Berjer Nedir? Berjer Koltuk Nasıl Seçilir?

Mobilya dekorasyon söz konusu olduğunda sıklıkla karşılaştığınız, ancak belki de anlamını bildiğinizden tam olarak emin olamadığınız bir sözcük: Berjer. Ancak sizi temin ederiz ki aslında mobilya alanında uzman olmayan pek çok kişi berjer nedir ve neden ev dekorasyonunda bu kadar önemlidir sorularının yanıtlarına tek seferde yanıt verememektedir.

Diğer yandan evinizde konumlandıracağınız ve tarzınızı yansıtacak her mobilya hakkında genel anlamda bir fikir sahibi olmanızda büyük fayda olduğunu söylememiz gerekiyor. Biz de Türkiye’nin önde gelen mobilya üreticisi Doğtaş markası olarak berjere dair önemli noktaları sizin için bir araya getirmek istedik.

Böylece siz de ev dekorasyonu anlamında bilgi dağarcığınızı genişletebilir ve evinizi dekore ederken hangi mobilyaları, hangi amaca hizmet edecek biçimde seçmeniz gerektiği konusunda fikir yürütebilirsiniz. İşte berjer hakkında en çok merak edilenler ve berjer seçimine yardımcı olacak Doğtaş önerileri...

Berjer nedir sorusuna yanıt niteliğinde lacivert berjer koltuk

Berjer Nedir?

Berjer, hiç şüphesiz ki bir koltuk türüdür. Adından rahatlıkla anlaşılabileceği gibi Fransız kökenli bir mobilya olan berjerin orijinal yazılışı ise “bergère” şeklindedir. Tek kişilik bir koltuk olması ise diğer koltuklardan ayrılan temel özelliğidir.

Arkalığı ve iki yanında kolçak bulunan berjer, oturulacak yeri geniş bir mobilyadır. Kullanım amacına göre yüksek veya daha alçak sırt bölümü seçeneklerine sahip olan berjer koltuğun konforu şıklıkla bir araya getirdiğini söylersek, yanlış olmayız.

Bu konudaki haklılığımızı yalnızca bir örnekle dahi ispat edebiliriz. Kendinize ait bir okuma köşesi veya kahve içerek sohbet etme alanı oluşturmak istediğinizi varsayalım. Bu alanı yaratmak için gereken mobilyaları düşündüğünüzde ilk aklınıza gelecek mobilya büyük olasılıkla berjer olacaktır.

Çünkü hem dinlenme hem de dekoratif görüntüsüyle estetik duygusunu geliştirme özellikleriyle berjer koltuklar, her evin vazgeçilmez parçalarından. Berjer koltuk nedir sorusunu bu şekilde ayrıntılı olarak mercek altına aldıktan sonra dilerseniz biraz da berjer kavramının nasıl bulunduğunu inceleyelim.

Doğtaş’ın en çok tercih edilen berjer modellerini incelediğimiz Salonlara Şık Dokunuş: Berjerler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Doğtaş markasının Bianca Koleskiyonu'na ait toprak tonlarda oturma grubu

Berjer Koltukların Tarih Sahnesine Çıkışı

İlk örneklerine Fransa’da rastlanan berjer koltuklar; Kral Louis XIV, Kral Louis XV ve Kral Louis XVI’nin tahtlarından esinlenilerek geliştirilen mobilya kategorisinin önemli ve sanıyoruz ki en havalı parçasını oluşturmaktadır. Çünkü ilk berjer koltuklar, diğer tüm koltuk ve sandalye türlerinden çok daha geniş ve daha derin olma özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

15. yüzyıldaki örneklerinde Barok tarzının daha yoğun görüldüğü berjerlerde sonraki yüzyıllarda biraz daha sade tasarımların tercih edildiği biliniyor. 1800’lü yıllara gelindiğinde ise berjerler artık evlerde oturma grubunun ayrılmaz bir parçasına dönüştü. Yani artık hemen her Fransız evinde kanepelere berjerlerin eşlik etmeye başladığı sonucuna ulaşabiliriz.

Gerek tarihi gerekse de ilham verici görüntüsüyle diğer mobilyalardan kolaylıkla sıyrılan berjerler, artık Fransızların yanı sıra tüm dünyanın ev dekorasyonunda ilk tercihlerinden. Ancak tabii ki günümüzde berjerler; gelişen teknolojiler, değişen eğilimler ve elbette tarzlar doğrultusunda sayısız varyasyona ilham veriyor. Bu da dileyen herkesin zevkine ve ihtiyacına göre berjer koltuk bulabilmesine imkan tanıyor.

Bir sehpa yanına yerleştirilmiş iki dekoratif berjer koltuk

Berjer Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modern evlerin en önemli parçalarından berjer koltuklar, yıllar içinde birçok defa evrim geçirmiş olsa da artık “zamansız” birer obje olarak hayatlarımızdaki yerini almış bulunmaktadır. Ancak bu durum elbette her berjerin aynı özelliği taşıdığı anlamına gelmiyor. Çünkü çok doğal olarak herkes herhangi bir berjer yerine, evinin mizacını yansıtacak ve aynı zamanda konfor da sunacak berjerleri tercih edecektir.

