Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri ile Yaşam Alanını Baştan Yaratın!

genç odası dekorasyon fikirleri

Yeni yetişmeye başlayan bir bireyin yaşam alanı olarak değerlendirildiğinde genç ve çocuk odası dekorasyonun önemi sanıyoruz ki çok daha net bir şekilde anlaşılıyor. Dolayısıyla çocuk odası dekorasyon fikirleri uygularken ebeveynlerin de özenli olmaları gerektiği ortaya çıkıyor.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse çocuk ve genç odaları, çocukların karakterlerinin şekillendiği ve kişiliklerini ilk defa ortaya koyma fırsatı buldukları bir bölüm olduğu için gençlerin ve çocukların kendilerine ait hissedebileceği bir yer olarak ele alınmalı ve bu doğrultuda şekillendirilmeli.

Ancak elbette sayısız mobilya seçeneği, dekorasyon tarzı ve tasarım arasından seçim yapmak pek de kolay olmuyor. Biz de bu konuda işinizi kolaylaştırmak adına evinizdeki tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak gençlerin ve çocukların kendilerini bulabilecekleri bir ortama sahip olmalarını sağlayacak çocuk odası dekorasyon fikirleri listesi oluşturduk.

Dilerseniz siz de listemizdeki maddelerden ilham alarak çocuklarınızın da tercih edeceği kombinasyonları evinize uyarlayarak ideal bir çocuk ve genç odası dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Mobilya ve ev dekorasyonu hakkında diğer bilgilendirici ve keyifli içeriklerimiz için blogumuzu ziyaret etmenizi öneririz.

Zamansız Mobilyalar Tercih Edin

Doğtaş genç odası dekorasyonu

Gençler ve çocukların yıllar geçse dahi keyifle kullanabileceği, değişen dekorasyon trendlerine rağmen tarzı ile güncelliğini koruyan mobilyalar tercih etmek, hem zamanınızı hem de bütçenizi verimli bir şekilde kullanma fırsatı tanıyacaktır.

Dolayısıyla zamansız, yani zaman içindeki yolculuğu boyunca değişen trendlerden etkilenmeyecek kadar stil sahibi parçalara yönelmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde açıkladığımız zaman söz konusu ürünleri bulmanın hiç de kolay olmayacağını düşünmüş olabilirsiniz.

Ancak trend üstü özgün çizgisel anlayışı ve dayanıklılığı ile Doğtaş markasının çocukların ve gençlerin her döneminde ihtiyaçlarına karşılık verecek geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Doğtaş’ta evinizin her köşesi ile bütünleşen, stil sahibi ürünler bulabilmeniz mümkün.

Tarz Yaratacak Bir Tema Belirleyin

Cibinlikli yatakta yatan kız çocuğu

Diğer bir çocuk odası dekorasyon fikirleri önerimiz ise odayı dekore ederken süreci daha pratik hale getirmeye odaklanıyor. Buna göre çocuğunuzu hayal dünyasını ön plana çıkaracak bir konsept seçip temasına uygun parçalar ile bir bütün oluşturmanız gerekiyor.

Çocuk odasına hakim olacak temayı belirledikten sonra bir ana eleman belirlemek ve onu destekleyecek yardımcı parçalar seçmek işinizi daha da kolaylaştırabilir. Diğer yandan bir bütün halinde konsept sunan çocuk odası takımlarını da tercih edebilir ve çocuğunuzun odasındaki temayı çok daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Örneğin Doğtaş’ın genç odası takımları arasında yer alan ve her bir parçasıyla tek bir temaya hizmet eden Secret Garden çocuk odası takımı bu anlamda ideal bir seçenek olabilir.

Nötr Bir Ortam Yaratın

Ahşap mobilyalarla döşenmiş çocuk odası

Henüz yetişkin olmayan bir çocuğunuz varsa gelişme döneminde değişebilecek zevklerini ve tarz anlayışını dikkate alarak nötr bir çocuk odası dekore etmenizde fayda var. Böylece çocuğunuzun büyümesine rağmen hala kendine ait bir alana sahip olduğu hissiyatını yaşamasını sağlayabilir hem de ufak tefek değişikliklerle dahi odanın tarzını kolaylıkla dönüştürme fırsatı bulabilirsiniz.

Eğer zamanla çocuk odasının tarzında değişiklik yapma kararı alırsanız, çocuğunuzun yavaş yavaş şekillenen tarz anlayışını göz önünde bulundurarak onun yönlendirmeleri doğrultusunda değişiklik yapmanızı öneririz. Bu sayede çocuğunuza kendi odasının çizgilerini kendi beğenilerine göre değiştirme ve kendi yaşam alanını oluşturma fırsatı vermiş olacağınızı söyleyebiliriz.

