Modern ve Şık Genç Odası Dekorasyonları

Modern Ve Şık Genç Odası Dekorasyonları

Büyüme çağındaki çocuklarının değişen giyim tarzı, zevkleri, beğenileri ve bakış açısı ile birlikte ona yeni bir yaşam alanı sunmak anne ve babalar için zorunlu hale gelmektedir. Bu yüzden de genç odası dekorasyonu konusunda aslında tüm ebeveynlerin aynı titizlikle yaklaşması gerektiğine dair bilinçli olmaları önemli bir ayrıntı olarak göze çarpmaktadır.

Tüm anne babaların bir zamanlar birer genç kız ve genç erkek olduğu düşünüldüğünde, bu yıllarda kişisel bir alana sahip olmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Çünkü aslında, yetişkinliğe adım atmaya hazırlanan gençler için odaları kendilerine ait ve tümüyle onlara özel bir dünya.

Bu alanı dekore ederken söz sahibi olmak ve tümüyle kendi istekleri doğrultusunda şekillendirmek için çaba göstermeleri oldukça normal kabul edilebilir.

Fakat yine de doğru kararı verebilmesi açısından, ebeveynleri olarak genç odası dekorasyonu konusunda çocuğunuzun isteklerini geri plana atmadan, onunla ortak bir paydada buluşmanız gerekiyor.

Bu konuda size ve ailenize yardımcı olabilmek adına gençlerin kalbini kazanacak şık, modern ve havalı genç odası dekorasyonları için önerilerimizi bir araya getiriyoruz.

Dilerseniz içeriğimizdeki yaratıcı fikirlerden ilham alarak çocuğunuzla birlikte onun uzun yıllar boyunca severek kullanabileceği, hayallerini süsleyen genç odasını yaratabilirsiniz!

Ayrıca, evinizin diğer alanlarını dekore etmeniz konusunda size ilham olabilecek diğer önerilerimiz için Doğtaş Blog’u mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Genç Odası Dekorasyonu İçin 5 İlham Kaynağı

Gençlik yılları çocuğunuzun yeni bir kimlik kazandığı ve kendisini keşfettiği, belki de hayatının dönüm noktalarından biri. İlerleyen zamanlarında ikili ilişkilerinde sorun yaşamamaları adına, bu dönemde onlara kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeleri için kapı aralamak ise ebeveynlerin en önemli görevleri arasında yer alıyor.

Yazımızda yer verdiğimiz genç odası dekorasyonu önerileri ışığında çocukluktan gençliğe geçiş döneminde odasını yenilerken çocuğunuza rehberlik etmeye ne dersiniz? Eğer bu soruya yanıtınız “evet” ise gelin hep birlikte, kolaylıkla kendi evinizde de uygulayabileceğiniz genç odası dekorasyonlarına göz atalım!

1. Modern ve Şık Mobilyalar

özenle oluşturulmuş bir genç odası dekorasyonu

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş döneminde çocuğunuz odasını yenilerken mutlaka uygulanması gereken ilk dekorasyon adımı, renkli ve eğlenceli çocuk odası mobilyalarını modern ve şık mobilyalarla değiştirmek olacaktır.

Mobilya seçimi yaparken genç çocuğunuzun zevkleri doğrultusunda, uzun yıllar sonra bile kullanmaktan sıkılmayacağı mobilyalara yönelmenizi tavsiye ederiz.

Böylece hem bütçenizi daha efektif kullanmış hem de çocuğunuz için zamansız ve her daim trend kalan bir ortam yaratmış olacaksınız.

Öte yandan ergenlik ve ilk gençlik döneminde çocuğunuzun yalnızca psikolojik ve duygusal olarak değil fiziksel olarak da gelişim gösterdiğini atlamamanız ve mobilya tercihinizi buna uygun olarak yapmanız gerekiyor.

