Dağınıklığa Son Verecek Ev Düzenleme İpuçları

Evdeki dağınıklığa üzülen kadın

Kim dağınık bir evde, kaotik bir düzen içinde yaşamak ister ki? Sanıyoruz ki hiç kimse. Ancak kimi zaman metrekare yetersizliğinden dolayı tüm eşyalar üst üste binmiş gibi görünebilir. Kimi zaman da hayatın yoğunluğu içinde eve sık sık çekidüzen vermeyi atlayabiliyoruz. Oysa en baştan birtakım noktalara dikkat ederek ev düzenleme sürecini kolaylayabilmek mümkün!

Üstelik bu sayede herhangi bir eşyayı kullandıktan sonra yerine kaldırarak evinizde uzun bir süre dağınıklık ile karşı karşıya kalmadan yaşayabilmeniz de söz konusu. Kısacası temel birkaç adım attıktan sonrası kendiliğinden gelecek! Peki her zaman düzenli bir evde yaşamak için uygulayabileceğiniz ipuçları neler olabilir?

Ev düzenlemeye dair farklı yöntemleri uygulamaya açıksanız, tüm dünyayı saran KonMari rüzgarı ile tanışmak için buraya tıklayabillirsiniz.

8 Fonksiyonel Ev Düzenleme Fikri

Ev düzenleme çözümleri ile çamaşırlarını düzenleyen kadın

Evdeki dağınıklık, çoğu zaman bir eşyayı kullandıktan sonra yeniden eski yerine koymak yerine gelişigüzel bir yerde bırakmaktan kaynaklanıyor dersek, sanıyoruz ki yanılmış olmayız. Oysa düzenli bir hayat, her şeyin yerli yerinde olduğu bir ortam gerektiriyor.

Elbette bazen de dağınıklığı ortadan kaldırmaya çalışmak yorucu olabiliyor. Ancak eşyaları yerine koyma alışkanlığı edinmek, kalabalık bir dağınıklık yüzünden evi düzenlerken yorulmanın da önüne geçiyor. Peki küçük evlerde dahi organize halde yaşamak için evinizde nasıl bir düzen belirlemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Ev dekorasyonunda tarz ve uyumun adresi Doğtaş, sizin için bir araya getirdiği ev düzenleme fikirleri ile küçük veya büyük fark etmeksizin her evde düzen içinde bir hayat kurabilmeye yardımcı olmayı amaçlıyor. İşte Doğtaş’ın evde deneyebileceğiniz 8 farklı düzenleme önerisi...

1. Dolap İçlerini Daha Verimli Kullanın

Mutfak çekmecesinin içi

Mutfak dolapları, giysi dolapları ya da şifonyerler… İçinde yer açabileceğiniz her tür kapalı alanı çok daha verimli kullanarak yer kazanabilmeniz mümkün. İster dolap kapaklarının içlerine raflar yerleştirin, ister dolap içlerinde organizer kutular kullanın, isterseniz de raflı standlardan yararlanın. Ya da eğer yeriniz varsa hepsini birden yapın.

Bu çözümler ile dolap ve çekmecelerin kapalı kapaklarının ardındaki dünyada daha fazla eşya muhafaza edebileceğinizi göreceksiniz. Üstelik artık eşyaları üst üste yerleştirmediğiniz için de herhangi bir eşyayı almaya kalkıştığınızda dolaptaki her şeyin üzerinize devrilme ihtimalini de böylece en aza indirgeyebilirsiniz.

2. Raflı Depolama Çözümlerinden Faydalanın

Havlu ve diğer banyo malzemelerinin konulduğu raflar

Banyonuzda, salonunuzda, vestiyerde, yani aklınıza gelebilecek her yerde raflı depolama çözümlerinden yararlanarak ekstra alan kazanabilirsiniz. Raflı üniteler, estetik görüntüleri ile ev dekorasyonunuzu tamamlamaya da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bir önceki maddeye benzer şekilde mümkün olan her boşluğu doldurarak evinizde yer yaratmanızı da sağlayacaktır.

Raflı depolama çözümlerini ayakkabılarınızı sıralamak, kullanmadığınız fakat elden çıkarmaya da kıyamadığınız eşyaları saklamak, havluları dizmek, kıyafetlerinizi kaldırmak veya daha farklı amaçlar için kullanabilirsiniz. Göreceksiniz, raflı sistemler kullandığınızda eviniz çok daha ferah hale gelecek!

3. Sandıklı Koltuk Modelleri Tercih Edin

Yeşil renkli sandıklı köşe koltuk

Son yılların en çok tercih edilen mobilya seçeneklerinden sandıklı koltuklar, ev düzenleme söz konusu olduğunda akla ilk gelen maddelerden biri olabilir. Ancak biz yine de listemize alalım, evinizde düzen sağlarken dekorasyondan da ödün vermenizin önüne geçecek önerilerimizle size de ilham verelim istedik.

