Rattan Nedir? Rattan Bahçe Mobilyası Kullanışlı Mıdır?

Rattan Nedir? Rattan Bahçe Mobilyası Kullanışlı Mıdır?

Rattan nedir?, özellikle bahçe mobilyası arayışında olan insanlar tarafından internet’te yanıtı en çok aranan sorulardır. Yaz aylarının gelmesiyle artan bahçe mobilyası ihtiyacı, rattan mobilyalara olan ilgiyi artırmış ve birçok insanın bu konuyla ilgili araştırma yapmasını sebep olmuştur. Hiçbir zaman modası geçmeyen ve kullanışlılığı ile öne çıkan rattanın oldukça popüler bir tercih olması şaşırtıcı değil.

Eğer siz de bahçenize hem estetik hem de kullanış açısından fayda sağlayacak bir mobilya arayışındaysanız ve aklınızda birçok soru varsa merak etmeyin, son moda mobilyaların ve uyumun adresi Doğtaş olarak rattan hakkındaki tüm bilgileri derlediğimiz bu yazımızda sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Terasta rattan koltuklar

Bahçeli evinizin verandası hakkında dekorasyon önerileri içinse Doğtaş blog içeriklerinden Veranda Nedir? Veranda Dekorasyonu İçin 10 Öneri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Rattan Nedir?

rattan malzemeli yüzey

Rattan, Asya'nın tropik iklimlerinde yetişen, bambu gibi tırmanıcı bir bitkidir. Bir tür palmiye ağacının, bükülebilir gövdelerinin kesilmesiyle elde edilir. Birçok kişi tarafından bambu ile karıştırılsa da aynı bitki ailesinin içinde olmamalarının yanı sıra rattanı bambudan ayıran en önemli özellik esnek ve bükülebilir olmasıdır.

Bu sayede birçok farklı tasarıma sahip olabilen rattan, dayanıklılığı ve kolaylıkla şekil verilebilmesi ile mobilya sektöründe kullanılan doğal malzemelerin en popülerlerinden biri haline gelmiştir. Batı dünyasının 19.yüzyıl başlarında tanıştığı ve o tarihten itibaren birçok kır evinin bahçesini güzelleştiren rattan, günümüzde en fazla Endonezya, Sri Lanka, Malezya ve Filipinler tarafından üretiliyor.

Rattan Mobilya Nedir?

Terasta rattan koltuk

Hasır dokuma tekniğiyle üretilen rattan mobilyalar, hasat edilen rattanın örülerek mobilya haline gelmesiyle oluşturuluyor. Hasır dokuma tekniğinin en önemli özelliği ise hafif fakat aynı zamanda sağlam ürünler ortaya çıkarmasıdır. Antik zamanlara kadar dayanan bu teknikte günümüz teknolojisinin gelişmesiyle sentetik elyaftan üretilen mobilyalar da görmek mümkündür.

Peki sentetik rattan nedir? Rattanın dünyanın belirli bölgelerinde yetişmesi sonucu tedariğinde sıkıntı yaşayan birçok üretici sentetik rattan yani plastik rattan imalatına başlamıştır.  Üretiminde çoğunlukla geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanıldığı sentetik rattanı doğal rattandan ayıran en önemli özellik, doğal rattan ürünlere kalitesini ve dayanıklılığını veren el işçiliğidir.

üst üst dizilmiş rattan sandalyeler

Rattan Mobilya Nasıl Yapılır?

Rattan yapılmış bahçe mobilyaları

Rattan ilk olarak dörder metre olarak kesilir ve sapları güneşte kurutulur. Daha sonra elde edilen bu uzun direkler düzleştirilir, kalitelerine göre derecelendirilir ve mobilya üreticilerine yollanır. Buraya yollanan direklerin içi, hasır mobilya dokuması için ayrılır ve rattan olarak bildiğimiz mobilyalar burada dokunarak ortaya çıkar.

Genellikle alüminyum iskelet üzerine örülerek üretilen rattan bahçe mobilyaları, bu sayede dayanıklılığını artırarak dış mekan kullanımı için ideal hale gelir. Hafifliği, esnekliği ve estetik gözükmesi de rattanı popüler kılan unsurlardan diğerleri.

Doğtaş’ın en popüler rattan bahçe mobilyaları arasında yer alan Talia rattan bahçe oturma seti el işi örgüsü ve tüm hava koşullarına uygun yapısıyla bahçeniz için ideal seçimlerden birisidir.

Rattan yapan biri

Rattan Bahçe Mobilyası Kullanışlı Mıdır?

