Modern Ev Dekorasyonu Yapmak İsteyenlere İlham Fikirleri

Modern Ev Dekorasyonu Yapmak Isteyenlere Ilham Fikirleri

Modern ev dekorasyonu, güncel dekorasyon trendlerini takip eden ve bunları iç mekanlara uygulamaktan keyif alan kişiler için ideal dekorasyon örnekleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte modern dekorasyon stili, hem kendini hem de evini yenilemeyi sevenler için kendiliğinden ortaya çıkan örnekleri beraberinde getiriyor.

Sakin duruşu, işlevsel kullanım avantajları ve hemen her zevke hitap eden tarzı ile modern dekorasyon, her zaman güncelliğini koruyan dekorasyon trendleri arasında yer almaktadır. Evinizde yatak odasıoturma odası ve diğer tüm alanlarda modernizmi taşıyarak yepyeni bir soluk kazandırmak için ise elbette bazı dekorasyon önerilerini dikkate almanız gerekir.

Evlerde tarz ve uyumla buluşturan Doğtaş ailesi olarak bugünkü yazımızda, evini yenilemek isteyenler ya da yeni taşınanlar için modern ev dekorasyonu için ilham fikirlerini sıralıyoruz. İşte evinizin dekorunu tamamlamaya yardımcı olacak öneriler!

Şık Yansımalarıyla Modern Dekorasyon Nedir?

yatak odasında görünen detaylar

Genellikle sanat ile ilgili konularda sık sık karşımıza çıkan “modern” terimi, sanatla çok yakın ilişkili olan dekorasyon alanında da sıkça kullanılmaktadır. Peki ama muhteşem görünümü ile herkesi kendine hayran bırakan modern dekorasyon neyi ifade etmektedir?

Modern dekorasyon nedir sorusunu en kısa haliyle ele almak gerekirse, bu kavramı yenilikten ilham alan bir iç mekan stili olarak tanımlamak yapılabilecek en doğru tanımlardan biri olacaktır.

Özgün tasarım fikirlerinin bir arada işlenerek estetik bir tarz ortaya koyduğu modern dekorasyon, hayatın tüm dönemlerinde güncelliğini koruyan bir akımdır.

modern bir koltuk ve sehpa

Dolayısıyla modern dekorasyonu tarihi açıdan direkt olarak ele almak mümkün olmasa da dönemlere göre incelemesi yapılabilmektedir.  Bu doğrultuda da modern dekorasyon tarzından etkilenen kişilerin genellikle yenilikten hoşlanan kişiler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Peki iç mekanlarda modern bir görünümün kapılarını aralayacak dekorasyon önerileri neler olabilir? Yazımızın devamındaki fikirlerden ilham alabilir, evlerinizde her ayrıntısı ile dikkat çeken, mükemmel görünümlere imza atabilirsiniz.

Ek olarak dikkat çeken bir başka dekorasyon tarzı olan bohem stile dair merak ettikleriniz ve ilham alabileceğiniz öneriler için Bohem Tarz Nedir? Bohem Stil İle Evlere Yeni Bir Soluk başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Evinizi Yenileyecek Modern Dekorasyon Önerileri

Eğer yeni bir eve taşınıyorsanız ya da evinizin dekorasyonunda değişiklikler yapmak istiyorsanız modern dekorasyon tarzı sizin için ideal olabilir. Dönemin tarzına uygun mobilyalar, modern renklerle boyanmış duvarlar ve iddialı aksesuarlar… Sözünü ettğimiz ayrıntılar modern ev dekorasyonunun temelini oluştursa da bu stil elbette ki yalnızca bunlardan ibaret değil!

O halde dilerseniz gelin, sözü daha fazla uzatmayalım ve evinizin havasını değiştirecek modern dekorasyon ipuçlarına birlikte bakalım.

1. Trend Renkler Tercih Edin

beyaz koltuk takımı

Modern dekorasyonun her daim kendini yenileyen ve güncelliğini koruyan dekorasyon stillerinden biri olduğundan daha önce de söz etmiştik. Bu doğrultuda evinizde hakim olacak renk seçimini yapmadan önce zamansızlığını koruyacak fakat trend olan renklere göz atmadan geçmemenizi tavsiye ederiz.

