6 Adımda Makyaj Masası Düzeni Nasıl Oluşturulur?

6 Adımda Makyaj Masası Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Yatak odanızın ya da giyinme odanızın belki de en sevdiğiniz köşelerinden biri makyajınızı yaptığınız alan. Peki hem odanızın iç dekorasyonuna uygun olacak hem de tüm makyaj malzemelerinizin elinizin altında olmasını sağlayacak nitelikte bir makyaj masası düzeni için ilham alabileceğiniz fikirleri öğrenmeye ne dersiniz?

Makyaj  trendlerinin popülaritesini giderek arttırılması ile birlikte, yüz tipine uygun makyaj yapabilmek daha da önemli hale geldi. Elbette ne yazık ki bunun için doğru makyaj malzemelerine sahip olmak yetmiyor, bir düzen elde edebilmek adına aynı zamanda bu eşyaları en doğru şekilde organize edebilmek gerekiyor.

Peki geniş bir iç tasarım trendi haline gelen makyaj masası nasıl seçilir? Makyaj masası nasıl düzenlenir?

Tüm bu soruların yanıtını, evlerdeki tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak hazırlamış olduğumuz yazımızda bulabilirsiniz. İşte makyaj masanıza düzen getirecek öneriler!

Makyaj Masası Düzeni Nasıl Oluşturulur?

makyaj masasının üzerine saçılmış makyaj malzemeleri

Makyaj masaları, yatak odası ya da makyaj odası dekorasyonlarına şıklık katmasının yanı sıra; makyaj malzemeleri ve makyaj setleri için ideal depolama alanlarıdır. Eğer evinizde kullanışlı bir makyaj masanız bulunuyorsa, bu alanda oluşturduğunuz makyaj rutini ile zamanın çok daha keyifli geçeceğinden şüpheniz olmasın.

Peki makyaj masası düzeni oluştururken hem kısıtlı alanınızı daha verimli kullanmak hem de tüm eşyalarınızı kolaylıkla bulabilmek adına nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

İşte hem odanızın dekorasyonuna uygun hem de kişisel bakım rutininizi çok daha kısa bir süreye indirecek makyaj masası düzeni önerileri!

1. Doğru Mobilya Tercihi

modern dekore edilmiş yatak odası

Doğru yapılmış mobilya tercihi, evinizde oluşturmak istediğiniz düzeni çok daha kolay inşa etmenize yardımcı olur. Bu anlamda düzenli bir makyaj masasına sahip olmanın ilk adımı da makyaj masası seçiminde ihtiyaç ve beklentilerinizi iyi belirlemek ve doğru alternatiflere karar vermekten geçer.

Eğer makyaj yapmaya olan ilginiz profesyonele yakın ise makyaj malzemelerinin de çok çeşitli olması muhtemeldir. Bu yüzden hem makyaj malzemelerinizi hem de diğer kişisel bakım eşyalarınızı en uygun şekilde depolayabileceğiniz makyaj masalarına yönelmeniz gerekir.

Örnek verecek olursak çekmeceli ve raflı makyaj masası çeşitleri, makyaj malzemelerinizi daha düzenli bir şekilde yerleştirmenize olanak tanıyacaktır. Öte yandan seçmiş olduğunuz makyaj masasının odada bulunan diğer mobilyalarla uyum oluşturması da bir başka önemli ayrıntıdır.

yatak odası takımı

Eğer klasik bir iç tasarım dekorasyonu oluşturduysanız seçtiğiniz makyaj masasının da klasik hatlara sahip olması gerekir. Minimal makyaj odaları için ise yuvarlak çizgilerden oluşan mobilya formları ideal olacaktır.

Bu anlamda klasik mekanlar için Doğtaş’ın en çok tercih edilen makyaj masaları arasında yer alan Likya makyaj masası, geniş alanı sunabilecek harika bir alternatif!

Daha fazla makyaj masası alternatifi için ise seçiminizi yapmadan önce Doğtaş Mobilya’nın makyaj masası çeşitlerine göz atmayı unutmayın!

2.Makyaj Malzemelerinin Depolanması

makyaj eşyaları için uygun depolama alanlarına sahip bir makyaj masası

Makyaj masasını düzenlerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de makyaj malzemelerini doğru yerleştirebilmek. Makyaj malzemelerini gruplandırırken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Makyaj masasında, makyaj malzemeleri için bir yerleşim planı oluşturmadan önce en çok kullandığınız makyaj eşyalarını elinizin altında bulundurmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

  • Makyaj malzemelerinin açık havada bekletilmesi toz ile temas etmelerine neden olacağından bu durum hijyen açısından sorunlara neden olabilir. Bunu önlemek adına başta makyaj fırçaları olmak üzere makyaj eşyalarınızı hem şık hem de odanızın dekorasyonuna uygun düzenleyicilerde depolamayı düşünebilirsiniz.

Örnek verecek olursak makyaj fırçalarını depolamak için vazolar; ruj, oje veya allık gibi malzemeler için ise dekoratif tepsiler ideal olabilir.

