Vintage Ne Demek? Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır?

vintage ne demek konseptli görsel

“Vintage ne demek?” sorusu, son zamanlarda moda ve ev dekorasyonunda oldukça trend olan vintage stilini merak edenlerin, üzerinde durduğu bir soru. Eminiz ki bu kelime, sizin de pek çok kere karşınıza çıkmıştır.

Ev dekorasyonunda kendini belli eden bu stil ile siz de dergi kapaklarından fırlamış gibi estetik bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız endişe etmeyin, evinizdeki tarz mobilyaların adresi Doğtaş olarak, bu içeriğimizde, “vintage ne demek ve vintage dekorasyon nasıl yapılır?” sorularını yanıtlıyoruz.

Vintage Ne Demek?

vintage tv

Uzun yıllardır popülerliğini koruyan vintage akımı, eşyalar konusunda sık sık karşımıza çıkıyor. Vintage, çoğu zaman antika eşyalar ile karıştırılsa da aslında tamamen farklı özellikleri taşıyan eski eşyaları nitelendirir. Peki, vintage ne demek, vintage anlamı nedir?

İlk anlamı ile “vintage”, belirli bir yılın şarap mahsulü demektir ancak son yıllarda trend olan vintage akımının bu kelime anlamıyla pek de bir alakası bulunmaz. Türkçe’de klasikleşmiş, eski döneme ait olan, nostaljik gibi kelimelerle tanımlanabilen “vintage” kelimesi aslına bakarsanız, geçmiş bir çağa ait değerli ve tanınabilir eşyaları nitelendirmek için kullanılır.

Vintage İle Antika Arasındaki Fark Nedir?

vintage berjer

Vintage deyince çoğu insanın aklına eski, antika parçalar gelebilir ancak yukarıda “vintage ne demek” sorusuna yanıt olarak belirttiğimiz gibi, vintage ve antika, birbirinden oldukça farklı, iki ayrı terimdir.

Antika, eski ve koleksiyonluk eşya anlamına gelmektedir. Antika eşyalar çoğunlukla, hoş görüntüsü, enderliği, kullanılabilirliği, eşsiz özellikleri veya duygusal anlamı gibi nitelikleri bulunması sebebiyle toplanır. Antika bir obje, adeta geçmiş bir çağın veya belirli bir dönemin simgesi gibidir. Dahası, bir objenin antika sayılabilmesi için en az 100 yıllık olması gerekmektedir.

Öte yandan, antikadan daha eski değilse ama 20 yıl öncesinden daha erken bir zaman dilimine de ait değilse bir obje, vintage olarak nitelendirilebilir. Kısacası, vintage objeler, antika objeler kadar eski olmazlar ancak vintage sayılmaları için en az 20 yıllık olmaları gerekir. Genellikle vintage eşyalar ortalama 50 yıllık olarak bilinir.

Vintage Dekorasyon Nedir?

vintage dekorasyon

Vintage ne demek artık biliyorsunuz. Antika olmayan ama en az 20 yıllık eşyaları ev dekorasyonunda kullanmak istiyorsanız, vintage dekorasyon sizin için ideal olacaktır. Vintage dekorasyonun nasıl yapıldığına geçeceğiz ancak öncesinde bu dekorasyon stilinin tam olarak ne anlama geldiğini açıklamakta fayda var.

Vintage tarzı dekorasyonda geçmiş dönemlere ait objeler sıcak ve nostaljik bir atmosfer yaratmak için kullanılır. Günümüzde vintage dekorasyonda yalnızca eski eşyalar kullanılmıyor. Bunun yerine vintage eşyalar, modern eşyalar ile kombinlenerek daha çağdaş ve şık bir görüntü elde edilebiliyor.

Bu sayede vintage eşyaların geçmişi taşıyan cazibesi hala korunurken, modern çizgiler ise daha canlı bir izlenim kazandırıyor. Dolayısıyla bu özelliği ile vintage dekorasyon, ev dekorasyonunda karakteristik bir dokunuş arayanlar için birebir diyebiliriz. Siz de eski dokuları, modern çizgilerle buluşturmayı düşünüyor ancak vintage dekorasyon nasıl yapılır bilmiyorsanız, endişelenmeyin. Sizin için eksiksiz bir vintage dekorasyon rehberi hazırladık.

Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır?

“Vintage ne demek?” alt başlığı altında da dile getirdiğimiz gibi, vintage mobilyaların ve eşyaların en önemli özellikleri belirli bir dönemi yansıtmasıdır. Doğal olarak, Art Deco stiline sahip mobilyalar, rustik ve country tarzı mobilyalar da bu dekorasyon kategorisinde öne çıkıyor. Çoğunlukla aksesuarlar ile desteklenen bu tarzı siz de kolayca evinizde uygulayabilirsiniz.

1. Antika ve Vintage Eşyalar Bulun

vintage saat

Vintage dekorasyon nasıl yapılır konusunda ilk adım dekorasyonda kullannacağınız vintage parçaları toplamak. Vintage parçaları, antika dükkanlarında, ikinci el satıcılarında, antika pazarlarında veya koleksiyoncularda bulmanız mümkün.

Bir de aile büyüklerinizi arayarak size hediye edebilecekleri vintage eşyaları olup olmadığını sorabilirsiniz. Üstelik, evinizin en özel köşelerinde sergileyerek bu eşyalara ve anılara yeniden hayat vermiş olursunuz.

2. Gösterişsiz Renkler Tercih Edin

Genel olarak vintage dekorasyonda tercih edilen renkler, bej, krem, gri gibi gösterişsiz ana renklerdir. Bunların haricinde pembe, mavi, lila gibi renklerin soluk tonları da sıklıkla tercih edilir. Bu dekorasyon stilinde renkler, asil, dingin, romantik ve parlak olarak nitelendirilebilir.

