Evde Uygulayabileceğiniz Geri Dönüşüm Fikirleri

Evde Uygulayabileceğiniz Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm fikirleri, dünyanın geleceğini ve doğayı korumak adına harekete geçmek isteyenlerin merak konuları arasında yer alıyor. Çünkü, evlerde kolaylıkla yapılabilecek yaratıcı geri dönüşüm projeleri ile hem keyifli bir hobinin temelini oluşturmak hem de çevreye bir iyilik yapmak mümkün.

Bu doğrultuda sizler de dünyanın geleceğine katkı sağlamak için elinizdeki atık malzemeleri geri dönüştürerek doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanımını destekleyebilir, sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimseme noktasında büyük bir adım atabilirsiniz.

Geri dönüşüm fikirlerini hayata geçirirken yalnızca biraz yaratıcılığa ve araştırma yaparak daha önce yapılan projeleri incelemeye ihtiyacınız var. Sonrasında hoşunuza giden fikirleri yaratıcılığınız ve el becerinizle harmanlayarak geri dönüşüme katkıda bulunabilir; ürettikleriniz ile evinizin dekorasyonunda fark yaratabilirsiniz.

Eviniz İçin Yaratıcı Geri Dönüşüm Fikirleri

metal kutular, pet şişeler ve arka planda elinde cam şişeler tutan bir kadın

Atık tüketiminin giderek artması ile birlikte her geçen gün büyüyen çevre kirliliğinin; küresel çapta bir iklim krizine yol açtığını görmek zannediyoruz ki çok da zor sayılmaz. Eğer bu durumdan endişeleniyorsanız, çeşitli önerilerle dönüştürebileceğiniz eşyaları kullanarak ev dekorasyonuna renk katmaya ne dersiniz?

Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri sayesinde çevreye duyarlı bir birey olabilir, halihazırda sınırlı bir biçimde kullanılması gereken doğal kaynakları koruyabilirsiniz. İşte evlerinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 8 geri dönüşüm fikri!

Buna ek olarak eskiyen eşyalarınızı yenilemek için keyifli bir uğraş olan mobilya boyama yöntemini de tercih edebilirsiniz. Bu konuya dair merak ettiklerinizi, Eski Eşyaları Yenilemek İçin Mobilya Boyama Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz

1. Karton Tabaklar ile Duvar Dekorasyonu

yaldızlı duvar süsü

Geri dönüştürülebilen ürünler olmaları nedeniyle kağıt ya da karton tabaklar, geri dönüşüm fikirleri arasında en çok yer verilen malzemelere örnek gösterilebilir. Özellikle de son dönemde oldukça revaçta olan duvar tabağı projelerini atık kağıt tabaklar ile yapmanız mümkün.

Balık, çiçek ya da kalp gibi çeşitli formlarda kestiğiniz karton tabakların üzerini boyayarak duvara asabilir, bebek odası dekorasyonlarına renk katabilirsiniz. Buna ek olarak, karton tabakların üzerine çeşitli desenler çizerek farklı bir formata dönüştürebilir, duvarlarınızı süsleyebilirsiniz.

Duvar dekorasyonu ile ilgili daha farklı dekoratif fikirler için Duvar Dekorasyon Fikirleri ile Evinizi Baştan Yaratın başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

2. Ampullerle Yapılmış Minyatür Vazolar

üzerinde bilgisayar ve minyatür bir vazo bulunan çalışma masası

Ampul ve lambaların geri dönüştürülmesi, yapımında kullanılan cam ve metalin yeniden kullanımını sağlayarak çevre kirliliğini önlemeye yardımcı olacaktır. Peki ampuller yeniden nasıl kullanılabilir?

Patlamış ya da artık kullanılamaz duruma gelen ampuller, içerisindeki filamanın çıkarılması ile çeşitli geri dönüşüm projelerinde tercih edilebilir. İçi boşaltılmış bir ampülün içerisine minik bitkiler yerleştirerek bir minyatür vazo oluşturabilirsiniz.