Makyaj süngerleri de çabuk kirlenen fakat hijyenik bir şekilde muhafaza edilmesi gereken makyaj malzemelerinin başında gelmektedir. Bu noktada makyaj süngerlerinin de kapalı kutularda muhafaza edilmesi daha doğru olacaktır. Örneğin kapaklı cam kavanozlar makyaj pamuklarını saklamak için şahane bir çözüm olabilir.

3. Çekmecelerin Düzenlenmesi

çekmeceli şifonyer

Çekmecelerin, makyaj masasını düzenlerken hayat kurtarıcı alanlardan biri olduğunun altını çizmekte fayda var. Özellikle de çok sık kullanmadığınız veya ortaklıkta bırakıldığında zarar görecek eşyalarınızı çekmecelere yerleştirerek başına bir şey gelmesini engelleyebilirsiniz.

Saç düzleştiriciler, saç maşaları ya da saç kurutma makineleri gibi elektronik eşyalar hem daha az kullanılmaları hem de diğer kişisel bakım eşyalarına göre daha yüksek maliyetli olmaları nedeniyle genellikle başına zarara uğramasından en çok korkulan eşyalardandır.

Bu doğrultuda bu tarz eşyaların çekmece ya da dolap içlerinde depolanması daha doğru olacaktır.

Buna ek olarak makyaj masanızın çekmecelerinde daha düzenli bir görünüm yaratmak istiyorsanız çekmece içi organizerlerden satın alabilir; eşyalarınızın yerleşimini daha düzenli bir şekilde yapabilirsiniz.

4. Renk Uyumunun Yapılması

modern renklerin tercih edildiği bir makyaj masası

Eğer makyaj masanızı düzenlemeye karar verdiyseniz, dağınıklığı engellemeye yönelik ipuçları kadar önemli olan bir diğer noktada oluşturmaya çalıştığınız düzenin odanızın iç dekorasyonu ile uyumlu olması ve karmaşık bir görünümün önüne geçmesi.

Örneğin makyaj masasının bulunduğu odada daha minimal bir hava hakim ise makyaj masasını düzenlerken masanın üzerinde çok fazla eşya bırakmamaya, malzemelerinizi olabildiğince kapalı alanlara yerleştirmeye dikkat etmelisiniz.

Sadeliğin hayat verdiği minimalizme dair daha detaylı bilgi edinmek için bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz Minimalizm Nedir? 6 Maddede Minimalist Dekorasyon başlıklı yazımızı mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Öte yandan ambalajı soft renklerde oluşan makyaj eşyalarını masanın üzerinde bırakarak odanın genel atmosferi ile uyum oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz.

Eğer renki bir oda dekorasyonu yaptıysanız çok renkli, dikkat çeken neon renkli makyaj ürünleri, görselliği arttıracak ve çok daha canlı bir ortam yaratmanıza ön ayak olacaktır.

Renk uyumuna dair merak ettikleriniz için vaktiniz olduğunda, Renk Uyumu Nedir? Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz!

5. Dekoratif Ürünlerin Seçimi

üzerinde dekoratif ürünlerin ve makyaj malzemelerinin yer aldığı bir makyaj masası düzeni

Makyaj masalarının üzeri parfüm, makyaj malzemesi, takı gibi pek çok farklı eşya ile dolu olsa bile bu alanı belki dekoratif aksesuarlar ile de zenginleştirmek isteyebilirsiniz. Odanızdaki renkler ile uyumlu şamdanlar, fotoğraf çerçeveleri ya da mumlar ise masanın üzerine çok yakışacak dekoratif aksesuarların başında geliyor.

Eğer en uygun aksesuarın hangisi olacağı konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, tasarım uzmanı Doğtaş’ın beğeni toplayan aksesuar çeşitlerine göz atabilir; makyaj masanıza şık bir dokunuşta bulunabilirsiniz.

6. Düzenli Aralıklarla Temizlenmesi

makyaj masası temizliği yapan kadın

Makyaj masası düzeni oluştururken dikkate alınması gereken bir diğer adım ise hem masanın hem de üzerindeki eşyaların düzenli olarak temizlenmesidir. Böylelikle hem oluşturmaya çalıştığınız düzeni sürekli hale getirebilir hem de temizlik rutinini sağlamış olursunuz.

Bu yazımızda sizler için makyaj masası düzeni nasıl oluşturulur sorusunu yanıtlayarak dikkate alabileceğiniz ilham fikirlerini sıraladık. Önerilerimizi dikkate alarak düzenli bir makyaj masasına sahip olabilir, güzellik ve bakım rutinlerinizi çok daha keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Öte yandan makyaj masalarının ihtiyaca göre çok daha farklı işlevlere ve tasarımlara sahip biçimde üretildiğinin de altını çizelim. Bu anlamda makyaj masası düzenine geçmeden önce evinizdeki makyaj masasının gerçekten sizin için uygun olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekebilir.

Bu noktada eğer yeni bir makyaj masası almak istiyorsanız tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesinin farklı ihtiyaçlara uygun olarak üretilen, işlevselliği şıklıkla buluşturan makyaj masası modellerine göz atmadan karar vermemenizi öneririz.

Son olarak sizler için ev dekorasyonuna dair hazırlamış olduğumuz diğer içeriklerimiz için Doğtaş blogu ziyaret etmeyi unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 5 Ekim 2021 Salı