Eklektik Nedir? En Çarpıcı Eklektik Dekorasyon Önerileri

Eklektik Nedir? En Çarpıcı Eklektik Dekorasyon Önerileri

Eklektik tarz, evini dekore ederken kurallara bağlı olmadan özgürce hareket etmek isteyenler için kurtarıcı dekorasyon stillerinden biri olarak olarak öne çıkıyor. Bu dekorasyon stili ile evinizde görmek istediğiniz fakat uygulamaya çekindiğiniz, her ayrıntısında size ait yansımalar taşıyan bir tarza imza atabilirsiniz!

İç mimari ve dekorasyonda, her şeyin birbiri ile uyumlu olduğu süreç geride kaldı. Aksine zıtlıkların özgün ve kusursuz birliktelikler oluşturduğu; özgür bir dönem başladı.

Eğer siz de farklı stilleri bir arada görmekten hoşlananlardansanız eklektik stil ile bir an önce tanışmanız gerekiyor!

Evlerinizdeki tarz ve uyumun adresi Doğtaş markası olarak dekorasyonla ilgilenenlerin zaten aşina olduğu bu kavrama dair bilinmesi gereken her şeyi bu içerikte sizler için sıralıyoruz.

Eklektik Ne Demek?

eklektik dekorasyona uygun biçimde dekore edilmiş yatak odası

Başta sanat, mimari ve moda dünyası olmak üzere daha pek çok alanda kendine yer bulan eklektik, günümüzde dekorasyon konusunda da sık sık karşılaşılan ve popülerliğini devam ettiren kavramlardan biri.

Aslında eklektiğin, 19. yüzyılın yükselen akımlarından biri olan eklektisizmin bir parçası olduğunu söylemek mümkün.

O halde ilk olarak, Yunan kökenli “eklektikos” kelimesinden türetilen eklektik kavramının dekorasyonda karakterize edilme şekline bakalım.

Eklektik, tek bir stilin hakim olduğu alanlar yerine birden farklı tarzın harmanlandığı ve birbiriyle uyum oluşturduğu bir dekorasyon trendi olarak açıklanabilir.

Çeşitli stilleri, farklı renk tonlarını ve dokuları bir arada kullanarak muhteşem bir ev dekore etme fikri, bu dekorasyon örneğinin temelini oluşturmaktadır.

Yani sözünü etmiş olduğumuz bu kusursuz tarz, farklı zaman dilimlerinde popüler olan akımlardan, renklerden ve kültürlerden etkilenebilir.

tek kişilik berjer

Bu anlamda eklektiğin aslında farklılıkların kucaklaşması olduğu çıkarımı da yapılabilir.

Eğer siz de evinizi dekore ederken tek bir tarza bağlı kalmak yerine zengin bir stil uygulamak istiyorsanız eklektik yaklaşımı odak noktanız haline getirmeniz gerekiyor.

Fakat farklılıkların karmaşa yaratacağını düşünüyor ve istediğiniz gibi bir görünüm elde edemeyeceğinize dair şüphe taşıyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok.

Çünkü evlerinizi şıklıkla buluşturan Doğtaş, her eve uyacak dekorasyon önerileri ile yine yanınızda!

Dekorasyonda eklektik kadar merak edilen bir diğer kavram da parizyen. Parizyen stili evlerinize taşıyacak ipuçlarını Ev Dekorasyonunda Parizyen Stili Ne Demek? başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Eklektik Stilin Temel İlkeleri Nelerdir?

eklektik esintilerle dolu bir salon dekorasyonu

Eklektik stili evlerinize yansıtacak ilham fikirlerinden önce bu tarzın kimliğini anlaşılır kılmak için temel ilkelerine değinmek çok daha faydalı olacaktır. Eklektisizm, kural tanımayıp kişisel zevkleriniz etrafında şekillenen; özgür bir stil ortaya koymanıza yardımcı oluyor.

