Abajur Nedir? 4 Öneri İle Evinize Uygun Abajur Seçimi

Abajur Nedir? 4 Öneri İle Evinize Uygun Abajur Seçimi

En çok tercih edilen aydınlatma ürünleri arasında yer alan abajurlar aynı zamanda ev dekorasyonun en şık tamamlayıcıları arasında ön plana çıkmaktadırlar. Peki ama tüm ayrıntıları ile abajur nedir? Abajur çeşitleri nelerdir? Eviniz için abajur seçimi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar hangileridir?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak dekorasyona dair pek çok önemli ayrıntıya ışık tuttuğumuz blog sayfamızda bugün, tüm bu sorularınızın yanıtına yer veriyoruz. Yazımızı sonuna dek okuyarak evlere şıklık katmasının yanı sıra kullanım alanı nedeniyle mekanlarda en çok gördüğümüz aydınlatma ürünleri arasında yer alan abarjurlara dair bilmediğiniz pek çok şeyi öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz siz değerli okuyucularımızı daha fazla meraklandırmayalım ve ilk olarak abajur nedir sorusuna yanıt bulalım…

Abajur Nedir?

gece karanlığında etrafa ışık saçan abajur

Kimi zaman yatağın başucunda kimi zaman da salon ve oturma odalarında bulunan konsolların üzerinde görmüş olduğumuz abajurlar, dekoratif şıklığın en önemli tamamlayıcıları arasında yer almaktadırlar.

Dekoratif bir aksesuar olmasının yanı sıra mekanların aydınlatılmasında da söz sahibi olması nedeniyle abajur nedir sorusunu, kaynağından çıkan ışığın belli bir alana yansımasına yardımcı olan aydınlatma ürünü olarak yanıtlamak mümkündür.

Abajur kelimesinin kökenine bakıldığında bu kelimenin Fransızca “abat-jour” kelimesinden geldiği görülmektedir. Kısmak ve ışık kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan abat-jour, Türkçe “lamba siperi” olarak ifade edilmektedir.

Etrafını saran bölüm nedeniyle üzeri siperlikli lamba olarak da anılan abajurlar, ışığı sert ve direkt olarak değil yumuşak bir biçimde yaymakta, ortamdaki ışığın daha loş olmasına yardımcı olmaktadırlar.

Tasarımına bağlı olarak mekanlara vintage veya modern bir görünüm kazandıran abajurların kullanımı tarihte çok eski bir döneme dayanmaktadır. Avrupa ülkelerinde 17. yüzyıldan bu yana kullanılan abajurlar, günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde farklı kişisel zevklere sahip insanların tercih ettiği bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

yatağın başucunda duran seramik abajur

Geçmiş yüzyıllarda teknolojinin bu denli gelişmemiş olması nedeniyle lambanın etrafının yalnızca kalın bir kağıt veya kumaş, hasır gibi malzemelerle sarılması ile üretilen abajurlar; 19. yüzyıla gelindiğinde farklı biçimlerde de tasarlanır hale gelmiştir.

19. yüzyılın ilk yıllarında tavana asılan bakır abajurlar revaçtayken 1930’lu yıllarda koni abajurlar bakır abajurların yerini almıştır. 19. yüzyılın ortalarında ise silindir şeklindeki abajurların üretimine başlanmış, böylelikle abajur evlerde yalnızca bir aydınlatma ürünü olarak değil bir tür dekorasyon unsuru olarak yerini almıştır.

Günümüzde komodin, şifonyer ve konsolların üzerinde kullanılmasının yanı sıra abajurlar, duvarda asılı olarak kullanılacak biçimde ya da ayaklı olarak yerde konumlandırılabilecek biçimde de üretilebilmektedir.

Abajur nedir sorusunu yanıtlayarak abajurların tarihine ve özelliklerine de kısaca değinmiş olduk. Peki evinizdeki mekanlar için doğru abajur seçimi nasıl yapılmalıdır? Abajur seçimi yapmadan önce hangi konulara dikkat edilmesi gerekir?

Gelin bu soruların yanıtını da hep birlikte inceleyelim…

Evinize En Uyun Abajur Modelleri Nasıl Seçilir?

Yatak odası dekorasyonusalon dekorasyonu ya da evin diğer odalarının dekorasyonunda en önemli unsurun evin temel öğelerini oluşturan mobilyalar olduğu düşünülse de aslında aksesuar ve aydınlatma ürünleri de bir mekanın atmosferini değiştirme konusunda söz sahibidir.

Peki eviniz için en uygun abajur modellerini seçmek için nelere dikkat etmeniz gerekir? İşte yanıtı!

1. Abajurlar Odanızın Renkleri İle Bütünlük Oluşturmalı

modern döşenmiş bir yatağın başucundaki abajur

Eviniz için diğer eşyaların seçiminde olduğu gibi abajur seçerken de evin genel ambiyansı ile uyum oluşturup oluşturmayacağından emin olmanız gerekir. Bu anlamda evdeki renklere odaklanmalı, birbirinden bağımsız renkte abajur modellerini tercih etmemelisiniz.

