Ev Dekorasyonunda Parizyen Stili Ne Demek?

Ev Dekorasyonunda Parizyen Stili Ne Demek?

Parizyen ne demek?” sorusu, moda ile alakalı konuların yanı sıra son dönemde ev dekorasyonu hakkında yapılan araştırmalarda da en çok merak edilen sorular arasında yer almakta. Evinizin mutfak, salon, banyo gibi tüm odalarında uygulayabileceğiniz parizyen stili sayesinde her köşesi zarafet dolu, mükemmel bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Peki parizyen ne demek? Parizyen stili, ev dekorasyonuna yansıtabileceğiniz ilham önerileri neler? Eğer bu soruların yanıtını merak ediyorsanız evinizdeki tarz ve uyumun adresi Doğtaş markası olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizi incelemeye devam ederek zihninizi meşgul eden soru işaretlerine bir yanıt bulabilirsiniz.

O halde sözü daha fazla uzatmadan ilk olarak, parizyen ne demek sorusuna ayrıntılarıyla ışık tutalım.

Parizyen Ne Demek?

klasik çizgiler ile tasarlanan parizyen stile uygun ahşap dresuar

Zarafetin en şık temsilcilerinden biri olan parizyen stil, günümüzde yalnızca moda ile ilgili konularda değil ev dekorasyonunda da epey popüler.

Parizyen ne demek sorusunu ise eski dönemlere ait, vintage veya zamansız olarak nitelendirilebilecek tasarımların ön planda olduğu, romantik bir yaklaşımın benimsendiği ev dekorasyon stillerinden biri olarak açıklamak mümkün.

Fransızca aslı “Parisienne” olan “parizyen” kelimesi Türkçe’de “Parisli” anlamını taşımaktadır. Bu ifadeden de anlaşılabileceği gibi ilk olarak Fransa’nın başkenti Paris’te ortaya çıkmış olan parizyen tarz, bir diğer ifadeyle de parisian stil, aslında her detayında bu şehrin ruhunu yansıtmaktadır.

Klasik eşyalar, içeriye bolca ışığın girmesini sağlayan geniş ve yüksek pencereler, ferforje balkonlar ve göze çarpan daha pek çok zarif ayrıntı…Her biri Paris’in tarihi binaları ile doğrudan ilişkili olan bu örnekler, parizyen ev dekorasyonunun da en önemli detayları arasında yer almaktadır.

Romantik unsurlar taşıyan Paris stilinin ya da parizyen stilin dünyaya Avrupa’nın en önemli sanat merkezlerinden biri olan Paris’ten yayıldığı düşünüldüğünde, bu tarzın temelini oluşturan bir diğer ana unsurun ise elbette ki klasik sanatlar olduğu çıkarımı yapılabilir.

Hem moda ile ilgili konularda hem de ev dekorasyonunda adından sıkça söz ettiren terimlerden biri olan parizyen stil, evlere çok şık ve zarif bir hava katmaktadır.

Sizler için parizyen ne demek sorusunu yanıtladık. Peki evlerinizin dekorasyonunda bu stili ön plana çıkarmak için hangi fikirlerden ilham alabilirsiniz? Gelin şimdi de ev dekorasyonu oluştururken sizlere ilham olabilecek özgün ve şık parizyen stili önerilerine göz atalım…

Parizyen stil kadar popüler olan bir diğer dekorasyon trendi de İskandinav tarzı dekorasyon. Evlerinizi nasıl İskandinav tarzına uygun olarak dekore edebileceğiniz hakkında fikir önerileri için İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Parizyen Stili Evlerinize Taşıyacak Öneriler

parizyen ne demek sorusuna şık bir yanıt olacak koltuklar

Modanın en çok ses getiren tarzlarından biri olan parizyen stilin, klasik ve şık detaylar ile evlerinizi de zarafetle buluşturduğunu daha önce de belirtmiştik. İlk bakışta biraz maliyetli görünse de uygulaması kolay ve en uygun önerileri değerlendirdiğiniz sürece parizyen stili hem zarif hem de davetkar bir eve sahip olmanıza olanak tanıyacaktır.

İşte evlerinizde bir Paris havası yaratmak için ihtiyacınız olan fikirler!

1. Parizyen Stilin Anahtarı: Klasik Mobilyalar

parizyen çizgiler taşıyan doğtaş koltuk

Parizyen stilin kimliğini oluşturan belki de en önemli detay klasik, vintage tasarıma sahip oymalı mobilyalar. Antika eşyaların öne çıktığı parizyen stilde, varaklı veya oymalı; kadife kaplı koltuklar, yine bunlarla takım oluşturacak yuvarlak hatlı ahşap sehpalar veya dresuar ve komodinler olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Üstelik klasik sanatı evlere taşıyan parizyen stili dilerseniz hem klasik hem de modern mobilyaları bir arada kullanarak da oluşturabilirsiniz. Nasıl mı?

Eğer evinizde halihazırda bulunan mobilyalar daha modern bir çizgiye sahipse, koltuklarınızın kumaşlarını kaplattırarak parizyen stili ortaya çıkarabilirsiniz. Öte yandan koltuklarınızı ve diğer mobilyalarınızı değiştirmek yerine dekorasyonunuzu klasik parçalar ile de tamamlamanız mümkün.