Buna rağmen bu tarzı diğer dekorasyon anlayışlarından farklı kılan bazı önemli noktalar mevcut. Eklektik tarzda;

  • Rustik ya da avangard stilde olduğu gibi tek bir anlayış hakim değildir; aksine bu stili göz alıcı kılan farklı dekorasyon tarzlarının oluşturduğu birlikteliktir.
  • Birbiriyle uyumlu olabilecek farklı dokular ve desenler bir arada kullanılabilir.
    Örneğin ahşap dekorasyonun hakim olduğu bir mekanda, eğer bir bütünlük oluşturacak ise metal, cam ya da taş dokulardan yararlanılabilir.
  • Kullanılan tüm mobilyalar, aksesuarlar, renkler ve dokular dengeli bir dağılım oluşturmaktadır. Farklı tarzlar bir karmaşa yaratmaktan ziyade birbirlerini tamamlayıcı olmalıdır.
  • İşlevsellik en önemli unsurlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bu anlamda seçilen mobilyaların stili kadar taşıdığı fonksiyonel özellikler de göz önünde bulundurulmalıd

Eklektik Ayrıntılar İle Evlerde Kusursuz Şıklık

salonda duran üçlü koltuk takımı ve başka aksesuarlar

Evinizin iç dekorasyonunda değişikliğe gitmek istiyor fakat farklı dekorasyon stilleri arasında hangilerinin dilediğiniz görünümü elde etmek için daha doğru bir seçim olacağı konusunda kararsızlık mı yaşıyorsunuz?

Bir alanı düzenlerken ya da yeni mekanlar oluştururken kurallara bağlı olmanın dekorasyonu güçlü kılmak yerine etkisini düşüreceğine mi inanıyorsunuz? O halde farklılıklarla zenginleşen eklektik dekorasyon ile tanışmanın tam sırası!

İşte eklektik tarzı evlerinize taşıyacak, çarpıcı; şık ve göz alıcı dekorasyon önerileri!

1. Güçlü Dokular

kadife dokulu koltuk ve modern aydınlatmalar

Farklı dokuların, eklektik stili tamamlayan temel öğelerden biri olduğuna daha önce de değinmiştik. Modern görünümün klasik detaylarla zenginleştirildiği bu tarzda, farklı dokuları etkili bir biçimde kullanmak kritik önem taşıyor.


Bu doğrultuda jem minimal hem de ihtişamlı bir atmosfer yaratmak istiyor fakat hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız kalıyorsanız yanıt çok basit: ikisini de!

Örnek verecek olursak eğer evinizde doğal bir hava yaratmak istiyorsanız ve tuğla dokular ile yakaladığınız geleneksel görünümü geometrik ayrıntılar ile zenginleştirebilir; günümüzün modern anlayışına yaklaştırabilirsiniz.

Öte yandan mermer ve kadife, ahşap kabartmalar ve metaller ya da tuğlalar ve deri detaylar da bir araya geldiğinde estetik bir duruş sergileyebilir.

Siz de bu yönde seçimler yaparak farklı dokuların birbirini eşsiz bir biçimde tamamlamasına şahit olabilirsiniz.

2. Zıtlıkların Uyumu

arka planda doğtaş koltuk takımı ve ön tarafta masanın üzerinde geyik biblosu

Dekorasyonda eklektik kavramını, birbiri ile zıt olan unsurların bir araya geldiğinde oluşturdukları bütün olarak da ifade etmek mümkün.

Bu doğrultuda birbiri ile ilişkisi bulunmayan renkleri, aksesuarları ve desenleri bir arada kullanarak istediğiniz uyumu yakalayabilirsiniz.

Farklı dekorasyon akımlarının modernize edilmiş versiyonlarına yer vermek, çağdaş yanı ağır basan bir eklektik duruşu da beraberinde getirir.

Örneğin evinizin duvarları için sade bir görünüm tercih ederken; seçtiğiniz mobilyaların klasik çizgiler taşımasına özen göstererek eklektik stili evlerinizde başarılı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Salon ve oturma odalarınız için mobilya seçiminde dilerseniz klasik chester stilinin günümüz trendlerine göre yorumlanmış hali olan Doğtaş Riviera Koltuk Takımı’nı tercih edebilir, bu geleneksel duruşu modern aksesuar seçimleri ile modernize edebilirsiniz.

3. Zamansız Parçalar

eklektik stile göre dekore edilmiş modern bir salon

Vintage görünümler, keskin hatlar ve feminen çizgiler… İlk bakışta birbiri ile alakasız görünen bu parçalar, çağdaş bir anlayışın hakim olduğu evlerde, zamansız bir görünüm ve eşsiz bir uyumu da beraberinde getiriyor.

Zaman konusunda sınır tanımayan eklektik stilde, farklı dönemlere ait trend parçaları seçip bir araya getirerek istediğiniz görünümü yakalamanız mümkün. Nasıl mı?