Öte yandan duvarlarınızın ya da büyük mobilyalarınızın ana rengini daha açık renkler arasından seçerseniz bu parçalar evdeki küçük aksesuarlarla uyumlu bir bütünlük oluşturacaktır. Bununla birlikte başta koltuklarınız olmak üzere diğer mobilyalarınızı sık sık değiştirmek zorunda kalmadan dönemin modern stilini takip edebilirsiniz.

Örnek verecek olursak Doğtaş’ın en yeni ürünleri arasında yer alan Brita Koltuk Takımı, soft rengiyle modern eşyalarınıza kolayca uyum sağlayacak mobilya çeşitlerinin başında geliyor. Buna ek olarak Nova Koltuk Takımı da oturma odalarında aynı etkiyi yaratabilir.

oturma grubu

Modern ev dekorasyonunda renk seçimi yapmadan önce bilmenizin faydalı olacağı diğer maddeleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

  • Kontrast oluşturacak renkleri bir arada kullanmanız, dekorasyonu güçlü kılacak en temel noktalar arasında yer alıyor.
  • Evin genelinde ön plana çıkarmak istediğiniz öğelerin renklerini seçerken canlı ve iddialı renklere yönelmeniz gerekiyor.
  • Zıt renklerle tasarlanmış desenleri bir arada kullanarak dikkat çekici bir görünümün kapılarını aralayabileceğinizi unutmamalısınız.

Dekorasyonda renklerin kullanımına dair merak ettikleriniz için Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

2. Modern Ev Dekorasyonunu Kırlentlerle Canlandırın

üzerinde kırlentler olan bir ikili koltuk

Ev dekorasyonunda açık renklerde seçilen koltuklar kimi zaman göz yorucu olabilir. Bu nedenle dekorasyona renk katacak birkaç fikre ihtiyacınız olacaktır.

Koltuk kırlentleri hemen her dönem zirvedeki yerini koruyan en temel aksesuarlar arasında yer aldığından evinizi dekore ederken bundan yararlanmanızı tavsiye ederiz. Koltuklarınızın üzerine kontrast oluşturacak birkaç kırlent yerleştirerek değişimi siz de görebilirsiniz…

3. Küçük Desenli Perdeler Tercih Edin

keten perde

Perdeler, özellikle de geniş evlere sıcaklık katan eşyalar arasında yer alıyor. Çoğu zaman evlere renk katan perdeler, modern dekorasyonunda dikkat çeken parçaları arasında ön plana çıkmaktadır.

Bu anlamda sizler de evinizi yeniden dekore ederken perdeleri unutmamalı, eğer mümkünse büyük desenli, parlak ve canlı renkli perdeler yerine daha sade, şık ve küçük geometrik desenlerden oluşan perdelere yönelmelisiniz.

Hem kolay kullanımı hem de şık duruşu nedeniyle jaluzi perdeler, modern tasarımlarda estetik bir duruş sergileyebilirler. Öte yandan fon perdeler de modern evlerde görmeye alışık olduğumuz perde çeşitleri arasında gösterilebilir.

4. Aydınlatmanın Önemini Unutmayın

komidinin üzerinde duran masa lambası

Işık, bir evin dekorasyonunun iyi olup olmadığını belirleyen en temel unsurlar arasında yer almaktadır. Bu anlamda sizler de modern ev dekorasyonunda ışığın önemini unutmamalı ve ışıktan etkin bir biçimde faydalanmaya çalışmalısınız.

Eğer evinize giren doğal ışık miktarı çok değilse endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü avize, lambader ya da abajur gibi aydınlatma ürünleri evinizi aydınlatacak ürün seçenekleri arasında yer almaktadır.

Bu doğrultuda aydınlatmaları seçerken yine geometrik çizgilere sahip avize ve lambaderleri tercih edebilirsiniz.

Aydınlatma seçiminde kararsızlık yaşıyorsanız Doğtaş’ın tamamlayıcı ürünleri arasında yer alan aydınlatma modellerini mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Farklı zevklere hitap eden ürünler arasından ihtiyacınıza ve evizin havasına en uygun modelleri bulabilirsiniz.

