Modası Geçmeyecek Koltuk Renkleri Hangileridir?

Modası Geçmeyecek Koltuk Renkleri Hangileridir?

Salon ve oturma odalarına şıklık katan koltuk takımları, evlerinizde hayal ettiğiniz tarzı yaratmanıza yardımcı oluyor. Koltuk renkleri ve modelleri dönemin modasına göre farklılık gösterse de her dönem hit olacak ve popülerliğini koruyacak birtakım renklerden söz etmek de mümkün.

Öte yandan bu noktada, dönemin yıldızı olan koltuk renklerinin, desenlerinin ya da koltukta tercih edilen kumaşın; koltuğun tarzına göre farklı olabileceğinin de altını çizelim.

Peki ama her daim popülaritesini koruyan ve zirvedeki yerini kaybetmeyen koltuk renkleri hangileri olabilir?

mavi koltuk takımı

Evlerinizi şıklıkla buluşturan Doğtaş ailesi olarak hazırlamış olduğumuz yazımızda, modası hiç geçmeyen ve farklı tarzlarda karşımıza çıkan koltuk renklerini inceliyoruz.

Yazımızı okumaya devam ederek hiçbir zaman demode olmayacak koltuk ve kanepe renklerinin hangileri olduğunu öğrenebilir, evinizi dekore ederken renk önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

Ek olarak, ev dekorasyonunda tercih edebileceğiniz renkleri öğrenmek için Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Koltuk Renkleri

turuncu koltuk takımı

Bazı renkler de tıpkı eşyalar gibi zamanın hızlı akışına yenik düşmeden güncelliğini korumaya devam ediyor ve evlerde şık bir stilin kapılarını aralıyor.

Bir evin imza eşyaları arasında yer alan koltukların ise dekoratif şıklığın en önemli tamamlayıcıları olduğunu söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz.

Peki ama salon ve oturma odalarının olmazsa olmaz mobilyaları arasında yer alan koltuk takımları için renk seçiminizde tercihiniz ne olmalı? Yıllara meydan okuyan ve en çok tercih edilen koltuk renkleri nelerdir? İşte yanıtı!

1. Sade ve Şık: Beyaz Koltuk Takımları

beyaz koltuk takımı

Sadeliği ile dikkat çeken beyaz renk, minimal bir stilin benimsendiği iç mekan dekorasyonlarında en çok tercih edilen renkler arasında yer alıyor. Beyaz rengin en çok kullanıldığı eşyalar arasında koltuk takımları, doğru renklerle kombinlendiği takdirde kusursuz bir stil yaratmaya yardımcı oluyor.

Eğer hem rahatlığı hem de tarzı ile beğeni toplayacak beyaz bir koltuk takımı arayışındaysanız modern stili ile dikkat çeken Doğtaş Brita Koltuk Takımı’nı inceleyebilirsiniz.

Buna ek olarak beyaz koltuk takımlarının temizliği konusunda endişeleriniz var ise bu konuyu ele aldığımız Koltuk Nasıl Silinir? başlıklı yazımızı okuyarak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

2. Modern ve Sofistike: Kahverengi Koltuk Takımları

kahverengi koltuk takımı

Kahverengi de hem kolay temizlenebilir olması nedeniyle kullanım kolaylığı sağlaması hem de farklı dekorasyon stilleri ile mükemmel bir uyum oluşturması nedeniyle hemen her dönem popülaritesini koruyan koltuk renklerine örnek gösterilebilir.

Koltuk tasarımlarında toprak grubunda yer alan kahverengine genellikle bej, sütlü kahverengi ve turuncumsu sarı tonları da eşlik ediyor, böylelikle de sıcak bir atmosfer yaratmak mümkün hale geliyor.

modern koltuk renkleri

Eğer sizler de evlerinizin modern stiline retro bir dokunuşta bulunmak istiyorsanız, salon dekorasyonunuz için koltuk takımı seçerken kahverengiyi ön planda tutabilir, içinde bulunduğunuz dönemden bağımsız olarak mükemmel görünecek bir stile imza atabilirsiniz

Eviniz için yeni bir koltuk takımı satın almadan önce Chester stilini modern bir yorum ile tamamlayan Doğtaş Riviera Koltuk Takımı’nı görmeden kararınızı vermemenizi tavsiye ederiz.

