ferahlatıcı etkisi ve şık detayları ile beğeni toplayan bir banyoya sahip olmak için neler yapabilirsiniz?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak bu yazımızda banyonuza bambaşka bir hava katacak tasarım hilelerini ve banyo dekorasyon fikirlerini derliyoruz. Yazımızı dikkatlice inceleyerek hoşunuza giden fikirleri kendi banyonuzda hayata geçirebilirsiniz.

Öte yandan ayrıntıları ile tarzınızı yansıtacak mutfak dekorasyon fikirleri için Mutfak Dekorasyonu Önerileri ile Evin Kalbini Dekore Edin! başlıklı içeriğimizi de mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

İlham Alabileceğiniz Banyo Dekorasyon Fikirleri

lüks ve şık dekore edilmiş bir banyo dekorasyonu

Banyonuzu yeniden dekore etmeye karar verdiyseniz bolca özen, emek ve sabır isteyen bu süreci keyifli hale getirmenin mümkün ve tamamen size bağlı olduğunun bilincinde olmanızda fayda var.

Banyonuzu dekore etmeye başlamadan önce oluşturmak istediğiniz tarzın genel hatlarını belirlemek ve buna uygun bir biçimde hareket etmek, hem gereksiz yere vakit kaybetmenizi engeller hem de ortaya çıkan sonucun çok daha başarılı olmasına yardımcı olur.

Örneğin ev dekorasyonunda sade hatlardan hoşlanıyorsanız minimal banyo dekorasyonu stilinizi çok daha iyi yansıtabilir. Eşyaların seçiminde de bunu göz önünde bulundurduğunuz takdirde istediğiniz gibi bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Öte yandan retro ve nostaljik çizgisi olan parçaların ev dekorasyonuna şıklık kattığını düşünen biriyseniz, evinizin banyosunda sergileyeceğiniz parçaların da bu çizgiye yakın olmasına ve beğenilerinizi yansıtmasına özen gösterebilirsiniz.

Banyonuzu nasıl dekore etmek istediğinize karar verdiyseniz, fikirlerinizi hayata geçirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konu da banyonuzun boyutu. Çünkü geniş banyolara uygulaması mümkün olan fikirler, küçük bir alana sahip olan banyolar için mümkün olmayabilir.

Tüm bunları gözden geçirdikten sonra banyonuzu dekore ederken en çok seveceğiniz fikirleri bir kenara not edebilir, daha sonra adım adım uygulayabilirsiniz. O halde dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan banyo dekorasyonu fikirlerine hızlıca göz atalım!

1. Ferahlığın Anahtarı Büyük Aynalar

şifonyerin üzerinde asılı duran modern bir ayna

Şık, modern ve geniş aynalar; evin tüm alanlarında olduğu gibi banyolarda da daha ferah bir görünüm yaratmaya yardımcı olan eşyalardan biri olarak ön plana çıkıyor. Aynaların, banyonun olmazsa olmazlarından biri olduğu düşünüldüğünde banyonun genel tarzını yansıtacak bir ayna modelinin seçilmesinin; banyo dekorasyonunun çok daha başarılı olmasına yardımcı olacağı konusunda zannediyoruz ki hemen herkes hemfikirdir.

Buna ek olarak aynalar, özellikle de küçük banyolarda daha ferah bir görünümün kapılarını aralamaktadırlar. Bu anlamda eğer sizler de küçük bir banyoya sahipseniz ya da banyonuzun daha geniş ve ferah görünmesini tercih ediyorsanız küçük aynalardan ziyade büyük ve yuvarlak aynalara yönelebilirsiniz.

 • Bu anlamda Doğtaş Mobilya’nın trend ayna modelleri arasında yer alan Clara Ayna, banyonuza romantik bir hava katabilir.
 • Öte yandan Doğtaş Nova Ayna, çağdaş tasarımı ile banyonuza sıradışı bir görünüm kazandırabilir.
 • Son olarak Doğtaş Logan Ayna ise geometrik çizgileri ile modern bir stilin anahtarı olabilir.


Banyolara şıklık katan ayna önerileri için Ayna Yapımı Hakkında Merak Edilenler ve Ayna Önerileri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Geometrik Desen Oyunları

lüks tasarıma sahip bir banyo

Banyonuza ayrı bir hava katacak önerilerden bir tanesini de geometrik desen seçiminiz oluşturuyor. Banyonuz için karo seçiminde sıradan modeller yerine tarzınızı yansıtacak, yaratıcılığınızı konuşturacak alternatiflere yönelerek iddialı bir dekorasyon temeli yaratabilirsiniz.

Örnek verecek olursak, standart kare fayanslar yerine paralel olarak dizilen dikdörtgen ya da altıgen karoları tercih ederek göz dolduran bir desen oyunu yaratabilirsiniz.

3. Sadelikten Gelen Şıklık

ahşap banyo dolabı

Özellikle son dönemin trend dekorasyon akımlarından biri olan minimalizm, banyolara yapılan iç tasarımlarda da dikkat çekiyor. Beyaz fayanslar ve banyo dolapları, ahşap aynalar ve minimal banyo aksesuarları…

Gereksiz ayrıntılardan arınmış, şık bir banyo yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey yaratıcılık. Öte yandan küçük banyolar için ayrı bir öneme sahip olan sadelik, elbette özenilmemiş bir banyo dekorasyonu anlamına gelmiyor.

