Dekorasyonda Renk Oyunu

Dekorasyonda Renk Oyunu

DEKORASYONDA RENK OYUNU

Bireyselliği kutladığımız modern dünyada, yaşam alanlarımızdaki her detay bizden bir şeyler taşıyor. Ne kadar özgünsek, kişisel tavrımızı o kadar ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Bizi “diğerlerinden” ayırırken yine de “moda” görünecek her şeyin peşinde daha çok koşuyoruz.

Farklılığımızı göstermek için bu kadar çok seçeneğimiz varken, dekorasyon konusunda size birkaç öneri sunmak istedik. Yaşam alanı düzenlemenin anahtarı 60-30-10 oranından bahsederken; yeni renk kurallarının izinde yaratabileceğiniz dinamik dünyadan örnekler vermek istedik.

yeşil renkli ikili koltuk

60-30-10 KURALI NASIL UYGULANIR?

Renk kombinasyonu yapmak size göre içinden çıkılmaz bir durumsa, 60-30-10 kuralını çok seveceğinizden eminiz. Klasik estetik anlayışına göre, sadece dekorasyonda değil; duyularınıza iyi anlamda hitap eden her çalışmanın temelinde bu oran var. Bu kuralı uygulamak için, her bir yaşam alanı için 3 renk belirleyin. Odayı dekore ederken bu üç rengin her birine %60, %30 ve %10 oranında yer verin. Üç temel renginiz dışındaki tonlardan, dekorasyonu hareketlendirmek için yardım alabilirsiniz.

yeşil renkli koltuk takımı

Renk Oyununun Yeni Kuralları

Yeni renk kurallarına göreyse artık ara renkleri, farklı tonları yan yana kullanmak moda. Daha önce birbirine yakıştıramadığınız tonların birlikteliğine bir şans verin. Kontrast, tavrınıza güç katacak; emin olabilirsiniz. Genç ve modern bir ev dekore etmek için, bu yeni renkleri 60-30-10 kuralına göre kullanın. Duvar kağıdı, pencere pervazı, mobilyalar ya da aksesuarlar. Dekorasyonun parçası olan her ürüne bu renklere yer verebilirsiniz.

60-30-10 kuralına ve yeni renk oyununa en güzel örneklerden biri, Doğtaş’ın Mantini Koltuk Takımı. Döşemelerde kullanılan küf yeşili, Pantone tarafından yılın rengi seçildi. Fondaki koyu yeşil hem yeni duruyor; hem de mobilyaların parlamasını sağlıyor. Aradığımız kontrastı oluşturmanın en yumuşak yolu olarak, dramatik bir geri dönüş yapan milenyum pembesine yer verilmiş. Kahve tonları %10 oranla kontrasta katkıda bulunuyor. Bolca yer verilen yeşil yapraklı bitkilerse, bu trende gönderme yapıyor.

yeşil renkli oturma grubu

Söz konusu moda ve dekorasyon olduğunda, artık hiç olmadığımız kadar özgürüz. Daha önce yan yana düşünmeye bile cesaret edemediğiniz parçaları, dokuları ve renkleri bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Yeni moda düzeninde kabul gören bu anlayıştan faydalanın; özgürlüğün tadını çıkarın! En azından başka bir akım moda olana kadar.😊

Yayınlanma Tarihi: 21 Mart 2018 Çarşamba