Modern Antre Dekorasyonu Nasıl Olmalı? 11 Öneri

beyaz mavi dresuar ile antre dekorasyonu

Antreler evinizin karakterini yansıtan ve misafirleri karşılayan ilk alanlardır. Ne derler bilirsiniz: İlk izlenimler her zaman önemlidir.

Ev dekorasyonu yalnızca evin ana kullanım alanları olan odalar ile sınırlı değildir. Koridor ve antre dekorasyonu, evinize her girişinizde sizi ilk olarak karşılayan alan olması nedeniyle ve adeta diğer odalara açılan bir köprü görevi gördüğü için ev dekorasyonunun tamamlayıcısıdır.

İster evin diğer odaları ile aynı tarzda döşenmiş olsun, isterse farklı bir tarzda dekore edilsin, antre dekorasyonu ile fark yaratmanız mümkün. Gömme dolaplar, askılıklar, saksılar, aynalar ve daha birçok parça ile antre dekorasyonunu mükemmelleştirmek sanıldığı kadar zor değil.

Kaliteli ve modern mobilyaların adresi Doğtaş olarak hazırladığımız bu içerikte 11 farklı fikir ile “modern antre dekorasyonu nasıl olmalı?” konusunu ele alıyoruz ancak öncelikle, antre nedir? Sorusunu yanıtlamakta fayda var.

Antre Nedir?

gri beyaz antre dekorasyonu

Antre kelimesinin kökeni Fransızca’da giriş anlamına gelen “Entrée” kelimesinden gelir. Mimaride, evlerin ve binaların ana giriş kapısından içeri girildiğinde diğer odalara açılan bölümü olarak nitelendirilir.

Binadan içeri girenlerin ilk karşılaştığı bu alan, çoğunlukla göz ardı edilse de aslında evlerini veya binalarını kiraya vermeyi, satmayı düşünenlerin veya misafirlerini etkilemek isteyenlerin ilk izlenimleri yarattığı bir bölümdür.

Antre nedir? Sorusunu yanıtladığımıza göre gelin etkileyici ilk izlenimler bırakalım. İşte koridor ve ev dekorasyonunuza renk katacak giriş hol antre dekorasyonları için fikirler:

1. Antre Dekorasyonu Olmazsa Olmazı: Dresuar

siyah dresuar

Modern antre dekorasyon fikirleri arasından ilki dresuarlar. Antre dresuar modelleri dekorasyonu güzelleştirmek için en etkili mobilyalardandır. Bunun sebebi ise şudur; antre dresuar işlevselliği ile depolama görevi göreceği gibi, estetik duruşu ile de antre dekorasyonuna stil katacaktır.

Kompakt boyutta dresuarlar ile şık bir dar antre dekorasyonu sağlamak da mümkün. Dresuarınızın görünümünü, asacağınız bir tablo veya ayna ile de tamamlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra dresuar üzerine yerleştireceğiniz çiçekler, vazo ve biblolar gibi ufak dokunuşlarla antre dekorasyonunu kişiselleştirebilirsiniz.

2. Aynaların Büyülü Etkisinden Yararlanın

modern antre görseli

Aynaların illüzyon etkisini hiç duydunuz mu? Aynalar ışığı yansıttığı için kullanıldıkları alanları olduğundan daha geniş gösterebilme özelliğine sahiptir. Bu da aynaları özellikle dar antre dekorasyonu anlamında etkili bir çözüm kılıyor.

Antre dekorasyonu nasıl olmalı?” diyenler ayna kullanımını kesinlikle değerlendirmeli. Antre aynaları, boy aynası olarak tercih edilebileceği gibi, duvara monte edilen aynalar veya boydan boya duvara yapışık aynalar da kullanılabilir.