Modern çizgilere sahip bir yemek masasını, klasik desenler taşıyan halılar ya da eskitme görünümlü konsol ve vitrinlerle tamamlayabilirsiniz.

Bu sayede her bakışta farklı bir detayın dikkat çektiği benzersiz bir stil yaratmış olursunuz!

4. Desenlerin Gücü

geniş bir duvarın önünde duran koltuk, sehpa ve diğer mobilyala

Evlerinizde, farklı tasarım stillerinden güç olan bu dekorasyon türünü yükseltmek adına floral ve monokrom geometrik desenlere, puantiyelere, lekelere ve daha pek çok farklı desen çeşidine yer verebilirsiniz.

Bu sayede sıradanlıktan uzak, kusursuz ve eğlenceli bir stil elde edebilirsiniz.

Desenlerin vurgulandığı bir diğer dekorasyon stili de İskandinav tarzı. Bu konu ile ilgili çok daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

5. Ritmik Detaylar

bir koltuğun üzerinde duran desenli yastıklar

Eklektik tarzı sıradanlıktan uzaklaştıran şey aslında içinde barındırdığı farklılıklardır.

Bununla birlikte ortaya karmaşık bir görünüm çıkmasını engellemek adına kullanılan farklı dokuların, desenlerin ya da şekillerin birbirini tekrarlar nitelikte olması önemlidir.

Yani, evinizi dekore ederken üzerinde çiçek motifleri bulunan yastıklara yer veriyorsanız; bu ayrıntının evinizin bir başka köşesinde ve başka bir objede daha kullanılıyor oluşu, oluşturmak istediğiniz bütünlük hissini kuvvetlendirecektir.

6. Aksesuar Çeşitliliği

yerdeki dergilerin üzerinde duran büst şeklindeki iki vazo

Aynalar, çerçeveler, tablolar, yastıklar ve çok daha fazlası… Eklektik ev dekorasyonunda tüm bu aksesuar çeşitlerine yer var!

Kişisel zevklerinizi odak noktanız olarak belirleyeceğiniz bu zengin stili şık ve iddialı aksesuar çeşitleri ile renklendirebilirsiniz.

Bu anlamda zengin ürün çeşitliliğine sahip Doğtaş Mobilya’da ev dekorasyonunuza çok yakışacak birbirinden özgün aksesuar seçenekleri bulunduğunun da altını çizelim.

Örneğin yenilikleri takip eden biriyseniz son dönemin trend aksesarlarından biri olan Matilda Gri 3’lü Kadın Büst’e bir şans verebilirsiniz.

7. Renklerin Oyunu

iki farklı renge boyanmış duvarın önünde duran sandalyeler

Eklektik dekorasyonda renkler önemli bir role sahiptir. Bu yüzden evlerinizde eklektik stilin yansımalarını görmek istiyorsanız renk seçiminde cesur olmalı, farklı renkleri bir arada kullanabilmelisiniz.

Örneğin ihtişamlı bir kırmızı veya sıradanlığa meydan okuyan maviyi evinizin duvarlarında hayal edebilmeniz gerekiyor. Elbette karışıklığa mahal vermemek adına renk paletinde nötr tonlarda bir vurgu renine de yer vermelisiniz.

Gördüğünüz gibi eklektik stil, birden fazla unsuru bir arada sunan benzersiz bir görünümün anahtarı.

  • Bu anlamda karmaşık ve göz yoran bir görünümden kaçınmak adına aksesuar, renk ve mobilya seçiminde olabildiğince seçici davranmak ve eşyaların yerleşim planını doğru yapmak gerekiyor.
  • Gerçekten her ayrıntısı kusursuz; içinize sinen bir ev tasarlayabilmek için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmamalı ve aklınızın bir köşesinde her zaman yeni dekorasyon fikirlerine alan açmalısınız.

Sonuçta eklektik tarzı diğer dekorasyon tarzlarından ayıran en önemli özelliği kural tanımayan bir özgürlük sunması.

Renkler, dokular, aksesuarlar, mobilyalar ve diğer ayrıntılar tamamen zevklerinize, ihtiyaçlarınıza ve yaratıcılığınıza kalmış!

Dekorasyona dair ipuçları verdiğimiz diğer içeriklerimiz için Doğtaş Blog’u takip etmeyi unutmayın!

Created On: Thursday, April 12, 2018