Eğer çocuğunuzun odası da buna uygunsa kendisini daha rahat hissetmesi adına çift kişilik bir yatak tercih edebilir, odada farklı ihtiyaçlara da yer açmanız gerektiğini unutmadan fonksiyonel fakat yer kaplamayan bir dolap satın alabilirsiniz.

Genç odası mobilyası seçerken evinizdeki tarz ve uyumun adresi Doğtaş markasının her yaş grubuna hitap eden geniş ürün çeşitliliğine göz atmadan karar vermemenizi öneririz. Çünkü bildiğiniz gibi Doğtaş’ta evinizin her köşesini tamamlayacak ve herkesi memnun edecek pek çok ürün seçeneği mevcut!

2. Dikkat Dağıtmayacak Çalışma Alanları

genç odası takımı

Genç odası dekorasyonu oluştururken çocuğunuzun hayallerini gerçekleştirmek kadar okul hayatında başarılı olmasını sağlamanız ve bu konuda da elinizden geleni yapmanız gerekiyor. Sorumluluk sahibi bir ebeveynin her ikisini de başarı ile yerine getireceğinden hiç şüphemiz yok!

Bu anlamda çocuğunuz için odasında dikkatini dağıtmayacak ve fonksiyonelliğin ön planda olduğu bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

Çekmeceli sisteme ve işlevsel alanlara sahip çalışma masaları, çalışma malzemelerini daha iyi organize etmesini sağlamanın yanı sıra ekstra depolama alanı sunacaktır.

Odada oluşturduğunuz çalışma alanını çok daha kullanışlı hale getireceğini düşündüğümüz bu fikir için ise Doğtaş Palermo Genç Odası’nın geniş ve kapalı depolama alanları sunan çalışma masası ve kitaplığı verilebilecek en kaliteli ve şık örneklerden olacaktır.

Öte yandan odada oluşabilecek dağınıklığı önlemek adına odanın atmosferine ve dönemin dekorasyon trendlerine uygun, depolama alanı olarak kullanabileceğiniz şık kutulardan da faydalanabilirsiniz.

Çocuğunuzun yeni eğitim döneminde okula dönüş için nelere ihtiyacı olabileceğine dair kapsamlı bir rehbere ihtiyacınız var ise Okula Dönüş İçin Kapsamlı Okul Alışverişi Listesi başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

3. Aydınlık Ortamlar

içinde bisiklet ve yatak bulunan bir genç odası

Tıpkı çocuk odalarında olduğu gibi genç odalarında da aydınlık bir atmosfer yaratılmaya çalışıldığında hem güneş ışığı daha efektif biçimde kullanılmakta hem de daha geniş görünen ve enerjik bir oda dekore edilebilmektedir. Ek olarak güneş alan odaların çocuğunuzun gelişimine de pek çok katkısı bulunmaktadır.

Bu doğrultuda genç kızınızın ya da oğlunuzun odasını tasarlama noktasında ona yardımcı olurken bu öneriyi göz önünde bulundurabilirsiniz.

Pencereler için perde seçimi yaparken odaya giren güneş ışığı miktarını çok fazla azaltmayacak seçenekleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Pencerenin önüne yerleştirilen mobilya ya da diğer eşyalar da güneş ışığını doğrudan kesecektir. Bu nedenle mobilyalarınızı yerleştirirken pencerenin önünü boş bırakmak istediğiniz sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

Çocuğunuzun ne zaman bir aydınlatmaya ihtiyaç duyabileceğini önceden belirlemek ise çocuğunuzla aranızda görev dağılımı yaptığınız genç odası dekorasyonu sürecinde size ait bir görev.

Örneğin oğlunuz ya da kızınız kitap okumayı seven bir genç ise uykuya dalmadan önce kitap okurken kendisine yardımcı olması adına yatağının yanındaki komidinin üzerine bir başucu lambası yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca aydınlatma seçiminde genç odasının tarzına uyum sağlayacak alternatiflere yönelerek dinamik ve stil sahibi bir bütünlük oluşturabilirsiniz. Doğtaş’ın en sevilen aydınlatma ürünlerinden Trinity Lambader ise şık ve modern çizgileri ile dikkat çeken aydınlatma seçenekleri arasında yer alıyor.