Antre aynalarını birbirinden farklı kılan çerçeveleri, kesimleri, boyutları ve nasıl yerleştirildikleridir. Örneğin üç orta boy yuvarlak veya elmas şeklinde aynayı duvara asimetrik şekilde asarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Benzer şekilde, tek bir güneş çerçeveli, altın rengi detaylı, dekoratif aynayı tek başına duvara asarak da antre dekorasyonu farklılaştırılabilir.

3. Akıllı Alan Kullanımı: Geniş ve Modüler Bir Dolap

beyaz dolaplar olan antre

Antre dekorasyonu anlamında, estetik görünüm hedefinin yanı sıra akıllı alan kullanımı da önem taşır. Eğer antreniz nispeten geniş bir bölüm ise bu boş alanı gömme dolap ile değerlendirebilirsiniz.

Gömme dolaplar size fazladan depolama alanı sağlamanın yanında, özellikle kış ayları için botları ve kalın kabanları asmak için birebirdir. Dekorasyona uyumlu olması adına dolap kapağını sürgülü tercih edebilirsiniz. Bu kulpsuz görünüm göz yormayacaktır.

4. Yer Döşemelerine Farklılık Kazandırın

siyah beyaz yer döşemeleri olan antre

Sıradışı zemin döşemeleri, antre dekorasyonu anlamında muazzam bir fark yaratma gücüne sahiptir. Tabuları yıkıp, sıradanlığın risksiz gölgesinden çıkmayı düşünenler, cesur yer döşemeleri ile antrelerini havalı bir görünüme kavuşturabilirler.

Desenli veya farklı renkte zemin döşemeleri seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler alan büyüklüğü ve uygulamak istediğiniz antre dekorasyonu tarzıdır.

Örneğin, zeminde siyah beyaz mat karolar kullanırsanız veya canlı renkler tercih ederseniz, antre dekorasyonunu hem modern hem klasik mobilyalar ile tamamlamanız mümkün. Öte yandan daha klasik desenler ise yine klasik tarzda veya modern klasik mobilyalar ile uyumlu olacaktır.

5. Duvar Galerisi İle Estetik Görünüm

konsol, antre ve duvarda asılı tablolar

İster resim olsun ister sanatsal bir fotoğraf, antre dekorasyonu asacağınız tablolarla hayranlık uyandırabilir. Çerçeveleri uyumlu seçmek göze hitap eden bir duvar galerisi seçmek için ilk kuraldır.

Çerçeve kullanmak istemezseniz, tabloları tuval olarak asabilirsiniz. Bu, antrenize çağdaş ve sanatsal bir dokunuş kazandıracaktır. Tercihen birçok çerçeveyi bir arada da asabilirsiniz ve size referans olması için örnekler araştırarak seçeceğiniz çerçeve büyüklüklerine, duvardaki pozisyonlarına karar verebilirsiniz.

Eğer antre duvar dekorasyonunda tek bir odak noktası olsun derseniz de çok büyük boyutlar bir adet tablo ile de estetik bir görünüm elde etmeniz mümkün.

6. Geniş Antre Dekorasyonu İçin Konsol

antre dekorasyonu- koyu kahve konsol

Geniş antre dekorasyonu nasıl olmalı? Diye düşünüyorsanız modern antre konsol kullanımı, sorunuza yanıt olabilir. Antre konsol, geniş alanı iyi değerlendirmek için pratik ve şık bir çözüm sunar.

Genellikle yemek odası dekorasyonu çerçevesinde görülse de konsollar, antre dekorasyonu için de fark yaratan parçalardır. Antre konsol modelleri, geniş dolap bölmeleri sayesinde depolama alanı sağladıkları gibi zarif görüntüleriyle de antreleri güzelleştirirler.

7. Antre Işıklandırması Göz Alıcı Olsun

renkli antre aydınlatma ürünleri

Kötü bir ışıklandırma gözleri yorar, yanlış aydınlatma ürünleri de öyle. Antre dekorasyon fikirleri arasında aydınlatmanın önemine değinmemek olmaz. Modern aydınlatma ürünleri tercih ederek çarpıcı bir dekora sahip olmak çok kolay.

