Rustik Ne Demek? Modern Rustik Dekorasyon Fikirleri

ahşap yemek odası takımı


Rustik ne demek sorusu, ev dekoru ile ilgilenenlerin aklında soru işareti oluşturan bir soru. Siz de bu kelimenin dekorasyonu tanımlamada kullanıldığını pek çok kez duyduysanız ama anlamı tam olarak bilmiyorsanız endişe etmeyin.

Rustik ne demek, rustik nedir gibi soruların yanıtını ve ilham verici rustik dekorasyon fikirlerini içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Rustik dekorasyon, birçok farklı dekorasyon akımlarını da kapsadığı için bu dekoru diğer akımlardan ayırt etmek ilk bakışta zor olabilir. Ancak başlıca belirgin özelliklerini kavradıktan sonra rustik tarzı gördüğünüzde hemen tanıyabilirsiniz.

Tarz mobilyaların adresi Doğtaş olarak, bu içeriğimizde rustik nedir sorusunu ve rustik dekorasyonu ele alıyoruz. Eğer doğadan ilham alan dekoralar hoşunuza gidiyorsa, bizce rustik ev dekorasyonuna bayılacaksınız.

Rustik Ne Demek?

Rustik nedir sorusunu yanıtlamak için bu akımın dekorasyon bağlamına girmeden önce kelime anlamına açıklık getirelim. Rustik kelimesi, ‘kırsal kesimle ilgili’ veya ‘taşra ile ilgili’ anlamlarını taşımaktadır.

Aslına bakılırsa, rustik dekorasyon da kelime anlamından çok uzağa gitmez.

Dağ evleri, kırsal evler nasıl doğal materyallerin kullanımıyla göze çarpıyorsa, benzer kullanımı rustik tarzda da görebilirsiniz. Peki, dekorasyonda rustik ne demek ve nasıl uygulanır?

Rustik Dekorasyon 101

taş duvarlı ve şömineli kabin rustik yatak odası

Rustik dekorasyonun en karakteristik özelliği, her zaman doğallığı öne çıkarmasıdır. Taş ve odun gibi doğal, organik malzemeler kullanılır. Rustik ev dekorasyonunun temel niteliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Gerçek Ağaç/Ahşap Mobilya:

Rustik, taşranın natürelliğini baz aldığı için dekorasyonda ağaç görünümlü mobilyalar yerine, gerçek ağaçtan mobilyalar tercih edilir. Bunun yanı sıra pürüzsüz yüzeyli ve cilalı ahşaplar yerine, çizik, girintili çıkıntılı ahşapların saf hali ön plandadır.

Rustik dekorasyonda kusursuzluk aranmaz. Aksine kusurların yapmacık olmayan duruşu, samimi bir ortam yaratır.

kettledan sıcak su dolduran el ve ağaç sehpa

Doku:

Filmlerdeki, odun ve taştan yapılma kırsal evleri hatırlayın. Bu tarz evlerde hayvan postları ve şömine gibi detaylar mutlaka bulunur. Rustik tarz, doğal materyallere kucak açtığı için taştan şöminelerin pütürlü dokusu, hayvan postlarının dokusu, ağaç masaların yüzeyi gibi pürüzsüzlükten uzak, farklı dokuları bir arada barındırır.

El Yapımı:

Rustik dekorasyonda kullanılan parçalar genellikle eşi bulunmayan parçalardır. Dolayısıyla evinizi el yapımı aksesuarlar ile dekore edebilirsiniz. Buna karşın, herhangi bir el yapımı aksesuar hoş duracak diye bir şey elbette yoktur. Rustik mobilyalarla uyumlu, karakteristik ve tarz sahibi el yapımı aksesuarlar tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra el dokuması kilimler de kullanabilirsiniz.

Ağır Mobilyalar:

Rustik dizayn, modern stillerin aksine ağır ve güçlü duruşa sahip eşyalar ile bilinir. Kalın bacaklı masalar, deri, koyu renk koltuklar ön plandadır.

Basit:

Rustikte ana odak noktası, tasarımdan çok, kullanılan materyaldir. Örneğin, bu dekorasyonda tercih edilen, ağaçtan yapılma mobilyalar oldukça basit oldukları için materyali dikkat çeker.

üst üste dizilmiş kütükler

Doğadan gelen sadelik ön planda

Rustik tarz, yalın ve doğalı kucaklar. Örneğin, parlak ve işlenmiş bir masa yerine, işlenmemiş, doğal ağaçtan bir masa tercih edilir.

Bu dekorasyon stilinde bej, kahverengi ve gri gibi nötr tonlar hakimdir. Doğallık ilk koşul olduğu için rustik dekorasyonun temelinde metal, plastik, sentetik kumaşlar gibi doğal olmayan ve modern olan malzemeler bulunmaz.

Ancak günümüzde modern rustik dekorasyon akımının popülerlik kazanmasıyla rustik ve modern arasındaki katı sınır ortadan kalkmıştır.

Dolayısıyla rustik dekorun dingin ve samimi dokusunu kırsallıktan koparıp şehre, evinize getirmek muhteşem bir fikir olabilir.

Sizin için hazırladığımız rustik dekorasyon fikirleri ile eviniz bambaşka bir havaya bürünecek! İşte, evinizde uygulayabileceğiniz, modern rustik dekorasyonun en gözde trendleri:

Modern Rustik Dekorasyon Fikirleri

arkasında beyaz taş duvar olan bej berjer

1. Beyaz Taş Duvarlar

Rustik ev örneklerine bakıldığında taş duvarları, tekrarlayan bir motif olarak görebilmek mümkün. Taşın doğallığını çağdaş dekorasyon stili ile kombinlerseniz ortaya modern rustik dekorasyon çıkarabilirsiniz.