Bu doğrultuda eşyaları bazasında saklayabilme imkanı veren Loft Köşe Takımı’nın özellikle küçük evlerde hayat kurtarıcı bir rol üstlenen köşe koltuklara iyi bir örnek oluşturduğunu söylememiz gerekiyor.

4. Takı Düzenleyici Araçlardan Yararlanın

Takıları düzenlemeyi sağlayan takı organize

Siz de mutlaka takıları düzenlemeye yarayan farklı stillerde birçok organizer araç ile karşılaşmışsınızdır. Kimisi metal bir levha üzerine takılarınızı takarak düzenlemenizi sağlarken kimisi de küçük bölmeleri ile küpelerinizi, kolyelerinizi, yüzüklerinizi ve diğer aksesuarlarınızı ayrı ayrı depolayabilmenize imkan tanıyor.

Bu tarz ürünlerden sizin için ideal olanı tercih ederek siz de ev düzenleme sürecini kolaylayabilirsiniz. Hatta bu sayede takılarınızın kaybolması ya da birbirine karışması durumuna karşı akıllıca bir önlem de almış olursunuz.

5. TV Ünitesi Kullanın

Ahşap tv ünitesi

Son dönemlerin en popüler mobilyalarından TV ünitelerinin artık televizyon sehpalarının yerini aldığını savunmak yanlış olmayacaktır. Bunda elbette TV ünitelerinin dekoratif görüntülerinin yanı sıra evlerde daha fazla eşyayı depolama imkanı yaratmasının payı asla yadsınamaz.

Çünkü oturma odası ve salon dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları haline gelen TV üniteleri, kapaklı veya çekmeceli modülleri ile de eşyalarınızı depolamanız için alan yaratır. Bu anlamda oturma odası dekorasyonuna sıcak bir hava kazandıran ahşap yapılı Palermo Pera TV Ünitesi’nin eşyalarınızı dilediğiniz gibi depolamanızı sağlayan bölmeleri ile ev düzenleme için en iyi çözümlerden biri olabileceğini iddia edebiliriz.

6. Çalışma Masanızı Duvara Taşıyın

Ev düzenlemek için kullanılan dolap

Başlığı okuyunca bir an duraksamış olabilirsiniz. Ancak çalışma masanızı duvara taşımanızı önerirken aslında çalışma masanızı dayadığınız duvara raflar veya kapaklı dolaplar yerleştirmenizden bahsettiğimizi belirtmemiz gerekiyor.

Masanızın üzerinde kullanabileceğiniz alanı genişletmenizi de sağlayacak bu adım ile artık kalem veya not defteri kaybetmeye de son verebilirsiniz. Bu anlamda, şık görüntüsü ve fonksiyonel yapısıyla Sky Masa Üst Modül, çalışma masanızın en iyi tamamlayıcılarından biri olabilir.

Kütüphanenizi düzenleme ihtiyacınız için ise Kitap Kurtları İçin Kitaplık Düzenleme Önerileri başlıklı içeriğimizde işinize yarayabilecek fikirler bulabilirsiniz.

7. Sehpaların Üzerini Organize Edin

Oturma odasında kullanılan orta sehpa

Oturma odası dekorasyonunun en özel parçalarından sehpa ürünleri, dekoratif görünmenin dışında anahtar, telefon, bardak, sürahi, tepsi, tamamlayıcı aksesuarlar ve diğer birçok eşyayı göz önünden ayırmamak için de ideal bir depolama çözümü olma misyonu da taşırlar.

Fakat sehpaların üzerinde biriken eşyaların sayısı arttıkça işler çığırından çıkmaya ve ortamda kalabalık ve estetik olmayan bir görüntü oluşmaya başlar. Bunun çözümü elbette en başta kullandığınız eşyaları yerlerine yerleştirmek.

Ek olarak, sehpa üzerinde dekoratif bir tepsi kullanarak da eşyalarınızı organize edebileceğinizi belirtmeyelim.

Sehpanızın üzerini nasıl dekore edebileceğinize dair fikirler için ise buraya tıklamanız yeterli!

8. Buzdolabında Ölü Alan Bırakmayın

Buzdolabının içindeki sebzeler

Evdeki düzen, tabii ki her alanı kapsıyor. Buna buzdolabınız da dahil. Peki buzdolabında nasıl düzen oluşturabilirsiniz. Sebzeleri, meyveleri, içecekleri, pişirilmiş yemekleri, kahvaltılıkları ve diğer tüm ürünleri birbirleri ile temas etmeyecek şekilde kutular içine yerleştirdikten sonra kutuları da buzdolabı raflarına yerleştirmek alternatif bir fikir olabilir.

Bu sayede buzdolabını daha efektif hale getirebilir ve hatta daha fazla gıda da depolama imkanı bulabilirsiniz. Aynı fikri buzdolabının derin dondurucu bölümünde de uygulayarak daha fazla gıdaya yer açabilmeniz de söz konusu.

Ev düzenleme önerilerimizin ardından diğer ilham verici fikirler için ise Doğtaş Blog’a göz atabilirsiniz.

Created On: Friday, July 17, 2020