Şifonyer Nedir ve Ne İşe Yarar?

şifonyer nedir

Yetişkin yatak odalarının vazgeçilmez parçalarından şifonyerler, maksimum fayda sağlayan mobilyalardan. İşlevsel özelliklerinden dolayı genç odalarında da tercih edilen şifonyerler hakkında genel olarak herkesin bir fikri olsa da tam anlamıyla şifonyer nedir, doğasına uygun ve en kullanışlı şekilde nasıl düzenlenir gibi soruların yanıtını vermek aslında pek de kolay değil.

Mobilya uzmanı Doğtaş olarak şifonyerlere dair bilmenizde fayda olan tüm noktaları bugünkü içeriğimizde sizlerle paylaşmak istedik. Böylece siz de mobilya alışverişiniz sırasında şifonyer özelliklerini daha iyi tartma ve çok daha verimli tercihler yapma şansı bulabileceksiniz.

Peki hem işlevsel anlamda ön plana çıkan hem de dekoratif yönü ile kalpleri fetheden şifonyer nedir?

Şifonyer Nedir?

Kırmızı detayları olan beyaz şifoniyer modeli

Çoğu zaman komodin ile birbirine karıştırılsa da aslında komodin ve şifonyerleri ayırt etmek hiç de zor değil. Komodinler, çoğunlukla yatağın her iki tarafında, baş ucuna yakın ve simetrik bir şekilde konumlandırılan, çekmeceli veya çekmecesiz bir mobilya olarak tanımlanabilir.

Buradan yola çıkıldığında şifonyer nedir sorusuna kesinlikle komodin değildir şeklinde yanıt verebilmek mümkün. Biraz daha detaylandırmak gerekirse şifonyer, komodinden farklı olarak dikey bir tasarıma sahip, daha uzun ve daha geniş, çok çekmeceli, kıyafet ve aksesuarları muhafaza etmek üzere geniş iç hacme sahip bir mobilya türüdür de diyebiliriz.

Tüm bu özellikleri ile yetişkin ve genç yatak odalarının en önemli mobilyalarından biri olarak görülen şifonyerler; ahşap, suntalam ve MDF gibi farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Ayrıca klasik, beyaz, siyah, mavi gibi farklı tarz ve modellerde tasarlanan şifonyerler ile yatak odası dekorasyonunu mükemmel bir şekilde tamamlayabilmek de söz konusu olabilmektedir.

Hem fonksiyonel hem de dekoratif yönden güçlü bir eleman olan şifonyerleri ayna seçimi ile kombinleyebilmek de mümkün. Böylece işlevselliğine bir özellik daha kazandırılabilen şifonyerleri düzenlemek için ise birkaç temel noktaya önem vermekte fayda var.

Şifonyer Nasıl Düzenlenir?

Şifoniyer içini düzenleyen adam

Şifonyer nedir, artık biliyorsunuz. Ancak şifonyer kullanımının hakkını verebilmek için tanımdan daha fazlasına ihtiyaç var. Bir şifonyeri en verimli şekilde kullanabilmek için nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunu da irdelemek gerekiyor.

Şifonyerlerin sanıyoruz ki en önemli özelliği, birden fazla çekmece bulundurduğu için muhafaza edilecek eşyaları kategorize etmeyi mümkün kılması. Bu da doğal olarak hem eşya ararken zaman kaybetmeyi önlemeye hem de düzenli bir şifonyer kullanımına imkan tanıyor. Bu anlamda şifonyer düzeninde dikkat etmenizde yarar olan noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şifonyer düzenlerken temel prensip, daha az yere daha fazla eşya koyabilmektedir. Dolayısıyla kıyafetleri ve çamaşırları ütüleyip katladıktan sonra düzgün bir şekilde şifonyer çekmecelerine yerleştirmenizi tavsiye ederiz.
  • Şifonyerler genellikle dikey tasarımlara sahiptir ve bel hizasına kadar yükselebilmektedir. Bu durum, üst çekmecelerde kullanım kolaylığı sunarken alt çekmecelerden eşya almayı biraz daha zor hale getirmektedir. Fakat bunu avantaja çevirmek için üst çekmecelere daha sık ihtiyaç duyduğunuz eşyaları yerleştirip alt çekmecelere daha uzun aralıklarla ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları yerleştirebilirsiniz.

