Sehpa Üstü Aksesuar Fikirleri Evinize Tarz Katacak!

Şık ve modern bir şekilde dekore edilmiş oturma alanı ve orta sehpa üzerindeki aksesuarlar

Orta sehpa, zigon sehpa, yan sehpa… Ev hayatını kolaylaştıran bu gibi sehpa modelleri, fonksiyonel dekorasyon dendiğinde belki de akla ilk gelen objelerden. Çünkü sehpalar, temel işlevlerinin yanı sıra bulunduğu ortamdaki atmosferi tamamlamaya da yardımcı olmakta. Üstelik bunu yalnızca sehpaların karakteristik tasarımları ile değil, sehpa üstü aksesuar ögeleri ile de destekleyebilmek mümkün.

Bu doğrultuda, oturma odaları ve salonların vazgeçilmez parçalarından sehpaların üzerinde zevkinize ve evinizdeki dekorasyon tarzına uygun dekoratif aksesuarları sergileyerek evinizi istediğiniz gibi dikkat çekici ve son derece estetik bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Biz de bu konuda size fikir vermek için oturma odası ve salon mobilyaları söz konusu olduğunda ilk akla gelen isimlerden tarz ve uyumun adresi Doğtaş’ın ev dekorasyonunu tamamlayıcı aksesuar ürünlerinden ilham alarak sehpa üstü aksesuar önerilerimizi sıralamak istedik.

Evinizi Tamamlayacak Sehpa Üstü Aksesuar Önerileri

Sehpa üstü aksesuar örneği olarak üst üste dizilmiş dergiler ile küre şeklinde bir aksesuar

Mobilya tarihinin en köklü ve en işlevsel parçalarından sehpalar, günümüzde kullanım alanına göre farklı modellerde kullanıma sunuluyor. Bildiğiniz üzere oturma alanının ortasında konumlandırılan orta sehpa, iç içe geçirilerek alan kazanmayı mümkün kılan zigon sehpa ve oturma gruplarının yanında konumlandırılan yan sehpalar, üzerinde birtakım eşyaları taşıma görevi üstleniyorlar.

Boyutları çeşitli olan sehpa modelleri, işlevinin yanı sıra aslında ev dekorasyonunun ana karakterlerinden biri olarak da değerlendirilebilir. Kendi tasarım detayları ile başlı başına dekoratif bir obje olan sehpalar, çok iyi planlanarak üzerine yerleştirilecek aksesuarlarla ortamda istenilen havayı yakalamaya yardımcı oluyor.

Peki yaşam alanlarında dilediğiniz atmosferi yaratmayı sağlayacak sehpa üstü aksesuar fikirleri neler olabilir? İşte Doğtaş’tan evinize derinlik katacak sehpa üstü aksesuar önerileri...

1. Renkli Taşların Enerjisine Güvenin

Sehpa üstünde bir kase içerisine konmuş doğal taşlar

Uzun yıllardır ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen rengarenk doğal taşlar, sehpa üstünü dekore etmek için de ideal bir fikir olarak karşımıza çıkıyor. Kimi zaman şeffaf bir vazo içerisinde, kimi zaman da dekoratif bir tepsi üzerinde dağınık halde sergilenen renkli taşlar ile siz de sehpanızı dekore edebilir ve yaşam alanınızda istediğiniz havayı oluşturabilirsiniz.

Üstelik bunun için negatif enerjiyi aldığına inanılan birtakım doğal taşlar kullanarak evdeki stres seviyesini kontrol altına almayı düşünebilir ve böylece evinizde zarif bir şıklık yakalayabilirsiniz.

2. Hatıralarınızı Sergileyin

Beyaz çerçeve içerisinde eski bir fotoğrafı tutan erkek elleri

Manevi değeri olan ve hayatınızın belli dönemlerini anmanızı sağlayan eşyaları da ev dekorasyonu için kullanabilirsiniz.

Örneğin fotoğraf albümlerini sehpa üstüne yerleştirebilir, koleksiyonunuz için bir araya getirdiğiniz objeleri sehpa üzerinde sergileyebilir veya aileniz ve sevdiklerinizle birlikte olduğunuz fotoğraf karelerini dekoratif resimlikler içinde sehpa üstünde konumlandırabilirsiniz.