Buna ek olarak dilerseniz artık kullanılması mümkün olmayan birkaç adet ampulün etrafını ince bir hasır ip yardımı ile sararak dekoratif bir eşya olarak duvarlarınıza asabilir ya da yılbaşında çam ağacınızı süsleyebilirsiniz.

3. Ahşap Kasalar ile İşlevsel Kitaplıklar

ahşap kasalar ile yapılmış bir bitki aranjmanı

Ahşap sebze ve meyve kasaları, geri dönüştürülerek dekorasyonda da kullanılabilecek olan eşyalar arasında yer alıyor. fikirlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Yerleştireceğiniz odanın büyüklüğüne göre yan yana ya da üst üste konumlandıracağınız birkaç ahşap meyve kasası ile hem şık hem de işlevsel bir kitaplık oluşturabilirsiniz. Meyve kasalarını dilerseniz rengarenk isterseniz de evinizin renklerine uygun tonlara boyayarak daha uyumlu bir bütünlük elde edebilirsiniz.

İç mekanlarınızda bir arada kullanabileceğiniz renkleri öğrenmek için Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

ahşap bavulun içerisinde bulunan çeşitli materyaller

  • Ahşap meyve ve sebze kasalarını kullanabileceğiniz bir diğer fikir önerisi ise evinizde ortalıkta durmasını istemediğiniz fakat depolamak için yer bulamadığınız eşyalara uygun saklama alanları oluşturmak.
  • Bulduğunuz kasaları büyüklüğüne bağlı olarak hem çocuk odalarında oyuncak ve diğer eşyalar için hem de salon ve oturma odalarında dergi, gazete ve kitapların depolanmasında kullanabilirsiniz.

4. Cam Şişeler ile Aydınlatma Ürünleri

cam şişelerin içerisinde yer alan mumlar

Üretiminde cam malzemelerin kullanıldığı su ve yağ şişeleri ile sürdürülebilir pek çok projeye imza atmak hem mümkün hem de çok keyifli… Eğer sizler de iç mekanlarınızda rustik dokunuşlara yer vermek istiyor iseniz bunun için artık kullanmadığınız cam şişelerden yararlanabilirsiniz.

  • Bütün haldeki cam şişenin içerisine led ışıklar yerleştirerek yatağınızın üzerindeki komodinin üzerine yerleştirebilir, kitap okurken ışığından faydalanabilirsiniz.
  • Buna ek olarak, bir testere yardımıyla şişenin alt kısmını kesip üzerini ters çevirerek bir gaz lambası olarak değerlendirebilirsiniz. Şişenin diğer bölümünü de ters çevirerek içerisine minik bir mum koyabilir, bu kısmı da mumluk olarak evinizin en güzel köşesinde sergileyebilirsiniz.

cam kavanozların içerisinde yanan mumlar

  • Artık kullanmadığınız kavanozların içerisine de şık mumlar yerleştirerek kapağını kapattıktan sonra bahçenizin ya da verandanızın uygun bir köşesine asabilirsiniz.

Veranda dekorasyonuna dair ilham alabileceğiniz fikirler için Veranda Nedir? Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

5. Ayakkabı Kutusundan Depolama Alanları

üst üste dizilmiş ayakkabı kutuları

Ayakkabı kutuları ya da artık kullanılmayan boş kutular, evdeki dağınıklığı gidermenize yardımcı olacak ve evinizde istediğiniz gibi bir düzen oluşturmanızı sağlayacak harika bir geri dönüşüm malzemesidir.

Uygun ebatlardaki kutuları seçtikten sonra üzerini dilediğiniz gibi bir kağıt ile kaplayarak içine çocuğunuzun oyuncaklarını ya da evde ortalıkta durmasından hoşlanmadığınız eşyalarınızı koyarak derli toplu bir görünüm elde edebilirsiniz.

