Kitap Kurtları İçin Kitaplık Düzenleme Önerileri

Mavi bir berjer ve kitaplık bulunan okuma köşesi

Kitap raflarının kalabalıklaşıp her şeyin birbirine girdiği bir ortam, sanıyoruz ki kitap okumayı sevenlerin en sık karşılaştığı durumlardandır. Bunun hiç şüphesiz ki kitap aşkının bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bir süre sonra raflardan bir kitap almak zorlaştığı için belirli aralıklarla kitaplık düzenleme işine girmek gerekmektedir.

Üstelik kitaplığı düzenlemek son derece zevkli bir uğraştır. Kitap sayfalarının arasında kaybolmak, köşede gizli kalmış cevherleri keşfetmek, uzun zamandır aranan kaynakları bulmak, koleksiyonları gözden geçirmek, kitap kurtlarının en çok keyif alacağı uğraşlardan biri olarak nitelendirilebilir.

Buna karşın kitaplığı düzenlemek için özel bir zaman dilimi ayrılması gerektiği için günlük koşturmaca içinde bu işlem sürekli ileri bir tarih ertelenir; ancak o tarih de asla gelmez. Eğer bu durum size de tanıdık geliyorsa bugün bizimle birlikte bir adım atmaya ne dersiniz?

Ev dekorasyonunun önemli parçalarından biri olan kitaplık veya diğer bir adıyla kütüphane düzeni, evinizin genel temasını da tamamlayacağından kitaplığı bir düzene sokma işini daha fazla ertelememenizi tavsiye ederiz. Bu içeriği okumaya başladığınıza göre sizin de bir adım atmaya hazır olduğunuzu öngörebiliriz. O halde gelin, tarz ve uyumun mimarı Doğtaş’ın rehberliğinde kitaplık düzenleme sürecini birlikte kolaylayalım.

Kitaplık Düzenlemeye Girişmeden Önce Yapılabilecekler

Yılların birikimi olan kitaplarınızı bir sıraya göre düzenlemeden önce evinizin dekorasyonu için de dikkat etmenizde fayda olan birkaç ipucu vermek isteriz.

Düzenleme konusunda dünya çapında üne sahip Marie Kondo’nun önerileri için KonMari ile Tanışın! KonMari Yöntemi ile 6 Adımda Ev Düzenleme başlıklı içeriğimize, mobilya trendleri ve dekorasyon fikirleri hakkındaki diğer içeriklerimiz için ise blog’umuza göz atabilirsiniz.

İhtiyaçları Karşılayan Bir Kitaplık Seçin

Kitaplık düzeni

Kullanmakta olduğunuz kitaplığınız, yıllar boyunca okumaya doyamadığınız kitaplarınız için yeterli değilse, artık yeni bir kitaplık seçme zamanının geldiğini söyleyebiliriz. Sonuçta yılların birikimi olan kitaplarınızı korunaklı ve özenli bir şekilde muhafaza etmek için kaliteli bir kitaplığa ihtiyacınız olacak.

Diğer yandan evdeki kütüphaneniz, yani kitaplığınızın yeni alacağınız kitapları da taşıyabilecek kadar kapasitesi olması gerektiğini unutmamalısınız. Bu doğrultuda kitaplık seçerken mevcut ihtiyaçlarınızla birlikte ileride doğabilecek ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Örneğin Doğtaş’ın Terra Kitaplık ürünü, dekoratif görünümü ve geniş kapasitesi ile gayet ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de kitaplarınızı salon ve oturma odası gibi alanlarda sergilemek için oldukça fonksiyonel ve estetik bir tercih haline gelecektir.

Tüm Kitapları Kolilere Ayrıştırın

Kitaplık düzenleme işine önce tüm kitaplarınızı büyük koliler içine yerleştirerek başlayabilirsiniz. Böylece yaşam alanında bir dağınıklık yaratmadan, kolilerin içinde kitaplarınızı sıralayıp daha sonra kitaplığınıza pratik bir şekilde yerleştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Kitapları kolilere yerleştirirken de aslında kitaplık düzeni için bir alıştırma yaptığınızın farkında olmalısınız. Buna göre kitaplarınızı kutularken de belli bir düzene göre yerleştirmeniz yararınıza olacaktır.

