Veranda Nedir? Veranda Dekorasyonu İçin 10 Öneri

Veranda Nedir? Veranda Dekorasyonu Için 10 Öneri

Bahçeli bir evde oturmak ve havanın güzel olduğu yaz akşamlarında bir verandada sevdikleri ile keyif dolu vakit geçirmeyi kim istemez ki? Peki ama şık bir şekilde dekore edildiğinde gören herkeste hayranlık uyandıran veranda nedir? Veranda dekorasyonu nasıl yapılır?

Verandanın kullanım alanlarına ve nasıl dekore edildiğinde dair konular; iç mekan dekorasyonunda hem şıklığa hem de fonksiyonelliğe değer veren dekorasyon tutkunlarının merakını cezbediyor.

Eğer siz de verandanın sözcük anlamını merak ediyor ya da verandalı bir evde oturuyor ve bu alanı dekore ederken ilham alabileceğiniz fikirler arıyorsanız şu anda doğru yerdesiniz.

Evlerde tarz ve uyumu bir araya getiren Doğtaş tarafından derlenen veranda dekorasyonu önerilerine göz atabilir; bu fikirleri yaratıcılığınız ve el beceriniz ile harmanlayarak yaşam alanlarınızda hayal ettiğiniz şıklığı ortaya çıkarabilirsiniz!

Veranda Nedir?

veranda dekorasyonu için uygun koltuklar

Son yıllarda yüksek katlı apartman dairelerinin yerini küçük ama sevimli tarzı ile dikkat çeken müstakil yapıların alması ile birlikte, alışılagelen dekorasyon anlayışlarının da değişime uğradığını gözlemlemek mümkün.

Bu nedenle, geçmiş yıllarda revaçta olan 1+1 ev dekorasyonu nasıl yapılır ya da art deco nedir gibi soruların artık veranda nedir veya teras dekorasyonu nasıl yapılır gibi daha geniş bir çevrede araştırılan sorulara evrildiği söylenebilir.

Bu doğrultuda veranda nedir sorusu; müstakil yapılarda, yüksekliği zemin kat ile hizalanmış ve üst bölümü ve etrafı cam ile çevrelenen geniş balkonlar şeklinde yanıtlanabilir. Genellikle yapıların yan ve ön cephesine eklenen bir mimari öge olan verandaların pek çok farklı kullanım amacı bulunur.

Türkçe’ye İspanyolca “baranda” kelimesinden geçen verandanın, ülkemizin yanı sıra Brezilya; Sri Lanka; İspanya ve Japonya gibi dünyanın birbirinden bağımsız pek çok ülkesinde yaygın olarak kullanılan örnekleri vardır.

üstü kapalı veranda dekorasyonu

Buna ek olarak tarihi geçmişine bakıldığında verandanın ilk kez Hindistan mimarisinde kullanıldığını da belirtmekte fayda var.

Geçmiş dönemlerde ticari amaçlarla Hindistan’a seyahat eden Portekizliler ve Araplar; burada gördükleri veranda örneklerini kendi ülkelerinde de uygulamış; bu siyasi ve kültürel etkileşim ile birlikte veranda kullanımı dünyanın farklı ülkelerinde de tercih edilen bir mimari unsur olarak yaygınlaşmıştır.

Türkiye’de de üzeri çatı ile kaplı ve etrafı cam ile çevrili ya da çevresi açık bırakılmış verandalar, villa; kır evleri ve yazlıklarda tercih edilmektedir.

Eğer müstakil ve merdivenli bir evde yaşıyorsanız merdiven dekorasyon fikirleri hakkında da bilgi edinmenizde fayda var. Bu konuya dair ilham alabileceğiniz dekoratif önerileri Evlerinize Şıklık Katacak 5 Merdiven Dekorasyon Fikri başlıklı yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Veranda Ne İçin Kullanılır?

