Eviniz İçin En Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir?

Eviniz İçin En Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir?

Halıların, ev dekorasyonuna sıcaklık katan ve en önemli tamamlayıcı parçalardan biri olduğunu söylemek mümkün. Bu yüzden hem seçmiş olduğunuz halının tasarımı odanızın genel dekorasyonu ile bütünlük oluşturmalı hem de halı ölçüleri bulunduğu odanın büyüklüğüne uygun olmalıdır.

Bununla birlikte iç mekan dekorasyonlarında tıpkı mobilya yerleşimi gibi halı yerleşiminin de çok önemli olduğunun altını çizmekte fayda var. Peki eviniz için en doğru halı ölçülerini nasıl belirleyebilirsiniz? Halılarınızı yerleştirirken hangi temel noktaları göz önünde bulundurmanız gerekiyor?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak bu yazımızda, eviniz için yeni bir halı almadan önce son derece kritik olan ve mutlaka yanıt bulmanız gereken bu soruları mercek altına alıyoruz. O halde dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan ilk olarak halı ölçüleri nasıl belirlenir sorusunu yanıtlayalım.

Halı Ölçüleri Nasıl Hesaplanır?

evlerinin salonuna halı seren aile

Eğer kendiniz ve aileniz için her ayrıntısı ile göz dolduran, şık bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız bu hususta dikkate almanız gereken bazı önemli adımlar bulunuyor. Bildiğiniz üzere dekorasyonda mobilya seçimi kadar önemli olan bir diğer konu da evin genel ambiyansına ve odanın büyüklüğüne uygun, en doğru halının seçilmesi.

Çünkü evin yatak odası, mutfak, salon ve hatta banyo gibi farklı alanlarında kullanılan halıların odanın büyüklüğüne uygun olması, ev dekorasyonunu daha da iddialı kılıyor. Peki halı ölçüleri en doğru şekilde nasıl hesaplanır?

Eğer halı ölçülerinin nasıl hesaplanacağını bilmiyorsanız ve eviniz için en uygun halıyı seçip seçemeyeceğiniz konusunda endişeleniyorsanız şu anda doğru yerdesiniz. İşte evinize en uygun halı ölçülerini hesaplamanız konusunda size yardımcı olacak teknikler!

Kare ve Dikdörtgen Halı Ölçüleri Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak halı ölçülerinin genellikle metrekare cinsinden hesaplandığını belirtelim. Halı alışverişi yapmadan önce evinizde halihazırda var olan bir halının metrekaresini hesaplayabilir, böylece alacağınız yeni halının hangi ölçülere sahip olması gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bunun için öncelikle evinizdeki halının enini ve boyunu ölçmeniz gerekiyor. En ve boy ölçülerini çarparak elde ettiğiniz rakam, halının metrekare ölçüsüdür. Eğer evinizdeki halı çok eski değilse arkasında yer alan etiketi kontrol ederek de halının ölçülerine ulaşabilirsiniz.

Öte yandan eğer odanızda halı yok ise bu alan için en iyi halı ölçülerinin hangisi olduğuna ulaşmanın yolu evdeki mobilyaların taban ölçülerini hesaplamak. Mobilya yerleşimine karar verdikten ve odanın da uzunluğu ile genişliğini ölçtükten sonra bir yerleşim planı hazırlayarak satın almanız gereken halı ölçüsüne karar verebilirsiniz.

yuvarlak bir halı

Yuvarlak Halı Ölçüleri Nasıl Hesaplanır?

Evini modern bir şekilde dekore etmek isteyenler için son dönemde revaçta olan halı modellerinden bazıları da yuvarlak ve oval halılar. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi bu halı modellerinin ölçülerinin hesaplanma şekli kare ve dikdörtgen halılarınkinden biraz daha farklı.

Yuvarlak halıların eni ve boyu birbirine eşit olduğundan yalnızca bir tanesinin ölçüsünü almanız yeterli olacaktır. Yuvarlak bir halının çapını kendisi ile çarptığınızda metrekare ölçüsüne ulaşabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Halı Ölçüleri

Halı ölçüsünün belirlenmesinde pek çok farklı değişken olsa bile bazı markalar halı üretimlerini her eve uygun ve standart ölçüler ışığında gerçekleştirmektedir. Peki nedir bu ölçüler?

Mutfak Halısı Ölçüleri

modern dekore edilmiş bir mutfağa serilmiş mavi mutfak halısı

Mutfakta kullanılan halıların ölçüleri, mutfağın büyüklüğüne, mutfak dolaplarının yerleşimine ve mutfakta bulunan mobilyaların ebatına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Mutfaklarda kullanılan standart halı ölçülerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

 • 80 x 250 cm
 • 80 x 300 cm
 • 100 x 200 cm
 • 120 x 180 cm
 • 133 x 190 cm
 • 140 x 200 cm


Mutfak dekorasyonu önerileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Salon Halısı Ölçüleri

Salon ve oturma odaları, bir evin en önemli yaşam alanları olarak kabul edilirler. Salon ve oturma odalarında bulunan mobilyaların tarzı ve büyüklüğü, halı seçimini etkileyen temel unsurlar arasında gösterilebilir.

Standart salon halısı ölçülerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

 • 140 x 200 cm
 • 160 x 230 cm
 • 120 x 180 cm
 • 200 x 300 cm

Eğer salon veya oturma odası için halı bakıyor fakat seçim yapmakta zorlanıyorsanız, Doğtaş’ın modern tasarımı ile beğeni toplayan Likya Home TV Halısı modelini incelemenizi tavsiye ederiz.

