Evlerinize İşlevsellik Katacak Oda Bölme Fikirleri

Evlerinize İşlevsellik Katacak Oda Bölme Fikirleri

Günümüzde en çok araştırılan konulardan bir tanesi de oda bölme fikirleri. Peki siz bu konu hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Öyle ki evlerine işlevsellik katacak oda bölme fikirleri ile yer anlamında avantaj elde edebilir, farklı kullanım amaçlarına uygun alanlar yaratabilirsiniz.

Özellikle şehirlerin giderek kalabalıklaşması ile birlikte insanlar, artık çok büyük evlerde değil nispeten daha küçük dairelerde oturmaya başladı. Dolayısıyla her ne kadar yaşadığımız alanlar eskiye kıyasla daha küçük olsa da bazı yaratıcı dokunuşlar sayesinde hem işlevsel hem de stilize çözümler üretebilmek mümkün.

Bu noktada oda bölme fikirleri ile duvarlara ihtiyaç duymadan yaşam alanlarınızı zevkinize ve ihtiyacınıza uygun bir hale getirebilir, kısıtlı alanlardan çok daha fazla verim elde edebilirsiniz. Peki avantajları ile dikkat çeken oda bölme fikirleri neler olabilir?

Oda Bölme Fikirleri Nelerdir?

modern oturma odası

Oda bölme fikirleri birden fazla seçeneğe sahip olup farklı stillere ve boyutlara uygun çözümler sunabilir. Örneğin büyük bir salonunuz var diyelim. Ve bu salonun bir kısmını oturma odası, diğer kısmını da yemek odası olarak kullanmak istiyorsunuz. Bu noktada odanızın dekoratif yapısını koruyarak bölebilir ve maksimum verim elde edebilirsiniz.

Benzer şekilde stüdyo tipi bir dairenin mutfak ve salonunu da birbirinden ayırmak mümkün olabilir. Ya da yatak odasında yapacağınız küçük bir değişiklik ile kendinize yeni bir giyinme odası yaratabilirsiniz. Peki evlerinize işlevsellik katacak oda bölme fikirleri nelerdir?

1. Cam ile Oda Bölme Fikri

Cam, odaları bölmek için oldukça uygun maliyetli ve işlevsel bir araç olarak karşımıza çıkar. Son yılların modası açık ofislerde de sıkça kullanılan cam, yapısı itibariyle keskin sınırlar çizmek yerine şeffaflaşan sınırlar yaratmak için oldukça uygun bir malzemedir. Bununla beraber cam alanları, açılır-kapanır kapılar ile de kullanmanız mümkün.

Böylece ister kapalı halde birbirinden ayrılmış alanlara sahip olabilir, isterseniz de açık halde odanızı eski haline getirebilir ve işlevsellik katabilirsiniz. Odalarınızdaki kapıları kaldırıp cam bölmeler oluşturmak ise evinizin daha iyi ışık almasına ve mekanın akışkanlık hissi kazanmasına destek olabilir.

2. Kitaplık ile Oda Bölme Fikri

kitaplık ile bölünmüş oda

Kitaplık ile odanızı bölmek hem oldukça işlevsel hem de görsel açıdan zenginlik katan bir yöntem olacaktır. Odanızın bölmek istediğiniz kısmına yerleştireceğiniz bir kitaplık ile kitaplarınızın büyük bir kısmını depolayabilir ve boş kalan kısımlara da birbirinden güzel biblolar, lambalar veya bitkiler koyarak hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Bununla birlikte odanıza yerleştireceğiniz kitaplığın bazı raflarına kapaklı kutular koyarak konuklarınızın görmesini istemediğiniz eşyalarınızı yerleştirebilir ve en iyi şekilde saklayabilirsiniz. Ayrıca odayı, kitaplıkla bölmenin bir diğer avantajı da odayı böldüğünüz iki kısımdan kitaplığa erişebilmeniz olacaktır.

Örneğin Doğtaş’ın en şık kitaplık modellerinden Terra Kitaplık, birbirinden bağımsız iki alan yaratacak harika seçimlerden. Yine Alcatraz Kitaplık modeli de benzersiz stili ile bayılacağınız modellerden bir tanesi.

3. Perde ile Oda Bölme Fikri

Odanızı, odanın genel renk ve tarzına uygun perdeler ile de bölmek mümkün. Ayrıca bu yöntem oldukça hesaplı olduğu gibi kendi imkanlarınızla da yapabileceğiniz basitlikte. Bu noktada dilerseniz odanızın dekorasyonuna uygun düz renkte bir fon perdesi ya da ortama kreatif imaj katacak baskıya sahip bir perde tercih edebilirsiniz.

Seçiminiz ne olursa olsun bu yöntem ile kendinize özel yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Özellikle son dönemde popüler olan 3D baskılı perdeler ile yaşam alanlarınızı ayırırken, odanızı sıradanlıktan kurtarabilirsiniz.

4. Paravan ile Oda Bölme Fikri

paravan ve koltuk

Paravan ile oda bölme fikri, nostaljik etkisi ile geçmişi anımsatan oldukça yaratıcı bir fikir olarak karşımıza çıkıyor. Odalarınızda seperatör görevi görecek şekilde yerleştireceğiniz paravanlar ile yaşadığınız alanları bölebilir ve görsel anlamda etkileyici sonuçlar yakalayabilirsiniz.

Özellikle yatak odasında, giyinme kabini yaratmak amacıyla kullanılabilen paravanların Asya kültüründe de büyük bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Kısacası paravan ile bölme yöntemi hem oldukça ekonomik hem de kurması bir o kadar kolay olan bir yöntemdir.

