Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonunu bir bütün haline getirebilmek adına daima renk uyumu konusunda titiz davranmak gerekir. Çünkü bu durum, evin düzenini oluşturmak kadar önemlidir. Evinizi hangi tarz ışığında dekore etmiş olursanız olun seçtiğiniz renklerin birbirini tamamlamasının dengeli iç mekanlar yaratabilme noktasında kritik rol oynadığını söylemek yanlış olmaz.

Doğru renk seçiminin ev dekorasyonunda istenilen atmosferi çok daha etkili ve hızlı yoldan yaratmaya yardımcı olacağını ifade edebiliriz. Peki ama iç mekan tasarımında birbirini tamamlayacak ve birbiri ile etkili bir bütünlük oluşturacak renkler nasıl seçilir? Renk uyumu neden bu kadar önemlidir?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak bugünkü yazımızda sizler için ev dekorasyonunda renk uyumunun önemine ve evinizi dekore ederken renklerle ilgili dikkate alabileceğiniz stil önerilerine değiniyor olacağız. Her ayrıntısı ile muhteşem ve dikkat çekici bir iç dekorasyona sahip olmak için fikirlerimizden ilham alabilirsiniz.

Buna ek olarak renklerle ilişkili bir diğer konu olan ton sür ton hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Dekorasyonda Ton Sür Ton Nasıl Uygulanır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Renk Uyumu Nedir?

luna köşe takımı

Birbirine yakışan tonların bir arada kullanılması olarak ifade edebileceğimiz renk uyumları ise yaşam alanlarına çarpıcı bir görünüm kazandırmanın temel çıkış noktası olarak gösterilebilir. Çünkü renkler, duygusal ve psikolojik etkileri nedeniyle insanların ruh halini derinden etkileyebilir. Evlerimizi dekore ederken seçtiğimiz eşyalarda doğru renk kombinasyonlarını kullanmanın ne kadar önemli olduğu da bu noktada ortaya çıkmaktadır.


Hayatımıza canlılık katan renkler, herhangi bir ışık kaynağından dışarı yayılan ışınların; çevremizde gördüğümüz nesnelerin üzerine yansıması ve bu yansımanın beynimiz tarafından algılanması ile oluşan bir duyumdur. Renk uyumu hayatımızın her yerindedir.

Özetleyecek olursak, iç mekanlara kimlik kazandıran renklerin uyumlu bir şekilde kullanılması ile kişisel zevklerinize uygun, karakterinizi yansıtan, ayrıntılarıyla göze hitap eden yaşam alanları oluşturabileceğinizi söylemek yanlış olmaz. Peki ama hangi renkler birbiriyle bir bütünlük oluşturmaktadır? Ev dekorasyonunda renk uyumları neden önemli bir konudur?

İç Mekan Dekorasyonunda Renk Uyumları Neden Önemlidir?

doğtaş frame berjer

Renklerin iç mekanların tasarımına yepyeni bir kimlik kazandırdığını daha önce de belirtmiştik. Bir evin sahip olduğu görünüm ve evdeki dekorasyon stili, çeşitli renk oyunları ile aniden dönüşüme uğrayabilir.

Örnek verecek olursak, 1+1 evleri ve küçük alanları olduğundan daha büyük gösterebilmek, çeşitli renk hileleri ile mümkün hale gelebilir. Öte yandan renkli fakat göz yormayan yaşam alanları oluşturabilmek adına doğru renklerin seçilmesi ve bir arada kullanılması da önemlidir.

Ayrıca, doğru renklerle oluşturulmuş bir renk kombinasyonu, daha canlı ve şık bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacağından evde kendinizi mutlu ve enerjik hissetmeniz konusunda size yardımcı olur.

Fakat renk uyumlarına farklı bir açıdan bakmak gerekirse, ideal mekan dekorasyonları için yalnızca renklerin doğru kullanımı yeterli olmayabilir. Renkleri, bir odada ya da evin genelinde yansıtılmaya çalışılan dekorasyon tarzı ile birlikte değerlendirmek daha mantıklı bir adım olacaktır.

