Sevimliliği ile Dikkat Çeken 7 Bebek Odası Dekorasyon Önerisi

Sevimliliği İle Dikkat Çeken 7 Bebek Odası Dekorasyon Önerisi

Bebek odası dekorasyon fikirleri, dünyaya minicik bir bebek getirecek olan çiftler için hiç kuşkusuz en keyifli arayışlardan bir tanesi. Eğer siz de bebeğiniz eve ilk geldiğinde, ilk adımlarını attığında, ilk kelimesini söylediğinde ya da ilk kez beraber oyun oynadığınızda ona maksimum konfor sunacak bir yaşam alanı yaratmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Hayata başladığı ilk andan itibaren, evinize katılacak minik yavrunuzun beklentilerini ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için gereken tüm çabayı göstereceğinizden şüphemiz yok.

Bebeğinizi iyi beslemek ya da bakımını en iyi şekilde yapmak kadar önemli olan bir diğer göreviniz de ona keyifle ve güvenle büyüyeceği bir yaşam alanı sunmak olmalıdır.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak, bu yazımızda bebek odası dekorasyonu için fikir arayışında olan anne ve babalara ilham oluyoruz. Yazımızı sonuna dek okuyarak bebeğinizin odasını hayallerinizdeki gibi süsleyebilir, onun için kusursuz bir alan oluşturabilirsiniz.

İlham Alabileceğiniz Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

bebek odası dekorasyonu

Ailenizin yeni üyesi ile bir an önce tanışmak için sabırsızlanıyor musunuz? Aslında bebeğinize kavuşmadan önce bu süreci keyifli bir biçimde geçirmenize yardımcı olacak, heyecanınızı biraz da olsa yatıştıracak bir fikrimiz var: bebek odası dekorasyonu.

Bebeğinizin odasını dekore ederken hem kendiniz hem de bebeğiniz için en kullanışlı fikirleri dikkate almalı ve elbette hazırladığınız odanın bebeğinizin huzurla büyümesi için gerekli tüm detayları içerdiğinden emin olmalısınız.

O halde dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve bebeğiniz için hem sevimli hem de kullanışlı bebek odası dekorasyon fikirlerine birlikte göz atalım!

1. Eskimeyecek Mobilyalar Tercih Edin

yerde oyun oynayan bebek

Bebek odası denildiğinde akla ilk gelenler bir tanesi minik ve sevimli mobilyalar oluyor. Fakat anne ve babaların üzerinde durması gereken en önemli ayrıntı, bebeklerin son derece hızlı bir gelişim gösterdiği ve büyüdüğü olmalıdır.

Bu durumda bebeğinize, büyüdüğünde artık içine sığmadığı için kullanamayacağı bir yatak ya da ilerleyen süreçte içine bütün eşyalarını yerleştirmekte zorlanacağınız bir dolap almayı düşünüyorsanız kararınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

yatağında oturan sevimli bebek

Çünkü bebek odası için kısa vadeli yatırımlar yapmak ve sürekli mobilya değiştirmek, hem bütçe yönetimini yanlış yapmanıza sebep olabilir hem de bebeğiniz büyüdüğünde odasının yeni haline alışmakta güçlük çekebilir.

Bu nedenle bebek odası takımı satın alırken bebeğinizin ileriki yaşlarında da ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterlilikte mobilyalar tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Özellikle bebek yatağı seçimi, geceleri uyurken bebeğinizin güvenliğini sağlamak adına son derece önemlidir.

Bebeğinizin odası için ona büyük gelecek bir yatak satın almak yerine büyüyen bebek karyolalarını tercih edebilirsiniz. Öte yandan belli bir süre için kullanabilmesi adına bir bebek beşiği alabilir, biraz büyüdükten sonra ise bebeğinizi yatak kullanımına alıştırabilirsiniz.

2. Göz Yormayan Bir Işık Kaynağı Edinin

sade tasarımlı bebek yatağı

Yenidoğan bebeklerin gözleri ışığa karşı hassas olduğu için aydınlatma tercihini yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Bu yüzden bebeğinizin gözlerini yoracak güçlü bir aydınlatma ürünü yerine loş ışık saçan bir alternatiflere yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Bunun yanı sıra renkli ve eğlenceli bir lamba hem bebek odasına çok yakışabilir hem de etrafında olan biten her şeye merak duyan bebeğinizin ilgisini çekme noktasında başarılı olabilir.

İskandinav stile göre dekore edilmiş bebek odası

Bu nedenle avize tercihinizi bebek odasında hakim olmasını istediğiniz dekorasyon stiline uygun olarak yapabilirsiniz.

Bebeğinizi uykuya hazırlarken ya da uyuttuktan sonra ortamın çok aydınlık ya da tamamen aydınlık olmasını engellemek için ise şık ve işlevsel bir lambader satın alabilirsiniz.

Hem şık hem de fonksiyonel duruşunu seveceğinizi düşündüğümüz en güzel aydınlatma ürünleri için Doğtaş’ın aydınlatma ürünleri kategorisine göz atmadan karar vermemenizi tavsiye ederiz.

3. Oyuncaklarını Sergileyecek Bir Alan Yaratın

üzerinde renkli oyun hamurlarının olduğu çalışma masası

Bebeğiniz henüz yeni doğduğunda oyuncaklar onun için bir şey ifade etmeyecek olsa da gelişim sürecinde hem öğretici hem de eğlendirici nesneler olarak bebeğinizin ayrılmaz parçası haline gelecekler.