şık bir veranda ambiyansı

Yaşam alanlarına şıklık ve fonksiyonellik sunan verandaların, aynı evi paylaşan aile bireylerinin tümüne pek çok konuda kolaylık sağladığını söylemek yanlış olmaz. Peki ama veranda ne için ve hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

 • Verandalar, müstakil evlerde hem yaz hem de kış aylarında evin bahçeye bağlanan bir bölümü olarak kullanılabilir.
 • Özellikle de rüzgar ve yağışın yoğun olarak görüldüğü coğrafyalarda verandalar, hava muhalefetine karşı bina girişlerini korumaktadır.
 • Verandalar, çeşitli dekorasyon fikirleri ile renklendirilerek evin girişinde hem eve ait hem de evin dışında kalan bir yaşam alanı olarak değerlendirilebilir.
 • Verandaların çatısı, zararlı güneş ışınlarına karşı yüksek koruyuculuğa sahiptir. Bu yönü ile özellikle yaz aylarında daha ferah bir ortam arayanlar için alternatif bir çözüm olarak gösterilebilir.

Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

kapısı açık veranda

Veranda nedir ve verandalar hangi amaçla kullanılır gibi sorulara ek olarak, verandası bulunan evlerde oturan kişilerin en çok yanıt aradığı konulardan biri de veranda dekorasyonu nasıl yapılır sorusudur.

Evin girişinde bulunması nedeniyle evinizi ziyaret eden kişilerin ilk gördüğü bölüm olan veranda, özenle dekore edilmesi gereken bir alandır.

Eğer verandası olan bir evde yaşıyorsanız bu alanı yaz aylarında konuklarınızı ağırladığınız ve birlikte hoş sohbetler ettiğiniz bir bölüm olarak değerlendirebilirsiniz.

Öte yandan kış aylarında ise verandayı sizi, ailenizin diğer üyelerini ve misafirlerinizi soğuktan koruyacak ve keyif dolu zaman geçirebileceğiniz bir bölüm olarak kullanmayı düşünebilirsiniz.

Dilerseniz gelin, sözü daha fazla uzatmayalım ve veranda dekorasyonu nasıl yapılır sorusunu keyifli ayrıntılar ile yanıtlayalım!

1. Kaliteli ve Şık Veranda Mobilyaları

modern ve şık mobilyalarla dekore edilmiş bir veranda

Veranda mobilyalarının, bu alanı dekore ederken özenle seçilmesi gereken eşyalardan olduğunu söylemekte fayda var.

Özellikle eviniz yağış alan bir iklim bölgesinde ise mobilyaların zarar görmesini engellemek adına kaliteli ve suya dayanıklı ürünler tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

modern mobilyaların yer aldığı veranda tasarımı

 • Eğer üstü örtülü bir verandaya sahip değilseniz, mobilya seçiminde balkon ve teras mobilyalarına ağırlık vermenizi tavsiye ederiz. Bu tür mobilyalar suya ve neme karşı dayanıklı olduğundan uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir.
 • Tercih ettiğiniz mobilyaların şıklığı kadar önemli olan bir başka ayrıntı da işlevsel mobilyalarda karar kılmanız gerektiğidir. Verandaların aynı zamanda bir dinlenme alanı olduğu düşünüldüğünde başta koltukların rahatlığı olmak üzere konforundan şüphe duymayacağınız mobilya çeşitlerine yer vermek oldukça önemlidir.

2. Dikkatleri Üzerine Çeken Bir Gölgelik

vintage bir şemsiye ve vintage sandalyelerin bulunduğu veranda

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi bazı verandaların çatısı kiremit ya da daha farklı bir malzeme ile örtülü iken bazı veranda modelleri ise üzeri açık bir biçimde inşa edilir.

Mimarisi bu şekilde planlanan verandalar oldukça şık görünseler bile özellikle de yaz aylarında pek kullanışlı olmayabilirler.

Fakat küçük bir dokunuş ile hem şık hem de işlevsel bir verandaya sahip olmak da mümkün. Nasıl mı?

Eğer verandanızın üzeri için sürekli kullanabileceğiniz bir gölgelendirme sistemi tercih etmediyseniz, veranda dekorasyonunuza yakışacak; şık bir gölgelik ya da şemsiye ile bu alanı daha kullanışlı bir hale çevirebilirsiniz.

açık veranda dekorasyonu

Seçeceğiniz dış mekan şemsiyesinde bulunan tasarımsal özelliklerin, veranda dekorasyonu yaparken oluşturmaya çalıştığınız genel ambiyans ile uyumlu olması ise göz önünde bulundurmanız gereken en önemli ayrıntıyı oluşturuyor.