Öte yandan eğer çocuğunuzun odası çok dar ise duvarlara sabitleyebileceğiniz aydınlatma ürünlerini değerlendirmenizin de işlevsellik oluşturma noktasında işe yarar olabileceğini belirtelim.

4. Özgün Temalar

pembe kadife yatak başlığı ve komodinin üzerinde bulunan abajur

Çocuğunuzla birlikte odası için onun fikirlerini ve beklentilerini göz önünde bulundurarak tamamen ona has, özgün ve iddialı bir tema oluşturmayı deneyebilirsiniz. Seçeceğiniz tema ise mobilyalarınızın tarzından odanın duvar rengine kadar pek çok ayrıntıyı içeriyor olmalıdır.

Belirlediğiniz tema etrafında şekillendirdiğiniz bir genç odası dekorasyonu, hem birbirini tamamlayan parçalardan meydana gelecek hem de ihyiyacınız olan mobilya ve dekoratif aksesuarların hangisi olduğuna çok daha kısa sürede karar vererek zamandan tasarruf etmenize olanak tanıyacaktır.

Bu temayı oluştururken öncelikle yalnızca yatak ya da dolap gibi tek bir genç odası mobilyasını seçerek diğerlerin ürünlere de bu mobilyanın stili doğrultusunda karar verebileceğiniz gibi takım olarak satılan mobilya alternatiflerine de yönelebilirsiniz.

İkinci seçeneği tercih etmek, genç odası dekorasyonu için ayırmış olduğunuz bütçeyi daha verimli kullanmanızı sağlayabilir. Doğtaş’ın zarif çizgiler taşıyan Reina Genç Odası Takımı genç kızlar için harika bir alternatif olacaktır.

Modern ve şık tasarımı ile Hector Genç Odası Takımı’nın ise hem genç erkeklerin hem de genç kızların hayallerini gerçek kılma noktasında en ideal seçeneklerden biri olacağını belirtelim.

Temanıza uygun mobilyaları seçtikten sonra ise duvarları ne renge boyayacağınıza, hangi aksesuarları kullanacağınıza ve eşyaları odanın içinde nereye konumlandıracağınıza dair son kararınızı vermek için yine çocuğunuzla kafa kafaya verebilirsiniz.

5. Stil Sahibi Duvarlar

modernliğin ön planda olduğu bir genç odası dekorasyonu

Genç olmak bol bol hareket, heyecan ve enerji demek. Erişkin olma noktasına doğru adım adım ilerleyen genç kız ve erkeklerin pek çoğunun kişiliğinin de ilgi alanları çerçevesinde şekillendiğini söylemek mümkün.

Bu yüzden çocuğunuzun odasında boş kalan duvarları ilgilendiği ya da görmekten hoşlanacağı fotoğraf çerçevesi, ayna ya da tablo gibi dekoratif aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.

Bu doğrultuda en önemli ayrıntı ise çocuğunuzun ilgi alanlarını en iyi neyin temsil edeceğini belirlemek.

Bu yüzden eğer bu konuda bir fikriniz yoksa genç kızınıza ya da oğlunuza fikrini sormalı, tercih ettiği aksesuarı odasının duvarlarında sergilemesi için ona gerekli ortamı sunmalısınız.

Sözünü ettiğimiz genç odası dekorasyonu önerilerini dikkate alarak canınızdan çok sevdiğiniz çocuğunuzun yüzünde kocaman bir gülümsemeye neden olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın!

Ebeveynler için genç odası dekorasyonu kadar kritik bir diğer konu ise çocuk odası dekorasyonu. Eğer çocuğunuzun yaşı henüz daha küçükse ya da küçük bir çocuğunuz daha varsa Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri İle Yaşam Alanını Baştan Yaratın! başlıklı içeriğimize de göz atmanızı öneriririz.

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2021 Çarşamba