Şifonyer dekorasyon

  • Şifonyerin yalnızca çekmeceleri değil, üst yüzeyi de fonksiyonel bir kullanım sağlamaktadır. Bu bölümü daha çok, cüzdan ve anahtar gibi göz önünde bulunması ve unutulmaması gereken eşyaları yerleştirerek değerlendirebilir, vaktinizden de tasarruf edebilirsiniz.
  • Aynalı şifonyer kullanımında ise şifonyerin üst yüzeyini takılar, makyaj malzemeleri, saatler, gözlükler ve diğer aksesuarları muhafaza etmek için kullanabilir, bu eşyalarınızın üzerinizde nasıl durduğunu da ayna sayesinde kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

Ev Dekorasyonunuzu Tamamlayacak Şifonyer Modelleri

Evinizin havasıyla bütünleşecek, yatak odanızdaki mobilyalarınızla mükemmel bir uyum sağlayacak Doğtaş şifonyer modelleri ile ev dekorasyonunuza istediğiniz boyutu kazandırabilirsiniz. Eğer birbirinden şık ve estetik şifonyer modelleri arasından seçim yapmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız, sizin için aşağıda sıraladığımız şifonyer önerilerimize göz atabilirsiniz.

Zarif ve Lüks: Diamond Şifonyer

Diamond yatak odası takımı

Siyah şifonyer modelleri arasında sıralayabileceğimiz Diamond Şifonyer modeli, elmas formundan esinlenerek tasarlanmıştır. Bu yönüyle ortamda lüks bir ambiyans yaratmada başarılı olan Diamond Şifonyer, üç çekmecesi ile de fonksiyonel bir kullanım sunuyor.

Estetik duruşuyla yatak odalarında zarafet rüzgarları estirecek Diamond Şifonyer, yine elmas formlu aynası ile kombinlenerek de kullanılabiliyor. Hatta elmas şıklığını yatak odasının her köşesinde hissetmek isteyenler; dolap komodin, puf, dresuar, karyola gibi tüm yatak odası mobilyalarını içeren Diamond Yatak Odası Takımı’nı da tercih edebilir.

Ergonomik ve Şık: Louisa Şifonyer

Loisa ahşap şifonyer

3 çekmeceli ve 1 dolaplı tasarımıyla fonksiyonelliğin ön planda olduğu Louisa Şifonyer modeli, estetik zevklerden de kesinlikle ödün vermiyor. Modern çizgileri ve ahşap dokusuyla yatak odalarında benzersiz bir atmosfer yaratacak Louisa Şifonyer, çağdaş görüntüsüyle beğeni toplayan Louisa Yatak Odası Takımı’nın en özel bileşenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Minimalist ve Dinamik: Palermo Pera Şifonyer

Palermo Pera yatak odası

Gerçek ceviz ağacından üretilmiş, ahşap sıcaklığı ile bezenmiş, minimalist dokusuyla öne çıkmış Palermo Pera Şifonyer, yatak odasında doğal dokunuşlara yer vermek isteyenler için ideal bir seçenek olabilir.

4 çekmecesi ile olabildiğince fazla eşyaya ev sahipliği yapmak üzere tasarlanan Palermo Pera Şifonyer’i dilerseniz Palermo Pera Yatak Odası Takımı’nın diğer bileşenleri ile birlikte kombinleyerek yatak odanızda dekoratif bir bütünlük de yakalayabilirsiniz.

Gösterişli Sadelik: Alice Şifonyer

Alica yatak odası takımı

Kalbinizden beyaz şifonyer modelleri geçiyorsa, saflığı ve şıklığı ile göz dolduran Alice Şifonyer modelinin sizin için en uygun tasarım olduğunu iddia edebiliriz. Geniş iç hacme sahip 3 çekmecesi, altın renkli çekmece kulpları ve country detaylarla süslenmiş ayakları ile öne çıkan Alice Şifonyer’i yatak odası dekorasyonunu görkemli bir işlevsellikle harmanlamak için tercih edebilirsiniz.

store.blog.createdon понедельник, 24 августа 2020 г.