Üstelik yerleştirdiğiniz paravanların yerini değiştirip, farklı bir yerde de kullanmanız mümkün. Dolayısıyla paravan ile oda bölme fikri, diğer oda bölme fikirlerinden bir adım öne çıkan özelliğe sahiptir.

5. Rattan Paneller ile Oda Bölme Fikri

Rattan paneller, hafif ve kurması çok kolay olan oda bölme yöntemlerinden bir tanesidir. Paravanlarda olduğu gibi rattan paneller de bulunduğu ortama nostaljik bir hava verir. Ayrıca rattan panellerin sahip olduğu gözenekli yapısı, evinize giren ışığı engellemeyerek gün ışığından maksimum verim elde etmenize yardımcı olur.

6. Sürgülü Kapı ile Oda Bölme Fikri

tahta kapı

Odalarınızı bölmek için ahşap sürgülü kapılar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sürgülü kapılar ahşap olduğundan dolayı klasik stildeki odalar için uygun çözümlerdir. Bu tarz kapılar, bulunduğu ortama bir ağırlık katar. Aynı zamanda sürgülü kapılar ile oda bölmenin farklı avantajları da vardır.

Bu doğrultuda ahşap sürgülü kapılar, kurulduktan sonra kullanımı son derece pratik olan araçlardır. Ortamı tam anlamıyla izole ettiğinden ötürü ses, ısı, hava geçirgenliğini de büyük ölçüde azaltır. Yine dekoratif açıdan da bu kapılar, ortama oldukça elit bir hava katar.

7. Tavana Monte Raf Sistemleri ile Oda Bölme Fikri

Tavan monte raflı sistemler ile yaşadığınız alanları bölerken hem işlevsel hem de tasarımsal anlamda etkileyici bir çözüm geliştirebilirsiniz. Tavana monte olarak kullanılan raflar, ortama oldukça sıradışı hava katmakla birlikte birçok eşyanızı da yerleştirebileceğiniz alanlar sunacaktır.

Yerle teması olmayan bu sistemlere koyacağınız bitkiler de misafirlerinizin dikkatini hemen çekecektir. Söz konusu tavana monte raf sisteminden aşağı doğru salınan sarmaşıklarınız, yanılsama yaratarak sanki yerçekimsiz bir ortamdaymışsınız hissi uyandıracaktır.

Ayrıca bu tip raf sistemlerini, TV üniteleri ya da müzik sistemleriniz için de kullanabilirsiniz. Bu sayede farklı ve şık alanlar yaratabilirsiniz.

8. Diğer Mobilyalar ile Oda Bölme Fikri

yeşil U koltuk takımı

Farklı mobilyalar kullanarak da odalarınızı bölmeniz mümkün. Örneğin Amerikan mutfak diye tabir edilen mutfağın, salondan bir tezgah ile ayrıldığı odalar bu anlamda ön plana çıkar. Benzer bir şekilde odanızı bölmek için kullanabileceğiniz yemek masası takımı da oldukça hoş bir seçim olabilir.

Bu noktada Doğtaş’ın Logan Yemek Masası’nı tercih edebilir ve mobilyalar ile oda bölme fikirlerinden faydalanabilirsiniz. Öte yandan uygun şekilde yerleştirilmiş kanepeler, bölmek istediğiniz kısma yerleştireceğiniz bir gardırop da oda bölme işleminiz için işlevsel bir çözüm olabilir.

Özellikle köşe koltuklar, oda bölmeye yardımcı mobilyalar arasında dikkat çeken parçalardır. Dolayısıyla köşe koltukların sunduğu bu avantajdan yararlanabilir ve odanızı en etkin şekilde bölebilirsiniz. Örneğin Joy Köşe Koltuk, bu anlamda oldukça şık sonuçlar sunabilir.

9. Dekoratif Yöntemler ile Oda Bölme Fikri

Oda bölme fikirlerinden bir diğeri de dekoratif araçlar kullanarak bölmektir. Bu amaçla çeşitli materyallerden üretilmiş dekorasyon ürünlerinden faydalanmanız mümkün. Örneğin uzun bambulardan oluşan dekoratif bir aksesuar ile istediğiniz alanı yaratabilirsiniz.

Ya da kullanacağınız dekorasyon yöntemini bitkiler ile süsleyip göz alıcı etkiler elde edebilirsiniz. Böylece fonksiyonel ve bir o kadar da otantik bir etki yakalayabilirsiniz.

10. Duvar ile Oda Bölme Fikri

modern antre dekorasyonu

Evde inşaat işlerine girmeden de duvarlar oluşturup odalarınızı bölebilirsiniz. Bunun için en mantıklı çözümlerden biri alçıpan olarak bilinir. Yani odanızın istediğiniz bir bölümünü, sonradan oluşturacağınız alçıpanlar ile bölebilirsiniz. Böylece diğer yöntemlere kıyasla daha kalıcı bir çözüm üretmiş olursunuz.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak bu yazımızda sizler için evlerinize fonksiyonellik katacak oda bölme fikirlerini mercek altına aldık. Siz de evlerinizde ekstra bir alan elde etmek isterseniz, yukarıda bahsettiğimiz oda bölme fikirlerinden faydalanabilirsiniz.

Son olarak ev dekorasyonunuzu en güzel şekilde tamamlayacak, işlevsel özellikleri ile hayat kurtaracak mobilyalar için Doğtaş’ı ziyaret edebileceğinizin altını çizelim.

Buna ek olarak oda bölme fikirleri gibi pratik bilgiler içeren televizyon kablosu gizleme fikirlerini konu aldığımız Hem Pratik Hem Yaratıcı TV Kablosu Gizleme Önerileri başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yayınlanma Tarihi: 25 Mayıs 2022 Çarşamba