Fonksiyonelliği Es Geçmeyin

Fonksiyonel bir çalışma masası bulunan genç odası

Genç ve çocuk odası dekorasyonunda estetik ögelere öncelik veriyor olabilirsiniz. Fakat bunun yanı sıra fonksiyonelliği de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kullanım amacına uygun, ihtiyaçları karşılayabilecek donanıma sahip, dayanıklı ve elbette estetik mobilyalar tercih etmeniz bu anlamda en mantıklı adım olacaktır.

Bu sayede dekoratif tarzının yanı sıra işlevselliğiyle hem göz dolduran hem de küçük alanlarda dahi hayat kurtaran tasarımlarla çocuğunuzun da hayatını kolaylaştırma imkanı bulabilirsiniz. Bu başlık altında verebileceğimiz en iyi örnek, sanıyoruz ki Smart Genç Odası’nın yavrulu yatak alternatifi ile sunulan karyola olacaktır.

İstendiği takdirde ranza görevi gören çok fonksiyonlu bu karyola ile ekstra yatak ihtiyacı doğduğunda pratik bir çözüm bulunabilir. Öte yandan Hector Genç Odası’nın çekmeceli sisteme sahip çalışma masası ile ekstra depolama alanına da sahip olunabilir.

Alandan Tasarruf Edin

duvara monte edilmiş mavi kapaklı dolap

Birkaç farklı işleve sahip mobilyalar ile özellikle küçük alanlarda yerden tasarruf etmek ve hatta bir odayı olduğundan çok daha büyük hale getirebilmek de mümkün olabiliyor. Öte yandan yaşam alanlarında duvarlara entegre edilerek kullanılabilen ürünler de alanları verimli bir şekilde değerlendirirken oda içerisinde kullanılabilecek daha fazla alan yaratmaya önayak oluyor.

Gömme dolaplar ve duvar rafları, bu anlamda ilk akla gelen çözümlerden yalnızca ikisi olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Palermo Pera Genç Odası’nın raf modülü, çalışma masasında fazla yer kaplayabilecek materyalleri muhafaza etmek için ideal bir alan yaratıyor.

Buna benzer şekilde çocuk odalarında bol çekmeceli şifonyerler kullanmak da alan yaratmaya uygun bir zemin oluşturuyor.

Düzenli Olmaya Teşvik Edin

Renkli kutuların olduğu çocuk odası

Çocuk odası dekorasyon fikirleri arasında ilk anda akla gelmesi gereken maddelerden biri olan depolama çözümleri, eşyaların odada gelişigüzel dağılmasını önlemenin yanı sıra çocuklarda sorumluluk bilinci oluşmasını da teşvik ediyor. Nasıl mı?

En ufak dekorasyon ögesinde bile fikrini aldığınız çocuğunuzun kendi yaşam alanının sorumluluğunu üstlenmesi ve odasındaki düzeni kendisinin sağlaması için yaratıcı depolama çözümleri kullanabilirsiniz. Örneğin enerjik renklere sahip kutular, eğlenceli tasarımıyla dikkat çeken masaüstü düzenleyiciler ve raflar bu konuda hem sizin hem de çocuklarınızın işine yarayabilir.

Evin genel düzenini pekiştirmek için nasıl bir yol izleyebileceğiniz konusunda ise Konmari İle Tanışın! Konmari Yöntemi İle 6 Adımda Ev Düzenleme başlıklı içeriğimizden fikir alabilirsiniz.

Aydınlık Bir Atmosfer Oluşturun

Mavi renkli çocuk odası

Evin tüm bölümleri için kritik bir öneme sahip olan aydınlatma konusu, çocuk ve genç odaları için çok daha büyük bir önem taşıyor. Özellikle gelişme çağında güneş ışıklarından olabildiğince faydalanması gereken çocuk ve gençlerin odalarını dekore ederken pencere önlerinin olabildiğince açık bırakılması gerekiyor.

Ayrıca dekorasyonun vazgeçilmez parçalarından perdeleri seçerken de güneş ışığını minimum seviyede kesecek tercihlerde bulunmanızı da tavsiye ederiz. Ek olarak, çocuk ve genç odası aydınlatması için gözleri yormayacak parlaklığa sahip avize veya lambader seçeneklerini de değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

Çocuk odalarının yanı sıra yetişkin yatak odalarını dekore ederken önem verilmesi gereken detayları da Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Date de sortie: mardi 16 juin 2020