Bohem Tarz Nedir? Bohem Stil İle Evlere Yeni Bir Soluk

Bohem Tarz Nedir? Bohem Stil İle Evlere Yeni Bir Soluk

Hem ev dekorasyonunda hem de yaşam tarzında popüler stiller arasında yerini alması ile birlikte bohem tarz nedir sorusuna duyulan merak da giderek arttı. Eğer siz de bohem stil örnekleri ile sık sık karşılaşıyor, bu tarzı beğeniyor fakat bu konuya dair çok fazla bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok.

Çünkü tarz mobilyaların adresi Doğtaş markası olarak sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde bohem ne demek, bohem tarz nedir, evlerde bohem tarz örnekleri gibi soruların yanıtını ve evinizi dekore ederken sizlere ilham olacak bohem tarz önerilerini bulabileceksiniz.

İşte bohem tarz nedir sorusunun en ayrıntılı yanıtı ve bohem dekorasyon önerileri!

Buna ek olarak bohem kadar popüler dekorasyon trendlerinden biri olan rustik dekorasyon hakkında bilgi edinmek isterseniz Rustik Ne Demek? Modern Rustik Dekorasyon Fikirleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz!

Bohem Tarz Nedir?

bohem esintiler taşıyan bir açık dolap ve eşyalar

Günümüzün en popüler yaşam tarzlarından biri olan bohem stili, moda dünyasında olduğu kadar iç ve dış mimari de de epey trend. Peki bohem tarz nedir?

Bohem tarz nedir sorusunu ayrıntılı olarak ele almadan önce bohem kelimesini incelemek daha faydalı olacaktır. Fransızca ‘’la bohèmè’’ olarak ifade edilen kelime, Türkçede bohem olarak bilinmektedir.

Geçmiş dönemlerde Fransa’daki en yoğun çingene nüfusunun bulunduğu Bohemya’da yaşayan insanlar tarafından başlatılan, günümüze dek uzanan ve tüm dünyaya yayılan bohem stil; dertsiz, tasasız ve günübirlik bir yaşam tarzını ifade eder.

Göçebe bir şekilde sürdüren çingenelerin etkisinin büyük olduğu bohem tarz nedir sorusu, bu sebeple hayatını kaygısız bir şekilde sürdüren kişilerin yaşam şekli olarak yanıtlanabilir.

Bohem stilin popüler hale gelmesi ise Fransız Devrimi sonrasında olmuştur. Fransa’da yaşanan ihtilalden sonra bu bölgede bulunan eğitimli ve entellektüel insanların işlerinden edilmesi ve zor koşullar altında yaşamak zorunda bırakılmaları ile bohem stilin etkisi daha da büyümüş ve bu insanların yaşam tarzlarına da yansımıştır.

Kaygısız, sıradan ve rahat olanı kucaklayan bohem tarz, aslında herkes içindir. Yani kendisini bir yaş, cinsiyet ya da beden ile sınırlandırmamaktadır. Göçebe bir yaşam tarzının sonucu olarak ortaya çıkan bohem stil, bu tür bir yaşam süren kişilerden ilham almakta; dünyanın farklı bölgelerine ait nesneleri, renkleri, desenleri ve kültürleri bünyesinde barındırmaktadır.

çocuk oyuncakları serilmiş oyun alanı

Günümüzün en çok tercih edilen dekorasyon tarzlarına örnek olarak gösterilebilecek olan bohem tarz dekorasyon ise Paris’te 19. yüzyılda ortaya çıkmış; zamanla dünyanın farklı ülkelerine de yayılım göstermiştir.

İçerisinde sıradanlıktan uzak ve ilginç ögeleri barındıran bohem dekorasyon tarzının özgür bir ruha sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yani bohem stil, renkli, özgün ve orijinal bir dekorasyon akımı olarak özetlenebilir.

Eklektik stille benzer özellikler taşıdığı düşünülse de bohem dekorasyon stili, çeşitli özellikleri ile eklektik stilden ayrılır. Eklektisizm ile ilgili bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak Eklektik Nedir? En Çarpıcı Eklektik Dekorasyon Örnekleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Renkli ve özgür duruşu ile bohem tarzın farklı zevkleri de memnun edeceğinden hiç şüphemiz yok. O halde dilerseniz bohem tarz nedir sorusunu yanıtladıktan sonra sözü daha fazla uzatmayalım ve evlerinize çok yakışacağını düşündüğümüz bohem dekorasyon önerilerine hep birlikte göz atalım!

