Hem Pratik Hem Yaratıcı TV Kablosu Gizleme Önerileri

Hem Pratik Hem Yaratıcı Tv Kablosu Gizleme Önerileri

Günümüzde yaşam alanlarının olmazsa olmazlarından biri de televizyonlar. Peki ama salon ve oturma odasının merkezinde televizyonun oldukça düzensiz bir biçimde duran kablolarını görmekten sıkıldınız mı? O halde TV kablosu gizleme önerilerimizi inceleyerek bu duruma el atabilirsiniz.

Televizyon sisteminizin arkasındaki kabloları gizlemek, yalnızca dekoratif şıklığı öne çıkaracak adımlardan biri değildir. Bir arada ve karmaşık bir biçimde duran kabloların temizliği bir süre sonra oldukça zor olacağından, tv kablosu gizleme fikirleri ile bu sorun da çözüme kavuşmuş olacaktır.

Doğtaşın şık ve modern tv ünitesi

İyi ama hangi kablo saklama fikirleri TV ünitesinden yayılan o karışık görünümü engelleyebilir? Duvarda tv kablosu gizleme fikirleri nelerdir? Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak merak edenler için içeriğimizde tüm bu sorulara yanıt veriyoruz.

Ek olarak TV ünitesi dekorasyonuna dair ilham alabileceğiniz fikirleri, Seyir Zevkinizi Arttıracak TV Ünitesi Dekorasyon Fikirleri başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

TV Kablosu Gizleme Fikirleri

modern doğtaş tv ünitesi

Elektronik eşyalar teknoloji çağının en güzel icatlarından biri olsa da bu cihazların çalışmasını sağlayan uzantıları bir araya geldiklerinde, çoğu zaman ev sahiplerinin hoşuna gitmeyecek dağınık bir görünüm sergiliyorlar.

Ev dekorasyonunda ilk başta yeri olmadığı düşünülse de kabloların oluşturacağı olası kaosu engellemek adına kablo saklama konusunda fikir sahibi olmak büyük önem taşıyor.

Eğer siz de bu durumdan yakınıyorsanız, yazımızın devamında bulacağınız TV kablosu gizleme fikirlerini hayata geçirebilir; hoşunuza gitmeyen o karmaşık görüntüye engel olabilirsiniz.

1. TV Kablosu Gizlemek İçin Çözüm: Hasır İpler

hasır ip

Eğer evinizdeki televizyon kablosu, cihazınıza bağlı olan diğer elektronik eşyaların kabloları ile birlikte karmaşık ve ortadan kaldırılması mümkün olmayan bir görünüm oluşturuyorsa bunu engellemek adına şahane bir çözüm önerimiz var.

Kabloları birbirinden ayırdıktan sonra her birinin etrafını hasır bir ip ile sarabilirsiniz.

Bu sayede hem yeniden karışmalarının önüne geçmiş hem de siyah ve gri kabloların oluşturduğu o mekanik görünümü ortadan kaldırmış olursunuz.

Özellikle bohem ve country tarzı evlerde yaşayanların çok seveceğini düşündüğümüz bu fikri hayata geçirerek kablo saklama ihtiyacınızı çözüme ulaştırabilirsiniz.

2. Televizyon Kablolarını Kitaplar ile Gizleyin

doğtaş tv ünitesi

Kitaplar yalnızca kitaplıklarda değil, televizyon ünitelerinde de muhafaza edilebilir ve bu alanlarda estetik bir görünümün kapılarını aralayabilir. Büyük bir zevkle okuduğunuz kitaplarınız buna ek olarak, kablo saklama fikirlerini hayata geçirirken de size yardımcı olacaktır.

Eğer televizyon kablolarını tv ünitesinin arkasında gizlemeniz mümkünse; fakat kabloların bir kısmının görünmesi size rahatsızlık veriyorsa kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Kitaplarınızı üst üste ya da yan yana olacak biçimde televizyon ünitesinin üzerine yerleştirerek kabloların görünen bölümlerini kapatabilirsiniz.

3. Duvarda TV Kablosu Gizleme Fikirlerine Şans Verin

tv kablosu gizleme önerilerinin hayata geçirildiği ahşap televizyon ünitesi

TV kablosu gizleme konusunda işinize yarayacağını düşündüğümüz bir diğer önerimiz de televizyon kablolarını saklamak için duvar kağıdı kullanmak olacak.

Eğer televizyonunuzdan çıkan kablo ya da kabloların şık olmayan bir görüntü yarattığını düşünüyorsanız bunları duvar kağıdı yardımı ile gizleyebilirsiniz.

Yalnız bu fikri hayata geçirmek için duvara sabitlenebilecek bir televizyona sahip olmanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Eğer televizyondan çıkan kabloları sabitlemek için duvar kağıdı kullanacaksanız ilk olarak asıl duvarın önüne, ahşap ya da farklı bir malzeme kullanılarak yapılmış bir yalancı duvar inşa edilmesi gerekiyor.

Sonrasında yalancı duvarı ev dekorasyonuna uygun bir duvar kağıdı ile kaplatabilir, üzerine televizyonu dikkatli bir biçimde monte edebilirsiniz.

Yalancı duvar ve asıl duvar arasında kalan boşluğu ise televizyon kablolarını gizlemek amacıyla kullanabilirsiniz.

4. Dekoratif Sepetlerden Faydalanın

dekoratif sepet

Hasır iplikten, rattan ve bambudan ya da daha farklı malzemelerin kullanımı ile yapılan hasır sepetler, bildiğiniz üzere son dönemin dekorasyon trendleri arasında epey popüler.