Abajurun ne olduğuna ve abajur seçiminin nasıl yapılacağına dair ipuçları için Abajur Nedir? 4 Öneri İle Evinize En Uygun Abajur Seçimi başlıklı yazımıza tıklayın.

5. Duvar Kağıdı Kullanın

modern salon dekorasyonu

Eğer böyle bir imkanınız var ise duvar kağıdı kullanarak daha iddialı bir dekorasyon stili oluşturabilirsiniz. Modern dekorasyon biraz da sadeliğin temsili olduğundan olabildiğince sade ve soft renklerden oluşan alternatiflere yönelmek işinizi kolaylaştıracaktır.

6. Çerçeveler İle Duvarlara Hareket Katın

kenarları yaldızlı çerçeve

Şık ve modern tasarıma sahip çerçeveler, hem dekorasyona renk katan hem de anılarınızı ölümsüzleştirmenize ortam hazırlayan aksesuar çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden şıklıktan ödün vermeden sadeliğin biraz dışına çıkmak istiyorsanız duvarlarınızın dekorasyonunu çerçevelerle güçlendirebilirsiniz.

Çerçevelerin içerisine isterseniz sevdiğiniz ve gördüğünüzde sizi mutlu edecek fotoğrafları asabilir, dilerseniz de sizi harekete geçirecek metinlerin yer aldığı afişleri asabilirsiniz.

Duvar dekorasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Duvar Dekorasyon Fikirleri İle Evinizi Baştan Yaratın başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

7. Modern Ev Dekorasyonunda Ayna Detayını Unutmayın

doğtaş yemek masası takımı

Aynalar, yalnızca modern ev dekorasyonunda değil farklı dekorasyon trendleri için de unutulmaması gereken eşyalar arasında yer almaktadır. Küçük mekanları olduğundan daha geniş gösteren aynalar aynı zamanda gün ışığından daha fazla yararlanmanıza da yardımcı olacaktır.

İşlevsel özellikleri ile hayatı kolaylaştırmalarının yanı sıra dekorasyon konusunda da söz sahibi olan aynalar, bildiğiniz üzere farklı formlarda üretilebiliyor. Yaşam alanlarına tarz katan aynalarla modern dekorasyon unsurlarını bir arada kullanmak istiyorsanız dikkat çekici formlara sahip aynaları kullanabilirsiniz.

Birbirinden tarz ayna modelleri için Doğtaş’ın aynalar kategorisini ziyaret ederek evinize ve zevkinize en uygun ayna modelini bulabilirsiniz.

8. Tablolarla Dikkat Çekin

şık ve modern bir şekilde tasarlanmış ev

Tablolar, modern ev dekorasyonunda ilk sıralarda yer alan dekoratif unsurlar arasında yer almaktadır. Evin genel ambiyansında dikkati tek bir noktaya toplamak istiyorsanız büyük tablolar bunun için mükemmel bir çözüm önerisi olacaktır.

Tabloları evin boş duvarlarına asabileceğiniz gibi konsolların tam üzerine asarak sıradışı bir görünüm yakalayabilirsiniz!

9. Ahşabın Doğallığından Yararlanın

ahşap yemek masası

Doğal ve işlenmemiş hali ile ahşap, modern ev dekorasyonuna estetik bir duruş kazandıran öğelerdendir. Ahşabı mobilyalar tercih ederek hem doğal hem şık hem de modern bir görünüm elde etmeniz mümkün.

Ahşap ev dekorasyonu nasıl yapılır sorusunun yanıtı için Ahşap Dekorasyon Fikirleri İle Evlerde Doğa Esintisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizler için bu yazımızda modern ev dekorasyonu için işinize yarayacağını düşündüğümüz önerileri sıraladık. İçlerinden size ve zevkinize en uygun olanı seçebilir; ev dekorasyonuna yansıtabilirsiniz.

Evinize yapacağınız tüm dokunuşların mükemmel sonuçlar doğuracağından ve beklentilerinizi karşılayacağından hiçbir şüphemiz yok. Son olarak birbirinden şık ve modern mobilya seçeneklerini de tarz ve uyumun adresi Doğtaş’ta bulabileceğinizin altını çizelim.

Dekorasyona dair hazırlamış olduğumuz diğer içeriklerimiz için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.

Date de sortie: jeudi 28 octobre 2021