Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Evinizin iç dekorasyonunu bir bütün olarak değerlendirebilmek adına mobilya seçimi, eşyaların yerleşimi ve düzeni kadar kritik olan bir diğer konu da tüm bunların renk uyumları. Evinizi hangi tarz ışığında dekore etmiş olursanız olun seçtiğiniz renklerin birbirini tamamlamasının, dengeli iç mekanlar yaratabilme noktasında kritik rol oynadığını söylemek yanlış olmaz.

Doğru renk seçiminin, ev dekorasyonunda istenilen atmosferi çok daha etkili ve hızlı yoldan yaratmaya yardımcı olacağı hiç şüphesiz ki bir gerçek. Peki ama iç mekan tasarımında birbirini tamamlayacak ve birbiri ile etkili bir bütünlük oluşturacak renkler nasıl seçilir? Renk uyumu neden önemlidir?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak, bugünkü yazımızda sizler için ev dekorasyonunda renk uyumunun önemine ve evinizi dekore ederken renklerle ilgili dikkate alabileceğiniz stil önerilerine değiniyoruz.

Her ayrıntısı ile muhteşem ve dikkat çekici bir iç dekorasyona sahip olmak için fikirlerimizden ilham alabilirsiniz.

Buna ek olarak renklerle ilişkili olan bir diğer konu olan ton sür ton hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Dekorasyonda Ton Sür Ton Nasıl Uygulanır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Renk Uyumu Nedir?

modern dekore edilmiş bir salon

Renk uyumu nedir sorusunu yanıtlamadan önce renk nedir konusuna değinmek, konumuzu daha ayrıntılı ele alma noktasında daha faydalı olacaktır.

Hayatımıza canlılık katan renkler, herhangi bir ışık kaynağından dışarı yayılan ışınların; çevremizde gördüğümüz nesnelerin üzerine yansıması ve bu yansımanın beynimiz tarafından algılanması ile oluşan bir duyumdur.

Birbirine yakışan tonların bir arada kullanılması olarak ifade edebileceğimiz renk uyumları ise yaşam alanlarına çarpıcı bir görünüm kazandırmanın temel çıkış noktası olarak gösterilebilir.

Çünkü renkler, duygusal ve psikolojik etkileri nedeniyle insanların ruh halini derinden etkileyebilirler. Evlerimizi dekore ederken seçtiğimiz eşyalarda doğru renk kombinasyonlarını kullanmanın ne kadar önemli olduğu da bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Özetleyecek olursak, iç mekanlara kimlik kazandıran renklerin uyumlu bir şekilde kullanılması ile kişisel zevklerinize uygun, karakterinizi yansıtan ve ayrıntıları ile göze hitap eden yaşam alanları oluşturabileceğinizi söylemek yanlış olmaz.

Peki ama hangi renkler birbiriyle daha uyumlu bir bütünlük oluşturmaktadır? Ev dekorasyonunda renk uyumları neden önemli bir konudur? Tüm bu sorularınızın yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz!

Ek olarak yeşil rengin belirleyici olduğu dekorasyon fikirleri için Yeşil Dekorasyon Fikirleri ile Doğayı Evinize Taşıyın! başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İç Mekan Dekorasyonunda Renk Uyumları Neden Önemlidir?

Renklerin iç mekanların tasarımına yepyeni bir kimlik kazandırdığını daha önce de belirtmiştik. Bir evin sahip olduğu görünüm ve evdeki dekorasyon stili, çeşitli renk oyunları ile birdenbire dönüşüme uğrayabilir.

Örnek verecek olursak, 1+1 evleri ve küçük alanları olduğundan daha büyük gösterebilmek, çeşitli renk hileleri ile mümkün hale gelebilir. Öte yandan renkli fakat göz yormayan yaşam alanları oluşturabilmek adına doğru renklerin seçilmesi ve bir arada kullanılması da önemlidir.

Ayrıca, doğru renklerle oluşturulmuş bir renk kombinasyonu, daha canlı ve şık bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacağından evde kendinizi mutlu ve enerjik mi yoksa bitkin ve mutsuz mu hissedeceğinize ışık tutar.