Eviniz için parizyen stile uygun, yeni mobilyalar almak istiyorsanız klasik çizgileri ile büyüleyen Laura koltuk takımı ile ev dekorasyonuna hem romantik hem şık bir dokunuş yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra ahşabın tamamlayıcı etkisinden yararlanarak elde ettiğiniz benzersiz görünümü destekleyebilirsiniz. Bu konu ile ilgili ihtiyacınız olan ilhamı Ahşap Dekorasyon Fikirleri İle Evlerde Doğa Esintisi başlıklı yazımızda bulacağınızdan eminiz.

2. Işıltı ve Yaldızdan Yararlanın

kağağında altın sarısı renkte ışıltılı detaylar ve şekiller olan mumlar, çerçeve, kitaplar ve yatak başucu

Eğer evinizi parizyen stile uygun olarak dekore etmeye karar verdiyseniz belki de işin en önemli kısmını seçtiğiniz renkler oluşturuyor. Parizyen stilin ön plana çıkarıldığı alanların büyük bir bölümüne ışıltılarla desteklenen açık renklerin hakim olduğunu görürsünüz.

Pudra ve pembe tonları, ışıltılı rose gold renkler ve krem; bej renkleri bir arada kullanılarak mükemmel bir uyum oluşturur. Aslında oldukça açık tonlara sahip olan bu renkler, ışıltılarla ve yaldız detayları ile desteklendiğinde ortaya çıkan görünüm oldukça çarpıcıdır.

Işıltı ve yaldızları ev dekorasyonuna yansıtmanın en iyi yolu ise aksesuar kullanımı. Örneğin evinize ışıltı katabilmek adına Doğtaş’ın en sevilen aksesuar çeşitleri arasındaki zamansız parçalardan biri sayılabilecek Doğtaş Larina Home Eskitme Kenarlı Çerçeve salonunuz için ideal seçim olacaktır.

3. Şık Aynalar Tercih Edin

aynalı dresuar ve önünde duran koltuk

Parizyen ev dekorasyonu, her bir ayrıntısında benzersiz bir stil barındırır. Bu doğrultuda parizyen evlerde görmeye alışık olduğumuz bir diğer öge ise klasik ve şık aynalar.

Eğer siz de evlerinizde gözalıcı şıklığı ile parizyen stili uygulamak istiyorsanız dekorasyonunuzda bu stilin en temel aksesuarlarından biri olan aynaları kullanmayı ihmal etmemeniz gerektiğini belirtelim.

Eğer seçeceğiniz aynanın tarzı konusunda kararsız kalıyorsanız Doğtaş’ın tamamlayıcı ürün kategorisinde yer alan en şık ayna çeşitlerine göz atarak en doğru seçimi yapacağınızdan eminiz.

Ayna yapımı ve tarihte kullanılmış ilham veren ayna modelleri için Ayna Yapımı Hakkında Merak Edilenler Ve Ayna Önerileri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Antika Eşyalarınızı Çıkarın

bir konsolun üzerinde duran antika saat ve diğer aksesuarlar

Parizyen dekorasyonda yaratılmak istenen klasik görünümü tamamlayacak unsurlardan bir diğeri de antika eşyalar. Antika eşyalar, evlerinize romantik bir hava yaratmasının yanı sıra sıcaklık katacaktır.

Bu nedenle geçmiş yıllarda kullandığınız ve modası geçtiği için atmaya kıyamayıp sakladığınız veya aile yadigarlarından biri olan tablo, çerçeve, vazo gibi parçaları ev dekorasyonunuza dahil ederek parizyen stili evinizde en şık haliyle yansıtabilirsiniz.

5. Parke Zeminlerin Gücünden Yararlanın

minimal tasarıma uygun olarak düzenlenmiş bir yatak odası

Parke zeminler de parizyen stilin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Eğer eviniz parkeliyse büyük ve kalın halıların yerine daha küçük ve ince halılar tercih edebilir, böylece zemini ortaya çıkarabilirsiniz.

Eğer parkeli bir evde yaşamıyorsanız zemin döşemesini yeni baştan yaptırmak hem maliyeti yüksek olacağından bütçenizi sarsabilir hem de çok vaktinizi alabilir.

Bunun yerine son dönemde oldukça popüler DIY projelerinden biri olan parke döşeme fikirlerini değerlendirerek parkelerinizi kendiniz yapabilirsiniz.

6. Parizyen Dekorasyonda Romantik Çiçeklere Yer Vermeyi Unutmayın

parizyen ev dekorasyonunun olmazsa olmazı çiçekler

Hem yapma hem de doğal çiçekler, yalnızca parizyen stilinde değil; diğer dekorasyon tarzlarında da içinde bulundukları atmosfere benzersiz bir hava katarlar. Bu doğrultuda evinizde her daim en sevdiğiniz çiçeklere yer vererek romantik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Sizler için parizyen ne demek sorusunu tüm ayrıntıları ile yanıtlayarak evlerinizde Paris’in bu eşsiz stiline yer vermeniz konusunda ilham kaynağı olabileceğini düşündüğümüz dekorasyon önerilerine yer verdik.

Umuyoruz ki söz ettiğimiz fikirler parizyen stili evlerinize yansıtma noktasında sizlere olumlu yönde katkı sağlamıştır. Pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz daha fazla dekorasyon önerisine ulaşmak için Doğtaş Blog’u takipte kalın!

Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2021 Perşembe