Bu konuyu biraz daha ayrıntılı bir şekilde ele almak gerekirse, minimal ev dekorasyonlarında açık renkler yerine koyu ve çok çeşitli renklerin tercih edilmesi; evinizde istediğiniz gibi bir hava yaratmanın önüne geçecektir ya da klasik ev dekorasyonlarında soft renklerin tercih edilmesi, istediğiniz ihtişamlı görünümü elde etmenize engel olabilir.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumları Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonu, evde yaşayan ya da yaşayacak olan bireylerin ihtiyaçlarına göre şekillense dahi kişisel zevkler iç tasarımı biçimlendiren belirleyici öğeler arasında gösterilebilir. Renkler ise hem yaşam alanlarında hem de dış mekanlarda oluşturulmak istenilen algının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bu anlamda dekorasyon sürecinde renk tercihinin doğru yapılması ve birbiri ile uyumlu olan renklerin bir arada kullanılması epey önemlidir.

Renkler Arasında Denge Sağlanmalı

venera üçlü yataklı koltuk

Eğer evinizi baştan dekore etmek ya da halihazırda var olan tarzında küçük değişiklikler yapmak istiyorsanız, evinizde bulunan renklerin tümünü gözden geçirebilirsiniz. Seçtiğiniz renkleri etkili bir şekilde dağıtarak hayallerinizdeki gibi eşsiz bir tarz yaratabilirsiniz. Dekorasyonda dengeli bir renk dağılımı için aşağıdaki kuralları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Beyaz, kiremit rengi ve bej gibi renkleri bir arada kullanarak hoş bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.
 • Birbiriyle zıt renkleri bir arada kullanarak da dekoratif ve şık bir görünüm elde etmek mümkün.
 • Eğer zıt renkleri tercih edecekseniz halı ve mobilyaların zıt renkte olmaması gerektiğini de belirtmekte fayda var.
 • Koltuğunuzun ya da yatağınızın üzerindeki yastıkları farklı renkler arasından seçerek renk uyumu yaratabilirsiniz.
 • Karışık renkleri bir arada tercih ederek de dilediğiniz gibi bir görünüm elde etmeniz mümkün.

Farklı Renkler Bir Arada Kullanılmalı

likya koltuk takımı

Renk uyumu yaratmak için ilk olarak evinizdeki ya da odanızdaki eşyaları bir gruba ayırabilir ve renk seçimini buna uygun biçimde yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak; duvarlar için bir renk, mobilyalarınız için bir renk ve aksesuarlarınız için başka bir renk seçebilir, alışverişlerinizi buna uygun olarak yapabilirsiniz.

Elbette tüm bu renklerin birbirine yakın olması hatta benzer alt tonlara sahip olması gerektiğinin de altını çizmekte fayda var. Aksi takdirde birbiriyle alakasız ve düzensiz bir görünüm oluşması muhtemeldir. Buna ek olarak seçtiğiniz iki ana renk ile kontrast oluşturacak üçüncü bir renk seçerek iddialı bir tarz da oluşturabilirsiniz.

Bu noktada salon dekorasyonunda renk ve eşya seçiminde kararsız kalıyorsanız Doğtaş Mobilya’nın en yeni ürünlerinden biri olan, toprak tonlarındaki Likya Koltuk Takımı’nı, Likya Yemek Odası Takımı ile birlikte kullanabilirsiniz.

Salonunuzu dekore ederken size yardımcı olacak fikir önerileri için Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı da mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Renkler Desen ve Dokularla Zenginleştirilmeli

Göz dolduran bir ev dekorasyonuna sahip olmanıza yardımcı olacak bir başka fikir de renkleri doku ve desenlerle zenginleştirmek olacaktır. Elbette bu noktada seçtiğiniz desenlerin renklerle veya mobilyalarınızla karmaşa yaratmasına izin vermemeniz gerekiyor. 

 • Örneğin koltuklarınızın üzerine yerleştirmiş olduğunuz dekoratif kırlentler ile görsel geçiş oluşturabilirsiniz.
 • Öte yandan genellikle açık renklerin tercih edildiği iç dekorasyonlarda desenli veya dokulu, rengarenk modern tablolar ideal olabilir.
 • Halı seçiminde de düz alternatifler yerine desenli dekoratif halılara yönelebilir, şık ve dikkat çeken bir stil oluşturabilirsiniz.

