Pop Art Nedir? Pop Art Ev Dekorasyonuna 9 Örnek

Pop Art Nedir? Pop Art Ev Dekorasyonuna 9 Örnek

Pop Art nedir sorusu, sanatsal akımlara ilgisi olan herkesin dikkatini çeken konular arasında yer alır. Modern anlayışın en güzel örneklerinden Pop Art, sanattan mimariye pek çok alanda etkili bir akım olarak karşımıza çıkar.

Ancak söz konusu dekorasyon olduğunda şıklığıyla olduğu kadar canlı duruşuyla da kendine hayran bırakan Pop Art, cesur çizgileri sayesinde diğer pek çok akımdan ayrılır. Bu da bizleri, Pop Art nedir sorusunu yanıtlamaya yönlendirir.

O halde gelin, sizler için hazırladığımız bu yazımızda Pop Art nedir sorusunu mercek altına alarak Pop Art ev dekorasyonuna örnek olabilecek ürünleri inceleyelim.

Pop Art gibi bir sanat akımı olan Art Deco ve Art Deco mobilyalar hakkında hazırladığımız Sıradışı Çizgileriyle Evlerde Art Deco Tasarım & Dekorasyon başlıklı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Pop Art Nedir?

renkli tablolar

Pop Art nedir sorusunu 1950’li yıllarda ortaya çıkan bir sanat akımı olarak nitelendirmek mümkün. Bununla beraber soyut dışavurumculuğa bir tepki olarak ortaya çıkan Pop Art, 60’lı yıllarda bir akım haline gelen sanat türüdür.

Bu akımın en önemli özelliği ise canlı ve neon renklere yer vermesi, aynı zamanda çizgi roman ve grafik sanatından esinlenmesidir. Özellikle Andy Warhol ve Roy Lichenstein gibi önemli sanatçılar, pop art akımının öncüleri arasında sayılır.

Özetle Pop Art için minimalizmin tam zıttı denilebilir. Sıradanlıktan ya da klasik anlayıştan uzak, keyifli yaşam alanları için oldukça uygun bir tarz olarak karşımıza çıkar.

Pop Art Ev Dekorasyonu için Örnekler

mavi berjer

Pop Art nedir artık biliyorsunuz. Bu doğrultuda yaşam alanlarınıza Pop Art havası kazandırmak isterseniz, bu stile uygun dekorasyon önerilerinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca Pop Art akımına uygun parçaları, evinizde tercih edebilir ve farklı bir ev dekorasyonu yaratabilirsiniz. Peki ev dekorasyonunda Pop Art akımına örnek olabilecek detaylar neler olabilir?

İşte Pop Art ev dekorasyonuna 9 örnek!

1. Renkli Koltuklar

renkli koltuklar

Genellikle bir evin en önemli mobilyalarından sayılan koltuklar, renkli ve canlı olduğunda Pop Art stili ile uyumlu bir imaj yakalar. Dolayısıyla koltuk seçiminizi yaparken Pop art sanatına uygun, renkli koltuklar tercih edebilirsiniz. Bu noktada Doğtaş’ın koltuk modellerine göz atabilir ve aradığınız stile uygun parçalara sahip olabilirsiniz.

Örneğin mavinin en hoş tonlarını içinde barındıran Harvey Koltuk Takımı, Pop Art ev dekorasyonunuz için şık bir imaj sunabilir. Ancak koltuğunuza, renkli ve dijital baskılı kırlentleri de eklemeyi unutmamalısınız.

2. Kontrast Kırlentler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi koltuklara ek olarak kırlent seçimine de önem vermeniz gerekir. Hatta kanepe ve koltukların üzerinde kullanacağınız kırlentlerin son derece kilit bir öneme sahip olduğunu belirtmek gerekir. Kırlent seçimi yaparken kanepe ve koltuklar ile zıt renkler seçmeniz, kırlentler ve kanepe ile arasında bir zıtlık yaratacaktır.

Böylece görsel anlamda Pop Art akımına uygun bir ahenk oluşturacaktır. Bu amaçla kırlent seçmeden önce bir renk dairesi görseli üzerinden kanepe ve koltuk rengini bulup, karşısına denk gelen renkte bir kırlent almak bu etkiyi güçlendirecektir. Ayrıca kırlent seçiminde çizgi roman ve grafik tasarım temaları içeren baskılı kırlentler de kullanabilirsiniz.

3. Kreatif Duvarlar

gri berjerler

Pop Art dekorasyonu için duvarlarınızı ön plana alabilirsiniz. Bu noktada seçeceğiniz duvar renklerinden, duvar kağıtlarına kadar duvarlarınızı canlandırmak için onlarca farklı yöntemi kullanabilirsiniz.

Bu yöntemler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan dijital baskı uygulaması ile aradığınız Pop Art enerjisini, evinizde oluşturabilirsiniz. Özellikle duvarlarınızı boydan boya kaplayan, grafik tasarım dilinde tasarlanmış, canlı renklere sahip tasarımlar tercih edebilir, yaşam alanlarınızı renklendirebilirsiniz.

