Halı Nasıl Silinir? İpuçlarıyla Halı Temizliği

Halı Nasıl Silinir? İpuçlarıyla Halı Temizliği

Halılar evlerdeki şıklığın en önemli tamamlayıcılarından biri olsalar da bakımları doğru şekilde yapılmadığı takdirde kullanımına da bağlı olarak zamanla ilk günkü yeniliklerini kaybederler. Peki halı nasıl silinir? Halınızın yepyeni görünmesini sağlayacak temizlik ve bakım önerileri neler olabilir?

Halınız çok yeni olmasa dahi temiz ve bakımlı olduğu takdirde daha yeni almışsınız gibi görünerek evinize şahane bir hava katabilir. Öte yandan elbette temizliği yapılmamış halılar ise havada uçuşan tozlarla birlikte evinizin atmosferini tam tersi yönde değiştirebilir.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak bugünkü yazımızda sizler için halı nasıl silinir sorusunun yanıtını ve halı temizliğine dair bilmeniz gerekenleri sıralıyoruz.

Buna ek olarak evde temizlik yapmanın püf noktalarını öğrenmek için Evde Temizlik ve Hijyen Nasıl Sağlanır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Halı Nasıl Silinir?

süpürge ile yapılan beyaz halı temizliği

Stil sahibi evlerin olmazsa olmaz parçalarından biri olan halılar, evin en çok kullanılan dolayısıyla da sık sık bakım ve temizlik ihtiyacının doğduğu eşyalar arasında öne çıkmaktadır.

Bu anlamda halı nasıl silinir sorusu da özellikle yeni aldığı halısını ilk kez temizleyecek olan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Çünkü doğru yapılmayan halı temizliği, halının dokusuna veya rengine zarar vererek çok daha kısa bir süre içerisinde deforme olmasına neden olabilir ve kullanım ömrünü kısaltır. Peki halı nasıl silinir?

Aslında bu soruyu yanıtlamadan önce, eğer evinizdeki halıları yıkamaya karar verdiyseniz ilk olarak yıkama talimatlarında yazan bilgilere bakmanın daha doğru olacağını belirtmekte fayda var. Aksi takdirde yanlış bir uygulama ile halıya zarar vererek ömrünü kısaltabilirsiniz.

Öte yandan halının nasıl silindiği kadar nasıl kurutulduğu, süpürüldüğü ve silkelendiği de epey önemli olan bir başka konudur.

fırça ile halı silen kadın

Eğer evinizde halılarınızı yıkayacak ya da silecek bir alanınız yok ise halılarınızı bu konuda profesyonel olarak hizmet veren firmalara gönül rahatlığı ile emanet edebilirsiniz. Bununla birlikte dilerseniz halılarınızı evinizde kendiniz de halıya zarar vermeyecek biçimde silebilir ve ilk günkü temizliğine kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Silmek istediğiniz halı o kadar da kirli ve lekeli değilse, temizliğini yapmak sandığınızdan da kolay olabilir. Üzerinde oluşan lekelerin halının dokusuna işlemeden önce temizlenmesi, sildikten sonra kesin bir temizlik sağlamanıza yardımcı olur. Fakat yine de leke oluştuğunda silmek için yeteri kadar vaktiniz olmadıysa birkaç basit ipucu ile başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.

O halde gelin sözü daha fazla uzatmadan halı nasıl silinir sorusunu 6 maddede yanıtlayalım!

1. Halının Üzerini Süpürün

üzerinde orta sehpanın yer aldığı modern bir halı

Halılarınızı temizlemeden önce elektrik süpürgesi yardımıyla süpürerek halının üzerine yapışan toz ve kirleri yok etmek, halı temizliğinin çok daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Üstelik süpürüldükten sonra halı kirden ve tozdan arınacağı için eğer halının üzerindeki fark edilmesi güç olan lekeleri görmek daha da mümkün hale gelecektir.