Lambader, antre avizeleri, sarkıt, masa lambası… Bunların her biri özenle seçilmesi gereken ama göz ardı edilen ürünler. Bu ürünleri seçerken birbirleri ile ve genel dekorla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Örneğin, altın rengi, iddialı bir antre avizesi veya sarkıt ile antreye vurgu kazandırılabilir. Antre konsol veya antre dresuar üzerine yerleştirilecek bir altın rengi detaylı masa lambası ile de hoş bir aydınlatma elde edilebilir.

Bu doğrultuda Doğtaş’ın modern aydınlatma ürünleri ilginizi çekebilir.

8. Oturma Alanı Yaratın

antre berjer

Antrenizde küçük bir oturma alanı yaratarak evinizin girişine lüks bir lobi imajı verebilirsiniz. Üstelik, dilerseniz bu oturma alanını kitap okumak gibi aktiviteler için de kullanmanız mümkün. Oturma alanında şık berjer modelleri tercih ederek, dinlendirici ve sakin bir ambiyans oluşturabilirsiniz.

Antrelerde oturma alanı için bir diğer önerimiz ise puflar. Puflar hem rahat hem de kompakt oluşları sayesinde antreler için birebirdir. Dahası, oturma alanınız için berjer veya pufun yakınına yerleştireceğiniz yan sehpa ile evinizin bu bölümünü en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

9. Dekoratif Obje Kullanımı Önemli

dresuar üzeri aksesuarlar

Antre dekorasyonuna kişisel dokunuşlar katmak isteyenler, dekoratif objeler ile antrelerde karakteristik ve özgün bir atmosfer yaratabilir. Antre aksesuarları olarak tercih edilebilecek bazı objeler şunlar olabilir;

10. İşlevsel Parçalar: Şemsiyelik, Askılık

antre dekorasyonu, şemsiyelik

Özellikle kış aylarında antre dekoruna dahil edilmesi gereken birkaç parça vardır. Bunlardan başlıcaları; şemsiyelik ve askılıktır. Yağmurlu bir günde ıslak şemsiyelerin yerleri ıslatmaması, kullanılmadığı zamanlarda şemsiyelerin dağınık durmaması için antrenize şemsiyelik ekleyebilirsiniz.

Seçeceğiniz şemsiyeliğin antre dekorasyonuna uyumlu olmasına özen gösterirseniz, şemsiyelik hoş bir dekor işlevi de görebilir. Bir diğer işlevsel ve pratik parça ise askılık.

Antrelerin belki de en belirleyici özellikleri askılıklardır. Antrenize yerleştireceğiniz askılığı zevkinize göre ister duvara monte şekilde, isterseniz de ayrıca kullanabilirsiniz.

11. Doğru Halı Seçimi, Sizi Yansıtan Antreler

antrede siyah beyaz halı

Antre halısı nasıl olmalı?” diye düşünüyorsanız, her şeyden önce antrenizin zemin ölçülerini hesaba katmalısınız. Daha sonra klasik mi yoksa modern tarzda bir halı mı tercih etmek istediğinize karar vermelisiniz.

Örneğin geometrik şekillerde desenlere sahip bir halı yüksek ihtimalle modern bir halıdır. Bu tarz bir halı, modern mobilyalar ile uyum sağlayacaktır.

Eğer antre duvarlarınız ve mobilyalarınız nispeten daha sade ise antre halısı için daha iddialı desenler tercih edebilirsiniz. Ancak antrenin hem duvarları hem de zemini iddialı olursa, bu karmaşık ve dağınık bir görüntüye sebep olabilir.

Evinizin dağınık görüntüsünden şikayetçiyseniz, Dağınıklığa Son Verecek Ev Düzenleme İpuçları başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

Created On: Wednesday, November 25, 2020