4. İlgi Çekici Tablolar

Duvarda kullandığınız renkli duvar kağıtlarına ek olarak tablolara da yer vermeniz, Pop Art dekorasyonu için oldukça önemli. Ayrıca duvarlarınızı süsleyecek ilgi çekici tabloların, misafirlerinizin de dikkatini hemen çekeceğini belirtelim.

Ancak tek bir tablo yerine birbirini tamamlayan tablolara yer vermenizi tavsiye ederiz. Özellikle canlı renklerin ve geometrik şekillerin hakim olduğu tablolar, Pop Art stiline uygun parçalardır. Bu noktada Doğtaş’ın en şık tablolarından Lacivert Tablo modelini tercih edebilir, Lacivert 1 Tablo ürünü ile tamamlayabilirsiniz.

5. Retro Sandalyeler

retro sandalye

Evinizde kullanacağınız sandalyeler de ulaşmak istediğiniz sonuç için tamamlayıcı bir etkide olacaktır. Örneğin renkli ve uzun bar sandalyeleri bu atmosfer için uygun olabilmektedir. Diğer yandan klasik sandalyeler kullanmak isterseniz de belki Pop Art akımına uygun baskıya sahip bir kumaşı olan sandalye ya da bir berjer seçebilirsiniz.

Bu doğrultuda noktasal motifler ilgi çekici olabilir. Seçeceğiniz sandalyelerin formu da Pop Art tasarımlara uygun şekilde sıradışı olabilir. Özellikle 60’lar ve 70’ler havasını veren Retro tasarımlar, bu akım için en uygun seçimlerdir.

6. Olmazsa Olmaz Aydınlatmalar

Pop Art tasarımlar, hemen her dekorasyon ürününe uygulanabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de aydınlatma ürünleri olarak karşımıza çıkar. Özellikle lambalar ve lambader modellerinde etkin bir duruş sergileyen Pop Art detaylar ile kreatif bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Sadece renk ve desende değil, lambanın tasarımında da sıra dışı örneklerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin pembe bir flamingo, köpek ya da insan formunda bir lambayı odanızın bir yerinde aydınlatma amacıyla kullanabilirsiniz.

7. Geometrik Desenli Halılar

pembe oturma odası

Üzerine baskı yapılabilen her dekorasyon objesi gibi halılar da Pop Art akımına uygun dekorasyon objelerindendir. Farklı geometrik şekillerden oluşan grafik tasarımlar ile üretilen halılar, bu akımın en sevilen detayları arasında yer alır.

Bununla beraber Lichenstein’in illüstrasyonlarında bulunan kadınlar da, Andy Warhol’un renkli Marilyn Monroe görselleri de yine Pop Art ruhuna uygun halılar olarak karşımıza çıkar.

8. Çılgın Perdeler

Perdeler, evlerinizdeki dekoratif etkiyi tamamlayacak aksesuarlardır. Perde seçiminde klasik ve modern tarzın dışına çıkacak seçimler yapmanız, Pop Art anlayışı açısından önemlidir. Örneğin neon, rengarenk bir perde Pop Art tasarıma sahip yaşam alanınızda kendini gösterecektir.

Aynı zamanda noktaların devamlı tekrar ettiği motiflere sahip tasarımlar ve çizgi romanlardan alıntılanmış tasarımlar ile alışılageldik anlayışın dışına çıkabilirsiniz.

9. Dekoratif Aksesuarlar

pop art heykel

Pop Art denildiğinde vazgeçilmez parçalardan bir diğeri de yaşam alanlarınızı süsleyecek dekoratif aksesuarlardır. Gökkuşağının tüm renklerini canlı bir şekilde içeren biblolar, oluşturmak istediğiniz atmosferi tamamlayacaktır.

Öte yandan bazen oldukça klasik tarzda tasarlanmış heykelin belirli kısmının, Pop Art anlayışına uygun bir şekilde renklendirildiğini görebilirsiniz. Bunların hepsi alışılmışın dışında bir duruş için Pop Art akımının ruhunu yansıtmaktadır.

Örneğin Doğtaş’ın en şık parçalarından Hermes Biblo’nun belirli bir bölgesini canlı renkler ile yeniden yaratabilir, Pop Art’a uygun benzersiz bir stil oluşturabilirsiniz.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak hazırladığımız bu yazımızda, Pop Art nedir sorusunu yanıtladık. Bununla birlikte Pop Art ev dekorasyonuna örnek olabilecek ürünleri inceledik.

Pop art ev dekorasyonu, hayal gücünüze renk katan ve kimsede olmayan tasarımlar elde etmenize imkan sağlayan bir anlayıştır. Siz de evinizde gösterişli ve modern bir stil elde etmek için Doğtaş’ı tercih edebilir, hayalinizdeki mobilyalara sahip olabilirsiniz!

Yayınlanma Tarihi: 26 Mayıs 2022 Perşembe