Buna ek olarak mobilyalarınızı da yenilemek isterseniz, farklı zevklere uygun oturma grubu modelleri de Doğtaş’ta!

Yemek Masası Halısı Ölçüleri

halı ölçüleri nasıl hesaplanır sorusuna yanıt niteliğinde mutfak masasının altındaki mutfak halısı

Halı kullanımının en çok tercih edildiği alanlardan biri de yemek masalarının altıdır. Bu bölüme yerleştirilen halıların ölçüsü belirlenirken çoğunlukla yemek masasının büyüklüğü baz alınır.

Yemek masası için tercih edilen halıların ortalama ebatlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • 4-6 kişilik yemek masası için; 140 x 200 cm
 • 6-8 kişilik yemek masası için; 160 x 230 cm
 • 8-12 kişilik yemek masası için; 200 x 300 cm

Şık tasarımı ile Doğtaş Likya Home Yemek Halısı, yemek masanızın altında kusursuz bir şıklık oluşturabilir. Halınızı Doğtaş’ın en yeni mutfak masası ürünlerinden biri olan Doğtaş Cabron Açılır Yemek Masası ile tamamlayabilirsiniz.

Yatak Odası Halı Ölçüleri

Yatak odalarında, oda tipinin ve mobilya yerleşiminin hemen her evde aynı olması nedeniyle bu alanda genellikle antre halısına benzer iki parça halı kullanılır. Bunlardan bir tanesi yatağın sağ tarafına diğer ise sol tarafına gelebileceği gibi eğer mobilyaların dizilimi başka türlü yapıldıysa halıların serilmesi de farklılaşabilir.

Buna ek olarak yatağın altına tek ve büyük bir halı da serilebilmektedir.

Yatak odası için tercih edilen halı ölçüleri genellikle aşağıdaki gibidir:

 • 80 x 150 cm
 • 70 x 130 cm
 • 80 x 300 cm
 • 80 x 250 cm
 • 160 x 230 cm

Yatak odanızı en şık biçimde nasıl dekore edebileceğinizi öğrenmek için bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antre Halı Ölçüleri

şık dekorasyonu ile dikkat çeken kapı girişi

İç mimaride antreler, tüm odaların açıldığı geniş bir alan olabileceği gibi ince ve uzun hol şeklinde de görülebilmektedir. Bu doğrultuda da halı seçiminde antrenin şekli önemli bir rol oynamaktadır.

Öte yandan eğer evinizin antresi uzun bir koridor şeklindeyse bu alanda tek bir halı kullanabileceğiniz gibi aynı tasarıma sahip ve birbirine yakın uzunlukta iki farklı halı da kullanabilirsiniz.

Eğer evinizin girişinde geniş bir antre var ise aşağıdaki ölçülerde uygun halılar tercih edebilirsiniz:

 • 120 x 180 cm
 • 133 x 190 cm

Eğer uzun bir koridora sahipseniz de aşağıdaki ölçülere uygun halıları inceleyebilirsiniz.

 • 70 x 200 cm
 • 80 x 200 cm
 • 70 x 300 cm
 • 80 x 300 cm
 • 100 x 300 cm


Antrenizi dekore ederken ilham alabileceğiniz öneriler için Modern Antre Dekorasyonu Nasıl Olmalı? başlıklı yazımıza tıklayın.

Halı Ölçüleri Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yatak odasına serilmiş modern halı

Halı satın almadan önce ölçülerini hesaplarken önem vereceğiniz bazı ayrıntılar, bu süreci çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Peki nedir bu önemli noktalar?

 • Halı satın almadan önce halıyı yerleştireceğiniz alanı iki kez ölçmeniz hata payını en aza indirgeyecektir.
 • Eğer aklınızda herhangi bir halı modeli yok ise mağazalarda kolaylıkla bulabileceğiniz standart ölçüleri baz almak halı alışverişi yaparken hayat kurtarıcı olabilir. Böylelikle zevkinize hitap eden ve evinizin dekorasyonuna uygun olabilecek çok daha fazla renk ve desende halı alternatifi bulabilirsiniz.
 • Eğer evinize yeni taşındıysanız ya da ilk kez halı alacaksanız, belirlediğiniz halı ölçülerinin odaya uygun olup olmayacağı hakkında fikir sahibi olmanız şart.

Bunun için halı alışverişine çıkmadan önce, çıkardığınız ölçülere benzer uzunluk ve genişlikte bir kumaş parçasını halının olacağı yere serebilirsiniz. Bu sayede halının nasıl görüneceği aklınızda çok daha kolay canlanacaktır.

Doğtaş Mobilya olarak hazırlamış olduğumuz yazımızda, halı ölçüleri nasıl belirlenir sorusunu yanıtladık ve doğru halı yerleşimi için ölçü alırken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktaları sıraladık.

Sizlerle paylaştığımız bilgileri göz önünde bulundurarak evinizdeki çeşitli alanlar için en doğru halı ölçülerinin hangileri olduğuna karar verebilir, evlerinizde şık bir görünümün kapılarını aralayabilirsiniz.

Son olarak Doğtaş’ın en sevilen ev aksesuarları arasında yer alan her tarza uygun halı modellerini inceleyebilir, eviniz için en uygun halıyı bulabilirsiniz.

Ev düzenine, mobilya seçimine ve dekorasyona dair hazırlamış olduğumuz diğer blog yazılarımız için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2021 Salı