Parıldayan Mobilyalar İçin Mobilya Cilalama Önerileri

Parıldayan Mobilyalar Için Mobilya Cilalama Önerileri

Kişisel zevklerinize ve ev dekorasyonunuza uygun olarak özenle seçtiğiniz ve çok sevdiğiniz mobilyalarınızın üzeri çizildi veya eskidi mi? Eğer öyle ise üzülmenize hiç gerek yok. Çünkü yıpranmış mobilyalarınızın yerine yeni mobilya almak yerine mobilya cilalama işlemini deneyebilir, mobilyalarınızın eskisi gibi ihtişamla parıldamasını sağlayabilirsiniz.

Evlerimizin, her ayrıntısı ile bize ve zevklerimize özel alanlardan biri olduğu düşünüldüğünde; başta mobilyalarımız olmak üzere evimizde kalan tüm eşyaların gerektiği kadar bakımlı olması gerektiği önemle anlaşılıyor.

ahşap kitaplık

Uzun süreli kullanıma bağlı olarak mobilyalarınızın çeşitli noktalarında çizikler oluşması, darbe almaları ya da daha farklı sebeplerden dolayı eskimeleri ise oldukça normaldir.

Bu durumda eviniz için bütçenize uygun yeni mobilyalar satın alabileceğiniz gibi birkaç basit adımla mobilyalarınızın üzerini cilalayabilir, eski parlaklığına kavuşmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Ek olarak, evlerinizde ahşabın şıklığını vurgulamak istiyorsanız Ahşap Dekorasyon Fikirleri İle Evlerde Doğa Esintisi başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Adım Adım Mobilya Cilalama

mobilya fırçası

Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği son derece basit bir işlem olsa da ortaya çıkabilecek hataları erkenden fark etmek ve engellemek adına mobilya cilalamanın adım adım yapılması daha doğru olacaktır.

Genellikle ahşap mobilyaların üzerine yapılan cila işlemine dair sırasıyla uygulanması gereken adımları ise aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

1. Alanın Mobilya Cilalama İşlemine Uygun Hale Getirilmesi

pencerenin önünde duran yemek masası

Evdeki mobilyalarınızı cilalamaya başlamadan önce ilk ve en önemli adımınız, cilalama yapacağınız alanın bu işlem için uygun hale getirilmesi olmalıdır. Aksi takdirde hem cilalama yapacağınız yerde bulunan diğer eşyalara hem de parkelere zarar verebilirsiniz.

Bunun için mobilyalarınızın üzerini cilalamadan önce diğer mobilya ve eşyaları zarar görmeyecek bir alanda muhafaza etmenizi tavsiye ederiz.

Eğer böyle bir imkanınız yok ise mobilyaların zarar görmesini engellemek adına üzerlerini geniş bir naylon ile örtebilirsiniz.

Bunun yanı sıra zemine de artık kullanmadığınız, geniş bir örtü sererek cilanın parkelerin üzerine sıçramasına veya dökülmesine engel olabilirsiniz.

2. Mobilyaların Cila İçin Hazırlanması

mobilya cilalama işlemi

Mobilya cilalama işlemi yapacağınız alanı buna uygun olarak hazırladıktan sonra bir sonraki adımda cila yapacağınız mobilyaları da bu işlem için hazırlamanız gerekiyor. Bunun için;

  • Cilalayacağınız mobilyanın üzerindeki toz kalıntılarını, temiz bir bez yardımıyla almalısınız.Cila yapılacak mobilyanın yüzeyinin kirli kalması durumunda toz parçaları ve lekeler zaten yapışkan bir malzeme olan cilanın üzerine yapışabilir. Daha sonra yalnızca kazıyarak kurtulacağınız bu leke ve tozlar, cilalama işleminin anlamını yitirmesine neden olacaktır.
  • Eğer mobilyaların üzerinde zor ve kalıcı lekeler oluştuysa bunları çam terebentin yağı kullanarak kolaylıkla çıkarabileceğinizin de altını çizelim.

3. Mobilya Cilalama Öncesi Zımparalama İşlemi

ahşap zemin

Çeşitli nedenlerden dolayı zarar gören veya darbe alan ahşap mobilyaların üzerindeki pürüzleri gidermek adına bu mobilyaları cila işleminden önce zımparalamak, çok daha etkili bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Mobilyaların üzerini temizleyip kuruttuktan sonra ahşaba zarar vermeyeceğinden emin olduğunu  uygun bir zımpara yardımıyla zımparalayabilirsiniz.

Mobilyaların üzerini zımparalarken sağlığınızı tehlikeye atacak durumlardan kaçınmak adına eğer mümkünse eldiven ve gözlük kullanmanızı öneririz. Böylelikle zımparalama esnasında elleriniz acımaz ve mobilyanın üzerinden çıkan tozlar gözlerinizi rahatsız etmemiş olur.

Sonrasında temiz bir bez ya da yumuşak uçlu bir fırça yardımıyla mobilyanın üzerini silerek ortaya çıkan mobilya tozlarını da tamamen temizlediğinizden emin olmalı, mobilya yüzeyini cila işlemine uygun hale getirmelisiniz.