Yüzeyi ıslanmış rattan masa

Her zaman son moda görünüşe sahip olan rattan bahçe mobilyaları aynı zamanda sağladığı konfordan dolayı çoğu kişinin favorilerindendir. Rattan ile ilgili bilgisi olmayanlar ise rattan bahçe mobilyasının kullanışlı olup olmadığıyla alakalı kuşkulara sahiptir. Gelin birlikte şıklığını ve dayanıklılığını hiçbir zaman yitirmeyen bu mobilyayı inceleyelim.

  • Ana unsuru olan doğal malzemesi ile bahçenize sentetik malzemelerle mümkün olmayan bir sıcaklık ve derinlik katan rattan, içinde bulunduğu ortama zarafet katar.
  • Tabii ki bir mobilyanın bulunduğu ortamla estetik olarak uyumu ana tercih sebeplerinden olsa da uzun yıllar dayanamayacak bir mobilyayı satın almak kimsenin isteği değildir.
  • Yetiştiği ortamın aşırı sıcak olmasından dolayı üstün dayanıklılığa sahip olmasıyla, günlük kullanımda karşılaşılan aşınma, eskime ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.

bahçede siyah rattan masa ve koltuklar

  • Karşılaşabileceğiniz hava olaylarına karşı da güvenilirdir. Yağmura karşı su geçirmez özelliğiyle yoğun yağış alan bir iklim bölgesinde iseniz mobilyanızı her gün evinizin içine almak zorunda değilsiniz.
  • Su geçirmemenin yanı sıra rattan bahçe mobilyaları UV ışınlarına maruz kaldığında herhangi bir yıpranma veya solma yapmaz.
  • Ahşap mobilyalar kadar ağır olmayan rattanı hareket ettirmesi kolaydır. Bunaldığınızda kolayca bahçenizin tasarımını değiştirebilmek diğer birçok mobilyada rastlanabilen bir şey değildir. Kolaylıkla yeniden tasarlayabileceğiniz bahçenizde yenilenmiş hissedip rattan mobilyaların konforunu hissedebilirsiniz.

Rattan ile ilgili bir diğer harika şey ise geri dönüştürülebilir olmasıdır. Bu, mobilyanızı ileride değiştirmek istediğinizde bunu doğaya herhangi bir atık bırakmadan yapabileceğiniz anlamına gelir.

Günümüzde sahip olduğumuz eşya ve ürünlerin doğaya etkilerine karşı duyarlı olmak her zamankinden daha değerlidir. Yapabileceğiniz en çevre dostu tercihlerden olan rattan bahçe mobilyaları, konforunu ve uzun süreli kullanımının tadını çıkarmanın yanında gelecek nesillere de oldukça yardımcı olabileceğiniz bir seçenektir.

Rattan Bahçe Mobilyalarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Rattanı temizleyen biri

Oldukça dayanıklı olmasından bahsettiğimiz rattanın bir diğer önemli özelliği de diğer mobilyalar kadar sık bakıma ihtiyaç duymuyor olması. Kolay temizlenmesiyle, kirlendiğini hissettiğiniz an dakikalar içerisinde temizleyebilir, minderlerini yıkayıp ıslak bir şekilde olduğu yerde kurumaya bırakabilirsiniz.

Rattanı kullanmadığınız zamanlarda üzerine örtebileceğiniz bir örtüyle tozdan ve kötü hava koşullarından kolaylıkla koruyabilirsiniz. Bu sayede leke oluşumunun önüne geçer ve mobilyanızın ömrünü uzatırsınız.

Türkiyenin öncü mobilya markası Doğtaş olarak sizler için hazırladığımız bu rehberimizde, Rattan nedir, rattan bahçe mobilyası kullanışlı mıdır sorularının yanıtını aradık. Yaza girerken, uzun yıllar boyu kullanabileceğiniz ve bahçenize güzellik katacak rattan bahçe mobilyaları hakkındaki yazımız umarız sizlerin rehberi olacaktır.

Siz de bahçenize canlılık ve konfor katmak içinDoğtaş’ın rattan bahçe mobilyaları modellerine bakabilir ve tatil deneyiminizi keyifli hale getirebilirsiniz. Bahçenizin ihtiyacına göre satın alabileceğiniz birçok modele Doğtaş üzerinden ulaşabilir ve konforun tadını çıkarabilirsiniz.

Son olarak Bahçe Düzenleme Önerileri başlıklı yazımızı okuyabilir ve bahçenizde geçireceğiniz zamanı son derece keyifli hale getirecek birçok yeni dekorasyon fikrine sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda Doğtaş blog sayfasından dekorasyon üzerine fikir alabileceğiniz diğer içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

Date de sortie: jeudi 30 juin 2022