Eğer halılarınızın üzerinde oturma grubuyemek masası ve sandalyeleri, yatak gibi mobilyalar bulunuyorsa halının üzerinde biriken toz kalıntılarını bu eşyaları çekerek temizlemek daha sağlıklı olacaktır.

2. Halıya Yapışan Maddelerin Donmasını Bekleyin

Eğer halınızın üzerini süpürdüyseniz bir sonraki adımda yapmanız gereken, halının çeşitli bölgelerinde oluşan lekelerin temizliğine girişmek olmalıdır. Bu anlamda halının derinine işlemiş ve temizlemesi zor olan lekeler için daha fazla uğraşmanız gerekeceğinin de altını çizmekte fayda var.

Eğer halının üzerine bir şey yapıştıysa henüz kurumadan önce temizliğini yapmaya çalışmak lekenin çok daha geniş bir alana yayılmasına neden olabilir. Fakat halıya katı bir şey madde yapıştıysa yapışkan maddenin üzerine buz sürerek formunun katılaşmasını sağlayabilirsiniz.

3. Temizlik İçin Kullanacağınız Malzemeleri Hazırlayın

halı silmek için gerekli olan temizlik malzemeleri

Halı temizliği için bir halı temizleme şampuanı ideal olacaktır. Elbette bu noktada seçmiş olduğunuz şampuan veya deterjanın halınızın cinsine uygun olması da kritik rol oynar. Bu nedenle halınızın ipek, yün veya akrilik gibi hangi malzemeden üretilmiş olduğunun bilincinde olmanız önemlidir.

4. Halının Bir Bölümünü Temizleyin

Eğer yalnızca halıdaki lekeleri temizlemek istiyorsanız; kullanım talimatları doğrultusunda deterjanı yeterli miktarda su ile karıştırarak halının küçük bir bölümünü silebilirsiniz.

Özellikle yeni satın aldığınız ve daha önce hiç kendiniz temizlemediğiniz bir halı için silme işlemine giriştiyseniz bu adım yapacağınız işlemin halınıza zarar verip vermeyeceğini anlama noktasında size epey yardımcı olacaktır.

5. Halıyı Temizleyin

Eğer bir önceki denemenizde halının üzerinde herhangi bir deformasyon oluşmadıysa temiz bir sünger ya da bez yardımı ile halının üzerini nazik hareketlerle silebilirsiniz.

Bu noktada halının üzerini çok fazla ıslatmanın lekeleri temizleme noktasında size yardımcı olmayacağının da altını çizelim. Bu yalnızca halının daha fazla ıslanmasına yol açacağından kuruma süresini uzatacaktır.

6. Halınızı Kurutun

Doğtaş tarafından tasarlanıp üretilen halı

Halınızı silip lekelerin gözle görünür şekilde temizlendiğinden emin olduktan sonra son olarak halıyı kurutmanız gerekiyor. Fakat renginin veya dokusunun zarar görmesini istemiyorsanız halıyı doğrudan güneş alan bir alana asmak yerine hava alan bir bölümde bekletebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için halı nasıl silinir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Evlerimize şıklık katan halılar, sürekli kullanıldıkları için bakıma ve temizliğe ihtiyaç duymaktadırlar. Aksi takdirde tüylerine bulaşan tozların iner ve bu ise toz akarlarının çoğalmasına ön ayak olur.

Bu yüzden sizler de eğer evinizin her daim temiz kalmasını istiyorsanız, öncelikli olarak halı temizliğine gereken özeni göstermelisiniz. Öte yandan diğer ev eşyaları gibi halılar da kullanıma bağlı olarak zamanla yıpranabilirler. Bu da yenilerine ihtiyaç duyulmasına neden olur.

Nasıl temizlendiği halılar  kadar çok merak edilen bir diğer ev eşyası da koltuklardır. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Koltuk Nasıl Silinir? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2021 Çarşamba