Bu sayede yaşam alanınıza geçmişin esintilerini taşıyabilir ve her anınızı daha değerli kılabilirsiniz.

3. Çiçeklerle Odaya Hareket Katın

Sehpa üstü dekorasyonunda kullanılan yapay çiçek

Mis kokulu ev bitkileri de en çok tercih edilen sehpa üstü aksesuar fikirlerinden. Gerekli bakımlar aksatılmadığında her zaman göz alıcı bir zerafete sahip olan canlı çiçeklerin yerine daha risksiz bir seçenek olarak yapay çiçekleri de değerlendirebileceğinizi belirtmeden geçmeyelim.

Yapay çiçeğinizi içerisine koyacağınız dekoratif bir vazo ile sehpanızın görünümünü güçlendirmenin yanı sıra mekanın havasına hareket katabilmeniz de mümkün.

4. Dekoratif Tepsilerle Fonksiyonel Şıklığa Yer Verin

Orta sehpa üzerine konmuş ahşap tepsi ve üzerine yerleştirilmiş dekoratif objeler

Özellikle mutfak işlerinde sıklıkla kullanılan tepsilerin ev dekorasyonunda da önemli bir yeri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Şık ve zarif detaylara sahip bir tepsi, sehpa üstü aksesuar ögesi olarak değerlendirilebilir.

Üstelik bu şekilde sehpa üzerinde dağınık halde bulunan birkaç farklı dekorasyon ögesini ya da kumanda, anahtar gibi el altında bulunması gereken eşyaları tepsi içinde bir araya toplayabilir ve karmaşanın önüne de geçebilirsiniz.

5. Kitap ve Dergilerinizi Ortaya Çıkarın

Üst üste sıralanmış dergiler

Kitaplığınızda muhafaza ettiğiniz kitaplarınızı ve dergilerinizi sehpa üzerinde sergilemeye ne dersiniz? Böylece en sevdiğiniz sayfaların sürekli elinizin altında olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer yandan evinizi ziyaret eden sevdiklerinizin de kitap ve dergilerinize göz atmasına, belki de kaliteli bir sohbet başlatmasına imkan tanıyabilirsiniz.

6. Şamdanlarla Şık Bir Atmosfer Yakalayın

Yemek masası üzerine konmuş dekoratif şamdanlar

Ev dekorasyonunun en estetik parçalarından mumları yarattığı atmosferi güçlendirmek için özel detaylara sahip şamdanlar ve mumluklar kullanabilirsiniz. Bu anlamda, Doğtaş ev dekorasyon aksesuarları arasından romantik, nostaljik veya istediğiniz tarza uygun seçeneklere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Muazzam şıklığı ve sıra dışı görüntüsüyle göz zevkine hitap eden Venera Çember Mumluk Seti bu konuda işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracak aksesuarlara örnek olarak verilebilir.

7. Trend Parçalarla Dekorasyonda Uyumu Kucaklayın

Sehpa üstü aksesuar fikirlerinden yaprak formlu aksesuarlar

Etkileyici bir sehpa dekorasyonuna sahip olmayı kolaylaştıran trend parçalardan da destek alabilirsiniz. En çok tercih edilen sehpa üstü aksesuar fikirlerinden biri olan bu parçalar; kimi zaman hayvan figürleri ve hatta kimi zaman da soyut tasarımlar olarak karşımıza çıkıyorlar.

Kendi başına son derece estetik bir görüntü yaratan bu tür parçaları seçerken evin genel dekorasyon tarzı ile uyumlu olup olmayacağına dikkat etmekte fayda var. Örneğin spor detaylarla süslü bir mekana Diamond Aslan Figürü Saksı ile doğal bir hareket katabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra dresuar dekorasyonu hakkında da fikir sahibi olmak için Dresuar Nedir, Ne İçin Kullanılır? başlıklı içeriğimize göz atmanızı öneririz.

Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2020 Çarşamba