Klasik, modern, rustik ya da vintage… Kişisel zevklerinize uygun olarak tercih ettiğiniz, şıklığı ile veranda dekorasyonunu taçlandıran bir şemsiye ile hayal ettiğiniz ortamı yaratabilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde şemsiyenin altında keyifle dinlenebilir, sevdiklerinizle birlikte güzel anılar biriktirebilirsiniz.

3. Tarzı ile Beğeni Toplayan Bir Salıncak Hamak

bohem stili ile dikkat çeken bir salıncak

Tavana asılabilen ya da ayaklı salıncaklar, son dönemin yükselen dekoratif eşyaları arasında yer alıyor.

Verandaların, özellikle etrafın yeşerdiği; güneşin iç ısıttığı ilkbahar ve yaz günlerinde keyifli bir yaşam alanı olduğu düşünüldüğünde bohem tarzı ile beğeni toplayan salıncak veya hamakların da bu bölümlerin vazgeçilmesi mümkün olmayan mobilyalarından olduğunu söylemek mümkün.

Bu doğrultuda sizler de veranda dekorasyonu yaparken üzerinde kitap okuyabileceğiniz, sevdiğiniz diziyi izleyebileceğiniz ya da sadece gözlerinizi kapatarak sessizliğin tadını çıkarabileceğiniz bir salıncak edinmeyi ihmal etmemelisiniz.

4. Dayanıklı Bir Veranda Zemini

verandada oturan genç çift

Veranda dekorasyonunun duvarları; tavanı ve zemini ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz.

Bu doğrultuda veranda dekorasyonu yaparken bu alana şıklık katacak ve genel ambiyans ile uyum oluşturacak bir zemin kaplaması seçmenizde fayda var.

Veranda zemininin döşemesinde taş, beton ve ahşap, en çok kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Eğer verandanızı dekore ederken sıcak bir görünüm elde etmek istiyorsanız, ahşap zemin kaplamalarını tercih edebilirsiniz.

5. Veranda Dekorasyonuna Canlılık Katacak Bitkiler

içerisinde ahşap bank ve metal sandalye bulunan veranda dekorasyonu

Hem rengarenk hem de mis kokulu bitkiler ile veranda dekorasyonunu canlandırmaya ne dersiniz? Bildiğiniz üzere bitkiler, yaşam alanlarına renk katan şahane dekoratif unsurlar arasında yer alırlar.

Dilerseniz siz de verandanızı dekore ederken bitkilerin enerjisinden faydalanabilirsiniz. Eğer alanınızın müsaitlik durumu buna uygun ise tavana astığınız bir sarkıt saksının içerisine sarmaşık ya da skulent gibi sarkarak büyüyen çiçekler yerleştirebilirsiniz.

Öte yandan eğer geniş ve ferah bir verandaya sahipseniz, iri yapraklı bitkiler de verandada oluşturmaya çalıştığınız dekoratif şıklığın tamamlayıcısı olabilirler.

üzerinde çeşitli saksı ve bitkilerin yer aldığı bir bahçe masası

Verandanızın iyi ışık almadığını ya da bitkilerin bakımında zorlanacağınızı düşünüyorsanız, gerçeğe yakın görünümü ile dikkat çeken yapay bitkileri de tercih edebilirsiniz.

6. Sevdiklerinizi Etrafında Toplayacağınız Bir Sehpa

iki adet ahşap sehpa

Eğer verandanız çok geniş değil ise hem yediklerinizi ve içtiklerinizi üzerine koymak hem de dekoratif aksesuarlarınızı sergilemek için şık bir sehpa veranda dekorasyonunun olmazsa olmazlarındandır.

Hangi sehpayı tercih edeceğinize karar vermeden önce veranda için seçtiğiniz mobilyaların tarzını gözden geçirmeyi ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Öte yandan eğer verandanızın farklı mobilyalara ev sahipliği yapacak kadar geniş olduğunu düşünüyorsanız bu alanın ölçülerine uygun bir yemek masasında da karar kılabilirsiniz.

Birbirinden şık ve kullanışlı sehpa ve yemek masası modellerini ise tarzı ve uyumu iç mekanlara taşıyan Doğtaş’ta bulabileceğinizi tekrar hatırlatalım.

7. Veranda Dekorasyonunu Tamamlayacak Aksesuarlar

üzerinde şarap kadehleri ve çiçek vazosu bulunan veranda masası

Bildiğiniz üzere aksesuarlar, dekorasyonun en şık tamamlayıcıları arasında baş köşede yer alıyorlar.