Salonunuzu dekore ederken ilham alabileceğiniz dekorasyon önerileri için de Küçük Salon Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

3. Zarif ve Etkileyici: Krem Rengi Koltuk Takımları

bej koltuk takımı

Tıpkı beyaz gibi krem rengi özellikle de çok geniş olmayan iç mekan tasarımlarında en çok tercih edilen renkler arasında yer alıyor.

Zarif duruşu ile dikkat çeken krem rengi koltukları, dönemin trend aksesuarları ile bir arada kullanarak etkisini hiç yitirmeyen bir tarz yakalamanız mümkün.

İsterseniz klasik, isterseniz de spor koltuklarda tercih ettiğiniz krem rengi ile her dönem ışıltısını koruyacak bir salona ya da oturma odasına sahip olabilirsiniz.

4. Sıcak ve Ferah: Yeşil Koltuk Takımları

berjer

Her dönem tercih edilebilecek ve aradan yıllar geçse dahi modası geçmeyecek koltuk renklerinden biri de yeşil ve yeşilin farklı tonları.

Dinlendirici bir renk olması nedeniyle genellikle salon ve oturma odalarında tercih edilen yeşil, koltuklar üzerinde kullanıldığında mükemmel bir görünüm oluşturuyor.

Eğer evinizde hali hazırda koltuklarınız olduğu için değiştirmeyi düşünmüyor fakat yeşil bir koltuğunuz da olsun istiyorsanız, hem şık ayrıntıları hem de fonksiyonel artıları ile dikkat çeken berjerlerin de salon ve oturma odalarınıza çok yakışacak koltuk modelleri arasında yer aldığını belirtelim.

Bu doğrultuda Doğtaş’ın huzuru evlerinize taşıyacak Gloria Berjer ürününü mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

5. Estetik ve İhtişamlı: Gri Koltuk Takımları

gri koltuk takımı

Her daim modaya ayak uyduran koltuk renklerine yer verdiğimiz içeriğimizde öneri olarak sunacağımız bir diğer renk ise gri.

Özellikle de doğru renkler ve modeller ile kombinlendiği takdirde kendisini çok daha iyi gösteren gri koltuklar, mürdüm, mor ya da haki tonları ile bir arada kullanılabilir.

Hem modern hem de klasik koltuk takımlarında sık sık gördüğümüz gri rengi görmekten hiç sıkılmayacağınıza dair şüphemiz yok!

Koltuk Renkleri Nasıl Seçilir?

farklı koltuk renkleri

Yazımızın önceki bölümlerinde sizler için yıllardan beri modası hiç geçmemiş olan koltuk renklerinin hangileri olduğunu sıraladık. Peki ama koltuk rengi seçerken hangi faktörler unutulmamalıdır?

  • Koltuğunuzun rengini seçmeden önce koltuğun yer alacağı iç mekanın büyüklüğünü doğru değerlendirmeli, ferah alanlar için koyu renklere; dar alanlar için de açık koltuk renklerine yönelmelisiniz.
  • Mekanın genel atmosferinde hakim olan renk, koltuk renginizi belirlerken de size yardımcı olacaktır. Halihazırda kullanmış olduğunuz renklere yakın bir koltuk rengi tercih etmenizi tavsiye ederiz.
  • Eğer koltuğun yer alacağı oda yeterli miktarda ışık alıyorsa, istediğiniz koltuk rengini seçebilirsiniz. Bununla birlikte karanlık alanlar için açık tonlarda koltuklar ideal bir görünüm yaratacaktır.

şık ve modern koltuk takımı

Bu yazımızda sizler için aradan uzun yılar geçse dahi demode kategorisine girmeyecek koltuk renklerinin hangileri olduğunu sıraladık. Son olarak farklı kişisel zevklere en uygun, geniş bir renk yelpazesine sahip koltuk modelleri için Doğtaş’ın oturma grubu kategorisini inceleyebilir, ev dekorasyonunuz için en uygun koltuğu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2021 Perşembe