Eğer çok fazla banyo eşyanız var ise bunların ortalıkta durarak dağınık bir görünüm oluşturmasını engellemek yerine şık ve stil sahibi depolama alanlarında muhafaza edebilirsiniz.

4. Ev Bitkileri İle Yaşayan Banyolar

çiçeklerle dekore edilen bir banyo

Banyo dekorasyon fikirleri denildiğinde son zamanların trend dekorasyon önerilerinden bir tanesi de yaşayan banyolar yaratmak. Banyo, her ne kadar evin gün içinde en az zaman geçirilen alanlarından biri olsa da bu alanı da layıkıyla dekore etmek ve evin diğer alanları ile uyumlu olmasını sağlamak gerekiyor.

Bu anlamda cansız ve sıradan bir banyo dekorasyonu yerine yeşil tonlarının hayat verdiği, yaşayan ve insana enerji veren bir alan yaratmaya ne dersiniz. Eğer bu soruya vermiş olduğunuz yanıt “evet” ise aşağıdaki önerilerimizden ilham alabilirsiniz.

Banyolar kapalı ve diğer alanlara göre havasız iç mekanlar olsa bile canlı ev bitkileri ile burada bambaşka bir etki yaratmanız mümkün. Tek yapmanız gereken hayatta kalması zor olmayan bir bitkiyi, evinizin banyosunun bir köşesine getirmek ve ona gerçekten iyi baktığınızdan emin olmak.

Şoklanmış çiçekler de tıpkı canlı çiçekler gibi banyonuza ayrı bir ambiyans katarak şık bir görünüm oluşturabilir.

5. İyi Bir Işıklandırma İle Fonksiyonel Kullanım

oval bir banyo lavabosu ve üzerinde asılı duran aydınlatmalar

Banyolar yalnızca içi boş bir şıklık taşıması gereken alanlar değillerdir. Eğer evinizde sabah rutinlerini gerçekleştireceğiniz ve dışarı çıkmadan önce hazırlıklarınızı yapabileceğiniz başka bir alan yok ise banyonuzu gerekli fonksiyonları yerine getirecek biçimde tasarlamanız gerekiyor.

Fonksiyonel bir kullanım sağlamaya yardımcı olan unsurlardan bir tanesi de banyonuzda bulunan ışıklandırmadır. Peki ideal aydınlatma sistemi nasıl olmalıdır?

 • Küçük bir banyoya sahip olsanız bile bu alanı ayrı bölümler halinde düşünerek ışıklandırmasına bunu uygun olarak karar vermeniz gerekiyor. Makyajınızı yaptığınız bölümde, makyaj aynasını çevreleyen bir ışıklandırma ideal olacaktır. Yüzünüze yansıyan parlak ışık ile makyajınızı çok daha kolay ve hızlı bir biçimde yapabilirsiniz.
 • Duşakabin ya da küvetin olduğu alanda ise tepe ışığı yerine daha sizi rahatsız etmeyecek, daha loş bir ışıklandırma tercih edebilirsiniz.
  Banyonun genel aydınlatmasında ise tepe ışıkları tercih edebilirsiniz. Normal kullanımlarda tepe ışıklarını açarak enerji israfının da önüne geçmiş olursunuz.

Birbirinden şık ve işlevsel aydınlatma modelleri için Doğtaş’ın tamamlayıcı ürünleri arasında yer alan aydınlatmalar kategorisini inceleyebilirsiniz.

6. Geniş Depolama Alanları İle Düzenli Bir Görünüm

mermer zeminin üzerine konumlandırılmış banyo aksesuarları ve sabunluklar

Dar alanlar olması nedeniyle banyolar, dağınık bir görünümü kaldıracak nitelikte değillerdir. Bu yüzden benimsemiş olduğunuz dekorasyon tarzı ne olursa olsun, bazı kurtarıcı fikirler ile düzenli ve derli toplu bir görünüm sağlamanız mümkün.

 • Aksesuarlar her ne kadar banyolara şıklık katsalar da bu aksesuarların dozunda kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde göz yoran bir dekorasyon stiline sahip olabilirsiniz.
 • Öte yandan makyaj malzemeleri günlük olarak kullanılan eşyalar olsalar da öylece ortalıkta bırakılmaları da istenmeyen ve dağınık bir görünüme yol açabilir. Bunun yerine makyaj malzemelerinin
 • fonksiyonel bir şekilde muhafaza edilmesi gerekiyor. Banyo dolabının elinizin altındaki çekmece ve rafları veya düzenleyici kutular bu iş için ideal olabilir.
 • Havlu ve bornozlar da kullanılmadıkları zaman ortadan kaldırılıp başka bir alanda muhafaza edilmelidir. Dolap içleri bornoz ve havluların saklanması için en uygun alanlar arasında yer almaktadır.
 • Tuvalet kağıdı, şampuan ve duş jelleri ile banyo deterjanlarını banyoda saklamanız gerekiyorsa bunların da ortalıkta olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Bu eşyaları ise yine banyo dolabında yer alan çekmecelerde tutabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için banyo dekorasyon fikirlerine yer verdik. Umuyoruz ki önerilerimiz, banyonuzu dekore ederken sizlere ilham olabilir.

Son olarak banyonuzun şıklığını tamamlayacak aksesuarlar için Doğtaş’ın aksesuar kategorisini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Sizler için dekorasyona dair hazırlamış olduğumuz diğer içeriklerimiz için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.

Yayınlanma Tarihi: 5 Ekim 2021 Salı