Ancak berjer seçiminde önem verilmesi gereken kriterler bunlarla da sınırlı değildir. Eğer siz de evinizin en güzel köşesinin başrolü haline gelecek, sunduğu rahatlıkla gününüzü güzelleştirecek, yaşam alanınıza havasıyla tarz katacak bir berjer koltuk almak istiyorsanız, sizin için sıraladığımız noktalara göz atmanızda fayda olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Kırmızı renkli üçlü koltuk ile bej renkli berjer koltuk

Uyum Yakalayın

Ev dekorasyonu, bütünlük ve tabii ki uyum gerektirir. Hatta birlikte uyumsuz olduğunu düşündüğünüz parçalar dahi kendi içinde bir uyum yaratabilirler. Peki berjerler evinizdeki uyumu nasıl tamamlayabilir?

Bu anlamda öncelikle tarz uyumuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Berjer koltuklarınızın evdeki diğer oturma grubu ile uyumlu bir tarza sahip olması, aslında evinize yaptığınız uzun vadeli bir yatırım olarak da değerlendirilebilir. Örneğin klasik bir tarzda dekore edilmiş evde fütüristik bir berjer tasarımı, pek de uyumlu durmayacaktır.

Öte yandan renk konusunun da evdeki harmonide büyük bir payı olduğun unutmayın. Buna göre berjer seçiminde evinizin genel renkleriyle uyumlu tonları tercih etmeniz, göz zevkinizi de zenginleştirecektir.

Ayak bölümü açılarak puf haline gelen rahat berjer koltuk

Kullanım Amacını Belirleyin

Berjerin temel kullanım alanının tek kişilik bir koltuk olduğunu, berjer nedir sorusuna yanıt verdiğimiz başlık altında belirtmiştik. Ancak krallara dayanan köklü bir tarihe sahip olan berjer koltukların yalnızca oturmak için üretildiğini söylemek, bu göz alıcı tasarımlara yapılmış bir haksızlık olacaktır.

Çünkü berjerler, diğer koltuk takımlarından ayrıca ele alındığında aslında tek başına dahi evinizde bambaşka bir atmosfer yaratma gücüne sahiptirler. Kimi zaman kendinize ait köşenizi oluşturmanıza yardımcı olan berjerler, kimi zaman da çalışma odanızın en güzel dekoratif ögesi haline gelirler.

Bazen de bebek odasının baş köşesinde konumlandırılan berjerler, çoğu zaman dizi/film keyfinin en iyi eşlikçisidirler. Buradan yola çıkıldığında her bir kullanım alanı için farklı karakteristiğe, farklı tasarıma ve farklı bir duruşa sahip olan berjerler seçmek gerektiği sonucuna gönül rahatlığıyla varabiliriz. Dolayısıyla berjer seçerken evinizin veya ofisinizin tam olarak neresinde konumlandıracağınıza da dikkat etmenizde yarar var.

Sarı renkli berjer koltuk

İşlevselliğe Önem Verin

“Bir berjer ne kadar işlevsel olabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evde hayatınızı zorlaştırmayacak bir berjer ile kendi halinde bir ağırlığı olan berjer arasında işlevsellikten açıdan önemli bir fark olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu örneğe göre ev dekorasyonunda değişikliğe giderken yer değişikliği söz konusu olduğunda hafif yapıda bir berjeri hareket ettirmenin kolay olacağını, ancak ağır bir berjerin bu açıdan zorluk çıkaracağını öngörebiliriz.

Ayrıca temizliği kolay bir kumaş yapısına sahip berjerler seçmeniz de yine hayatınızı kolaylaştıracak bir diğer önerimiz. Bu sayede ufak ev kazalarında berjerin lekelenme ve kirlenme olasılığına karşı içiniz de daha rahat olacaktır. Dolayısıyla berjer seçerken her ne kadar estetik ve uyum konusuna dikkat etseniz de işlevselliği de ön planda tutmanızın gerçekten sizin yararınıza olacağını söylememiz gerekiyor.

Modern bir şekilde dekore edilmiş oturma alanı

Doğru Mobilya Markasını Tercih Edin

Berjer nedir, ne işe yarar gibi soruları yanıtladığımız içeriğimizin son maddesine geldiğimizde, marka seçiminin de en az berjer seçimi kadar önem taşıdığını görüyoruz. Bu nedenle beklentilerinize uygun berjer koltuklar için ihtiyaçlarınızı doğru anlayacak bir marka tercih etmenizi öneririz.

Bu elbette tüm ev ihtiyaçlarınız için geçerli. Ancak mobilya ürünleri alırken memnuniyetinizi ön planda tutacak bir marka seçmeniz, uzun vadede mobilyalarla ilgili her tür ihtiyacınız için danışabileceğiniz güvenilir bir uzman olduğunu bilerek hareket etmenizi de sağlayacaktır.

Öte yandan satış sonrası destek konusuna da önem vermenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Doğtaş gibi geniş bir ürün yelpazesine sahip mobilya markası ile ilerlemek, sizi de seçimlerinizde özgür kılacaktır.

Doğtaş’ın birbirinden özgün çizgilere sahip berjer seçeneklerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 27 Nisan 2020 Pazartesi