4. Mobilya Cilasına Uygun Fırçanın Tercihi

mobilya cilalama fırçası

Mobilyaların cilalanması ile ilgili bilinmesi gereken belki de en önemli ayrıntılardan bir tanesi cilalama esnasında nasıl bir fırçanın tercih edilmesi gerektiğidir. Fırça seçiminde mutlaka göz önünde bulundurulması gereken temel ayrıntıları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Tercih etmiş olduğunuz fırçanın kıllarının olabildiğince yumuşak olması, cilalama esnasında mobilyanın üzerinde herhangi bir iz oluşmasını engelleyecek, böylece ortaya pürüzsüz bir görüntü çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • Mobilya cilası için fırça seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer temel ayrıntı da seçmiş olduğunuz fırçanın herhangi bir metal içerip içermediğinden emin olunmasıdır.
  • Eğer üzerinde yoğun ve irili ufaklı oyukları olan bir mobilyayı cilalamayı düşünüyorsanız, girintili çıkıntılı ve dar alanlar için hareket kabiliyetinizi kısıtlamayacak; küçük ve ince bir cila fırçası edinebilirsiniz.

5. Mobilya Cilasının Hazırlanması

mobilya cilalama

Mobilya cilalama işleminde önceki adımları başarıyla tamamladıysanız bu aşamada mobilya cilasını hazırlamanız gerekiyor. Bunun için işe mobilyanızda kullanılan malzemeye uygun ve kaliteli bir cila alarak başlayabilirsiniz.

Öte yandan cilayı direkt olarak mobilyanın üzerine dökmenin, geri dönüşü zor ve en büyük hatalardan bir tanesi olduğunu belirtelim.

Çünkü cilayı gereğinden fazla kullanmanız halinde mobilyanızın dokusu kaybolabilir ve düz bir forma ulaşabilir.

Bunun yerine yalnızca kullanacağınız kadar cila malzemesini geniş bir kabın içine dökerek fırçanıza ihtiyacınız oldukça sürebilirsiniz.

6. Mobilyaların Cilalanması

mobilya cilalayan kadın

Evlerde bakıma ihtiyaç duyan mobilyalara yapılan cilalama işleminde son aşamaya geldik. Bu aşamada temiz bir kabın içerisine dökmüş olduğunuz cilayı, uygun bir fırça yardımıyla mobilyanın üzerindeki tüm bölgelere eşit olarak dağıtacak bir biçimde uygulamanız gerekiyor.

Uygulamanın yavaş ve dikkatli bir biçimde yapılması, hata payını minimuma düşürecek ve mobilyanızın ışıltıyla parlamasına yardımcı olacaktır.

7. Cilalanan Mobilyaların Muhafaza Edilmesi

vintage oturma odası dekorasyonu

Eskiyen ve parlaklığını yitiren mobilyalarınızın yeniden ışıltıyla parlamaları için mobilya cilalama işlemini gerçekleştirdiniz. Şimdi ise geriye tek bir adım kalıyor, o da cilaladığınız mobilyaların korunaklı bir biçimde muhafaza edilmesi.

Mobilyanın üzerine eşit olarak sürmüş olduğunuz cilanın daha kalıcı olmasını istiyorsanız, mobilya cilalama işleminden sonra mumlama veya astar çekme uygulamalarını da yapabilirsiniz.

Cilanın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra mobilyalarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mobilya Cilalama İpuçları

mobilya cilalama işlemi

Mobilya cilalama uygulamasının nasıl yapıldığını ayrıntıları ile ele aldıktan sonra dilerseniz uygulamanızın kusursuz olması için dikkate almanızda fayda olan önerilerimizi sıralayalım:

  • Mobilya cilalama işleminin başarılı olması için dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi, seçmiş olduğunuz malzemelerin özellikleri… Mobilya cilasının şeffaf bir malzeme olması, iz ve lekelerin çok daha belirgin olmasına neden olacaktır. Bu nedenle seçtiğiniz fırçanın olabildiğince yumuşak kıllara sahip olması cilalama esnasında mobilya üzerinde iz oluşumunu engelleyecektir.
  • Öte yandan dikkate almanızın faydalı olacağını düşündüğümüz bir diğer ipucu ise cila işleminin tüm bölgelere ve eşit biçimde yapılması gerektiğidir. Bu sayede katmanlı bir görünüm oluşmasınının önüne geçebilir ve cila işleminin başarı ile sonuçlandığını görebilirsiniz.
  • Son olarak mobilya cilalama işleminin en çok ahşap mobilyalarda etkili olduğunu ekleyelim. Yine de mobilyalarınızı eskisi gibi parlatmak için kimyasal ürünler yerine daha doğal yöntemler tercih etmek istiyorsanız, mobilyaların üzerini limon, sirke gibi parlaklık veren doğal ürünlerle silebilirsiniz.

mobilya cilalama işleminin uygulandığı mobilyalarla dolu bir oturma odası

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimiz mobilya cilalama yaparken size yardımcı olacağını düşündüğümüz temel ayrıntıları ele aldık.

Eskiyen mobilyalarınızdan sıkıldıysanız, hem mobilyalarınızı yenileyecek hem de evinizin havasını değiştirecek bir önerimiz daha var: mobilya boyama.

‘Mobilya nasıl boyanır?’ ‘Mobilya boyarken nelere dikkat edilmelidir?’ gibi sorularınıza yanıt bulmak için eski Eşyaları Yenilemek İçin Mobilya Boyama Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Buna ek olarak eğer evlerinizde yepyeni bir ambiyans oluşturmak istiyorsanız Doğtaş Mobilya’nın stil sahibi seçenekler sunan yatak odası, yemek odası ve oturma grubu kategorilerini inceleyebilirsiniz.

Ev ve dekorasyona dair daha fazla içerik için Doğtaş Blog’u ziyaret edebilirsiniz.
Created On: Wednesday, December 1, 2021