Ek olarak, kullanacağınız vintage dekorlar hali hazırda öne çıkan objeler olacağı için, diğer renkler yumuşak ve nötr tonlarda seçilmelidir. Siz de bu doğrultuda renk tercihinizi yapabilirsiniz.

  • Dekorasyonda renk kullanımına dair daha fazla bilgi için Dekorasyonda Renk Oyunu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Vintage Eşyalar Kullanın

vintage konsol ve eski kitaplar

Vintage dekor deyince aklınızdan klasik ev dekorasyonu görüntüsünü çıkarmalısınız. Bu dekorasyon tarzı farklı, özgün ve eşsiz olanı kucaklar. Dolayısıyla standart ev dekorasyonu normlarından uzaklaşarak, dekor olarak kullanabileceğiniz farklı vintage parçalar keşfedebilirsiniz.

Örneğin, eski zamanlarda kullanılmış olan bir yağ tenekesi, ev dekorunda bir vazo işlevi görebilir. Bu sayede dekorasyon, anında klasik dekor anlayışının dışına çıkarak tüm odaya bir karakter katacaktır. Demek istediğimiz o ki, eğer profesyonel bir iç mimarın elinden çıkmış gibi bir vintage dekorasyona sahip olmak istiyorsanız, yaratıcılığınızı serbest bırakmakla işe başlayın.

4. Yeni Mobilyalarla Vintage Görünümü Yakalayın

Pek çok sebepten dolayı asıl vintage mobilyalar yerine, vintage görünümüne sahip yeni mobilyalar da bu tarz dekorasyonda kullanılabilir. Bu sebeplerden bazıları şunlar olabilir:

  • Vintage dekorasyon oluşturacak kadar gerçek vintage eşya bulunmaması,
  • Modern görünümlü mobilyaları vintage eşyalarla uyumlu bulmamak,
  • Büyük parça vintage mobilyaları bulma imkanı olmaması.

Chester Koltuk Takımı İle Vintage Stili

chester koltuk takımı

Yeni mobilyalarla vintage dekorasyon yaratmak isteyenler, örnek olarak Doğtaş Bristol Chester koltuk modelini tercih edebilir. Chester model koltuklar, İngiltere’nin kraliçe Victoria zamanındaki kapitoneli şıklığını ve asilliğini günümüzde de koruyor. Siz de Chester koltuk modelleri ile vintage objeler ile kombinleyerek kusursuz bir salon dekorasyonu elde edebilirsiniz.

Vintage Yemek Odaları

vintage yemek masası

Yemek odalarında da yeni mobilyalar ile vintage görünümü elde etmek mümkün. Doğtaş Palermo Pera vintage yemek odası takımının ceviz ağacından yapılmış, kaliteli ahşap yapısı ve vintage modelleri andıran duruşu, bu dekorasyon stilinin dingin havasını sonuna kadar yansıtıyor. Geniş ağaç vitrini ise koleksiyonunuzdaki vintage objeleri sergilemek için birebir.

Vintage Görünümlü Çerçeveler

vintage çerçeve

Siyah beyaz bir aile fotoğraflarınızı yerleştirebileceğiniz, vintage görünümlü çerçeveler ile hem zarif hem içten bir dekor oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem hatıralarınızı hep göz önünde tutmuş hem de ev dekorasyonunu zenginleştirmiş olursunuz.

5. Doğal Materyalleri Öne Çıkarın

vintage ne demek konseptli ahşap konsol

Vintage, doğal materyallere içtenlikle kucak açar. Doğal materyallere örnek olarak, ahşap kullanımı, taşlar ve doğal kumaşlar verilebilir. Evinizin veya dekore edeceğiniz odanın dizaynı adeta eski zamanlardan kalma bir yeri anımsatmalı.

Bu da elbette geçmiş dönemlerin modası ve trendlerini yansıtarak mümkün olacaktır. Dolayısıyla siz de geçmiş dönemlere ait bir ahşap masa, vintage konsol gibi parçaları dekorasyonda ön plana çıkarabilirsiniz.

6. Modern Detaylar Ekleyin

vintage salon dekorasyonu

Vintage tarzı evinize yansıtmak için illa ki her parçayı vintage seçmenize gerek yok. Vintage dekorasyonda eski eşyaların ve objelerin kullanımı yalnızca karakteristik bir dokunuş vermek adınadır.

Dolayısıyla eski ve yeniyi kombinleyerek oldukça elegant ve kendine has bir vintage dekorasyona sahip olmanız mümkün. Önemli olan nokta ise modern ve nostaljik arasındaki uyumu sağlamak ve karmaşık bir görüntü olmamasına özen göstermektir.

7. Eskimiş ve Yıpranmış Kitapları Kullanın

pencere pervazında eski kitaplar

Eski basım kitapların kendilerine has bir dokusu ve hissi olur. Bu hissi, dekorunuzu zenginleştirmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, iki vintage kitabı üst üste koyun ve ikisini estetik bir tül veya ince bir hasır ip ile bağlayın. Daha sonra bu kitapları, konsol, orta sehpa gibi mobilyaların üzerine yerleştirerek dekoratif obje olarak kullanabilirsiniz.

Geçmişe Yolculuk...

Vintage ne demek ve dekorasyonda nasıl kullanılır konularına değindik. Önerilerimizi de dikkate alarak, ev dekorasyonunda vintage trendine kolayca ayak uydurabilirsiniz. Bu doğrultuda siz de geçmişe yolculuk yapmaya ve eski eşyalara yepyeni bir kullanım alanı yaratmaya başlayabilirsiniz.

Created On: Monday, December 14, 2020