Bir başka dekorasyon stili olan rustik dekorasyon hakkında bilmedikleriniz için de Rustik Ne Demek? Modern Rustik Dekorasyon Stilleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Evinize Renk Katacak Bohem Dekorasyon Fikirleri

Nötr Renkte Duvarlar

Bohem stile uygun bir ev dekorasyonuna sahip olabilmek adına ilk olarak duvarların rengine karar verilmesi gerekiyor. Bohem stilde renklerin önemli bir yere sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda, renklerin ve desenlerin karmaşık dokusunu daha dengeli bir biçimde yansıtması adına açık tona sahip renkler iyi bir seçim olabilir.

Güçlü Renkler

duvarları lacivert renkli oda

Bir önceki başlıkta da sözünü etmiş olduğumuz gibi bohem dekorasyon stilinde renklerin önemi çok büyüktür. Bohem tarza yön veren renkleri ev dekorasyonunda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Örnek verecek olursak, başta sıcak toprak tonları olmak üzere, kızıl kahverengiler, fuşya pembe ve bordolar bohem stil örneklerinde en çok görülen renkler arasında yer almaktadır. Bu anlamda sizler de bohem tarzı evlerinize taşımak isterseniz renk seçiminizde bu tonlara yer vermeyi unutmamalısınız.

Seçtiğiniz renkleri dilediğiniz yoğunlukta kullanabilir, renklerin ahenkli dansını evinizin her köşesine yayabilirsiniz.

Karışık Desenler

desenli berjer

Evinizi bohem tarza uygun bir biçimde dekore ediyorsanız, yaşam alanlarınızda bolca desen ve doku görmeye kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Bohem stile uygun desenleri duvarlarınızın üzerinde, koltuklarınızda veya parkelerinizin üzerinde sergileyebilirsiniz.

Bu noktada desen kullanımının bohem stilde genellikle geometrik formlarda olduğunun da altını çizelim.

  • Paralel çizgilerden, karelerden veya üçgenlerden oluşan kırlentler, koltuklarınızın üzerine renk katacaktır.
  • Çiçek desenli koltuklar veya koltuk örtüleri de bohem stile en uygun ev eşyaları arasında gösterilebilir.
  • Etnik desenlere sahip halı veya perdeler, hem bohem stili evlerinize harika bir biçimde taşımanıza yardımcı olabilir hem de evlerinize şıklık katar.

Örneğin Doğtaş’ın en yeni ürünlerinden biri olan Nadia Mini Koltuk Takımı, desenleri ve renkleri ile şahane bir bohem dekorasyon ürünü olabilir. Eğer yakın zamanda koltuk takımınızı değiştirmek istiyor ve bohem tarza yönelmek istiyorsanız bu ürün tam size göre!

Stil Sahibi Mobilyalar

karışık desenler taşıyan balkon mobilyaları

Bohem stilde, mobilyalar genellikle farklı parçaların bir araya getirilmesi yoluyla oluşturulmaktadır. Bu sebeple de mobilya konusunda tek bir seçeneğe bağlı kalmak zorunda değilsiniz.

Sevdiğiniz, hoşunuza giden farklı mobilya alternatiflerini bir araya getirerek çok sesli bir bütünlük oluşturabilir, dikkat çekici bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Öte yandan rahat mobilyalar, dekorasyonda bohem tarzın olmazsa olmazları arasında gösterilebilir.

Mobilya seçiminde kararsız kalıyorsanız Doğtaş Mobilya’nın farklı zevklere hitap eden oturma grubuyemek odası ve yatak odası kategorilerine göz atabilirsiniz.

Zevkli Aydınlatma ve Aksesuarlar

bohem stile göre tasarlanmış abajurlar

Bohem dekorasyonda, aydınlatma ve aksesuarlar en temel tamamlayıcı unsurlar arasında gösterilebilir. Bu noktada tek bir aydınlatma ürünü kullanmak yerine şamdan, abajur ya da lambader gibi farklı aydınlatma alternatiflerini evinizde sergileyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra evinizi canlı çiçeklerle yeşillendirebilir, enerji katabilirsiniz. Hasır saksılar, bohem tarzı tamamlayacak şahane bir seçim olacaktır.

Son olarak sevdiğiniz aksesuarları evinizin çeşitli bölümlerinde sergileyebilirsiniz. Hatırası olan fotoğraflar, süslü aksesuarlar, cam çerçeveler ve çok daha fazlası. Burada karar tamamen size ve kişisel zevklerinize kalmış!

Zengin aksesuar çeşitliliği ile müşterilerinin beğenisini kazanan Doğtaş’ın aksesuar kategorisini incelemeden evinizde sergileyeceğiniz aksesuarlara karar vermeyin.

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2021 Çarşamba