Eğer modern ev dekorasyonuna sahipseniz silindir formdaki ve renkli abajurlar odanız için ideal olabilir. Öte yandan eğer abajurların odanızın dekorasyonunda göze çarpan bir unsur olarak değerlendirilmesini tercih ediyorsanız bu doğrultuda koyu renklere sahip abajur modellerine yönelebilirsiniz.

Evinizi dekore ederken renkleri nasıl kombinyeleceğiniz konusunda fikre ihtiyacınız var ise Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızdan ilham alabilirsiniz!

2. Abajur Doğru Yere Konumlandırılmalı

yatağın başucunda duran abajur

Abajur seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer madde de evinizin hangi köşesinde yer alacağıdır. Eğer alanınız çok geniş değil ise büyük ve yer kaplayan modeller yerine, odanıza dekoratif zenginlik katmasının yanı sıra işlevsel olacak alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Örnek verecek olursak eğer küçük bir yatak odanız var ise ve başucunuzda yer alan komodin veya odanızın şifonyeri çok büyük değilse devasa boyutlardaki bir abajur, göz yoran bir görüntüye neden olabilir. Bunun yerine daha küçük abajur modellerinin ortaya çıkardığı ambiyansın daha çok içinize sineceğine eminiz.

Öte yandan geniş salonlar ve yatak odaları için ayaklı abajur modelleri de iyi bir alternatif olabilir.

Şifonyer düzenleme ipuçları için Şifonyer Nedir ve Ne İşe Yarar? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

3. Tasarımsal Bütünlük Oluşturan Modeller Tercih Edilmeli

loş bir ışık yayan abajur

Kişisel zevk ve beklentiler pek çok konuda birbirinden ayrılsa da tasarım öğelerinin birbirini tamamlayıcı unsurlardan oluşuyor olması çok önemli bir ayrıntıdır. Bu anlamda abajur seçiminde de tıpkı diğer aksesuarların seçiminde olduğu gibi yalnızca ayrıntılara odaklanmamalı, ürünü bir bütün olarak değerlendirmelisiniz.

Eğer eviniz için gerçek anlamda şık bir abajur arıyorsanız hem tabanının hem de gölgelik kısmının birbirini tamamlaması gerektiğini unutmamanızı tavsiye ederiz. Daha minimal tasarıma sahip tabanlar, renkli, parlak veya desenli gölgeliklerle bir bütün oluşturacaktır.

4. İşlevsellik Unutulmamalı

kitabın yanında komodinin üzerinde duran başucu abajuru

Yazımızda daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi abajurlar yalnızca bir aydınlatma ürünü olarak değil dekorasyon ürünü olarak da tercih edilmektedir. Bununla birlikte işlevsel özellikleri nedeniyle abajurlar ev dekorasyonunda ideal aydınlatma ürünleri arasında yer almaktadır.

Her ne kadar evinizdeki abajurlara dekoratif bir ürün olarak bakıyor olsanız bile bu ürünlerin fonksiyonel özelliklere sahip olduğunu unutmamanızı ve yaydığı ışıktan maksimum verim elde etmenizi tavsiye ederiz.

Abajurların yaydığı ışığın daha baskın olmasını istiyorsanız ev dekorasyonunda açık tonları tercih edebilirsiniz.

Abajur Kullanımına Dair Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

şifonyerin üzerinde duran abajur ve çeşitli aksesuarlar

Abajur nedir sorusunu mercek altına almış olduğumuz içeriğimizde abajur seçimi yaparken size yardımcı olacağını düşündüğümüz önerileri sıraladık. Peki her bir ayrıntısını incelikle tasarladığınız ev dekorasyonunuza uygun abajur modelini seçtikten sonra kullanımına dair nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi misiniz?

Birkaç küçük ipucu, hem abajur tercihinizde hem de kullanımınız sırasında size yardımcı olabilir…

  • Abajurlar kırılması zor ürünler olduğu için eğer tasarımı da buna uygunsa uzun bir süre boyunca kullanabileceğiniz ev eşyaları arasında yer almaktadırlar. Bu anlamda satın alacağınız abajurun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız satın almadan önce kaliteli olduğundan emin olmanın yanı sıra bakımına dikkat etmelisiniz.

Temizliğini doğru ürünlerle yaparak eskimeden, uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

  • Abajur modellerinin çalışma mantığı ışığı etrafını saran kaplamasından yayıyor olmasıdır. Bu anlamda eğer ışığı üst bölümünden yayan bir model istiyorsanız abajurlar yerine ayaklı lambaderleri tercih etmeniz daha sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Yeri gelmişken birbirinden şık ve trend lambader modelleri için de Doğtaş’ı tercih edebileceğinizin altını çizelim.

Evleri şıklıkla buluşturan Doğtaş ailesi olarak bu yazımızda abajur nedir sorusunu yanıtlayarak abajur seçiminde ve kullanımında size yardımcı olacağını düşündüğümüz ipuçlarını sıraladık.

Son olarak hem abajur, hem lambader hemde sarkıt ve diğer aydınlatma ürünleri için Doğtaş’ın aydınlatma ürünleri kategorisine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sizler için dekorasyona dair hazırladığımız diğer blog yazılarımız için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2021 Salı