Örneğin, rustik salon dekorasyonu için bir duvarı, beyaz taş motifli kaplama ile kaplayabilirsiniz veya yaptırma imkanınız varsa gerçek taştan da yaptırabilirsiniz.

Beyaz duvarlarla hafif kontrast yaratmak için Doğtaş Parma bej koltuk takımını tercih edebilirsiniz.

2. Mutfakta Ahşap Tezgah

iskandinav tarzı rustik mutfakta ağaç tezgah

Rustik ne demek sorusunun yanıtının doğal materyallerle yakından ilşkili olduğundan bahsetmiştik.

Bu doğallığı mutfaklarınıza da yansıtarak en az modern rustik salon dekorasyonu kadar şık bir mutfak dekorasyonu elde etmek mümkün.

Örneğin, görseldeki gibi ahşap tezgah, beyaz mutfak dolapları ve taş görünümlü beyaz duvarlar birlikte kullanıldığında modern rustik ile minimalizm harmanlanabilir.

3. Rustik Tv Ünitesi

kahverengi ahşap tv ünitesi

Rustik salon dekorasyonlarında kullanılabilecek yıldız parçalardan biri de ahşap tv ünitesidir.

Modern rustik tarzda çağdaş çizgileri, kırsal rustik esintileri ile birlikte öne çıkarmak için görseldeki Doğtaş Noble ahşap tv ünitesi gibi ağaç dokusunu, kaliteli işçilik ve farklı tasarımla buluşturan bir tv ünitesi tercih edebilirsiniz.

4. Dekor Olarak Odun Kullanımı

odun detaylı modern salon dekorasyonu

Kütük ve odun parçaları rustik salon dekorasyonlarında veya rustik yatak odası dekorasyonlarında sık karşılaşılan doğal dekoratif objelerdendir.

Kırsal rustik tarzın kökeninde, bu odunlar kullanılmak için olsa da modern rustik ev dekorasyonu bunlara genellikle yalnızca dekoratif amaç yükler.

Kütük parçalarını, siyah metal bir çerçeve içerisine, üst üste dizerek bu görüntüyü elde edebilirsiniz. Bunun haricinde küçük, yuvarlak kütük parçalarını bardak veya mum altlığı olrak da kullanabilmek mümkün.

Özellikle kış aylarında içinizi ısıtacak bu dekoru siz de deneyebilirsiniz.

5. Ağaç Karyola ile Natürel Yatak Odaları

ahşap karyola bulunan aydınlık yatak odası

Evin her köşesinde rustik ambiyans yaratmak isteyenler, yatak odalarında ağaç karyola ve hatta ahşap yatak odası takımı tercih ederek, diledikleri iç tasarıma kavuşabilirler.

Koyu renk ahşaplardansa açık renk ahşap mobilyaları tercih etmek doğallık ve ferah bir yatak odası dekorasyonu için daha iyi bir seçim olacaktır.

Örneğin, Doğtaş Ravenna ahşap yatak odası takımı, meşe ağacının sade dokusunu, stil sahibi bir tasarımla buluşturarak, yatak odalarında modern rustik dekorasyon için eşsiz bir görüntü sağlıyor.

6. Rustik Aksesuarları Unutmayın

ikili gri taş görünümlü dekoratif şekerlik

Aksesuarların her türlü dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası olduğunu unutmamak gerek. Rustik nedir konusundan bahsederken de değindiğimiz üzere, bu dekorasyon stilinde doku oldukça büyük önem taşıyor.

Yapay postlar, tüylü yastıklar, koltukların üzerinde kullanılabileceği gibi, ahşap mumluklara ve seramik vazolara da sehpa üzerinde yer verilebilir.

Doğtaş’ın, Diamond taş görünümlü dekoratif şekerliğini de sehpa veya tv ünitesi dekoru olarak kullanabilirsiniz.

Daha fazla sehpa üstü aksesuar önerisi için Sehpa Üstü Aksesuar Fikirleri Evinize Tarz Katacak! Başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

7. Şömine ile Rustik Tarz

ağaç tavanlı şömineli rustik salon

Salonunuzda hali hazırda bir şömineniz varsa bu sizin için büyük bir avantaj diyebiliriz. Taşra, dağ evlerinin orijinal rustik tarzını evinizde modern dizayn ile harmanlamak için şömine çerçeveleri, taş çerçeveli hale getirilebilir.

Şömineyi kullanmadığınız aylarda yalnızca odun parçalarını içerisine yerleştirin, dekoratif led ışıkları bu kütük parçalarının üzerinde kullanarak yanıyormuş izlenimi uyandırabilirsiniz.

Elektrikli şömineleri de rustik stile uydurmak mümkün. Daha çok modern dekorasyona hitap eden elektrikli şöminelere çerçeve olarak ahşap panel veya yapıştırılabilir taş görünümlü duvar panel ekleyebilirsiniz. Eğer şömineniz yoksa, yapay şömineler de kullanılabilir.

8. Rustik Yemek Masaları

ağaç mobilyalı yemek odası takımı

Ağaç dokusunu görebildiğiniz ahşap yemek masaları da rustik dekorasyonun önde gelen parçalarındandır. Ahşap yemek masası üzerine aksesuar olarak doğal hasır sepetler ve bitkiler kullanabilirsiniz.

- Sizin için rustik ne demek, rustik nedir sorularını yanıtladık ve ilham verici modern rustik dekorasyon örneklerini sıraladık. Umuyoruz ki bu örnekler sizin için faydalı olmuştur. Daha fazla dekorasyon önerisi ve faydalı bilgi için Doğtaş blog sayfasını takip etmeyi unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 29 Ocak 2021 Cuma