Öte yandan projenizde daha fazla geri dönüştürülebilir malzeme kullanmak istiyorsanız kutunun üzerine aralıklı olarak yapıştırdığınız tahta çubukların arasından hasır ip geçirerek hem şık hem de işlevsel bir sepete sahip olabilirsiniz.

modern tv ünitesi

Eğer evinizde raflı bir televizyon ünitesi var ise kutunun boyutlarını rafın ölçüsüne uygun biçimde seçmeye özen göstererek hazırladığınız kutuları televizyon ünitesinin raflarına da yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Böylece televizyon ünitesinin stili ile uyumlu olan şık bir parçayı kendi ellerinizle tasarlamış olacaksınız.

6. Eskiyen Diş Fırçaları ile Temizlik Aracı

ahşap diş fırçası

Diş hekimlerinin tavsiyeleri doğrultusunda diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini göz önünde bulundurarak eskiyen diş fırçalarınızı çöpe atmak yerine ev temizliği yaparken kullanabileceğiniz bir araca dönüştürebilirsiniz.

Artık kullanmadığınız diş fırçası ile iri fırçaların ulaşamadığı fayans, derz araları gibi bölümlerin temizliğini sağlayabilirsiniz.

7. Eskiyen Çoraplarla Oyuncaklar

elindeki eskiyen çorabı geri dönüşüm fikirleri ile bebeğe dönüştüren kadın

Çok sevdiğiniz için çöpe atmaya kıyamadığınız fakat yıprandığı için de artık kullanamadığınız çoraplar ile çocukları mutlu edecek şahane oyuncaklar yapabilirsiniz.

Eğer elinizin buna yatkın olduğunu düşünüyorsanız, tek yapmanız gereken çorapları çocukların seveceğini düşündüğünüz figürlere uygun biçimde kesmek ve içini bir miktar pamuk ile doldurduktan sonra dikmek…

8. Tahta Çubuklar ile Şık Saksılar

şık saksı ve mumluklar

Yaratıcılığınız ile harmanladığınız geri dönüşüm fikirleri sayesinde evinizde bitkileriniz için dilediğiniz gibi saksılar hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu fikirleri hayata geçirirken birden fazla geri dönüştürülebilir malzeme kullanarak dünyanın geleceğine katkı sağlayabilirsiniz.

Çiçekleri yerleştireceğiniz saksının iç kısmı için bir teneke kutu kullanabileceğiniz gibi pet su şişesi kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Daha sonra seçtiğiniz malzemenin üzerine tahta çubukları nizami bir biçimde yapıştırarak saksının temelini oluşturmalısınız. Son olarak saksının üzerini ahşap boncuklarla süsleyerek bohem bir tarz ortaya koyabilirsiniz.

tahtalarla sandalye yapımı

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak, içeriğimizde sürdürülebilir bir gelecek için evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz geri dönüşüm fikirlerine yer verdik. Sizlerle paylaştığımız fikirleri yaratıcılığınız doğrultusunda bambaşka formatlara dönüştürebilir, ürettiklerinizi evinizin her bir köşesinde sergileyebilirsiniz.

Son olarak Doğtaş Mobilya’nın da doğal kaynaklarının korunması noktasında son derece hassas olduğunun altını çizmek isteriz. Doğtaş tarafından çevreci bir yaklaşım ile üretilen koltukların yapımında kullanılan geri dönüştürülmüş pet şişeler sayesinde, yalnızca bir koltuk ile ortalama 1.000 şişenin geri dönüşümü sağlanıyor.

Eğer evlerinizde geri dönüştürülmüş ürünler ile hazırlanan mobilyalara yer vermek istiyorsanız, Doğtaş’ın zengin ürün çeşitliliği içerisinde size ve ev dekorasyonunuza en uygun olan mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 20 Şubat 2022 Pazar