Fakat renk uyumlarına farklı bir açıdan bakmak gerekirse, ideal mekan dekorasyonları için yalnızca renklerin doğru kullanımı yeterli olmayabilir. Renkleri, bir odada ya da evin genelinde yansıtılmaya çalışılan dekorasyon tarzı ile birlikte değerlendirmek daha mantıklı bir adım olacaktır.

renk uyumları gözetilerek oluşturulmuş bir ev dekorasyonu

Bu konuyu biraz daha ayrıntılı bir şekilde ele almak gerekirse, minimal ev dekorasyonlarında açık renkler yerine koyu ve çok çeşitli renklerin tercih edilmesi; evinizde istediğiniz gibi bir hava yaratmanızın önüne geçecektir.

Ya da klasik ev dekorasyonlarında soft renklerin tercih edilmesi, istediğiniz ihtişamlı görünümü elde etmenize engel olabilir.

Mobilya tasarımının öncü markalarından Doğtaş olarak, renk uyumunun ne olduğuna ve iç mekan dekorasyonunda renk uyumlarının neden önemli olduğuna değinmiş olduk.

Peki evlerinizde uyumlu renkleri bir arada kullanmanıza yardımcı olacak stil ipuçları neler olabilir? İşte ilham alabileceğiniz rengarenk dekorasyon fikirleri!

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumları Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonu, evde yaşayan ya da yaşayacak olan bireylerin ihtiyaçlarına göre şekillense dahi kişisel zevkler iç tasarımı biçimlendiren belirleyici öğeler arasında gösterilebilir. Renkler ise hem yaşam alanlarında hem de dış mekanlarda oluşturulmak istenilen algının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadırlar.

Bu anlamda dekorasyon sürecinde renk tercihinin doğru yapılması ve birbiri ile uyumlu olan renklerin bir arada kullanılması epey önemlidir. Peki dekorasyonda renk uyumu nasıl sağlanır? İşte başlık başlık cevabı!

Renkler Arasında Denge Sağlanmalı

koltuk takımı

Eğer evinizi baştan dekore etmek ya da halihazırda var olan tarzında küçük değişiklikler yapmak istiyorsanız, evinizde bulunan renklerin tümünü gözden geçirebilirsiniz. Seçtiğiniz renkleri etkili bir şekilde dağıtarak hayallerinizdeki gibi, eşsiz bir tarz yaratabilirsiniz.

Dekorasyonda dengeli bir renk dağılımı için aşağıdaki kuralları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Yaprak yeşili ya da toprak kahvesi gibi renkleri bir arada kullanarak hoş bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.
  • Birbiriyle zıt renkleri bir arada kullanarak da dekoratif ve şık bir görünüm elde edilmesi mümkün. Eğer zıt renkleri tercih edecekseniz halı ve mobilyaların zıt renkte olmaması gerektiğini de belirtmekte fayda var. Koltuğunuzun ya da yatağınızın üzerindeki yastıkları zıt renklerden seçerek renk uyumu yaratabilirsiniz.
  • Karışık renkleri bir arada tercih ederek de dilediğiniz gibi bir görünüm elde etmeniz mümkün. Fakat bu noktada renk seçimini olabildiğince dikkatli bir şekilde ve abartmadan yapmanız gerektiğini belirtelim.

Farklı Renkler Bir Arada Kullanılmalı

modern ev dekorasyonu

Renk uyumu yaratmak için ilk olarak evinizdeki ya da odanızdaki eşyaları bir gruba ayırabilir ve renk seçimini buna uygun biçimde yapabilirsiniz.

Örnek verecek olursak duvarlar için bir renk, mobilyalarınız için bir renk ve aksesuarlarınız için başka bir renk seçebilir, alışverişlerinizi buna uygun olarak yapabilirsiniz.