Ayrıca ilk başta sayıca az olan bu oyuncakların ailenizden veya arkadaşlarınızdan gelen hediyelerle birlikte kısa bir süre içerisinde çoğalacağını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Bu doğrultuda, çocuğunuz için yaratmaya çalıştığınız ortama renk katacak bebek odası dekorasyon önerilerimizden bir diğeri de bebeğinizin oyuncaklarını sergilemeniz olacak.

ahşap bebek oyuncakları

Eğer bebeğinizin odası küçükse ya da oyuncakların karmaşık bir görüntüye neden olacağına dair endişeleriniz var ise içlerinden birkaç tanesini seçerek de bunları odada uygun yerlere yerleştirebilirsiniz.

Örnek verecek olursak bebek odası mobilyaları ile uyumlu olacak birkaç adet rafı duvara sabitledikten sonra üzerine yerleştirdiğiniz minik peluş oyuncaklar şahane görünecektir.

Öte yandan mobilyaları daha verimli kullanmak adına odaya yerleştireceğiniz bir şifonyerin üzerini de oyuncaklarla donatabilirsiniz. Doğtaş’ın şık tasarımı ile dikkat çeken Secret Garden Şifonyer modeli, bebeğinizin eşyalarını sergilemek için harika bir mobilya alternatifi olabilir

4. Bebeğinizin Kıyafetlerini Düzenleyin

bebek odası dekorasyon örneği

Bebek odalarında kıyafetleri en doğru şekilde yerleştirmek, yalnızca bebek odasının daha düzenli görünmesini sağlamakla kalmayacak, anne ve babaların da aradıkları eşyayı daha kolay bir biçimde bulmasına yardımcı olacaktır.

Bu doğrultuda bebeğinizin kıyafetlerini kategorize ederek hepsini ayrı ayrı yerleştirmenizi tavsiye ederiz.

Eğer çok geniş bir dolabı yok ise dolap içi organizer kullanabilirsiniz. Böylece minik bebeğinizin çoraplarını, tulumlarını, zıbınlarını ya da önlüklerini ayrı ayrı yerleştirebilir, istediğiniz düzeni oluşturabilirsiniz.

bebek odası gardrobu

Buna ek olarak, her ne kadar yenidoğan bir bebeğin minik eşyaları çok yer kaplamıyor olsa da büyüdükçe hem eşyalarının boyutu hem de sayısı artacaktır.

Bu nedenle gardırop alırken bol çekmeceli ve raflı; bebeğiniz büyüdüğünde de kullanabileceği alternatifleri incelemenizi öneririz.

Hem fonksiyonel artıları hem de şık tasarımı ile dikkat çeken Doğtaş Genç ve Çocuk Odası Dolapları arasından, bebeğinizin odası için en uygun dolabı bulabilirsiniz.

5. Yaratıcılığını Arttıracak Renkler Tercih Edin

rengarenk bebek odası dekorasyonu

Yaratıcılığın maksimum seviyede olduğu bebeklik ve çocukluk döneminde renkler büyük bir role sahiptir.

Bu nedenle yatak odası için renk tercihi yaparken bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

  • Pembe, beyaz, mavi ya da açık yeşil tonlarındaki duvarlar odaya sakinleştirici bir hava katacaktır.
  • Öte yandan sıcak bir turuncu, enerjik bir sarı ve doğanın en güzel renklerinden biri olan koyu yeşil; konsantrasyonu artıran, gelişimi ve öğrenmeyi destekleyen renkler arasında yer almaktadır.

Bu bilgiler ışığında bebeğinizin odasında birbiri ile uyumlu farklı renkleri bir arada kullanabilirsiniz.

Hangi renklerin birbiriyle daha uyumlu olacağını Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır? başlıklı içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

6. Kolay Temizlenebilir Bir Halı Seçin

halının üzerinde oyun oynayan anne ve bebeği

Bebeğiniz yavaş yavaş büyümeye başladığında, emeklerken, yürümeyi öğrenirken ve oyun oynarken vaktinin büyük bir çoğunluğunu halının üzerinde geçirir.

Bu nedenle bebek odası halısının bebeğinizin hassas cildine zarar vermeyecek maksimum hijyeni sunması ve kolay temizlenebilir olması kritik öneme sahiptir.

Bebek odası dekorasyonu için seçeceğiniz bebek halısının yumuşak ve uzun tüylü, sentetik maddeler barındırmayan ve sık sık temizleneceği için kaliteli ve dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Buna ek olarak, bebeğinizin halının üzerinde oyun oynayıp yuvarlanırken hasta olmasını engellemek için halının geniş olmasına da ve zeminin açıkta kalan kısımlarını kapatmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Bonus: Dinlenme Koltuğunu Unutmayın

relax mekanizmalı Doğtaş dinlenme koltuğu

Bebeğinizin odası, evde yalnızca onun değil annesi ve babası olarak sizlerin de zamanınızın büyük bir çoğunluğunu geçireceğiniz alanlardan biri.

Bu nedenle bebeğinizin rahatını düşünürken kendi konforunuzu da geri plana atmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bebeğinizi uyuturken, ona masal okurken ya da nasıl oyun oynadığını izlerken dinlenmenizi sağlayacak bir koltuk; bebek odası dekorasyonunu tamamlayacak mükemmel bir tercih olacaktır.

Doğtaş’ın hareketli mekanizması ile maksimum konfor sunan berjerlerinden biri olan Oscar Baba Koltuğu ya da hem işlevsel hem de modern tasarımı ile dikkat çeken Lily Sallanır Berjer’i sayesinde bebeğinizin odasında istediğiniz rahatlığı elde edeceğinizden hiç şüphemiz yok.

Son olarak bebeğinizin büyüdükten sonra odasını yeniden dekore etmek istediğinizde ilham alabileceğiniz fikirleri Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri İle Yaşam Alanını Baştan Yaratın başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 25 Ocak 2022 Salı