Banyo dekorasyonunda içerisine havluları yerleştirdiğiniz, makyaj masalarınızı düzenlerken makyaj malzemelerinizi muhafaza etmenize yardımcı olan, çocuk odası dekorasyonunda ise içinde çocuklarınızın eşyalarını sakladığınız dekoratif sepetlerin sunduğu bir çözüm önerisi daha var: çoklu priz ve televizyon kablolarını gizlemek.

ahşap tv ünitesi

Güzelce ayırdıktan sonra sararak sabitlediğiniz kabloları; odanızın dekorasyonu ile de kusursuz bir bütünlük oluşturacağını düşündüğünüz bir hasır sepetin içerisinde gizleyebilirsiniz.

  • Eğer kullanacağınız sepetin kenarından sarkacak kablolardan da rahatsız oluyorsanız kabloların göründüğü kısmı duvarın önüne doğru çevirebilirsiniz.
  • Buna ek olarak dilerseniz, sepetin alt kısmını görünmeyecek biçimde delerek kabloları sepetin içerisine buradaki boşluktan geçirebilirsiniz.

5. Kablo Saklama Kutularını Kullanın

ahşap tv ünitesi

Tv kablosu gizleme ihtiyacınızda, hasır sepete ek olarak tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de kablo saklama kutularını kullanmaktır.

Oldukça pratik bir çözüm olan bu kutular, yalnızca televizyon kablosunu değil; mutfaktaki elektronik cihazların kablolarını, çalışma odasında bulunan kabloları veya evinizin pek çok alanında dağınık bir görünüme neden olan elektronik kabloları gizleme noktasında idealdır.

Toparlayıp sardıktan sonra dağılmayacağından emin olduğunuz kabloları, televizyon ünitesinin yanına konumlandıracağınız saklama kutusunun içerisine yerleştirebilirsiniz.

Bu tarz bir kutuyu gidip satın alabileceğiniz gibi evde artık işinize yaramayan bir kutuyu kullanarak kendiniz de kolaylıkla yapabilir; böylece geri dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz.

Hayata geçirebileceğiniz geri dönüşüm fikirleri için Evde Uygulayabileceğiniz Geri Dönüşüm Fikirleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

6. Kabloları Dekorasyona Dahil Edin

kurdele ile bağlanmış kablo

Eğer içeriğimizde paylaştığımız pratik ipuçları, televizyon ve diğer elektronik cihazların kablolarını gizleme noktasında yetersiz kalıyor ise kabloları ev dekorasyonuna dahil edebilirsiniz. Nasıl mı?

Özellikle çocuk ve genç odalarında ya da çalışma odalarında oldukça yaratıcı bir görünüme imza atacağını düşündüğümüz bu fikir için çeşitli malzemelere ihtiyacınız olacak.

Örnek verecek olursak; renkli bantlar ile duvara yapıştırdığınız uzun bir kablonun etrafını yapraklar ile süsleyerek şık bir duvar süsü elde edebilirsiniz.

Buna ek olarak eğer çocuğunuz hayvanlara ilgi duyuyorsa duvara sabitlemiş olduğunuz bilgisayar kablosunu, bir dinozorun iskeletine benzetebilirsiniz.

7. Kablo Kanalı Kullanın

tv kablosu kanalı

Güç ve uydu kablosu, ses sistemi kablosu gibi televizyon ile bağlantılı olan kabloların tümüni bir arada toplamanın zor olacağını düşünüyorsanız bir kablo kanalı kullanarak sorununuzu çözüme ulaştırabilirsiniz.

Kabloları, bir boru ya da kablo kanalının içerisine dikkatli bir biçimde yerleştirerek dağınıklığı ortadan kaldırabilirsiniz.

Dilerseniz sözünü etmiş olduğumuz kablo kanalının rengini, duvarınızın rengi ya da evinizdeki diğer renkler ile uyum oluşturacak biçimde değiştirebilirsiniz. Eğer TV kablosu gizleme ihtiyacınız varsa bu öneri de sizin için kurtarıcı olabilir.

8. Süpürgelik Profillerinden Faydalanın

süpürgelik

Süpürgelikler, ev içerisinde çoğu zaman varlığı fark edilmeyen fakat çok büyük değişiklikler yaratan önemli çözümlerden biridir. Genellikle duvarların alt kısımlarında konumlandırılan süpürgelik profilleri, kablo saklama konusunda sıklıkla tercih edilen ve oldukça kullanışlı malzemeler arasında yer almaktadır.

Bu doğrultuda sizler de evinizde görünmesini istemediğiniz uzun kabloları, süpürgeliklerin arasında gizleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için salon ve oturma odası dekorasyonunun şıklığına gölge düşüren televizyon ve diğer elektronik cihazların kablolarını nasıl gizleyebileceğinize dair pratik ve dekoratif çözümler sunmaya çalıştık. Umuyoruz ki tv kablosu gizleme önerilerini bir araya getirdiğimiz içeriğimizde sizlerle paylaştığımız fikirler ile sizlere ilham olabilmişizdir.

tv ünitesi

Buna ek olarak, televizyon kablolarının yaydığı estetikten uzak görünümü gizlemek için belki de en önemli yardımcınız televizyon üniteniz. Şık ve iddialı bir televizyon ünitesi, tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine toplayacağı için endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Bu doğrultuda hem fonksiyonel artıları ile dikkat çeken hem de şık tasarımları ile beğeni toplayan en kullanışlı televizyon ünitesi modellerini Doğtaş’ta bulacağınızın da tekrar altını çizelim.

Beğendiğiniz tv ünitesini sepetinize ekleyerek Doğtaş Online’dan hemen satın alabilir; salonunuzun stilini zenginleştirebilirsiniz!

Created On: Monday, March 28, 2022