Elbette tüm bu renklerin birbirine yakın olması hatta benzer alt tonlara sahip olması gerektiğinin de altını çizmekte fayda var. Aksi takdirde birbiriyle alakasız ve düzensiz bir görünüm oluşması muhtemel olacaktır.

Buna ek olarak dilerseniz seçtiğiniz iki ana renk ile kontrast oluşturacak üçüncü bir renk seçerek cesur ve iddialı bir tarz da oluşturabilirsiniz.

Bu noktada salon dekorasyonunda renk ve eşya seçiminde kararsız kalıyorsanız Doğtaş Mobilya’nın en yeni ürünlerinden biri olan, toprak tonlarındaki Likya Koltuk Takımı’nı, Likya Yemek Odası Takımı ile birlikte kullanabilirsiniz.

Salonunuzu dekore ederken size yardımcı olacak fikir önerileri için Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı da mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Renkler Desen ve Dokularla Zenginleştirilmeli

anadolu motiflerinden oluşan bir halı

Göz dolduran bir ev dekorasyonuna sahip olmanıza yardımcı olacak bir başka fikir de renkleri doku ve desenlerle zenginleştirmek olacaktır. Elbette bu noktada seçtiğiniz desenlerin renklerle veya mobilyalarınızla karmaşa yaratmasına izin vermemeniz gerekiyor.

  • Örneğin koltuklarınızın üzerine yerleştirmiş olduğunuz yastıklar ile görsel geçiş oluşturabilirsiniz.
  • Öte yandan genellikle açık renklerin tercih edildiği iç dekorasyonlarda desenli veya dokulu, rengarenk tablolar ideal olabilir.
  • Halı seçiminde de düz alternatifler yerine desenli halılara yönelebilir, şık ve dikkat çeken bir stil oluşturabilirsiniz.

Eğer eviniz için yeni bir satın almak istiyorsanız fakat halı ölçülerine nasıl karar vereceğiniz konusunda yeteri kadar bilginiz yok ise Eviniz İçin En Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir? başlıklı yazımızdan bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Birbiriyle Uyumlu Renkler Tercih Edilmeli

iskandinav stile uygun bir ev dekorasyonu

Ev dekorasyonunda renk uyumlarının sağlanabilmesi için belirlenen ana rengin alt tonuna uygun olarak ara renklere yer verilmesi önemlidir. Örneğin koyu renklerin hakim olduğu bir ev dekorasyonunu canlandırmak adına mor, kırmızı, koyu yeşil gibi güçlü renkler tercih edebilirsiniz.

Öte yandan ağırlıklı olarak soft ve pastel renklerin kullanıldığı yaşam alanlarında da yine açık alt tonlu sarı, mavi, yeşil gibi renkleri kullanabilirsiniz.

Renk Oyunları Yapılmalı

minimal dekorasyonun ön planda olduğu bir antre

Daha önce de söz ettiğimiz gibi çeşitli renk oyunları ile bir alanı bambaşka bir hale dönüştürmek mümkün. Eğer evinizde böyle bir alan var ise ve eşya almak yerine renklerin gücünden faydalanmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz:

  • Koyu ve açık renkleri birbiri ile kombinleyerek geniş ve ferah görünen alanlar elde edebilirsiniz. Parkeleriniz koyu renkte ise duvarlarınızı daha açık tonlarda boyatmanızı tavsiye ederiz.
  • Eğer tavanların daha yüksek olduğu parizyen stile benzer bir tarz yakalamak istiyorsanız kapıların duvarlarla aynı renkte olmasına özen gösterebilirsiniz.
  • Odaların geniş görünmesini istiyorsanız beyaz, bej gibi renklere yönelebilirsiniz. Öte yandan antrenin koyu renge boyanması da içerideki odaların daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır.

Antre dekorasyonu hakkında ilham alabileceğiniz öneriler için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için ev dekorasyonunda  oluşturmanıza yardımcı olacak önerileri sıraladık. Ev dekorasyonuna dair en yeni trendler için vakit buldukça Doğtaş Blog’u ziyaret etmeyi unutmayın.

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2021 Çarşamba