Bağışlayacağınız Kitapları Seçin

Bir koliyi açan kadın

Artık kitaplığınızda yer almasını istemediğiniz, belki de eskiden çok işinize yarayan; fakat evinizdeki ömrünü doldurmuş ve başkalarının ihtiyacını karşılayabileceğini düşündüğünüz kitaplarınızı kenara ayırmanızı öneririz.

Böylece bu tür kitapların kitaplığınızda kalabalık etmesini önlerken ihtiyacı olabilecek diğer insanlara da yardım etme fırsatı bulabilirsiniz. Kenara ayırdığınız bu kitaplarınızın yeni sahiplerine ulaşması için ise yardım kuruluşlarına veya çevrenizdeki okullara danışabilirsiniz.

Hayatınızı Kolaylaştıracak Kitap Düzenleme Fikirleri

Buraya kadar tüm maddeleri dikkatle incelediyseniz, şimdi sıra kitaplık düzenleme sürecinin en eğlenceli aşamasında! Eğer kitaplarınızı incelerken zamanda yolculuk yapmaya ve nihayetinde düzenli bir kitaplığa sahip olmaya hazırsanız, düzenleme önerilerimizi sıralayabiliriz.

1. Alfabetik Sıraya Göre Kitap Düzenleme

Raftan kitap seçen bir el

kitap raflarından bir kitap seçerken hayatınızı önemli ölçüde kolaylaştıracak bu yönteme göre kitaplarınızı isimleri dikkate alarak alfabetik bir düzende sıralayabilirsiniz. Her ne kadar diğer önerilerimiz kadar estetik bir görüntü çizmese de kullanım kolaylığı sunduğu için alfabetik sıraya göre kitaplık düzenlemenin en çok tercih edilen çözümlerden biri olduğu iddia etmek de yanlış olmayacaktır.

2. Kapak Rengine Göre Kitap Düzenleme

En sevilen düzenleme yöntemlerinden biri olduğunu söyleyebileceğimiz renk seçimine göre kitap düzenleme için kitap kapaklarının rengini baz almanız yeterli olacaktır. Özellikle çok sayıda kitaba sahipseniz son derece şık bir görüntü elde edebileceğiniz bu yöntemde evinizin dekorasyonuna büyük bir katkıda bulunabilmeniz de mümkün.

Oturma odanızın dekorasyonu için sıraladığımız diğer önerileri görüntülemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

3. Boy Sırasına Göre Kitap Düzenleme

Kitaplık düzenleme için kullanılan Sky kütüphane

Kitaplık düzeni için tercih edilen bir diğer yöntem ise kitapların uzunluklarına göre yapılan sıralamadır. Kitaplığın düzenli ve estetik görünmesini sağlayan bu yöntem ile aralarında çok fazla boy farkı olan kitapların yaratacağı düzensiz görüntünün önüne geçilebiliyor.

4. Türe Göre Kitap Düzenleme

Özellikle çocuk ve genç odalarında sıklıkla kullanılan bu yöntemi uygulayarak siz de favori kitaplarınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her bir rafta yalnızca bir kitap türüne yer vermek, bu anlamda işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Fakat eğer bir türe ait çok fazla kitabınız bulunuyorsa, birden fazla raf kullanmanız da gerekebilir. Bu noktada geniş bir kitaplık tercih etmeniz de faydalı olabilir. Palermo Pera Kitaplık ürünümüz, türlerine göre kitap düzeni yaparken işinizi büyük ölçüde pratik hale getirecektir.

5. Dekoratif Aksesuarlar ile Kitap Düzenini Destekleme

Kitaplarla dolu bir kitaplık

Kitaplık düzenlemenin dekorasyondan bağımsız bir süreç olmadığını daha önce de belirtmiştik. Bu anlamda kitaplığınızı evinizle bütünleştirmek ve daha estetik hale getirmek için dikkat çekici bir tasarıma ve işlevselliğe sahip kitap tutucu gibi tamamlayıcı dekorasyon ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2020 Salı