Bu doğrultuda sizler de veranda dekorasyonu yaparken aksesuarların gücünden faydalanabilirsiniz. Hangi aksesuarları seçeceğiniz ise tamamen kişisel zevk ve beğenilerinize kalmış.

 • Verandanın evin iç kısmı ile bağlantılı olduğu duvara şık tablolar asarak bu alanı daha renkli bir hale getirebilirsiniz.
 • Yine verandanın duvarlarına sevdiğiniz aksesuarları asarak da bu alanın şıklığını tamamlayabilirsiniz.
 • Dilerseniz sehpa üstü dekorasyon fikirleri ile verandaya yerleştirdiğiniz masa ya da sehpanın üzerinden dekoratif bir etki oluşturabilirsiniz.

8. Veranda Zeminine Sıcaklık Katacak Bir Kilim

içerisinde odunların yer aldığı şömine, tahta sandalyeler ve etnik desenlerin yer aldığı kilimler

Şık bir kilim ya da halı ile veranda dekorasyonunda fark yaratabilirsiniz. Eğer veranda zeminini beğeniyorsanız ve onun da görünmesini istiyorsanız yalnızca oturma alanı olarak değerlendirdiğiniz bölüme küçük bir kilim sererek de hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Veranda için tercih ettiğiniz mobilyalar pastel tonlarda ise üzerinde oldukça renkli desenleri olan bir kilim bu alanda otantik bir hava yaratacaktır.

Buna ek olarak renkli koltuklarınız var ise daha açık tonlarda ve sade bir kilim tercih ederek aradığınız şıklığa ortaya koyabilirsiniz.

9. Aydınlatma Ürünleri İle Tamamlanmış Bir Tarz

yan yana konumlandırılmış iki adet koltuk ve üzerinde yanan mumların olduğu bir sehpa

Veranda, yalnızca gün içerisinde değil akşamları da kullanılabilen bir alan olduğundan; şıklığı kadar işlevselliği de düşünülerek dekore edilmelidir.

Bu nedenle maksimum rahatlık arayışınızı tamamlamak adına aydınlatma ürünlerini es geçmemekte fayda var.

 • Örnek verecek olursak, verandanın duvarlarına asacağınız aplik lambalar ile akşam saatlerinde loş bir ışık elde edebilirsiniz.
 • Öte yandan, aydınlatma ürünleri ile dekorasyona da katkıda bulunmak istiyorsanız, lambader modelleri de ideal olacaktır.

Veranda dekorasyonu için hem şık hem de fonksiyonel aydınlatma ürünlerini ise Doğtaş’ın aydınlatma ürünleri kategorisinde bulabilirsiniz.

10. Dekoratif Kırlentlerle Yaratılmış Bohem Stil

bohem stile göre dekore edilmiş bir veranda

Dekoratif yastıklar, son dönemde iç mekan dekorasyonuna renk katan tamamlayıcı aksesuar çeşitleri arasında yer alıyor. Bu doğrultuda sizler de veranda dekorasyonunda dekoratif kırlentlere yer vererek hayal ettiğiniz gibi bir stil oluşturabilirsiniz.

Koltukların ya da sandalyelerin üzerine dekoratif kırlentler yerleştirebileceğiniz gibi eğer geniş bir veranda zemini var ise boş olan yerlere uygun ebatlarda ve tarzlarda minderler yerleştirerek bohem bir tarza imza atabilirsiniz.

Bohem dekorasyona dair ilham alabileceğiniz ipuçları için bu konu ile ilgili en güzel önerilere yer verdiğimiz Bohem Tarz Nedir? Bohem Stil İle Evlere Yeni Bir Soluk başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu yazımızda sizler için veranda nedir sorusunu yanıtlayarak veranda dekorasyonuna dair bilmeniz gerekenleri sıraladık. İçeriğimizde sizlerle paylaşmış olduğumuz dekoratif fikirleri hayata geçirerek hayallerinizdeki gibi bir veranda ortamı oluşturabilirsiniz.

Buna ek olarak çevreci fikirlerle veranda dekorasyonuna bambaşka bir şıklık kazandırabilirsiniz. Bu konuya dair ilham alabileceğiniz önerileri, Evde Uygulayabileceğiniz Geri Dönüşüm Fikirleri başlıklı yazımızda bulabilirsini.

Created On: Monday, February 21, 2022