Birbiriyle Uyumlu Renkler Tercih Edilmeli

marissa üçlü yataklı koltuk

Ev dekorasyonunda renk uyumlarının sağlanabilmesi için belirlenen ana rengin alt tonuna uygun olarak ara renklere yer verilmesi önemlidir. Örneğin koyu renklerin hakim olduğu bir ev dekorasyonunu canlandırmak adına turuncu, mor, kırmızı, koyu yeşil gibi güçlü renkler tercih edebilirsiniz. Öte yandan ağırlıklı olarak soft ve pastel renklerin kullanıldığı yaşam alanlarında da yine açık alt tonlu sarı, mavi, yeşil gibi renkleri kullanabilirsiniz.

Renk Oyunları Yapılmalı

harvey koltuk takımı

Daha önce de söz ettiğimiz gibi çeşitli renk oyunları ile bir alanı bambaşka bir hale dönüştürmek mümkün. Eğer evinizde böyle bir alan var ise ve eşya almak yerine renklerin gücünden faydalanmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz:

 • Koyu ve açık renkleri birbiri ile kombinleyerek geniş ve ferah görünen alanlar elde edebilirsiniz. Parkeleriniz koyu renkte ise duvarlarınızı daha açık tonlarda boyatmanızı tavsiye ederiz.
 • Eğer tavanların daha yüksek olduğu parizyen stile benzer bir tarz yakalamak istiyorsanız kapıların duvarlarla aynı renkte olmasına özen gösterebilirsiniz.
 • Odaların geniş görünmesini istiyorsanız beyaz, bej gibi renklere yönelebilirsiniz. Öte yandan antrenin koyu renge boyanması da içerideki odaların daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır.
 • Maviler ve grilerin uyumu da hiçbir zaman unutulmamalıdır. Birbirinden harika kombinler ortaya çıkarılabilir.

Koltuk Renkleri Uyumu Nasıl Sağlanır?

bej renk salon dekorasyonu

Koltuk renkleri uyumu daima göz önünde bulundurulması gereken bir konudur. Tabii öncelikle Doğtaş oturma grubu seçeneklerini birer birer incelemenizi öneririz. İçlerinden seçeceğiniz takımın renkleri salonda yer alan diğer eşyalarla uyumlu olmalıdır.

Bazen zıt renkler bile büyük bir ahenk oluşturur, unutmamak gerek. Risk almak istemiyorsanız da bej renge sahip bir oturma grubu ile ahşap sehpaları ve saksıları, desenli kırlentleri özgürce kombinleyebilirsiniz!

Vizon Koltuk Renk Uyumu Nasıl Yakalanır?

doğtaş karbon koltuk takımı

Günümüzde birçok kişi vizon koltuk takımı renk uyumunu oluşturmak istiyor. Çünkü vizon, dekorasyonun en uyumlu renklerinden biri olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Ev dekorasyonunda vizon koltukları daima soluk renklerle birleştirmelisiniz. Pirinç ve bakırdan yapılmış dekoratif ürünlerle de ambiyansı göz alıcı bir şekilde destekleyebilirsiniz.

Ayrıca şunu da eklemeden geçmek istemeyiz; pirinç detayı ile öne çıkan Doğtaş Carbon koltuk takımı sayesinde vizon koltuk renk uyumunu anında elde edebilirsiniz. Bu görünümü farklı renklerdeki berjerler ile de tamamlayabilirsiniz. Turuncu, saks mavisi ve yeşil gibi renkler berjer konusunda sık sık öne çıkmaktadır.

Antrasit Koltuk Renk Uyumu Nasıl Yakalanır?

esca koltuk takımı

Antrasit rengin büyüsüne kapılmamak elde değil! Asil bir havası olan bu renge sahip koltuk takımlarından en sevileni hiç şüphesiz Doğtaş Esca koltuk takımı seçeneğidir. Gelelim bahsi geçen koltukları dekorasyona nasıl dahil edeceğinize; metal detaylarla sunulan sehpalar antrasit koltuk takımları ile müthiş bir uyum içerisindedir.

Bunun yanı sıra dekoratif objeler, yapay/doğal bitkiler, sanatsal tablolarla da antrasit renk koltuk görünümünü destekleyebilirsiniz. Renk uyumu konusunda ise antrasitin yanına pembe, turuncu, vişne çürüğü ve açık maviyi kullanabilir, antrasit renk ile uyumlu renkler içeriğimizden daha fazla fikir alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için ev dekorasyonunda renk uyumu oluşturmanıza yardımcı olacak önerileri sıraladık. Ev dekorasyonuna dair en yeni trendler için vakit buldukça Doğtaş blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2021 Çarşamba